Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bibliografie Z. Škody
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá červen 29 2007, 8:47    Předmět: Bibliografie Z. Škody Citovat

Bude to asi pro ty dříve narozené.
S kamarádem se pokoušíme sestavit bibliografii Zdeňka Škody, který napsal mimo jiné skvělou knížku S tranzistorem a baterií (1963).
Zatím existuje tento soupis:
Radiotechnika pro pionýry 1951
Po drátě i bez drátu 1956
S tranzistorem a baterií 1963
Lovíme radiovou lišku 1964
Papírový elektrikář 1965
Šolim, já a tranzistory 1968
Elektronika v motorovém vozidle 1969
Škola mladých modelářů ?

Možná je seznam úplný, nevím. Pokud byste věděli o jiné jeho literatuře, dejte vědět.



audion_tranz_kniha1.jpg
 Komentář:
S tranzistorem a baterií

Stáhnout
 Soubor:  audion_tranz_kniha1.jpg
 Velikost:  48.78 kB
 Staženo:  362 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 29 2007, 15:39    Předmět: Citovat

Zdeněk Škoda: ABC radioamatérského sportu, Naše vojsko 1962


abc.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  abc.JPG
 Velikost:  89.35 kB
 Staženo:  322 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá červen 29 2007, 16:35    Předmět: Citovat

Díky Crifodo, připisuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelbalner



Založen: May 29, 2019
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 18:21    Předmět: Citovat

Já vím o těchto knihách

1954_Radiotechnika pro pionýry
1954_Škola mladých modelářů NULL
1956_Po drátech i bez drátů (mám doma)
1962_ABC Radioamatérského sportu (mám doma)
1963_S tranzistorem a baterií
1964_Lovíme radiovou lišku NULL
1965_Papírový elektrikář NULL
1968_Šolim, já a tranzistory

Knížky mám v PDF, kde je NULL knížka chybí, Pokud by byly k dispozici, budu rád. Moje jsou stažené z internetu. Sám jsem se ještě k naskenování mých knížek nedostal.

V PDF knížce S tranzistorem a baterií schází str. 241. Kdyby ji někdo měl naskenovanou, rád bych si ji do PDF doplnil.


Naposledy upravil karelbalner dne so srpen 19 2023, 11:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 14:17    Předmět: Citovat

Knížky jsou od toho většinou a naštěstí oproštěny, ale Škodovy články a reportáže pro AR a Svazarm jsou tak nechutně ideologicky zasviněné, že až haňba..
Škoda jako vynikající a zdatný technik se mohl klidně obejít i bez toho a výborně by se uživil. Ba naopak, oproštěn od toho bolševického svinstva by měl možná spoustu jiných, lepších příležitostí.
Takhle se ho, jako kovaného bolševika, všude báli.
Bohužel to tak je a už to nejde spravit.
Ostatně nebyl sám, kdo ač slepý, nakonec prohlédl. Už ale bylo pozdě.
S jeho knížkami, ale také s Pavlem Šraitem z ABC i Amatérským radiem a RK jsem vyrůstal.
Byly to kromě osobních kontaktů vlastně jediné, tehdejší zdroje informací pro malé smrady, které to zajímalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 18:10    Předmět: Citovat

Škoda mi nepřipadal až tak vynikající technik, vlastně nevím o žádné jeho původní konstrukci, ale byl výborný jako publicista a propagátor v nadšeneckých germaniových časech. Šolim je možná díky +- období pražskýho jara celkem apolitický. Jiní zas třeba byli lepší konstruktéři, ale málokomu se chtělo dokolečka vykládat triviality a základní postupy pro děti.
Škoda ještě pak publikoval něco z oblasti autoelektrotechniky, snad pro trabantisty ale nečetl jsem to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 18:38    Předmět: Citovat

A, i kdyby třeba jiný publicista propagátor měl tu trpělivost, pořád dokola opakovat základy pro děti, asi by neměl tu trpělivost dosáhnout toho, aby to někdo vydal. Škoda byl "nahoře dobře zapsaný", proto jeho knížky stíhaly vycházet ještě dřív, než jejich obsah beznadějně zastaral. Ne každý tu možnost dostal.
Klonil bych se k názoru, že Škodovo politické přesvědčení o lepších zítřkách bylo spíše účelové, než opravdové. Připomíná mi to "čím víc veřejně buduješ, tím míň se ti budou hrabat v soukromí..."
Jeho angažované články se nedaly číst, hned zkraje se objevovaly fráze z agitačních příruček. Při jeho schopnostech by to přece dokázal podat stravitelněji, kdyby o tom ovšem byl sám skutečně přesvědčený.
Ale, ať už je k pravdě blíž Leoš, nebo já, je to jedno: tři, možná čtyři, generace bastlířů se v jeho knížkách dostaly ke spoustě informací, které se jinde tak stravitelné nevyskytovaly. Nebyl Google, nebyl internet, nebyly ani počítače, tím méně mobily. I na telefonní přípojku se čekali i 10 let...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 07 2020, 11:23    Předmět: Citovat

https://www.antikvariat-bosorka.cz/ABC-radioamaterskeho-sportu-Zdenek-Skoda-d13435.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 07 2020, 15:21    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...Nebyl Google, nebyl internet, nebyly ani počítače, tím méně mobily. I na telefonní přípojku se čekali i 10 let...
A nebo taky do Plyšáku, protože za předchozího režimu nebylo ideologicky nevhodným ovčanům poskytovat takovou vymoženost, jakou je vlastní pevná telefonní linka. Rodiče měli o pevnou zažádáno od roku 1980, byla jim zprovozněna až po tučným všimným z bráchovy kapsy někdy v roce ´91 nebo ´92, my s mojí polovicí jsme o pevnou u tehdejšího Telekomu žádali na podzim ´94 a linku nám zapojili až tuším někdy v roce ´96. Občas se dalo využít souseda a pořídít "podvojnou linku" s prioritním relátkem, kdy se účastníci navzájem blokujou na společným páru, ale ani to, že nevlastní fotřík byl tehdá u vyšetřovačky VB (po roce 1990 PČR) a telefon doma vysloveně potřeboval neznamenalo vůbec nic. Kabel do baráku zavedenej byl, na ježku v suterénní skříni byl normálně na všech připojenejch párech oznamovací tón a s pomocí drátenický "panenky" se dalo dovolat kamkoliv (vyzkoušeno), ale odpověď na urgence na Telekom byla vždycky stejná - "nejsou volný linky na ústředně, čekejte"...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 10:10    Předmět: Citovat

Škola mladých modelářů 1954
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 17:20    Předmět: Citovat

Ty knihy byly moc pěkně napsané, něco z toho mi prošlo rukama. Bylo to napsané fakt blbuvzdorně a vysvětleno, ale přitom ne stylem jak pro obrazek_cenzura.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lods



Založen: Feb 09, 2008
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 17:52    Předmět: Citovat

Ještě si vzpomínám na seriál Obrazová škola v časopise Mladý technik. Psal Zdeněk Škoda, kreslil František Škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 18:05    Předmět: Citovat

Podle databazeknih.cz žil ilustrátor František Škoda 1925-1990
Nevím který z nich byl starší.
Na webu se to plete s jiným Františkem Škodou, malířem z Jičína.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 20:34    Předmět: Citovat

K autorství Z. Škody se dá ještě přiřadit článek v AR 9/1964 "Laser chudého amatéra", teda jistotu nemám, ale styl je typicky Škodův včetně mnoha jeho termínů, obratů a způsobů řešení. Redakce AR to už nepotvrdí, "mladým" redaktorům bude okolo 60 a ti už Škodu nezažili. Jeden z nich mi před pár lety potvrdil, že redakce v privatizační magorii přišla, dost příznačně, o papírový archív.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 19 2022, 13:03    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Klonil bych se k názoru, že Škodovo politické přesvědčení o lepších zítřkách bylo spíše účelové, než opravdové. Připomíná mi to "čím víc veřejně buduješ, tím míň se ti budou hrabat v soukromí..."
Jeho angažované články se nedaly číst, hned zkraje se objevovaly fráze z agitačních příruček.

Nepochybně se názorově vyvíjel, nemuselo to být nutně jen účelově, ale i přirozenou samokorekcí jako reakce na život plynoucí okolo ("jen blbec nemění...")
Začátkem šedesátek je Škoda uváděn jako zástupce šéfredaktora AR, což svědčí na jednu stranu o kádrové nezávadnosti, na druhou stranu tento časopis byl bez debat čtivý.
Dál je Škoda uveden jako autor jednoho vydání RK (5/1965) s tématikou Elektronika v automobilu, v celém čísle nejen že není ani slovo na úlitbu ideologii, ale navíc se tam hustě odkazuje na imperialistické pokroky v tranzistorizaci zapalování, referuje o západních tranzistorech atd.
Velice pochybuju, že takhle by psal bytostný obdivovatel minulého bolševika. A svědčí to i o značné volnosti ve vydavatelství, kde se to už tenkrát díky Svazarmu hemžilo bolševickými generály.



RK_Škoda.png
 Komentář:
 Velikost:  74.44 kB
 Zobrazeno:  46 krát

RK_Škoda.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund