Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Led na 230V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 18:50    Předmět: Citovat

Pokud je napřed srážecí odpor, pak grecík a kondík, tak ten kondík už tam toho moc nepřinese...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 19:17    Předmět: Citovat

ten kondík je usměrnovací Embarassed
_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 20:05    Předmět: Citovat

zbek napsal(a):
ten kondík je usměrnovací Embarassed

USMERNOVACI KONDIK? Shocked OMG co to je? Dam ti jeste jednu sanci...zkus to znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 20:07    Předmět: Citovat

Asi má plus, tak je usměrňovací Pako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 21:16    Předmět: Citovat

Ok Very Happy filtrační Embarassed
_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 30 2007, 21:18    Předmět: Citovat

Zkus jej odpojit, o kolik klesne jas....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 12:58    Předmět: Citovat

cau lidi, zrovna resim stejnou vec a dostal sem radu ze se mam poradit na tomhle foru

Po dlouhym přemejšlení a testování sem dospěl k zapojení podle schématu:
Abych odůvodnil proč sem to takhle zapojoval: Gretsův můstek jsem tam dal kvůli tomu, že by diody na střídák pulsovaly (což by pro oči asi nebylo zrovna příjemný). Pak jsem tam dal ten kondenzátor, původně pro vyhlazování průběhu napětí, ale diody se mi začaly odpalovat, zřejmě kvůli napěťovejm špičkám. Tak sem tam dal větší kapacitu abych vytáhl napětí do amplitudy sítě - 320V a doplnil diody na počet, odpovídající úbytku vzniklýho napětí.
Ty LED diody (bílý) sem vykuchal z diodovejch baterek, takže neznám jejich přesný parametry. V tej baterce bylo původně 9 paralelně zapojenejch diodek na tři (sériově zapojený) mikrotužkový baterky (AAA). Když jsem vyndal jednu diodu a zapojil ji přímo na ty tři baterie tak jsem naměřil úbytek 3,65V a proud 27mA. Chci ty diody nechat v těch pouzdrech (na tvrdejch kabelech, nahrazujících ohebný krky), což znamená po devíti - proto taky řešim sériový zapojení na netransformovaný napětí.
Těch diod jsem dal do série 90, což při vstupním napětí 320V odpovídá průměrnýmu úbytku 3,56V, což by mělo bejt v pořádku.

No a teď už konečně k tomu problému: když to zapojím, voltmetr mi ukáže přibližně nějakejch 310V a ampérmetr něco kolem 30mA, ale ten proud začne pomalu růst a za asi 15 sekund je už na 40mA a najednou to všechno zhasne (ale ne úplně-trošičku to svítí)... a v tom okamžiku to už radši vypínám, protože nechci odpálit další diody (už sem jich při všech těch testováních odpálil fakt spousty a nejsou zrovna zadarmo Wink )
Nejde mi na rozum, proč ten proud roste... ledaže by se ten kondenzátor nabíjel pomalu, ale on se nabije prakticky okamžitě.
Další co mě napadlo, že se to může hřát (třeba že je některá z diod špatná, což po těch testováních rozhodně nevylučuju Sad ) ale s teplotou odpor logicky roste a tim by ten proud měl naopak klesat...

řešil sem to už na pctuning fóru, který ovšem řeší trochu jiný záležitosti, kdyžtak odkaz je TADY

potřeboval bych poradit v čem je chyba a pokud to bude možný i jak ji napravit. V případě že je to od základu špatně, nebo by někoho třeba napadlo nějaký od základu jiný, ale elegantnější řešení, tak se tomu nebráním. Akorát už nebudu kupovat jiný diody (nebyly zrovna zadarmo Wink )
Jinak co se elektrotechniky týče tak se považuju za amatéra, tak to v případnejch radách prosím zohledněte Smile

Předem dík za rady

PS: jde mi hlavně o životnost a o spotřebu (proto sem se vyhýbal předřadným odporům). Taky by to nemělo bejt už moc drahý (nechci si objednávat zakázkový trafo nebo kupovat drahý spínaný zdroje)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nxn



Založen: Apr 18, 2007
Příspěvky: 662
Bydliště: Turnov

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 13:05    Předmět: Citovat

Problém je v tom že tam neni žádnej odpor a pak je z toho tvrdej zdroj....tim se dioda odpálí....zkoušeli jsme diodu dát na tvrdej zdroj a než zkolabovala tak jí šustilo 200mA Very Happy


Zkus to posolit třeba to změkne Laughing
A nebo to proudově omezit...

_________________
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 15:03    Předmět: Citovat

nxn napsal(a):
Problém je v tom že tam neni žádnej odpor a pak je z toho tvrdej zdroj....tim se dioda odpálí....zkoušeli jsme diodu dát na tvrdej zdroj a než zkolabovala tak jí šustilo 200mA Very Happy

Zkus to posolit třeba to změkne Laughing
A nebo to proudově omezit...


Hm, dík že si ze mě děláš prdel jenom trochu. To že sem psal že sem amatér eště neznamená že sem úplnej obrazek_cenzura.
Já vim že je to tvrdej zdroj, ale nevim proč to vadí - aneb co se těm diodkám nelíbí. A hlavně proč roste ten proud a jak tomu zabráním... ty říkáš že tam mám dát předřadnej odpor do série. Na něm tímpádem bude nějaká ztráta - jak bych měl teda ten odpor spočítat a jak mi vůbec pomůže? A pak bych měl asi o něco snížit počet těch LEDek, ne? Aby na nich byl odpovídající úbytek napětí protože ho sníží ten odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 15:32    Předmět: Citovat

Čím menší rozdíl napětí mezi zdrojem a napětím na LED, tím hůř se to bude ladit. Zkus tam dát cvičně odpor 3k3 a změř proud a potom uvidíš jestli bude chtít dát větší a nebo menší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 15:41    Předmět: Citovat

Ty sa tým prúdom snažíš LEDky upiecť. Ich napätie sa mení aj ich zahriatím, okrem toho sieťové napätie trochu aj kolíše, takže občas dostanú "pecku" v rádoch ampérov! Daj tam za gretz ešte stabilizátor prúdu, napr. tento (hodnoty súčiastok treba zmeniť, tento je na málo V)


stab_I_trans.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  stab_I_trans.gif
 Velikost:  7.35 kB
 Staženo:  82 krát


_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nxn



Založen: Apr 18, 2007
Příspěvky: 662
Bydliště: Turnov

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 15:50    Předmět: Citovat

že se zvedne proud to dělá ten přechod v ty ledce ...to neni jako kus drátu .... a předřadný odpor spočitáš R=(U zdroje - U led) /I led
_________________
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 20:43    Předmět: Citovat

janousek napsal(a):
Zkus tam dát cvičně odpor 3k3 a změř proud a potom uvidíš jestli bude chtít dát větší a nebo menší.


S předřadným odporem jsem to testoval původně a pak jsem ten odpor postupně zmenšoval a hlídal si tím průměrný úbytky na diodách. No a pak kdyz se to zacalo odpalovat, tak sem zvysoval pocet diod.

Zkusil sem to znova podle tvy rady - dal sem tam tu 3k3 do seriove do vetve s diodama:
ledky svitily trochu min, napětí na nich kleslo na asi 285 a proud byl kolem 15mA, tak sem tam dal mensi odpor - 1k5 a nechal sem ho tam dyl, abych zjistil jak je to s tim proudem - 19mA ale zase rostl (mnohem pomalejc ale rostl...) vypl sem to asi za pul minuty a to stoupl vo 1,5mA a dal by rostl... nevim jak se ledky chovaj-neustalil by se ten prod treba casem?

helios napsal(a):
Daj tam za gretz ešte stabilizátor prúdu, napr. tento (hodnoty súčiastok treba zmeniť, tento je na málo V)


proudovej zdroj mi radili uz borci na tom PCtuningu... ale obavam se ze podle tohohle schematu bych to prepocitat nedovedl... nejdriv bych asi musel vedet jak to vubec funguje Embarassed
Jinak jeden borec mi dal tenhle ODKAZ

nxn napsal(a):
že se zvedne proud to dělá ten přechod v ty ledce ...to neni jako kus drátu .... a předřadný odpor spočitáš R=(U zdroje - U led) /I led


mas uplnou pravdu, ja sem to bral skutecne jako treba nakou blbou zarovku, ale ten polovodic se asi chova skutecne jinak, ale je bohuzel nevim jak Sad. Co je pro tu diodu dulezity aby plne svitila a aby se neodpalila?
Jinak co se toho vzorečku týče, tak jak uz sem psal, nevim presny parametry tech diod, ale to napeti je na tech diodach mensi nez je ASI potreba, takze tam ASI zadny napeti srazet nepotrebuju.(pisu ASI protoze si nejsem prave jistej tim co ta dioda vyzaduje a jak se chova s mekkym zdrojem a jak s tvrdym Sad )
jinak sem psal tohle:
flanel napsal(a):
...Tak sem tam dal větší kapacitu abych vytáhl napětí do amplitudy sítě - 320V a doplnil diody na počet, odpovídající úbytku vzniklýho napětí. ...
...Ty LED diody (bílý) sem vykuchal z diodovejch baterek, takže neznám jejich přesný parametry. V tej baterce bylo původně 9 paralelně zapojenejch diodek na tři (sériově zapojený) mikrotužkový baterky (AAA). Když jsem vyndal jednu diodu a zapojil ji přímo na ty tři baterie tak jsem naměřil úbytek 3,65V a proud 27mA. ...
...Těch diod jsem dal do série 90, což při vstupním napětí 320V odpovídá průměrnýmu úbytku 3,56V, což by mělo bejt v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 20:47    Předmět: Citovat

Kdyby takhle postupoval pyrotechnik, tak máme dost velkou potřebu pyrotechniků...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2007, 20:53    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Kdyby takhle postupoval pyrotechnik, tak máme dost velkou potřebu pyrotechniků...


Very Happy super, ale co takhle nakou konstruktivni kritiku? Wink Navic si myslim (nebo spis doufam) ze diodama barak snad neodstrelim
I kdyz ten kondik by mohl udelat slusnou ranu Twisted Evil

Lidicky prosim poradte mi... zkuste se nad tim prosim nekdo nejak hloubeji zamyslet a vymyslet neco... uz sem za ty diody dal slusny prachy a uz bych to mel rad hotovy, ale sam to asi nevykoumu... me uz dochazej napady Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund