Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 13:00    Předmět: Citovat

Ještě bych chtěl upozornit na jednu věc na kterou se dost zapomíná a to je maximální napětí nabíječky při prudkém odlehčení. Může se stát, že dojde k odpojení nebo přerušení
článků baterky. Ono se to patrně nestane ale náhoda je blbec. A vysvětluj odprásknutou řídící jednotku za tisíce. Některé nabíječky vyletí klidně na 40V. Tu tvou asi vyzkoušíš tak,že vezmeš kondík 1G/50V připojíš bez baterky a víš kolik to dává. Připojovat nabíjení s připojenou elektronikou auta je vždy riziko. I po sítí může přijít šleha. Dost se to neřeší.
Já držím zásadu -Nabíjím_ baterka ven .Bezpečně bys posílil baterku auta čerstvě nabitou druhou baterkou paralelně přes startovací kabel. A nic nemusíš kupovat. Nech si to projít hlavou.
Tak ať nám ty volty a ampéry slouží a nic nevodprásknem
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 15:51    Předmět: Citovat

Ano, opatrnosti není nikdy dost, proto používám ten přenosný booster. Oficiální dílenský postup je připojit velkou nabíječku v módu pomocný zdroj.

Ale zpět k věci - KA7500B upraven 4,7 kΩ proti - a 3 kΩ + 20 kΩ víceotáčkový trimr nastojáka, krásně šlo nastavit napětí na 13 V, po paralelním zapojení dvou 15A (větší jsem neměl) diod mnou žádaných 12,7 V.

Ale ještě je někde problém, po připojení zátěže (21 W i 5 W autožárovka) se ta mrcha vypne. Very Happy Tady píše http://www.oka-nsk.ru/forum/viewtopic.php?f=21&t=1813&start=0 že u této kombinace vypájel LM393P... že by?

http://boginjr.com/electronics/lv/atx-mod/ tady radí jít po zenerkách v 3V a 5V větvi... no zkusím.


Naposledy upravil shr3k dne po březen 09 2020, 16:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 16:01    Předmět: Citovat

Ked nemas zatazenu 5V vetvu, tak napatie na nej vyleti hore a ochrana zdroj vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 16:11    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ked nemas zatazenu 5V vetvu, tak napatie na nej vyleti hore a ochrana zdroj vypne.

OK, mám 25W 10 Ohm odpory, zkusím zatížit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 17:18    Předmět: Citovat

Já tě varoval. Budeš kolem toho tancovat a výsledek nejistý. Budiš, zajímá tě to, taky se dokážu zatnout. Položím možná blbou otázku. Vrať zapojení do původního stavu.
Dej zátěž 2x 50W (2x bodovka 12v do stropu, cca 8A) jen na 12V. Otestuj 12A 3x žárovka. Nic dalšího nezatěžuj. Jede to? Co si pamatuju mě to jelo ale to ti nepomůže asi to záleží na schematu. Pak to řeš dále. Zdroj od jiného výrobce může reagovat jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 17:20    Předmět: Citovat

Tak heuréka, při zátěži 5V větve 3,3333 Ω se to rozjelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:12    Předmět: Citovat

Fajn, že se ti to rozeběhlo. Asi jsem měl velkou kliku, protože nějaké zatěžování jsem nemusel řešit. Vrazil jsem tam poti ke švábu a chodilo to 12 až 16V. Také jsi asi neočekával
co z toho vzejde. Tak velká stálá zátěž aby to vůbec běželo, kam s teplem. Možná to vidím černě ale já bych šel od toho, nemám z tohoto řešení dobrý pocit. Když trváš na PC zdroji,
otestuj jiný typ.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:30    Předmět: Citovat

Starsie PC zdroje maju hlavnu spatnu vazbu z 5V vetvy, novsie z 12V vetvy. Preto tie rozdiely v spravani. Na toto by bol vhodnejsi prave novsi zdroj, maju tu 12V vetvu aj silnejsiu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:35    Předmět: Citovat

Taky nemám dobrý pocit z toho, že se PC zdroj takto využívá.
Uvědomuju si, že např. 14V/10A je celkem houby výkon, ale jako nabíjecí zdroj musí tento výkon odevzdávat např. 12-15 hodin v kuse.
A nejsem si jistý, že na dodávku takového trvalého výkonu, v řádu desítky hodin a víc, je ten zdroj stavěný.
Určitě existují i lepší zdroje, s vyšší účinností. Z těch 250W, 300W a 350W zdrojů, které se mi kdy dostaly do rukou, by to i s intenzívním chlazením, plnými otáčkami větráku, nedal deset hodin asi ani jeden.

Prostrčil jsem u jednoho 350W zdroje čidlo teploměru jednou z dírek, nejprve na ten kousek plechu, jako chladiče tranzistorů měniče /nějaké TO3P Sankeny to byly/ a pak na chladič TO3P dvou dvojitých schottky diod. Zdroj byl zavřený. Jedním odporem jsem přinutil větrák, točit se naplno. Při odběru cca 15A z 5V větve a 10A z 12V větve, čili 195W, měl chladič tranzistorů po 15 minutách skoro 70°C a dioda zhruba taky tak. Při plném průtoku vzduchu.
To mě přinutilo přemýšlet o tom, jak by to asi vypadalo, zatížit ten zdroj skutečně aspoň těmi 300W namísto pouhých 195W. Nemyslím si přitom, že by ty zdroje ten štítkový výkon nedaly. Ale asi jenom v řádu desítek minut, určitě ne desítku hodin a déle.
Kromě toho je to docela složitá elektronika a spotřebního charakteru. Složité věci tohoto druhu jsou poruchové.
Než si tím nechat zničit akumulátor třeba za dvě tisícovky - radši bych postavil jednoduchý stroj a s předimenzovanými výkonovými součástkami, na kterém se nemá moc co posrat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:40    Předmět: Citovat

Teď padla ta důležitá informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po březen 09 2020, 19:57    Předmět: Citovat

Udělal jsem výbornou zkušenost se Schottky diodami KYS30/40.
V Brodě je v letech 1992 až 1994 dávali zdarma po desítkách, k nákupu nad 500Kč. Skoro nikdo je nechtěl a ve skladě jich byly vysoké tisíce kusů.
Můstek z nich postavený, umožní poněkud vylepšit "tepelnou bilanci" nabíječky. Úbytek napětí na každé z nich, je při proudech okolo 10A jenom necelých 0,5V, při polovičním proudu pak opravdu směšný. Netřeba ani tak velký chladič.
Ušetřený volt na celém můstku, umožní také ubrat "nějaký ten závit" i z trafa a dále tak vylepšit účinnost.
Ale do řízeného můstku s tyristory, bych se bál je dát.
Všecky kusy KYS30/40, co jsem měl v ruce, měly sice závěr přes 60V, ale spoléhat na to u všech nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 10 2020, 0:04    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

A nejsem si jistý, že na dodávku takového trvalého výkonu, v řádu desítky hodin a víc, je ten zdroj stavěný.


No to je divný. Já používám 600W PC zdroj, kterej má psáno 12V/36A k modelářský nabíječce, která má vstup 12-18V DC. Ta nabíječka je dvojtá (2 x 300W) a běžně s ní nabíjím LiIon bloky 6S22P povařený se Samsungů 2,2-2,5Ah proudem 8A po dobu minimálně 5 hodin.
Zdroj je poladěnej tak, aby dával 12,5V a 5V sekce je zrušená. Typ zdroje můžu napsat zítra ale je to polomost KA7500 s bipolár trandama a šotkama ve futrálu TO247, šotky jsou zdvojený. Ještě poctivej výrobek z roku 2002.
Nabíječka musí těch 12,5V násobit na dvojnásobek aby to těch 6 x 4,1V dalo.
Takže proud do násobiče musí být minimálně dvojnásobnej a nabíječka je dvojtá, takže 2 x 2 x 8A = minimálně 32A. To je dost blízko k deklarovanýmu maximu 12V větve. Ještě se nestalo za cca 4 roky používání, že by zdroj vypnul na přetížení, smrděl, byl rozpálenej k neudržení ruky nebo podobně. Propojovací kabel je průhlednej reproduktorák dvojlinka průřez 4 mm, docela topí. Ve zdroji je velkej větrák, kterej jede neustále konstantníma otáčkama.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
shr3k



Založen: Mar 08, 2020
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út březen 10 2020, 3:40    Předmět: Citovat

Ještě jsem předělal jiný starší ATX zdroj s IO2003 a tam stačí pro plný výkon 12V sekce mít na 5V lehce žhnoucí 5W 12V žárovku. No, kriticky jsem zhodnotil, že zdroj z PC asi nebude to pravé ořechové, co potřebuju, objednal https://www.ringautomotive.com/en/product/RSCPR25 Smile, díky všem za nakopnutí správným směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 10 2020, 18:46    Předmět: Citovat

Objednal jsi zase jen spínaný zdroj. Stejně jako je spínaný zdroj k PC.

Zdroj k PC po vhodné úpravě může posloužit stejně jako tebou objednaný výrobek, byť s menším komfortem a méně fičurami. Za mnohem méně peněz. Kdybys upravil zdroj tak aby obsahoval regulátor napětí i proudu (jako v návodu na začátku vlákna), není důvod proč by správně nefungoval.

- "....PC zdroj nemá rád prudké zapojit a odpojit zátěž a k tomu určitě bude docházet."
Proč by to neměl mít rád víc než jiné zdroje? Má-li regulaci proudu. A jak často se to bude dít? Jen při připojení na baterku. Kolikrát za směnu?

-"...- nechtělo se mi na to týrat chytrou nabíječku. Při aktualizaci se totiž spouští větrák chladiče, a napětí různě kolísá třeba k 11 V (podle stavu baterie), tak jsem chtěl něco na posílení..."
Proč by měla být chytrá nabíječka týrána? Je chytrá - poradí si.
Pokud je odběr ventilátoru tak velký, že napětí aku klesne na 11V, nebude stačit pomocný proud 20A k dorovnání napětí na původní velikost. A pokles napětí Aku na 11V vůbec ničemu nevadí.

- "...a to je maximální napětí nabíječky při prudkém odlehčení. Může se stát, že dojde k odpojení nebo přerušení
článků baterky. Ono se to patrně nestane ale náhoda je blbec. A vysvětluj odprásknutou řídící jednotku za tisíce. Některé nabíječky vyletí klidně na 40V...."

Odpojení baterky omylem je nemožné (je nutno povolit bytelné svorky). Přerušení článku??? No dejme tomu(jak často se to fakticky stává?) - ale i pak má zdroj s funkčním regulátorem napětí jen krátký překmit a ten požerou jak ochrany citlivých obvodů v autě tak elyty na výstupu zdroje.


Dohady o tom, jestli zdroj snese trvalý provoz o určitém výkonu jsou na místě. Je třeba používat hlavu. Papírový údaj o typovém výkonu je každopádně nadnesený, protože většinou znamená součet max. výkonů jednotlivých napěťových hladin. Jenže zároveň není dovoleno všechny hladiny honit naplno současně. Je nutno dodržet proudové zatížení větve na +12V. Lepší zdroje mívaly termistory hlídající teplotu kritických chladičů.

Prostě správně upravený jakostnější zdroj poskytne dobrou službu a nelze ho předem odmítat kvůli předsudkům a pocitům. V PC ho má každý a funguje ve stamilionech kusů po celém světě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st březen 11 2020, 10:36    Předmět: Citovat

Pro PavlaFF. Každý máme nárok na svůj názor a já ti ho neberu. Já se na to vše dívám z trochu jiného pohledu a viděl jsem dost věcí, které se stát nemohly a staly. Proto jsem opatrnější. Abych shrnul mé příspěvky a proč říkám to co říkám. Obecně nabíjení autobaterky jakoukoliv nabíječkou s připojenou elektronikou auta nepovažuji za bezpečné. Jestli to někdo dělá, jeho věc. Teď k PC zdroji jako nabíječka. Co vlastně musíš udělat aby se zvedlo napětí na výstupu. Hrábneš do regulační smyčky. Změníš šířku pulzu, přesytíš impulzní trafo, napětí jde nahoru o požadovaných cca 20 procent. Pro úplnost dodávám, že hlavní filtrace 12Vzůstala na základní desce PC. Ve zdroji máš pouze 1 až 2G/16V.Připojíš autobaterku. Teď jsi pustil do řídící smyčky stálé protinapětí 12V s kterým nebylo původně počítáno. Zatím ale dobrý, proč ne, chodí to. Sečteno, náklady na nabíječku skoro 0, baterka taky není úplně nová. Když přijde černý pátek 13. a začoudí se,tak se nepoondíš.
Ale použití jak píše Nakkadah je úplně jiná liga, tam pracuješ s elektronikou za desetitísíce. Můj názor je ten, že zařadit do hry- programování, notbuk, řídící jednotky auta, takto upravený zdroj nejasných parametrů, 20let starý, není dobrý nápad. Jsem prostě opatrný. Rozhodnutí je ale na příteli Nakadah. On si rozhodne co je pro něj řešením. Navrhuji ukončit tuto debatu, podívat se na fórum, jestli nepotřebuje někdo pomoc. Od toho Bastlírna je. Jako bastlíři vymíráme. Je třeba předávat znalosti, protože myslící lidé se hůře ovládají.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 32, 33, 34  Další
Strana 33 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund