Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosím poraďte
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
13.09.88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 17:15    Předmět: Prosím poraďte Citovat

Ahoj prosim vás v pátek mám závěrečné zkoušky a mám pár příkladů v kterých mám nejasnosti. mohl by mi je někdo spočítat??? Nebo by stačili vzorečky potom bych to nějak zvládnul. moc vás prosím aspoň nějaký... Tady jsou ty příklady:
1,Jednofázový elektromotor s výkonem 300W, účiností 85% a účiníkem 0,75 je připojen na napětí 220V.50Hz. jaký je jalový výkon?

2,Jak vypadá hradlo NOR. A pravdivostní tabulka

3,Nakreslete schéma zapojení cívek statoru 3 fázového asynchroního motoru do hvězdy a do trojůhelníka, vypočtěte sdružené napětí Us je li fázové Uf=230V a dále maximální hodnotu napětí.

4,Nakreslete zapojení 2 pásmové reprosoustavy a vypočtěte hodnoty jednotlivých součástek je li dělící kmitočet 800Hz a impedance repro. 8ohmu.

5,Vypočtěte bočník ampérmetru s původním rozsahem 100Ma a vnitřním odporem 1ohm pro nový rozsah 10A.

6,S jakou relativní chybou měří voltmetr jestliže ukazuje 10,2V a kontrolní voltmetr 9,8V

7,Sestavte kondenzátor o kapacitě 100mikroF z kondenzátoru 300mikroF

8,Vypočtěte rezistory napěťového děliče jestliže chceme snížit napětí pro nabíječku z 230V na 12 V. Celkový vstupní odpor je 1 kiloohm.,

9,Jaký kondenzátor je třeba zapojit k derivačnímu členu s rezistorem 10kiloohmu a mezním kmitočtem 1,6kHz.

To je vše... Moc vás všechny prosím jestli někdo něco ví tak mi to prozraďte mám 50 otázek ale s těmito si opravdu nevím rady... A na internetu jsem o tom taky nic moc nenašel... Ahoj JIRKA




Nevedel jsem kde to jinde zaradit tak jsem to snad dal správně
Návrat nahoru
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 17:28    Předmět: Citovat

2.má dva vstupy a jeden výstup. Pokud je na obou vstupech log. L, je na výstupu log. H. Pokud je na kterémkoliv vstupu log. H (klidně na obou), je na výstupu log. L.

5. To bys snad měl zvládnout spočítat, ne? 0,01 j, jestli jsem to dobře vykoumal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
SEL



Založen: Mar 28, 2005
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 18:02    Předmět: Citovat

Neměl jsi rači jít na jiný obor, nebo dávat pozor ve škole.
NOR - podívej se třeba na 74HC02, http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/15521/PHILIPS/74HC02.html

7 - To by si snad moh zvládnout sám. 100uF = 3 kondenzátory (300uF) v serii.

Použij Google najdeš toho spoustu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5677
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 18:27    Předmět: Citovat

Jestliže jsou to otázky k závěrečným zkouškám elektro oboru, tak úroveň výuky od mých dob rapidně poklesla.
Jestli ti dělají problémy tak jednoduché otázky, měl jsi jít třeba na kuchaře, tesaře.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31948
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 18:33    Předmět: Citovat

nebo metaře... Idea Exclamation Idea Exclamation Idea Exclamation
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12506

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 18:46    Předmět: Citovat

to Lukas Peca:
5. To bys snad měl zvládnout spočítat, ne? 0,01 j, jestli jsem to dobře vykoumal

Přesněji je to 0,1/9,9 = 0,010101010101010101010101010101010101010101010101010101Ohmu Bordel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 19:09    Předmět: Citovat

V řadě oblastí některé učební obory prostě vymizely. Tesař, truhlář, zámečník, pokrývač, soustružník....
Bohužel, tento učňák to zřejmě minulo. Tak zbytečně jsi ho navštěvoval (?) a ještě tě pustí k závěrečným zkouškám.
Nebo sis hrál na středoškoláka a chodil do školy jen ve středu?


Naposledy upravil Hill dne po květen 28 2007, 19:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
13.09.88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 19:09    Předmět: Citovat

Tak vám teda moc děkuju za odpovědi ale moc jste mi nepomohli myslel jsem že forum je od toho aby se lidem radilo a ne je zrazovalo. Kdybych se vás chtěl zeptat na jaký mám jít obor tak bych to udělal... Ale jenom bych chtěl poradit s takovýma jak každý mi tvrdí primitivními příklady... bohužel jsem ve škole nedával moc pozor...
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 19:14    Předmět: Citovat

Radit? Ale ano, proč ne?
Když znáš základy, je to i radost pomoci.
Jenže ty chceš, aby za tebe někdo jiný udělal testy ke zkouškám!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 19:38    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Radit? Ale ano, proč ne?
Když znáš základy, je to i radost pomoci.
Jenže ty chceš, aby za tebe někdo jiný udělal testy ke zkouškám!


já tomu asi moc nerozumím, ale ty testy snad nespočívají v tom, že odevzdám spočítaný předem daný konkrétní příklad ne? za mých časů se během čtyř let psala řada laboratorních cvičení a konstrukčních prací a kdo půl roku před maturou neznal základy, tak mu maturita prostě nehrozila. I když dobře napsal písemný test, nakonec ho proklepli u ústní zkoušky z odborného předmětu. No a tam se ukázalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 20:04    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
to Lukas Peca:
5. To bys snad měl zvládnout spočítat, ne? 0,01 j, jestli jsem to dobře vykoumal

Přesněji je to 0,1/9,9 = 0,010101010101010101010101010101010101010101010101010101Ohmu Bordel

no dobře, detail, při měření 10 A snad nějaká ta odchylka může být, ne? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
13.09.88
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 20:10    Předmět: Citovat

Ja po vas nechci aby jste mi spočítali testy k závěrečným zkouškám protože je neznám. Ale to je pár příkladu z mnoha které jsem za ty roky na škole nějak vypustil z hlavy a nevím jak je přesně spočítat... Ale tady mi asi nikdo neporadí... Beru to...
Návrat nahoru
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 20:40    Předmět: Citovat

Akoze nikto neporadi, 3 priklady uz mas, este 6. Priklad c 1, motor predsa nema jalovy vykon. Jeho vystupom je mechanicka praca odoberena z hriadele a ta je vzdy realna (v tvojom priklade 300W), cize cinna. Nemas sa nahodou pytat na jalovy prikon?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 28 2007, 20:52    Předmět: Citovat

Ty bys měl napřed pochopit, jak to funguje, a nemusel ses ptát no co, zkusíme to, jestli na to přijdeš. Co tu ještě nebylo?

9. derivační člen je tu charakterizovaný mezním kmitočtem f=1,6kHz. Víme, že časová konstanta, která je převrácenou hodnotou mezního kruhového kmitočtu, je rovná součinu R*C. Tedy 1/(2*pí*f)=R*C.
Víme taky, že R=10k. Z toho vyjde po úpravě rovnice C=1/(2*pí*f*R).
Vyšla mi kapacita 9n94 .

8. znáš celkový odpor napěťového děliče 1k. Odpor, na kterém bude naprázdno 12V, pokud na celém odporu bude 230V, bude 1k*(12/230)=52,17 ohmu. To znamená, že ten zbytek do 1000 ohmů bude ten druhý odpor. Skrz dělič poteče proud 230V/1k=230mA, to znamená, že se na tom děliči změní v teplo výkon (230V-12V)*230mA=50,14W a ten co na něm je těch 12V, stačí, když zvládne vyzářit 12V*230mA=2,76W.

7. už ti odpověděl SEL

6. voltmetr ukazuje ( 10,2/9,8 ) krát víc, než kontrolní přístroj. To je 1,0408 krát víc, tedy 104,08%. Chyba je tedy +4,08%.

5. bočník tu máš spočítaný od masara.

6. pro výpočet prvků výhybky reprosoustavy platí totéž, co pro derivační RC a integrační LR člen: kmitočtu 800 Hz odpovídá kruhová frekvence omega=2*pí*800=5026,55 rad/s, tomu odpovídá časová konstanta tau=1/omega=198,94us - to bych zaokrouhlil na 200us. V sérii s výškáčem bude kondík, aby ho nepřetěžovaly nízké kmitočty: tau=RC, tedy C=tau/R. R je tu jako impedance každého z reproduktorů, proto C=200us/8ohmů=25uF .
Podobně indukčnost v sérii s basákem, stejně výšky nevyzáří: tau=L/R, z toho L=tau*R=200us*8ohmů=1,6mH.

a tak dále....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: út květen 29 2007, 6:06    Předmět: Citovat

Tak ja delam zaverecky v patek a krome 4. vypoctu a 9. bych to asi udelal. pocty s kapacitou a indukcnosti me nikdy nesly Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund