Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Integrované nf zesilovače

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bobros2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 18:47    Předmět: Integrované nf zesilovače Citovat

zdravím,neměli byste někdo nejaké informace popříkladě nějaké učivo včetně příkladu ohledně nF INTEGROVANÝCH zesilovačů??
Hodily by se mi moc nějaké odkazy.Děkuji předem.
Návrat nahoru
NEONI



Založen: Feb 11, 2007
Příspěvky: 505
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 19:41    Předmět: Citovat

Myslim ze by ta mohlo zaujat Amaterske radio (Konstruckna elektronika) cislo 6/96 je tomu venovane cele cislo...
Andrej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19567
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 19:52    Předmět: Citovat

Hromada jich je popsaná i s doporučenými schématy zapojení v AR B1/97 a AR B2/97, něco je v PE 1990, nakonec řadu jich lze najít přímo v doporučených zapojeních výrobců v katalogových listech například na http://www.datasheetarchive.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobros2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 21:49    Předmět: Citovat

ještě mě napadla jedna pro mě zajímava věc.Jakou funkci maji na stupech před vykonovýmy io typu tda 2030 2050 a plno jynýma ty operační zesilovače,neudávaji jím nahodou napětovy rozkmit a vykonaky to pouzepodpoří proudově???Dělal jsem už totiž nekolik konstrukci io Protože mě to dosti baví ale vždy mě zklamaly vysledky,dal jsem jen vykonove io konkrétně třeba tda 2030 a výkon při napětí byl myslím tím pouze orientačni měřeni hudbou vím že to není nikterak moc přesné ale k věci,mam origo zes k pc.Ten ma taky io tda2030 a naměřím, vychylku až 10,4voltu a to není na max ještě má rezervu,kdyžto muj zes má co dělat aby dodal 5 voltu a dál se při tom poslouchat,přitom origo ma napájení +-12volt a já měl napájení 24 volt a dokonce jsem měl 2ampery a puvodní original zdroj má jen 1,7Amper.Vysvětlete mi prosím proč ma tedy mnohem větší vychylku,dělají toopravdu ty operační zesilovače před vstupem koncového Io???Vždy tam totiž jsou kdyžto v mých experimetech je čistě jen koncový stupen a repro.Děkuji za jistě poučné odpovědi,protože fakt nevím co jinak dělam špatně. Embarassed Embarassed Question
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12350
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 22:19    Předmět: Citovat

Integrovaný zesilovač může mít 2 významy :
1. zesilovač tvořený IO)
2. zesilovač tvořený předzesilovačem a výkonovým stupněm v jedné krabici
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19567
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 7:29    Předmět: Citovat

Vždyť integrovaný koncový zesilovač si můžeš pro potřeby výpočtu představit zrovna tak jako výkonový operační zesilovač (zrovna 2020 je krásným příkladem).
To samozřejmě neplatí pro všechny koncáky - spousta jich má například zpětnou vazbu zavedenou už uvnitř kvůli stabilizaci stejnosměrného pracovního bodu. Pro střídavé signály musíš její vlastnosti dalšími vnějšími součástkami změnit, abys dosáhl požadovaného zesílení, ale nezhoršil současně stabilitu pracovního bodu.
K výpočtu vnějších součástek samozřejmě potřebuješ znát vlastnosti součástek, které už uvnitř jsou. Ne vždycky se to z katalogového listu dovíš.
Zrovna tak pro zvětšení rozkmitu a zmenšení přechodového zkreslení se používá v některých koncových stupních bootstrap, pro vf stabilitu pak nějaké ty kompenzační a blokovací kapacity a/nebo Boucherotův člen na výstupu.
Z těch důvodů je obvykle lepší použít zapojení doporučené výrobcem i s doporučenými hodnotami součástek a počítat pak přímo s garantovanými vlastnostmi zapojení (ne, že by je nešlo odbourat nevhodnými typy součástek a rozmístěním, o spojích nemluvě, ale i doporučený plošňák bývá v katalogovém listu). Prostě ten koncák opráskneš i s chlupama.
A, pokud chceš, aby zesilovač uměl něco jinak, vyřešíš to v předzesilovači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobros2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 9:59    Předmět: Citovat

díky hille ted v tom mam maličko více jasno,takže ten operační zesilovač před koncovým stupněm pouze upravuje nekteré jeho vlastnosti jako třeba tvoří hlukový filtr,horní propust zvýraznuje basy nebo vyšky a tak podobně???A výkon dáva čistě třebas ten 2020,ale MUSÍ MÍT PŘESNĚ NASTAVENOU ZPĚTNOU VAZBU,takže nestačí jen postavit a myslet si že má hned plný výkon.Chapu to dobře,musí se laborovat se spětnou vazbou aby se dosáhlo max.výkonu.A jak jsem pochopil je vždy lepší znat součastky uvnitř Integrovaného koncového stupně,a když je nevím nejsou třeba v katalogovém listu je lepší navrhnout zesilovač s nějakým jinym vykonovým IO.ještě by mě zajímalo jestli Hille ten bootstrap a ty blokovací a kompenzační kapacity nebo boucheruv člen na výstupu jsou také vždy vyznačeny v katalogvých listech těch io zesilovaču?nevěděl bys nějaké Info přímo ohledně těch boucherových členů???hned bych si to vytiskl a založil at mám zase trošičku více vědomostí pohromadě Smile.Dík všem že mi rozšiřujete mé malé vědomosti. Laughing
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19567
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 13:40    Předmět: Citovat

Tak jsem přehrabal zálohy a dal na upload http://upload.ebastlirna.cz soubor IC_zesilovace_AN-uPC.zip .
Je tam 180 doporučených zapojení nejrůznějších koncových zesilovačů, i když už poněkud přestárlých, většinou si už šlapou na fousy, ale s řadou z nich se dodnes při rozborce televizorů či autorádií můžeš potkat.
Výstupní výkon je dán impedancí reproduktorů a výstupním napětím (předpokládám, že zesilovač je konstrukčně schopný při určitém napájecím napětí dodat na výstupu příslušný rozkmit napětí i proudu, viz katalogový list příslušného švába). Protože koncový zesilovaš má určité zesílení, pak z toho vyjde, jakou úrovní musíš ten zesík budit, aby to napětí na výstupu bylo, potažmo aby odevzdal příslušný výkon.
Třeba například příklad:
S těmi zpětnými vazbami se to má tak: výrobce doporučuje okolní součástky takových hodnot (někdy i typů), aby zesilovač měl co nejmenší šum, co nejlepší stabilitu (při co největší šířce pásma) a co nejmenší zkreslení při maximálním výkonu. A, samozřejmě, co nejmenší zkreslení i při malých hlasitostech. Jenže tady je ta potíž: když je v zapojení použitá kladná zpětná vazba bootstrap v koncovém stupni (například u TBA/MBA810 ji zajišťuje kondík z výstupu 12 do pinu 4), kterou nemáš jak ovlivnit, leda ji zapojit nebo nezapojit, moc na vybranou nemáš.
Sice můžeš změnit odpor ve vývodu 6, tím lze nastavovat zesílení, ale, jak vypadneš z doporučeného rozsahu (výrobce doporučuje 56 až 100 ohmů, to pořád mluvíme o stejné TBA810, ta má uvnitř z výstupu do vývodu 6 zpětnovazební odpor asi 4k, čili s vnějším odporem 56 ohmů má napěťové zesílení kolem 70), může se zvětšit přechodové zkreslení, to je při malých hlasitostech obzvlášť rušivé.
Dejme tomu, že máš dostat do 4ohmového reproduktoru 4W sinusového trvalého průběhu. To znamená efektivní napětí 4V, efektivní hodnotu proudu 1A (Ohmův zákon platí i tady). To MBA810 snese. Rozkmit napětí tedy bude 2*1,414*4V=11,3V. Přičtu asi 1,5V na koncové tranzistory a vyjde mi potřebné napájecí napětí téměř 13V. Ani to není problém.
Znamená to ovšem, že při zesílení 70 musíš na vstup přivést efektivní napětí o úrovni 4V/70=57mV.
To tedy odpovídá vazebnímu odporu 56 ohmů. Když ho zvětšíš na 100 ohmů, zmenší se celkový zisk obvodu na asi 40, čili citlivost se sníží - pro stejný výkon budeš potřebovat vstupní efektivní napětí 100mV.
Protože, jak jsem už uvedl, není radno měnit tu citlivost ve větším rozsahu, zbytek dořešíš potenciometrem na vstupu a, bude-li to třeba, předzesilovačem.
Sice existují zapojení, kde je korekční obvod zapojený přímo ve zpětné vazbě koncového zesilovače, ale nebývá to žádný zázrak.
Tohle obecně platí pro mnoho obvodů, tak snad příklad stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobros 2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 17:54    Předmět: Citovat

HILLE děkuji,vysvětlils to srozumitelně.Bobros 2 Idea Idea Wink
Návrat nahoru
Radimosso



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 737
Bydliště: Č.Těšín

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 19:58    Předmět: Citovat

Kdysi jsem si stavěl s TDA 2040, doporučené schéma z modrého AR (vyšly tehdy 2 jen o integr.zes.) a hrálo mi to dost slabě a hřálo jak prase, při 15V furt proud 1A, ať hlasitost jakákoliv.
Nakonec stačilo vyměnit odpor na výstupu, do zpětné vazby na vyšší a rázem šel výkon nahoru a teplota a proud dolu.
Měl jsem je v můstku a i ve starém Favoritu to hrálo za ty prachy slušně.

P.S. Když si hraješ často s TDA 2030, nechtěl by sis hrát s TDA 2040?
Mám jich haldu nových ( a má větší výkon než 2030) Happy face
Cena nízká
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32024
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2007, 20:52    Předmět: Citovat

Operační zesilovač před vstupem výkonového integrovaného nf zesilovače je velkou většinou jen impedanční převodník k oddělení výkonového zesu od předchozího např. korekčního zesilovače, v menším počtu případů je jeho funkcí i zesílení příchozího signálu na úroveň vhodnou k vybuzení výkonového zesu. Nejobvyklejší budicí úrovní bývá rozmezí 100 - 250mV pro plný výkon, jen některé typy vyžadují až 1V, důležitý údaj ale je, že vyžadují buzení z relativně tvrdého zdroje signálu, jinak mají snahu se rozkmitávat. A právě ta tvrdost zdroje znamená, že je dobré před ně zařadit OZ třeba i jen v jednotkovém zesílení neboli sledovač, radikálně se tím sníží impedance zdroje signálu až na hodnotu desítek ohmů, jednoduše řečeno nevzroste napětí signálu, ale vstup výkonového zesu si může vzít tolik proudu o tomto napětí, kolik skutečně potřebuje.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bobros 2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po duben 23 2007, 14:37    Předmět: Citovat

MOC díky lidi za vaši pomoc .
Návrat nahoru
bobros2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po duben 23 2007, 14:40    Předmět: Citovat

Jo a Radimosso mam i par 2040 a ze 2 2050ky.Ale i tak dík za nabídku. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund