Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulační autotransformátor Křižík
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 07 2007, 20:41    Předmět: Citovat

Tak ho potuň zase zpátky, jinak ho jako regulační nebudeš moct používat...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 17:13    Předmět: Citovat

S dovolením využiji toto starší téma...
Podařilo se mi sehnat pěkné autotrafo RT 2,5 0-380V
Jen si nejsem jistý jak je to s jeho maximálním zatížením.
Je na něm napsáno max 2,5A a max 950VA.

To znamená, že když ho zatížím 1000W žárovkou, tak např. při 210V si bere přes 4A, tj je to kolem 950VA, ale zároveň více než 2,5A.

To znamená, že omezení je 950VA při max 2,5A nebo můžu max 2,5A při 380V - tj 950VA.

Zase to moc řeším a už jsem se do toho zamotal... Smile



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  90.1 kB
 Staženo:  202 krát


2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  83.83 kB
 Staženo:  248 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 17:33    Předmět: Citovat

Tak už znám odpověď, omezení jsou obě hodnoty max nečekaně Smile
Ono kdybych po něm chtěl 95A při 10V, by se mu asi nelíbilo... Smile

Jen mě ještě napadlo, čím to, že je tak velikej když je jen do 2,5A ?
Protože co jsem koukal, tak autotrafa 0-250V 4A váží kolem 4kg a tento macek má 10kg pří max 2,5A, to je dáno jen tím, že má větší rozsah 0-380V ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2013, 22:51    Předmět: Citovat

Proud 2,5A dodržuj a příliš nepřekračuj! Jelikož se to někdy špatně uhlídá, zapoj určitě na vývod jezdce pojistku! Jinak se ti může stát, že trafo zničíš - vypálíš díru do vinutí a bude po něm. Tenhle Křižík asi snese velké přetížení (právě proto, že je tak bohatě dimenzovaný), ale raději to nepokoušej. Záleží na konstrukci sběrače a síle vodičů.

Není žádné umění odebírat z jezdce větší proud aniž bys to tušil. Při malém napětí je to hned. Viděl jsem takhle několik zničených autotraf z NDR (ty relativně malé, v plastu).

Pro domácí bastlení ke lepší sehnat druhý typ Křižíka, který je jen na 220V ale umí 10A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: út únor 19 2013, 12:13    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Pro domácí bastlení ke lepší sehnat druhý typ Křižíka, který je jen na 220V ale umí 10A.
Jo - a při zapnutí vyhazuje jistič a váží 15 kg... Označení "RAT 10" http://danyk.wz.cz/variak.html
Mimochodem, nevíte, kde by se na to dala sehnat stupnice a rukojeť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 15:49    Předmět: Citovat

RADAR 06 << trafo vaší konstrukce má sběrací uhlík ve formě válečku, který se musí otáčet. Nejčastější závadou býval zadrhnutý uhlík. Protože se pak přestal otáčet, časem se na něm obrousila ploška, která nakonec může zkratovat i několik závitů vinutí. Zkontrolujte, že se uhlík při otáčení regulačního kotouče plynule odrolovává po vinutí.

Vojta7 napsal(a):
Mimochodem, nevíte, kde by se na to dala sehnat stupnice a rukojeť?
Taky jsem to řešil pro Křižíka na 20A. Stupnici jsem si vyrobil na tiskárně, zalaminoval a nalepil na 0,5mm AL plech. Jako rukojeť jsem upravil a použil ovládací kolo z vyřazeného uzávěru vody. Něco takového:


v25111540.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  v25111540.jpg
 Velikost:  5.62 kB
 Staženo:  187 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 17:11    Předmět: Citovat

Dík za tip, vyzkouším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st únor 20 2013, 21:10    Předmět: Citovat

Kolečko si kup tady.
spojovací materiál / strojní součástky / strojní součásti / ovládací kola
http://www.fabory.cz/pages/home.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2013, 18:37    Předmět: Citovat

Náhodou jsem narazil na technické listy ke Křižíkům, tam přidávám sem.

Regulační autotransformátor RT2,5

Regulační autotransformátor RAT10

Regulační autotransformátor RAT3x10

Regulační autotransformátor s vibračním pohonem RAT10P
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hanak



Založen: Jun 08, 2013
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so červen 08 2013, 21:29    Předmět: Citovat

Zdravím vás chlapi.
nejsem vůbec od fochu, spíš od mouky, ale zůstalo nám po dědovi slušné Křižíkovo trafo a kluk by s tím pořád rád něco dělal.
Nemáme k tomu vůbec žádná schemata, jen jsme to vcelku schopně vyčistili a dali do kupy.
Poraďte jak jej připojit. Je mi tak dalece jasné že se jedná o stejnosměrný proud a že si s tím neználek nemá jen tak hrát, proto kluka honím.
Přikládám fotky a můžete li poradit jak provádět připojení budu rád. Diky



P1150779.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1150779.JPG
 Velikost:  161.76 kB
 Staženo:  241 krát


P1150777.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1150777.JPG
 Velikost:  130.52 kB
 Staženo:  214 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 9:39    Předmět: Citovat

Nejjednodušeji se dá vyzkoušet tak, že do prostředních zdířek 220V se připojí do zásuvky a do horních dvou (0-250V) např obyčejná žárovka nebo třeba lampička. Pak lze plynule regulovat jas žárovky. Při připojování je dobré dát mezi zásuvku a trafo pojistku. Jedná se o střídavý proud a trafo nemá galvanické oddělení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 10:29    Předmět: Citovat

Jen zdůrazním, že to není klasické trafo a že i při nulovém svitu testované žárovky hrozí při nevhodném doteku klasický úder síťovým napětím 230V.

JE TO PROSTĚ ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ!!! Pro uživatele, který tomu nerozumí a píše o stejnosměrném proudu o to víc. Rozhodně to není hračka pro děti. Ani pro dospělé.
Tím tě nechci buzerovat, ale jestli těch kluků nemáš přebytek, tak mu to radši zabav. Na druhou stranu, většinou takovou pecku přežije a získá alespoň respekt k silové elektrice. Pokud umíš oživovat a budeš ho při tom hlídat...
Je to na tobě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hanak



Založen: Jun 08, 2013
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2013, 6:18    Předmět: Citovat

Díky chlapi, já vám rozumím. Klukovi jsem to zabavil a nahnal jej mezi jiné ostatní elektro nadšence. Naštěstí ho nenapadlo se tím zabývat na vlastní pěst a vyčkal. Máme dobrou komunikaci a také respekt před tajemnem proudů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martousek



Založen: Mar 30, 2006
Příspěvky: 76
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 22:24    Předmět: Citovat

Jé hele co mám, koukej. Běž s tím, víš že se toho bojím.Neboj, tto je autorafo, koupil jsem ho na burze ve Studenci, kde mám kabel, tady, zásuvka, ááá, tady, ať tě to... , ale prosím Tě, strč, blesk tma. Jseš pitomej, vždyť peču buchtu!

Ano, jak píše Ekkar, je dobré ho zapínat přes nějaký rozběh. To jsem nevěděl. Funguje jinak bezvadně, jen trošku vrní. Zkoušel jsem regulovat starej UKS při mletí kávy, bohatě mu po rozběhu stačí 60 Volt a ještě se ušetří gajst. Krásný věci se vyráběly. Dokonce si teď můžu na zahradu namyslet jednofázovou elektrickou lokomotivu, něco jako Laminátku, či Plecháč. Nikdy nepochopí ten báječnej mužskej svět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 23:50    Předmět: Citovat

Laughing Dalsi zombik, co sa zobudil po niekolkych rokoch? Nejako ich tu pribuda Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund