Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

433Mhz směrová anténa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 14 2007, 19:38    Předmět: Citovat

Asi nevymyslíš nic lepšího než víceprvkovou Yagiho anténu a přijímač s S-metrem. Existuje pokud vím speciální uspořádání - 2 antény na jednom ráhnu, které nejsou shodné, a ve výsledku se to chová tak, že v jednom směru mají obě shodný zisk - a jsou zapojeny v protifázi, takže v daném konkrétním směru mají výrazné ostré potlačení. Bohužel je to v terénu háklivé na odrazy a deformace pole od terénu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so duben 14 2007, 19:40    Předmět: Citovat

Čím víc prvků antény, tím užší vyzařovací (a přijímací) diagram. Takže kup (nebo vyrob) tu anténu, jak Ti doporučil Crifodo. Yagi kolem 5-7 prvků je optimum a pokud nebudeš schopnej zaměřit maximum, prostě zaměř minimum, protože se líp vyhodnocuje a přivař si k anténě "vingl"...

A jak napsal Sendyx - bacha na odrazy, Yagi potřebuje homogenní pole, jinak šilhá !

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so duben 14 2007, 19:59    Předmět: Citovat

dipól má nevýrazné maximum a minimum, navíc nerozliší zepředu nebo zezadu. Reflektor za dipólem( zářičem) ve tvaru tyče nebo 2 tyčí nad sebou potlačí zadní příjem, direktory před zářičem (poněkud kratší prvky tvaru tyček) zužují diagram a zvětšují zisk. Nejprve s přidáváním direktorů zisk a směrovost roste, pak se závislost zmenšuje. Současně se zvyšuje nárok na homogenitu pole. To všechno bylo mockrát a dobře popsáno v modrých AR před 10-20 lety a v anténářské literatuře, bez toho budeš jen laicky tápat.
Dipól má rozměr půl vlnové délky, pětiprvková anténa zhruba délku jako vlnovou délku. Mně se fakt jeví jako optimum, nákladově i výkonově.
Na příjem ještě má vliv polarizace antén (orientace směremk horizontu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 14 2007, 20:17    Předmět: Citovat

Ok takze by delka anteny byla stejna jako vlnova delka (tj 70cm) ? A na šířku cca 30 cm? To už by se dalo přežít a hlavně v případě že by se dal vymyslet skládací design (přece jen doufám nebude potřeba každej den). Nedala by se nekde sehnat trocha terie potrebná na stavbu ? Pokud možno zadarmo na netu. Smile
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so duben 14 2007, 20:40    Předmět: Citovat

trochu googluj, chlapče. Napiš "yagi theory" nebo "DIY YAGI" a pak už jen prosívej plevy od zrna. Pořád tě nikdo za ručku vodit nebude Razz
http://www.volny.cz/david.bernasek/downl/yagimax3.zip
http://www.cbrkl.cz/poradce/4yagipmr.html
http://www.geocities.com/Hollywood/Bungalow/8176/yagi104.zip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8981
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2007, 20:32    Předmět: Citovat

Idealni by bylo takovyto zarizeni co pouzivaji detektivove v televizi, velikost jako krabicka od cigaret a jeste to ma obrazovecku kde zobrazuje kde zrovna sledovany objekt je. V televizi maji vubec spousty vychytavek co bych vyuzil i v beznym zivote.

Ted ale vazne, nekde jsem videl prodavat stavebnici lokalizatoru auta na parkovisti hyper-super pro zapometlivy, melo to jen ukazatel sily pole s par LEDkama. Mozna by neco takovyho slo taky udelat na 433 MHz. S VF nemam zadny zkusenosti, je to jen napad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po duben 16 2007, 16:21    Předmět: Citovat

Našel jsem pár návodů na výrobu PMR směrových antén - povětšinou 4prvková YAGI. Je to sice o kousek vedle (446MHz místo 434MHz, které potřebuji já), ale to snad nebude takový problém. Zkusím přes víkend něco smontovat ze starých TV antén, které se nám válejí na půdě a ozvu se s výsledkem.
Návrat nahoru
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 18 2007, 20:15    Předmět: Citovat

Už jsem si vybral konkrétní anténu a mám sehnány i díly na stavbu. Jedná se o anténu na http://www.mydarc.de/dk7zb/70cm/4.htm. Akorát jsem trochu nepochopil použitou symetrizační smyčku. Podle obrázku na těch stránkách se moc poznat nedá. Hledal jsem tedy jinde co to vůbec je, k čemu slouží a jak se má konkrétně udělat. Většinu jsem pochopil, ale není mi jasný rozdíl mezi smyčkou pro otevřený dipól (otev.gif) a pro skládaný dipól (sklad.gif). Proč by se nedala u otevřeného dipólu použít taky prostá smyčka lamdba/2 jako je na obrázku u skládaného ?


otev.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  otev.gif
 Velikost:  1.34 kB
 Staženo:  260 krát


sklad.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sklad.gif
 Velikost:  1.81 kB
 Staženo:  226 krát

Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 19 2007, 8:47    Předmět: Citovat

Je tam rozdíl v impedanci, nešlo by to přizpůsobit.

Jinak pro účely "pouze příjmu" se dá pro 300ohm použít ferit, bohužel pro vysílání ne. Pro příjem je naopak ferit lepší, protože smyčka vnáší do diagramu opět trošku nepřesností.

Pro přizpůsobení koax-otevřený dipól potřebuješ netransformující balun, t.j. 75ohm nesymetrických na 75ohm symetrických, zatímco klasickej TV symetrák na jádru transformuje 75ohm na 300ohm.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt duben 19 2007, 13:34    Předmět: Citovat

Jakou tedy použít smyčku pro zmiňovanou anténu? Na stránce ( http://www.mydarc.de/dk7zb/70cm/70cm-kurz.htm ) je sice návod na stavbu, ale moc jsem z něj nepochopil. Aktivní prvek tvoří otevřený dipól.

Jak moc je to impedanční přizpůsobení důležíté? Zisk není prvořadý (i když k zahození taky nebude) důležitější je jakáž takáž směrovost. Stejně mám 50 ohm vstup na přijímači, anténa by měla mít 28 ohmu, tak potom už 75 ohmu na kabelu moc nezkazí nebo ano?
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt duben 19 2007, 19:06    Předmět: Citovat

Předpokládám, že "28ohm" je ideální polovina antény,tudíž má ve skutečnosti 56ohm (neznám reálnou anténu s tak nízkou impedancí) - smotej 2 dráty a udělej 3 závity na feritu pro 4. televizní pásmo, např. na toroidu. Jeden "dvojitej" konec dej na dipól, druhej na koax.

Transformaci 50/75 moc řešit nemusíš, protože u přijímače většinou stejně není zaručená.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
\_Honza_/
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt duben 19 2007, 20:09    Předmět: Citovat

Děkuju za radu, ale už mám hotovou smyčku podle obrázku o kterém jsem mluvil dřív (otev.gif). Tak snad to bude nějak fungovat. Na 28 ohmu jsem přišel na stránkách ze kterých mám návod na danou anténu, nevím kolik na tom bude pravdy. Už mám hotový prototyp antény a během víkendu snad sešpendlím přijímač, alespoň na vyzkoušení.
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: so duben 21 2007, 2:21    Předmět: Citovat

Prohlídni si pořádně všechny stránky dk7zb. Máš tam i to přizpůsobení 28ohm sym. na 50ohm nesym. Tyto antény opravdu fungují skvěle. Navržené jsou na 28ohm pro sestavy. Idea
Návrat nahoru
RadarR
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2007, 22:46    Předmět: Yagi pro 433,92MHz Citovat

zdravím vás, shánim yagi pro 433MHz, dá se objednat někde v čechách?
Návrat nahoru
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 12:16    Předmět: Citovat

Ktorá z týchto dvoch je správna, majú odlišné rozmery ale uvádzané rovnaké PSV :
A nevadí, že nemajú symetrizačný člen ?
Mám k dispozícii hlinikové rurky priemeru 5 mm uvádzaný je drôt 2 mm.



433 MHz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  433 MHz.jpg
 Velikost:  15.2 kB
 Staženo:  44 krát


433.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  433.jpg
 Velikost:  14.48 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund