Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nemáte schéma - automatické vypnutí po cca 2 vteřinách

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ffee
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt květen 10 2007, 16:26    Předmět: Nemáte schéma - automatické vypnutí po cca 2 vteřinách Citovat

Nemáte někdo jednoduché schéma (tranzistor odpor kondik apod.) na automatické odpojení cca po 2 vteřinách po zapnutí? Budu spínat napětí 10V a jde mi o to když ho sepnu aby se krátce ozval tón ze bzučáku který je také na 10V. Stačilo by mi nějaké podobné schéma – napětí když tak doladím. Předem díky všem za rady Wink

Ještě podotýkám – sepnutý to bude třeba hodinu ale potřebuji aby při každém novém sepnutí se ozval krátce tón ze bzučáku
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 10 2007, 18:16    Předmět: Citovat

zkus se podívat po nějaké aplikaci NE555, když tu kladnou hranu po zapnutí zinvertuješ npn trandem, dvousekundový monostabil z něj bude jak víno, a když si pořídíš NE556, z druhé půlky ubastlíš bzučáček jedna radost...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ffee
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 11 2007, 21:30    Předmět: Citovat

Tak Jsem se snažil postavit tento obvod : http://nehudek.wz.cz/elektro/555.php (uplně dole)
Dal jsem tam odpor (R) 100Ko. A kondensátor (C) 20uF. To by mělo být na cca 2,2 sekund.
Nejdříve jsem to vytvořil v nepájivém poli no a pak jsem to i propájel. Zkoušel jsem i dát jiný IO 555 ale na výstupu (vývod 3) mám stále napětí. Zkoušel jsem vše možné ale stále to nejde. Cry Už nevím co mám špatně.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 12 2007, 9:21    Předmět: Citovat

A zapojil sis na vývod 5 nějaký ker. kond. buď proti zemi, nebo proti napájení ? Dává se tam prakticky libovolná hodnota od 10 do 100nF, slouží to k blokování interního děliče napětí proti naidukovynýmu brumu a dalším paskvilům. Ve výsledku je úplně jedno, jestli ho dáš mezi vývod 5 a - (= vývod 1), nebo mezi 5 a + (= vývod 8 ), ale měl bys ho tam mít. Ten NEHUDEK ho do schématu nenakreslil, jenže všichni výrobci 555 ho minimálně doporučují. Jinak vývod 5 se u 555ky dá použít i k docela lineárnímu ovlivňování funkce zvenku přiváděným napětím (mění se tím délka časovacího intervalu), ve Tvém případě je ale dobré ho zablokovat kondenzátorem, aby pevně nastavený interval nebyl ničím zvenku ovlivňován. Tímto vysvětlením pomíjím podobné lapsusy, jako zkrat na desce nebo vadná součástka - ty sis doufám prověřil, než jsi je hodil na desku...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ffee
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne květen 13 2007, 20:05    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A zapojil sis na vývod 5 nějaký ker. kond. buď proti zemi, nebo proti napájení ? Dává se tam prakticky libovolná hodnota od 10 do 100nF, slouží to k blokování interního děliče napětí proti naidukovynýmu brumu a dalším paskvilům. Ve výsledku je úplně jedno, jestli ho dáš mezi vývod 5 a - (= vývod 1), nebo mezi 5 a + (= vývod 8 ), ale měl bys ho tam mít. Ten NEHUDEK ho do schématu nenakreslil, jenže všichni výrobci 555 ho minimálně doporučují. Jinak vývod 5 se u 555ky dá použít i k docela lineárnímu ovlivňování funkce zvenku přiváděným napětím (mění se tím délka časovacího intervalu), ve Tvém případě je ale dobré ho zablokovat kondenzátorem, aby pevně nastavený interval nebyl ničím zvenku ovlivňován. Tímto vysvětlením pomíjím podobné lapsusy, jako zkrat na desce nebo vadná součástka - ty sis doufám prověřil, než jsi je hodil na desku...



Dík za info. Ten kondik tam mám.(12nF) Ale prostě se mi to nepovedlo rozchodit. Na vývodu 3mám stále skoro stejé napětí jako je na přívodu. Ať mám na 2jce mínus nebo ne. Jinak jsem to načrtnul jak to mám propojené a nejde to. Tak to když tak zkoukni jestli tam nemám něco špatně. Už jsem to sestavoval na nepajivem poli i propajel celkem asi 3x ale stále nejde.Zatím moc díky.



Nacrt 555.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nacrt 555.jpg
 Velikost:  17.13 kB
 Staženo:  143 krát

Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2007, 20:30    Předmět: Citovat

Tak bude asi po smrti šváb, jinak si to vysvětlit nedovedu, ten obrázek, i když je strašnej, po chvíli bádání na něm neshledávám funkční chybu. Takhle zapojený by to chodit mělo. Máš 555 bipolární nebo CMOS (7555 nebo 555C)? Ty bipolární jsou totiž poměrně odolný, zato CMOSový odpálíš někdy i křivým pohledem... Kolik V do toho vůbec pouštíš napájení? Ještě zkus zablokovat i napájecí přívod paralelní kombinací elytu tak 100mikro a keramiky 100nano, aby nemohl ani celý šváb kmitat. Napájení vol v rozmezí 6 - 12V.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: ne květen 13 2007, 21:38    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Tak bude asi po smrti šváb, jinak si to vysvětlit nedovedu, ten obrázek, i když je strašnej, po chvíli bádání na něm neshledávám funkční chybu. Takhle zapojený by to chodit mělo. Máš 555 bipolární nebo CMOS (7555 nebo 555C)? Ty bipolární jsou totiž poměrně odolný, zato CMOSový odpálíš někdy i křivým pohledem... Kolik V do toho vůbec pouštíš napájení? Ještě zkus zablokovat i napájecí přívod paralelní kombinací elytu tak 100mikro a keramiky 100nano, aby nemohl ani celý šváb kmitat. Napájení vol v rozmezí 6 - 12V.


Napájení jsem zkoušel různé ale jinak to zkouším tak na 6-10V Jinak mám doma dva TS555CN a jeden NE555P ten NE555P jsem ještě zkoušel zapojit a napětí už na 3 není. Je tam až když přivedu na 2 minus. Vlastně to funguje jako zpožďovač. Když odpojím 2jku tak na trojce se to vypne cca po 1-2 sekundě.(čas podle odporu a kondiku) Když mám na 2jce stále mínus tak to svítí v podstatě trvale možná dioda na 3jce nepatrně problikává. Já jsem ale myslel že když trvale připojím na 2jku mínus tak na 3jku to půjde třeba 1 sek. A pak znova až když připojím znovu na 2jku mínus. Jak to vlastně má být?
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 16 2007, 21:21    Předmět: Citovat

Nejdřív se omlouvám za zdržení, ale napadlo mě to až dnes v práci - trvalé připojení nízké úrovně na vstup časovače 555 ho trvale spouští, tak to zkus jinak:
Podle tvého vysvětlování bych si tipnul, že se snažíš o nějaký pípák, který tím 2s pulsem má upozornit na VYPNUTÍ něčeho. Půjde to, když použiješ následující postup: časovač MUSÍ BÝT CMOS, tedy 555C, nebo TNC555 nebo 7555 apod. Poznáš ho od bipolární verze podle toho, že mezi vývody 8 a 1 naměříš cca 1,5MOhmu (+ na 8, - na 1, ověř si polaritu banánků na ohmmetru!!!), některé modifikace mají jen kolem 300kOhmů, kdežto bipolární verze má jen asi 15kOhmů. Takže tu CMOSovou ano - pozor na statiku, nebrat do ruky bez vybití o vodivý uzemněný předmět atd. Dobré řešení je patice a švába vložit až úplně nakonec. Zapoj ho jako předtím, jen na vstup nepřiváděj nulu, ale dej z té 2ky odpor cca 10kOhm na zem. Přes jiný 10kOhm na něj přiveď napájecí napětí toho hlídaného zařízení - tedy jen pokud je to těch 10V, kterými to celé napájíš. Vůbec - na žádný vstup nesmí přijít napětí vyšší, než je napájecí. Za provozu na vstupu bude 5V (1/2 Unap), odpojením napájení spadne na nulu (přesněji pod 1/3 Unap) a to spustí časovač - ty 2s kladného napětí na výstupu. A aby se nevypnul zároveň s tím hlídaným zařízením, musíš mu napájení zajistit kondenzátorem, stačit by mělo tak 470mikro, ale aby mu tu energii nesežralo to hlídané zařízení, musíš tam do přívodu zapojit diodu - do 555 a jeho kondu proud pustí, zpátky už nikoliv. Stačí 1N4148 nebo líp 1N4001. Z druhého CMOS 555 můžeš udělat astabilní multivibrátor s minimální spotřebou - frekvence tak kolem 1kHz a jako repráček použiješ piezoměnič. Kdyby jim nestačila šťáva, zvětšíš ten 470mikro kondík na 1000mikro - napětí tak 15V. Jinak je vůbec nejlepší se tady regnout a mít tady svoje spojení - dá se poslat soukromá zpráva, klidně i jít na ICQ - nemusíš čekat na odpověď, dá se jít On-line!
Zlom vaz!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: čt květen 17 2007, 22:39    Předmět: Citovat

Ahoj, nejdříve Ti opravdu moc děkuji za snahu a rady!! Já jsem na tom doma ještě bádal a nakonec se mi to povedlo!! Jen asi trošku jinak něž si psal. Řešil jsem to ještě ZDE: http://www.elweb.cz/forum.php?prispevek=37730#id37901 A tak sem to nějak povedlo.

Když to tak znáš tak se ještě optám nejde nějak jednoduše s tou 555 udělat toto: Potřebuji aby sepnula třeba relé ale to až když spínací napětí je přiváděno déle než 5sec. V praxi to potřebuji na toto: mám v autě alarm ten spíná sirénu (mínus) a když sepne poplach tak chci aby sepnul relé které je napojeno na mobil – klávesa která začne volat na můj telefon. Problém je ale v tom že alarm má další různé zvukové signalizace tak do 2sec. Při kterých nepotřebuji spínat relé. Ještě na to chci napojit sirénu která bude v autě. Ta ale musí houkat pouze při opravdovém poplachu.
Potřebuji to nějak vyřešit. Zatím se měj a ještě jednou díky moc!
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2007, 17:48    Předmět: Citovat

Tak zapoj 2 kusy 555 - z jednoho uděláš úplně stejným způsobem zpožďovač o 5 sekund - dosadíš patřičné hodnoty a tímto MONOSTABILNÍM KLOPNÝM OBVODEM (třeba i po invertu pomocí jednoho tranzistoru) teprve sepneš potřebné konečné zařízení nebo funkci.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund