Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulátor výkonu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Speder38



Založen: Apr 11, 2007
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 14:30    Předmět: Regulátor výkonu Citovat

Mám problém s jednou konstrukcí je velmi jednoduchá ale mě nefunguje Embarassed je to tyristorový regulátor výkonu třeba pro žárovku, schema je tady: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Regulator%20jasu%20zarovek.htm
Zkusil jsem ho postavit a pripojit sérově s žárovkou asi 30W, když jsem to zapnul tak se akorát začalo jiskřit u tyristoru mezi anodou a katodou tak jsem jese prekontroloval zapojení ale vsechno mam spravne jediný co mám jinýho je tyristor místo KT505 mám KT708 a místo potenciometru 500k jsem dal pevný odpor 200k a potenciometr 20k protože tu jinej nemam tak nevim jestli je spatne to schema nebo ja? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 15:31    Předmět: Citovat

Nemáš přeházené vývody a nebo znečištěný izolant mezi anodou a katodou. KT708 byly dobré tyristory Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 16:01    Předmět: Citovat

Podobné zapojenie som používal pred rokmi a fungovalo správne. Iba tie kapacity sa mi zdajú veľké. Zdá sa mi, že som používal na mieste 4M7 iba 1m. Každopádne je treba prekontrolovať správnosť zapojenia. Pohľadám a dám sem. Je treba s kapacitami experimentovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
NEONI



Založen: Feb 11, 2007
Příspěvky: 505
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 18:02    Předmět: Citovat

Ja som staval presne to iste ale s tyristorom TIC neviem kolko a rozletel sa na 2 kusy zapojene to bolo dobre.Ale ony maju dost maly odpor medzi A a G neviem ci to bolo tym ale nasralo ma to Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 19:38    Předmět: Citovat

Jestli by to místo těch kondů nechtělo raději diak,.. ale každopádně chodit by to mnělo, potenciometr to chce 50k, odpor 3k3, odpor v gate nechat, na místo 4M7 to chce 10M a na místo 2M2 to chce M47. Pak to chce jednu důležitou věc, diodou 1N4007 přemostit potenciometr a odpor vedle něho tak aby anoda byla na + kondu. Tyto hodnoty jsou pro tyristor KT705. Dělal jsem tim regulaci nabiječky na autobaterie v primáru trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 19:54    Předmět: Citovat

HiGhLaNdEr napsal(a):
Jestli by to místo těch kondů nechtělo raději diak,.. ale každopádně chodit by to mnělo, potenciometr to chce 50k, odpor 3k3, odpor v gate nechat, na místo 4M7 to chce 10M a na místo 2M2 to chce M47. Pak to chce jednu důležitou věc, diodou 1N4007 přemostit potenciometr a odpor vedle něho tak aby anoda byla na + kondu. Tyto hodnoty jsou pro tyristor KT705. Dělal jsem tim regulaci nabiječky na autobaterie v primáru trafa.


S tou diodou je OK, ta je potrebná na vybýjanie C a tak je nové spúšťanie stále v rovnakom čase. Ten diac nie namiesto kondenzátorov, ale do báze tyristoru. Myslým, že si to aj tak myslel. No a v takto upravenom zapojení by trebalo zaexperimentovať. Zapojiť obvod bez potenciometra/odpojiť horný prívod(aj s tou diodou). Obvod by nemal viesť. Potom pripojiť potmeter s vytočenou polohou na max. odpor-hoci tam dať aj 3Mohm-ani teraz by to nemalo viesť. Postupne zmenšovať odpor až do bodu, kedy začne žiarovka preblikávať-to je jeden koncový stav a pokračovať do plného svitu-to je druhý koncový stav. Od toho menší odpor by nemal byť!! No a zopakujem iba svoj názor, že mne sa tá kapacita vidí veľká. Ja mám síce tento obvod postavený iba s jednou kapacitou a namiesto R je diac. A ešte dôležitá vec-aby sme nerušili elektronické obvody, treba do série so žiarovkou zapojiť odrušovaciu tlmivku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: so květen 19 2007, 22:56    Předmět: Citovat

Zapojení regulátoru s diakem nelze srovnávat s uvedeným zapojením s jednoduchým nebo dvojitým RC-členem, protože jeho princip činnosti je zcela odlišný. Kondenzátor za diakem se nabíjí na průrazné napětí diaku přes regulační potenciometr a pak se vybije přes řídící elektrodu tyristoru proudovým impulsem, jehož velikost je bezpečně větší, než minimální velikost Igt, takže pracuje stejně s různými typy tyristorů. Zapojení s RC-členem však pracuje pouze s minimálním Igt, který se liší podle typu tyristoru od několika desetin mA do několika desítek mA(běžné tyristory TESLA). Z toho je zřejmé, jakou maximální velikost musí mít odpor potenciometru při minimálním svitu a k němu pak kapacita kondenzátorů pro příslušný úhel otevření (<=180°). Toto zapojení může mít tedy vyšší spotřebu proudu(potenciometr hřeje) a neoplývá stabilitou nastavení. Z toho důvodu je mnohem výhodnější zapojení s diakem popř. s tranzistorovou náhradou UJT nebo i MAA436.
Jinak nahradit potenciometr pevným rezistorem 200K a potenciometrem 20K znamená podstatné zmenšení možného regulačního rozsahu Wink



stmívač.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  stmívač.jpg
 Velikost:  24.05 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 16:43    Předmět: Citovat

Zdárec, zkus něco ověřeného, funkčního..... např.
http://michal.slansky.sweb.cz/data/sitova_regulace_s_rozsahem_0_100_procent_vykonu/text.pdf

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 19:04    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
Zdárec, zkus něco ověřeného, funkčního..... např.
http://michal.slansky.sweb.cz/data/sitova_regulace_s_rozsahem_0_100_procent_vykonu/text.pdf


No ten integráč do toho bude pekne mastný !!!

Ja používam MAA436 ale veľmi dobré je aj to zapojenie s diakom funguje na 100% len nezabudni ako jeden môj kolega , ako C1 a C2 dať elity Laughing Laughing Laughing

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 21:12    Předmět: Citovat

mastný bude a to MAA taky, sháněl jsem ho před dvěma roky a chtěli za něj 500
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 21:28    Předmět: Citovat

HiGhLaNdEr napsal(a):
mastný bude a to MAA taky, sháněl jsem ho před dvěma roky a chtěli za něj 500


Nebude ked vieš kde hľadať Wink

Pozri sa do schémy TV rádu Tesla olympia,svetlana a podobné hlavne do zdroja Wink Tam jeden je MAA436 je Wink Takže si sprav malú perchádzku na zbernák. MAA436 ja dával do pätice takže ho budeš mať ako nový !

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 21:29    Předmět: Citovat

Ale pokial ide o odporovú záťaž tak ten diak je ideálny !!! (lacný,spoľahlivý,jednoduchý) Wink
_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Speder38



Založen: Apr 11, 2007
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: po květen 21 2007, 10:00    Předmět: Citovat

Diky za rady ja teda zkusim sehnat ten diak a uvidim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: po květen 21 2007, 10:05    Předmět: Citovat

Regulátor s T2117 od Slánskeho nie je vhodný na reguláciu osvetlenia, je to zrejmé aj datasheetu tohto IO... myslím, že autor vo svojich návrhoch zverejňuje výrobcom doporučené zapojenia bez toho, aby bolo zapojenie
postavené a odskúšané....na jeho stránkach nie je ani jedna fotografia z postavených konštrukcií...poslal som mu mail, no ani sa nenamáhal s odpoveďou. Samotný T2117 nie je drahý, regulátor mám postavený - funguje na reguláciu napr. topných telies...

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po květen 21 2007, 17:35    Předmět: Citovat

T2117 je primarne urcen jako regulator topnych teles,jak pise stefan31 pan slansky asi strili od boku,co se chytne.Ja na tom mam postavenou mikropajku a slape to super...pokud se da zarovka brat jako topne teleso,tak proc ne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund