Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

pojistka VN v mikrovlnce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2007, 23:13    Předmět: Citovat

se stydím Embarassed . Až teď jsem prošel vlákna a zjistil jsem, že je tam jen jedna dioda, tá druhá přes kond bude nejspíše ochrana. Já myslel, že je tam něco na způsob násobiče - proto jsem hledal ss napětí.
Po zapnutí se magnetron hřeje - ale nevysílá, napětí vn jsem měřil jenom při odpojeném magnetronu.
Tak uvidím - asi budou mít ježíška, ale já chci alespoň na chvíli zvítězit. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Albert636



Založen: Oct 07, 2006
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2008, 6:46    Předmět: Citovat

Tuto závadu jsem taky řešil u nové mikrovlnky Tesla. Dal jsem tam obyčejnou porcelánovou pojistku a s drátkem. Pojistku jsem umístil do umělohmotného pouzdra od staré ploché baterie. Když se závada opakovala, přidal jsem drátek a teď už několik roků jede bez závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2008, 20:07    Předmět: Citovat

Pises, ze poistka je 0,7A 5kV (5000V). Bezna poistka je na 250V a zvycajne tam nevydrzi. To napatie ju "prerazi".
Návrat nahoru
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 21:28    Předmět: Citovat

bubo10 napsal(a):
Podle měřáku jsou obojstranně neprůchozí - ale měřák a vn dioda... .


mám tady nefunkční mikrovlnku s přerušenou VN pojistkou, VN dioda je typ T4512H a běžným měřením se jeví také jako přerušená - jaké mají tyto diody parametry - napětí v propustném směru ? Pro zajímavost přikládám schéma které je zevnitř na krytu.



schéma MT01a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schéma MT01a.jpg
 Velikost:  175.99 kB
 Staženo:  679 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie666
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 21:37    Předmět: Citovat

Ak sa javi ako vadna tak je vadna. Inac neni mozne ju otvorit tak nizkym napatim akym testuje DMM. Takisto vymenit poistku, neopravovat!!!
Návrat nahoru
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 22:04    Předmět: Citovat

pojistku vyměním za novou - to je mi jasné, ale zajímá mě ta dioda - přibližná velikost napětí při kterém otvírá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 23:05    Předmět: Citovat

Napětí v propustném směru, při kterém otevírá vysokonapěťový sloupec křemíkových diod, je orientačně >1,3V na každý kilovolt závěrného napětí. To znamená, že usměrňovač, který snese v závěrném směru 10kV, začne v propustném směru otevírat při nejméně 13V.
Samozřejmě, má-li snést větší napětí, lze předpokládat, že v propustném směru bude mít přiměřeně vyšší saturační napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 23:24    Předmět: Citovat

ok, díky - diodu vyzkouším,
a co by ta trouba, respektive magnetron dělal nebo nedělal pokud by tam ta dioda nebyla (byla přerušená)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: ne leden 25 2009, 23:27    Předmět: Citovat

většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 20:12    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
ok, díky - diodu vyzkouším,
a co by ta trouba, respektive magnetron dělal nebo nedělal pokud by tam ta dioda nebyla (byla přerušená)?

teoreticky nic, a prakticky by to nehrialo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 20:49    Předmět: Citovat

Milan121 napsal(a):
většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud
.. jen souhlas, běžná Si dioda má 0,65V tato cca 9V takže běžným diodovým měřákem nejde měřit. Přerušenou jsem ještě neviděl, vždycky byly proražený natvrdo a pak se přepálila VN rychlá pojistka 0,8A v plastovým pouzdru. Ta se přepálí i při průrazu VN kondu. Sekundární stř. napětí na trafu je asi 1 200V, v jedný půlvně se kond nabije na 1 600V a ve druhý se jeho napětí přičítá ke stříďáku. Čili jedná se o násobič a pokud nebí připojenej magnetron, je na kondu až 2kV který tam vydrží dost dlouho po vypnutí!! to samý když magnetron nenažhaví!! Nevím k čemu tam je ta VN pojistka, při poruše stejně odejde hlavní síťová. Některý mikrovlnky ji ani neměly.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út leden 27 2009, 11:07    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Milan121 napsal(a):
většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud
.. jen souhlas, běžná Si dioda má 0,65V tato cca 9V takže běžným diodovým měřákem nejde měřit. Přerušenou jsem ještě neviděl, vždycky byly proražený natvrdo a pak se přepálila VN rychlá pojistka 0,8A v plastovým pouzdru. Ta se přepálí i při průrazu VN kondu. Sekundární stř. napětí na trafu je asi 1 200V, v jedný půlvně se kond nabije na 1 600V a ve druhý se jeho napětí přičítá ke stříďáku. Čili jedná se o násobič a pokud nebí připojenej magnetron, je na kondu až 2kV který tam vydrží dost dlouho po vypnutí!! to samý když magnetron nenažhaví!! Nevím k čemu tam je ta VN pojistka, při poruše stejně odejde hlavní síťová. Některý mikrovlnky ji ani neměly.

ta poistka a dioda je tam na ochranu. Dioda sa prerazi na kostru, tym padom vznikne skrat na sekundari kedze jeden vyvod je takisto ukostreny, a poistka sa prepali. Takisto ak je skrat na primari (vcera som takuto uvlnku opravoval) tak scenar je podobny, akurat dioda to prezila. Ale aj to len kvoli tomu ze ku kondenzatoru bola este pripojena paralelne antiseriova dvojdioda (v jednom puzdre 2 diody katodami k sebe, ale nie rovnake).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út leden 27 2009, 17:30    Předmět: Citovat

Teď jsem úplně přesně nepochopil tvůj výklad. V mikrovlnce jsou DVĚ pojistky. Jedna na síťovým přívodu a druhá VN dioda na sekundáru trafa. Já píšu že nechápu na co je tam ta VN pojistka? Když tam nebude a prorazí se VN dioda, přepálí se hlavní síťová pojistka. A když dojde ke zkratu na primáru-jak píšeš tak potom se může přepálit jen síťová pojistka!!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st leden 28 2009, 7:46    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Teď jsem úplně přesně nepochopil tvůj výklad. V mikrovlnce jsou DVĚ pojistky. Jedna na síťovým přívodu a druhá VN dioda na sekundáru trafa. Já píšu že nechápu na co je tam ta VN pojistka? Když tam nebude a prorazí se VN dioda, přepálí se hlavní síťová pojistka. A když dojde ke zkratu na primáru-jak píšeš tak potom se může přepálit jen síťová pojistka!!

nie. zatial vsetky uvlnky ktore som robil ak mali VN poistku a problem bol v tom ako som pisal, tak sa ta poistka prepalila. Niekedy aj sietova. Ale nie vzdy Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Miri



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 199
Bydliště: Nový Jicin

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2009, 22:32    Předmět: Citovat

Podle mě jde u této vysokonapěťové pojistky o únavu materiálu. Prozatím po jejich výměně ve všech případech mikrovlnky stále fungují dodnes. Zkoušel jsem tu pojistku rozebrat a podívat se, jakým způsobem se v ní zháší oblouk - velmi jednoduše - je tam pružinka, takže při přerušení si prostě jen odskočí o přesně danou vzdálenost. Navíc pružinka a pojistný drátek jsou k sobě přibodovány a jsou to rozdílné materiály.
_________________
Miri
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund