Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon - Tesla NC 450 - propadnutý talíř ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 22:00    Předmět: Gramofon - Tesla NC 450 - propadnutý talíř ? Citovat

- zdravim dostal jsem tenhle gramec nc 450, vypada zachovale akorát je problém že se nerostočí, protože celý talíř sedí na šasi, i když by měl normálně být nad ním, zkrátka to vypadá jako by celá hřídelka co ho nese poklesla asi o 2cm je ot možné ? protože zase se srovnáním s motorkem jsou skoro na stejné úrovni,
- nedával se na tuhle teslu ještě nějaký další přídavný talíř ?Confused poraďte ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 5:35    Předmět: Citovat

Teď si nevzpomenu, jestli tam nemá být v ložisku ještě kulička (jde nahradit obyčejnou ložiskovou, zdrojem jsou autoservisy a opravny domácích spotřebičů, jen vybrat vhodný průměr). Ale podívej se po tom.
Jinak je možné, že si ten talíř sesedl - je to celkem známá bolest, zinkalová slitina byla oblíbená, i když se od padesátých let dvacátého století vědělo, že se prostě rozpadá.

Ale kdybys prohledal starší příspěvky, je jich tu spousta, nemusí být jen o NC450, našel bys například, jak v
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6090&postdays=0&postorder=asc&start=15
EKKAR napsal(a):
Jo, až na ty talíře. Úplně nejstarší byly z ocelového plechu, pozdější pak ze zinkové slitiny, která stárne a křehne. Nejvíc jí škodí mráz, to pak prorůstá sítí mikrotrhlinek a doslova se bortí. Na www.zive.cz v sekci počítače-audiotechnika ( http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=58506 ) běží obdobná diskuse, kde se probírala i možná náhrada původního talíře ze zinkové slitiny talířem duralovým a na samém konci vlákna je i kontakt na servis gramců v Litovli. Je možno zkusit napsat nebo zavolat i tam.


Ono vlastně v celém tématu http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=9 je spousta užitečných informací o gramofonech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 19:47    Předmět: Citovat

SKUTEČNĚ O 2cm? To mi přijde, jako by někdo vyhodil z hřídelky tu širokou podložku, na které ležel spodní subtalíř - ten plastový, co slouží i jako velká řemenice. Podle verze byl buď na hřídeli zaklíněný kolíčkem, nebo (nověji) byla ta široká podložka nastrčená jako segerova pojistka do drážky v hřídeli. Ztrátou kuličky (skutečně tam má být) ze spodku ložiskové šachty by Ti talíř spadl tak o 5-6mm, ne o 2cm!!! Vždyť ta kulička má stejný nebo jen o maličko menší průměr, jako samotná hřídel! O kolik mm Ti vyčnívá hřídel nad rovinu talíře?
Ale co je důležitější - vezmi 40-50cm pravítko, polož ho křížem na talíř jako bys pokládal nůž na dort při krájení a podívej se, jestli je horní plocha talíře rovná - pod pravítkem neprosvítá světlo. Pro jistotu předtím samozřejmě sundej tu krycí gumu. Pokud je talíř rovný - vyzkoušet nejméně ve 3 liniích, z nichž nejméně 1 musí jít MIMO střed talíře, vícekrát je tady opravdu VÍCE - je problém ve spojení hřídelka - subtalíř, ne v samotném talíři. Teprve jestli zjistíš, že horní plocha talíře připomíná kus melounu nebo glóbusu, je problém v tom talíři...
Hrome - ještě mne napadla taková možná pitomost, na samý konec - neupadl náhodou ten gramec naplocho na talíř, resp na jeho osičku? Nebo nespadlo něco relativně těžkého svrchu na něj? Ty ložiskové šachty jsou totiž u některých šasí ne z bronzu, ale z bakelitu, takže se mohlo stát, že hřídelka silou nárazu prorazila kuličku skrz naskrz šachticí a talíř teď úplně bezmocně leží na obvodové hraně té "bezedné" šachty... Oddělej spodek gramce a na tu šachtu se BEZPODMÍNEČNĚ PODÍVEJ a modli se, aby byla v celku. Jinak náhradní bys asi sehnal v tom servisu v Litovli, o kterém se mluví v odkazu výše...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne pá duben 27 2007, 20:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 19:59    Předmět: Citovat

Některé spodní subtalíře u 450 byly ze zinku. Obvykle je pak nutno vše vyměnit, včetně tělesa ložiska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:20    Předmět: Citovat

Není to zinek, ale asi zinkal - rozhodně zinkohliníková slitina. Samotný zinek by byl OK, ten nedegeneruje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
odletelo



Založen: Apr 27, 2007
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:25    Předmět: Citovat

hoj, jestli chces prodam ti talir za 500,- mam asi tri kousky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:25    Předmět: nc 450 Citovat

Problém talíře tohoto gramofonu se zde skutečně již řešil, ale z vlastní zkušenosti mohu jen konstatovat že v uložení středové osičky určitě nic neschází. Talíře u NC 450 jsou z nějaké zinkové slitiny, která se po čase samovolně hroutí a nastane pak deformace talíře, kterou již asi nelze napravit. Setkal jsem se s gramofonem onoho typu, u kterého došlo k deformaci talíře již v záruční době. Dříve to nebyl problém, neboť ve skladu Tesly v Uh.Brodě se za malý peníz zakoupil talíř nový a bylo na nějakou dobu vystaráno. Dnes je to ale asi neřešitelné, takže valná část těchto v jádru vynikajících gramofonů leží nepoužitelná. Snad kdyby se našel někdo, kdo by byl schopen vyrobit dobrou náhradu za původní talíře, určitě by nepřišel zkrátka. Moje NC450 již tady čeká velmi dlouho na nový talíř a stále nikde nic. Osobně jsem to vyřešil koupí z bazaru, a to modelu NC470, který má talíř plechový a deformace tudíž nehrozí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:29    Předmět: Citovat

Už nevím s kým jsem o tom mluvil, ale někdo má technologii na výrobu nových talířů - mimo SEV, ti to umí taky. Bohužel - těžký litý talíř, s obrobením, vyvážením atd. vychází i při střední sériovce na cca 1000Kč/ks a to je nereálné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:35    Předmět: Citovat

Odlitky jsem si nechal udělat, při ceně 150 Kč/kg Al to vyšlo na 500 Kč. Kdybych si to nestočil sám, nebylo by to rentabilní. Několik hodin práce - dělal jsem všechno - ložisko, unašeč, talíř.
Navíc jsem musel udělat dřevěné modely pro odlitky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:41    Předmět: Citovat

Nabízel mi to někdo z nějaké kovofirmy, ale už nevím kdo.... bylo mi řečeno, že cca 50% času zabere přesné vyvážení, že to není až taková sranda. Jeden pán z Prahy vyrobil 3 talíře z mosazi, tuším pálením laserem a obráběním, cena by při sériovce byla kolem 3000Kč. Na Teslu trochu moc, ale až budu kopírovat Kuzmu nebo Thorense, tak o tom pouvažuju Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:51    Předmět: Citovat

Jo, jo - kdyby se tak našel někdo z Uh.Brodu a prozradil kde skončily náhr. díly při likvidaci skladu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 21:15    Předmět: Citovat

Už to tady jednou padlo, v Hillově příspěvku o něco výše:
EKKAR napsal(a):
Jo, až na ty talíře. Úplně nejstarší byly z ocelového plechu, pozdější pak ze zinkové slitiny, která stárne a křehne. Nejvíc jí škodí mráz, to pak prorůstá sítí mikrotrhlinek a doslova se bortí. Na www.zive.cz v sekci počítače-audiotechnika ( http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=58506 ) běží obdobná diskuse, kde se probírala i možná náhrada původního talíře ze zinkové slitiny talířem duralovým a na samém konci vlákna je i kontakt na servis gramců v Litovli. Je možno zkusit napsat nebo zavolat i tam.


Ono vlastně v celém tématu http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=9 je spousta užitečných informací o gramofonech.[/quote]

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so duben 28 2007, 15:26    Předmět: Re: nc 450 Citovat

Hifista napsal(a):
Problém talíře tohoto gramofonu se zde skutečně již řešil, Talíře u NC 450 jsou z nějaké zinkové slitiny, která se po čase samovolně hroutí a nastane pak deformace talíře, kterou již asi nelze napravit. .


- máš asi pravdu, myslel jsem si že tohle je u tohodle typu normální, že má talíř ohnutý od středu dolů, jenže to asi není že ?
normální by měl být rovná placka že ?
- tenhle má střed-konec talíře rozdíl tak cca 4mm, a na povrchu je to místně popraskané, takže se to opravdu asi zhroutilo Sad škodaa Sad
- co říkáte nato podložit ho něěčím ?
- nedá ses nato nastrčit jiný talíř z jiných gramců ???

- a stěma 2cm jsem to přehnal Smile , hřídelka z talíře bez gumy vyčuhuje asi o 14mm(odhadem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so duben 28 2007, 15:53    Předmět: Citovat

jinak ted jsem ve sklepě našel NC470 ta je vlastně v plastu,
- sem zvědav jestli ji rozjedu a pak taky NZC 030 to vypadá však na dobrou šhitku neznate někdo ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 28 2007, 16:17    Předmět: Citovat

I těch 14mm je docela dost, mně vyčuhuje u NC430ky o 11mm. Díval ses po té kuličce, jestli je nebo není v šachtě? Anebo jestli pád čehosi těžkého z té ložiskové šachty nevyrobil šachtu bezednou...?
NZC030 byl kufřík s reprem ve víku - sundalo se, postavilo na bok někam po straně a k zesu ve spodku bedýnky pod šasi se připojilo klasickou reproduktorovou šňůrou. I když VK4302 byla stereo vložka, hrálo to jen mono a ještě mizerně, to víko byla na prd ozvučnice. Ale šlo vzadu vyndat "špunt" - propojku a pod ní byl DIN 5, ze kterýho se dalo stereošňůrou cucat do externího zesu...
NC 470 si nevybavím, ale podle čísla by tam mělo být šasi HC47 s řemínkovým náhonem, 2 rychlostní, bez zesilování. Máš tam přenosku VK nebo VM?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund