Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topné těleso-spirála.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 19:41    Předmět: Topné těleso-spirála. Citovat

Dobrý den, prosil bych o radu. Vyrobil jsem si nerezový válcový kotlík na tavení olova. Chtěl jsem ho původně vyhřívat zevnitř tak, že bude topné těleso z automatické pračky přímo ve styku s olovem. Jenže ouha, tělesa odcházejí při vyšší teplotě, takže tudy cesta nevede. Klasické vařičové spirály, co se navlékaly do keramických korálků a stály doslova pár kaček už k dostání nejsou. Potřeboval bych radu, čím a jak ten kotlík vyhřívat za použití elektriky (ne na vařiči) Nic mě nenapadá, co bych mohl použít. Musí to být buď nějaké těleso dovnitř, které snese teplotu běžně kolem 400°C, nebo namotat něco zvenčí. To by chtělo ale strašně dlouhou spirálu, průměr kotlíku je 10 cm. t.zn. obvod přes 30 cm. Výkon 1kW by měl stačit. Profi pícky na menší obsah mají příkon 500W. Za podnětné rady děkuji předem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 19:55    Předmět: Citovat

Na míru je možné nechat udělat malou topnou spirálu i na takovou teplotu (něco jako spirála do grilu nebo předehříváku vzduchu), ale asi se u kusovky nedoplatíš. Myslím si, že životnost těm spirálám prodloužíš snížením výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 20:22    Předmět: Citovat

http://www.backer-elektro.cz/cz/telesa-pro-kontaktni-ohrev.shtml
http://www.backer-elektro.cz/cz/4808.shtml


Naposledy upravil Crifodo dne čt duben 26 2007, 20:25, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 20:24    Předmět: Citovat

Pokud máš chuť bastlit, zkus navštívit nějakou lisovnu umělých hmot. Tavicí komory plastikářských lisů se vyhřívají MNOHOKILOWATTOVÝMI topnými elementy, které občas odpochodují do věčných lovišť - jsou z odporového drátu o průměru kolem 0,8 - 1,0mm, stočeného do spirál s vnějším průměrem asi tak 4mm, poprovlékaných keramickými kostičkami do tvaru prstence akorát na ty komory. Další varianta nemá spirálu, ale jen pásek odporového materiálu v nerez pouzdře tvaru tenkého prstence s vývodem na napájení - dělal jsem v oboru přes 8 let, něco jsem se jich navyměňoval. Zkus tam zajít a nějaké sčoudlé si vyjednat, myslím, že Ti ho dají bez řečí, jenom za to DĚKUJU. Pak nastane ten boj, až budeš prstenec rozplétat a tahat na světlo boží spirálky, neobejdeš se asi bez rozbití pár těch keramických kostek, ale co nejvíc si jich zachovej - navlékneš je na potřebnou část vytahaných odporových spirál jako izolaci - a pak už Ti nic nebrání odměřit si patřičný kus a obtočit ho kolem tyglíku A ZAPNOUT...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 20:27    Předmět: Citovat

Topné spirály se stále prodávají, ale už nestojí pár korun, jako dříve. Loni jsem kupoval 1 kW spirálu na stejný účel. Stála asi 70 Kč.
Tyglík se udělá ze šamotového tělíska od teplometu. Má menší obsah, asi 1 dcl. Na menší tavbu to stačí. Spirála se omotá zvenčí, jsou tam dokonce na tělísku na to drážky a omaže se šamotem.
Návod byl v časopise Urob si sám. Ovšem ten jeden plagiátor opsal ze starého Radioamatéra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 21:03    Předmět: Citovat

Ideální by bylo asi to, co je v katalogu od Crifoda, to těleso na vyhřívání formy na plast. hmoty. Jen musím zjistit cenu.
Ekkar, u nás fabriku, co lisovala plastový podrážky na botasky zrušili. Takže tady asi zdroj nebude.
Radix- potřebuji pícku na několik kilo toho olova, odlévám kule do perkusky a tam je velká zmetkovitost, alespoň u mě, než se to pořádně naučím. Takže to šamotové tělísko z teplometu je moc malé. Kdysi jako kluk jsem z toho měl pícku na hliník a fungovalo to. Těch spirál za 70 Kč bych potřeboval strašně moc a navíc keramické korálky, do kterých tu spirálu vsoukat. To už bych mohl rovnou koupit profi pícku za 2-3 tisíce.
Sendymu: zkoušel jsem ty topný tělesa z automatek dát do série, ovšem odešlo jedno z nich ještě, než se řádně roztopily. Jsou prostě konstruovaný na teploty do těch 100°C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2007, 21:57    Předmět: Citovat

Nezkoušej tělísko do vody, to mívá jiný vnitřek. To chce třeba pro gril, to bývá za provozu červené a moc mu to nevadí.

BTW, jak řešíš ochranu povrchu taveniny před oxidací ? Jenom stáhneš strusku před odléváním, nebo nějakou chemií ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 10:27    Předmět: Citovat

Sendy, jen to seberu, pak tam hodím kousíček parafínu, zapálím páry a vmíchávám to dovniř. Jelikož odebírám olovo vrchem, tak nic dalšího nepoužívám. Pro lití ze spodu pícky je dobrý údajně borax v naprosto minimálním množství, asi jak když osolíš polévku. To jsem četl, není to moje zkušenost.
Jinak jsem byl dnes v kovošrotu a kuchnul jsem jednu el. troubu, tam jsou tělesa dost dlouhý, tak s nima něco vymyslím. Pokud půjdou ohýbat, tak to bude snad dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 18:30    Předmět: Citovat

Cena topení do formy na plasty je v řádu tisíc Kč za kus a ještě k němu musíš mít patřičný regulátor s termočlánkovým čidlem teploty. Navíc má formu patrony s průtočným otvorem nepříliš velkého průměru, protože se vkládá do kanálku, kterým hmota do formy vtéká. Schválně jsem Ti ho neradil, ten průměr nebývá větší, než 0,5 - 1cm, spíš míň! Samotná forma se nevyhřívá, aspoň ne takto, na sta °C, spíš se jen temperuje průtokem vody nebo oleje jako topného - chladicího média přes speciální temperačně-chladicí přístroj, který udržuje teplotu formy nebo jen jejích částí na určených hodnotách nezávisle na tom, jaká je momentální teplota hmoty ve formě. Ty konkrétní hodnoty nejsou příliš vysoké, běžně do 100°C. Ty potřebuješ prstencovou topnou část na tavicí komoru lisu pro lisování TERMOPLASTŮ - podrážky botasek jsou spíš z reaktoplastu, nějakého druhu polyuretanu, to se do formy vstříkne základní chemikálie s reakčním činidlem, nechá ohřát - ono se to zpění a naduje, až to vyplní prostor formy. Komora je část lisu, která OPRAVDU HODNĚ připomíná starou dělovou hlaveň - velikostí, tloušťkou stěny, materiálem... U větších "mašin" má i 25-30cm vnějšího průměru a tloušťku stěny i víc než 5cm. Slouží vlastně jako tavicí komora i hydraulický válec najednou, takže musí dobře udržovat teplotu při fázi dávkování-tavení hmoty a zároveň odolávat poměrně dosti vysokému tlaku zevnitř při fázi vstřiku do formy. Zkus pohledat, třeba něco menšího najdeš i poměrně blízko, ony ty firmy jsou spíš nenápadné, protože dělají většinou polotovary a montážní dílce, ne celé výrobky - ty z nich dělají až jiné, spíše montážní firmy. Nevim, odkud jsi, ale interfernet by měl pomoci...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:35    Předmět: Citovat

Kdyby to bylo cínolovo, zkusil bych běžná tavidla, nebo ochranné oleje, ale to tě stejně při lití zdola asi netrápí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 20:50    Předmět: Citovat

Nechci to zakřiknout, ale narovnal jsem to topné těleso z el. trouby, co jsem kuchnul v kovošrotu a znovu stočil podle vnitřku kotlíku, připojil a už to jede. Těleso má 1100W.Asi hodinu jsem lil kule a paráda. Jen budu muset vyřešit nějak regulaci v závislosti na teplotě, protože jsem to musel placama vypínat, olovo se moc přetápělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 27 2007, 21:35    Předmět: Citovat

Je to primitivní, ale zkusil bych termostat pro žehličky Eta - po úpravě to může být akorát, nebo kapilárový termostat pro trouby - je do 350stC a taky by šel upravit, stojí asi 300 a určitě 6A vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so duben 28 2007, 17:50    Předmět: Citovat

Díky za radu, vyzkouším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DolfiG



Založen: May 25, 2008
Příspěvky: 375
Bydliště: Prešporok

PříspěvekZaslal: po květen 26 2008, 14:03    Předmět: Citovat

Mám taký pocit, že sa povrch roztaveného olova, ktoré sa používalo na ohrev drobných kusov ocele pred kalením, posýpal rozdrveným dreveným uhlím. Olovo sa toľko nepálilo a nevznikalo toľko toxických plynov.

Ak dokážete len pohľadom zistiť správnu teplotu, použite obyčajný regulátor s tyristorom. Pri nábehu plný výkon, potom stiahnuť na vyznačenú rysku.

Existujú aj infračervené keramické korýtka, ktorými sa dá obložiť kotlík, ale asi väčší.


Naposledy upravil DolfiG dne pá květen 30 2008, 13:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po květen 26 2008, 15:16    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
BTW, jak řešíš ochranu povrchu taveniny před oxidací ? Jenom stáhneš strusku před odléváním, nebo nějakou chemií ?


U nás sa používala kolofonia. Ale práce prebiehali vonka pod prístreškom. Podľa chovania sa kalafuny sa odhadovala aj teplota olovo-cínu.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund