Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nedrží mi relé
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:11    Předmět: Nedrží mi relé Citovat

Zdravím. Potřebuju poradit, kde je chyba. Mám toto schéma (viz obr.) a když připojím na cívku relátka paralelně cívku druhého relátka, tak se mi sepne jenom to relé které jsem připojil, a když jej odpojim tak to původní zůstane pořád rozepnuté. Tak vážně nevím kde může být chyba. Tak jestli by někdo věděl, jak to upravit aby to fungovalo. tak mu budu strašně vděčný. To druhé relé tam musím dát proto, že na vypínači na světla v autě mám tři kontakty, které se zapnitím spíneče propojí, a když je vypínač vypnutý, tak jsou zase všechny tři rozpojené.


svetla.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  svetla.jpg
 Velikost:  38.04 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:19    Předmět: Re: Pomoc Citovat

Nebster napsal(a):
... a když jej odpojim tak to původní zůstane pořád rozepnuté...

To první relé máš vadné, špatně zapojené nebo na větší napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:21    Předmět: Citovat

nene, když tam není zapojené to druhé, tak to první funguje. A obě relatka jsou stejné. Jsou to Auto relé spínané 12V a jedno je až do 40A a druhé do 30A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:49    Předmět: Citovat

Relátka asi nebudou mít stejnou cívku, když je každé na jiný proud. Zkus zvětšit proud do řídící elektrody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:51    Předmět: Citovat

Nebster napsal(a):
nene, když tam není zapojené to druhé, tak to první funguje. A obě relatka jsou stejné. Jsou to Auto relé spínané 12V a jedno je až do 40A a druhé do 30A.


blbost,jedno musi bejt vadny,jinak ti museji chodit obe kdyz jsou zapojeny paralelne a maji stejny nominalni napeti...obe funguji samostatne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:53    Předmět: Citovat

Píše, že původní samostatně funguje, rozepne po připojení druhého, aspoň tak jsem tomu rozumněl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 20:57    Předmět: Citovat

janousek napsal(a):
Píše, že původní samostatně funguje, rozepne po připojení druhého, aspoň tak jsem tomu rozumněl.


ja z toho pochopil ze nezkusil zaopjit to druhy samostatne,prvni jde OK,ale to druhy zkousel jenom kdyz bylo zapojeny to prvni

a jak jsi psal ze maji jiny spinaci civky(jiny proudy),tak ja zase pochopil,ze kdyz pise ze jsou stejne,tak maji stejny jmenovity hodnoty(napeti,proud) a lisi se jen v zatezi....tazatel by to mel poradne vysvetlit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 21:04    Předmět: Citovat

Většinou je mírně odlišný odpor cívek, i když jsou na stejné jmenovité napětí. Větší kontakty vyžadují větší "tah". Very Happy Původní rele asi má na desce zapojené trvale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 21:36    Předmět: Citovat

Pánové, jestli je tyristor sepnutý, pak napětí mezi jeho anodou a +12V je také téměř 12V a musí tedy sepnout obě relé. Z toho vyplývá, že zapojení neodpovídá skutečnosti. Nebstere, vem si měřák a změř napětí na cívce relé v sepnutém stavu. Pokud je tam napětí větší než 11V, musí sepnout i druhé relé, to je přece jasné. Jinak tam máš proti schematu chybu. Ještě je nutno si uvědomit, že tyristor spíná krátký proudový impuls za 2s po rozsvícení kontrolky, když se vybije kondenzátor 200M do řídící elektrody tyristoru. Potom ho může vypnout pokles proudu pod přídržnou velikost, což se může stát při náhlé změně indukčnosti zátěže(cívky relé), kdy s kondenzátorem M1 může vytvořit vypínací obvod. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 21:54    Předmět: Citovat

masar máš pravdu, neuvědomil jsem si, že se tyristor spíná pouze impulsem, že není trvalý proud gatem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 06 2007, 22:05    Předmět: Citovat

Může být, že tyristor potřebuje větší přídržný proud, než jaký projde relátkem.
Protože tyristor spíná pouze krátkým impulsem při otevření obou tranzistorů (pak proud řídicí elektrodou spadne na hodnotu, která nemusí k sepnutí stačit), nemusí proud cívkou relé ještě dosáhnout hodnoty přídržného proudu a neudrží tyristor otevřený. Čili kotva sebou cukne a nic.
Při paralelně spojených cívkách to normálně chodí, když přitáhne jedno a druhé ne, dochází k porušení přírodních zákonů. Prostě mi chodí obě. Právě vyzkoušeno přímo v tomto zapojení.
Jestli to nechceš řešit zapojením obou relé do kaskády (kontakty jednoho relé sepneš šťávu do cívky druhého, to snad jde, ne?), pak musíš zkusit jiná relátka a vyloučit přechodový odpor na přívodu k cívce každého z nich.
A vůbec: proč nepoužiješ relé se dvěma spínacími kontakty? Jeden na obrysovky, druhý na hlavní světla. A může ti být jedno, jestli oba okruhy jsou spínané plusem nebo jde plus jen na kontakt parkovaček a hlavní světla se spínají ukostřením přes druhý kontakt (třeba u Japonců).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2007, 8:19    Předmět: Citovat

janousek napsal(a):
Většinou je mírně odlišný odpor cívek, i když jsou na stejné jmenovité napětí. Větší kontakty vyžadují větší "tah". Very Happy Původní rele asi má na desce zapojené trvale.



Odporo cívek jsem měřil, to druhé relátko má odpor o 10ohmu menší, tak jsem k němu seriově přidal 10ohmovy odpor a nic. A máš pravdu to první rele je pevně na desce. Ppokud mi někdo poradil, jak jsou zapojeny světla v Žiguliku, tak budu rád, protože mi to nikdo není schpný říct, jinak bych to už dávno měl. A ještě jsem zjistil, že kdyý to druhé relé odpojím, a připojím znova tak už nesepne. A chybu v zapojení nemám to jsem si 100% jistý (kontrolovali to už 4 lidi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2007, 8:51    Předmět: Citovat

Tak zřejmě bude jeho indukčnost rozpínat ten tyristor.
Zkus to druhé relátko taky natvrdo přiletovat, zapni to celé a uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2007, 8:54    Předmět: Citovat

a co kdybych k tomu připojil celou zakroužkovanou část (viz obr.), ještě jednou, šlo by to??


svetla2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  svetla2.JPG
 Velikost:  45 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2007, 9:09    Předmět: Citovat

Tak to znamená, že prvním relé neteče proud nebo je tak malý, že neudrží tyristor sepnutý.
Odpojíš cívku druhého relé a tyristor zavře.
Prostě nesmíš zapomenout, že tyristor sepne jednou a drží, dokud jím teče proud. Jak se tento proud zmenší pod přídržnou hodnotu nebo se přeruší, tyristor zavře a musíš ho vypnutím zapalování a opětným nastartováním zase spustit.
Řekl bych, že máš někde mezi paticí vestavěného relé a vývodem studeňák a přerušuje při otřesu, když se relé pokouší přitáhnout.


Napřed si rozchoď to pevně vestavěné relé a jeho kontaktem můžeš spínat druhé, které ty dva kontakty mít bude, případně třetí, čtvrté.... příklad pro inspiraci: http://forum.ladaklub.com/viewtopic.php?t=3696

Připoj paralelně k cívce vestavěného relé elektrolyt 47uF/40V, ten by měl spínací proud tyristoru chvíli udržet, než dostatečně naroste proud vinutím (pokud ovšem je to tím).

Dva stejné tyristory s paralelně spojenými řídicími elektrodami možná někdy společně sepnou, daleko častěji ale sepne jen ten, který má menší napětí Ugk. To napětí už výše nevyleze, čili druhý tyristor nesepne. Takže to, cos tu červeně vyznačil, je jen teoretická možnost. Prakticky je totiž nepravděpodobné, že by to tak chodilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund