Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Montáž toroidního trafa.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 17:43    Předmět: Citovat

Myslím že by sme mohli pomaly ukončiť túto diskusiu, no chcel by som ešte dodať, že sa neschovávam za cudzojazyčné texty, ale ako ťa mam presvedčiť, že nemáš pravdu, ak si to nechceš pripustiť a uvádzaš do omylu aj ostatných užívateľov tohoto fóra? Musel som ti ukázať aj iné argumenty a myslím že sú to dosť poučné informácie aj pre ostatných. A že sú to cudzojazyčné, to len preto že mi trvalo asi 5 minút, kým som ich našiel. Ak by som mal trochu viac času tak ti určite nájdem aj niečo aj v tvojom rodnom jazyku.
Prax, na ktorú sa odvolávaš nie je len o tom, že ti niečo buchlo. Prax bez základných teoretických znalostí je nebezpečná. Pozri si pár príspevkov od užívateľa " boraicho" a pochopíš o čom hovorím. A o mojej praxi a práci nemusíš pochybovať, ja som už veľmi dávno prešiel tým o čom píšeš ty a som rád že som sa odborne posunul už trochu ďalej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 18:12    Předmět: Citovat

Tak asi vážně zbytečné bojové cvičení. Asi špatná pojistka. Dal jsem pomalou pojistku 3,5A, zkusil to znovu a není nejmenší problém. Asi by tam měla být slabší, ale já jsem rád, že to funguje a nechci prodělávat další exploze z pojistkového pouzdra....Ještě mne napadlo...trafo je původně k zesilovači, takže má 2 x 22V a pomocné 1 x 5V. Vinutí na 22V jsou samostatná, nijak nepropojená, lezou z nich stejná napětí, takže by možná šla spojit paralelně a využívat společně. Teď mám zapojené jen jedno. Ovšem nevím, jestli je není třeba nějak "fázovat" a nezáleží tedy na tom, které vývody spolu spojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 18:29    Předmět: Citovat

tie vyvody musis spojit zaciatok zo zaciatkom a koniec s koncom, jednoducho to zistis tak ze spojis 2 vodice (kazdy z ineho vinutia) a medzi zvysnymi dvoma merias napatie ak si to zapojil spravne tak multimeter ti ukaze napätie velmi blizke 0V (striedavych) ak si spojil zaciatok a koniec dvoch vinuti tak medz nimi namerias sucet napati oboch vinuti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 18:59    Předmět: Citovat

Aha...Díky...to vypadá jednoduše...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 21:27    Předmět: Citovat

Jednoduché to je jen na 1. pohled. Jde to, samozřejmě, přesně tak, jak to popsal Mikollar, ale jen naprázdno. Pokud z toho chceš sosat nějaký výkon, musíš mít nejen shodný počet závitů obou vinutí (= totožné napětí naprázdno) a shodné fázování, ale hlavně musíš mít co nejshodnější impedanci obou vinutí. Dá se to dosáhnout vlastně jen jediným způsobem - BIFILÁRNÍM VINUTÍM SEKUNDÁRU UŽ PŘI VÝROBĚ. Prostě jednoduše řečeno vineš dvěma dráty současně, takže mají oba sekundáry stejně dlouhý drát, stejně rozložené vinutí vzhledem k magnetickému obvodu, stejně se ohřívají i chladí... Jakmile tuto podmínku nesplníš, nedá se prakticky dosáhnout shodných vlastností obou cívek, což je základní podmínka pro bezproblémový paralelní provoz. U postupně navíjených cívek je to skoro vyloučeno dosáhnout. I když dodržíš naprosto shodný počet závitů, nemáš nikdy shodnou délku drátu - cívka blíž k povrchu vinutí je zákonitě delší, nemáš stejnou intenzitu magnetického pole, stejné oteplení, nic, takže Ti vždycky poteče nějaký vyrovnávací proud mezi samotnými vinutími - a to dost značný, vinutí jsou pro sebe vzájemně vlastně ZKRATEM... Určitým kompromisem v případě postupně navíjeného trafa, abys ho nemusel celé převíjet, by bylo usměrnit každou část zvlášť a paralelní propojení udělat až za usměrňovači, ale jak píšu, je to kompromis, nikdy to nebude plnohodnotný paralel z bifiláru... V takovém případě bych nedoporučoval sosat víc, než asi o 50% výkonu víc, než na kolik bylo dimenzováno původní jednotlivé vinutí. I tak hrozí přetížení té části, která bude mít nižší impedanci a tím z ní půjde větší část výkonu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2007, 6:47    Předmět: Citovat

Je to trafo do NF zesilovače v nějakém slušnějším přístroji, takže předpokládám, že bylo provedeno výše popsaným způsobem, aby se vinutí pro oba kanály chovala stejně. Ale nezbyde mi asi nic jiného než vyzkoušet. 50% výkonu je samozřejmě na nic, to je potom lepší nechat zapojené jen jedno vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2007, 6:52    Předmět: Citovat

Je to trafo do NF zesilovače v nějakém slušnějším přístroji, takže předpokládám, že bylo provedeno výše popsaným způsobem, aby se vinutí pro oba kanály chovala stejně. Ale nezbyde mi asi nic jiného než vyzkoušet. 50% výkonu je samozřejmě na nic, to je potom lepší nechat zapojené jen jedno vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2007, 20:24    Předmět: Citovat

Kľudne to môžeš spojiť. Ak sa ti zhodujú napätia, mali by sedieť aj závity, inač by si nameral rozdiel. Aj keď je pravda, že zalievané profi trafa, ktoré sa bežne spájajú paralelne sa navíjajú strojovo a bifilárne, podľa mňa je však vplyv rozloženia vinutí, nerovnaké ohrievanie a pod... v tomto prípade zanedbateľný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12473

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2007, 8:28    Předmět: Citovat

Omlouvám se, že se vracím k diskusi mezi dolac a EKKAR, ale domnívám se, že by měla být uzavřena. Velmi pěkně a stručně je celý problém vysvětlen v níže uvedeném článku, dává za pravdu dolacovi. Celý článek je na http://lvn.feld.cvut.cz/referEN1/krasl_vlk_skala.pdf


trafo.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo.gif
 Velikost:  25.32 kB
 Staženo:  191 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2007, 17:16    Předmět: Citovat

V tom případě existují 2 možnosti: buď je to lehce opožděný apríl, anebo je to začátek konce veškerého průmyslu vyrábějícího polovodičové spínače se spínáním v nule.
Ergo kladívko - jsme zase o něco chytřejší, i když nevím, kdy a jestli se to prosadí... Aspoň mně bylo tvrzeno pedagogy ve škole a pak celá léta i odbornými prameny, že střídavě napájené indukční zátěže je z důvodu menších zapínacích proudových nárazů třeba spínat při průchodu napájecího napětí nulou... Se docela divím, že se toho ještě nechytili ti mrňaví, ale strašně chytří a pilní mravenečkové Žluťáčci Japončíci a proč tedy celý svět pořád ještě spíná indukční zátěže v nule...
To je právě to, o čem jsem psal, když jsem uvedl že jsem dlouho ze školy a teorie se mi už dávno vykouřila - na podobné rozbory v praxi prostě nemám čas. A asi nejsem sám...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12473

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2007, 19:56    Předmět: Citovat

Přiznám se, že jsem byl stejného názoru jako ty. Ale nedá se nic dělat. Opodstatnění spínání v nule tím ohroženo není, jsou jiné důvody, pro které se používá, např. omezení elmag. rušení, magnetizační proudový ráz nemá tak vysoké harmonické spektrum jako proudové špičky při spínání mimo 0. Také je třeba vzít v úvahu, že případ se týká nezatíženého transformátoru. Při odporové zátěži na sekundáru se fázový posuv podstatně zmenší a může být po problému. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2007, 19:50    Předmět: Citovat

wilibald napsal(a):
Tak asi vážně zbytečné bojové cvičení. Asi špatná pojistka. Dal jsem pomalou pojistku 3,5A, zkusil to znovu a není nejmenší problém. Asi by tam měla být slabší, ale já jsem rád, že to funguje a nechci prodělávat další exploze z pojistkového pouzdra....Ještě mne napadlo...trafo je původně k zesilovači, takže má 2 x 22V a pomocné 1 x 5V. Vinutí na 22V jsou samostatná, nijak nepropojená, lezou z nich stejná napětí, takže by možná šla spojit paralelně a využívat společně. Teď mám zapojené jen jedno. Ovšem nevím, jestli je není třeba nějak "fázovat" a nezáleží tedy na tom, které vývody spolu spojit.


Zdárec, jde spojit tato vinutí - tím i zdvojnásobit výstupní proud. Podmínkou však je - 1/ mít opravdu na obou vinutích stejná napětí, 2/ obě vinutí musí být navinuta drátem stejného průměru (i materiál obou musí být stejný - Cu nebo Al, ne obojí Laughing ). POZOR NA SPOJENÍ VINUTÍ - V TOMTO PŘÍPADĚ KONEC JEDNOHO SE ZAČÁTKEM DRUHÉHO !!! Viz. obr.
Pozn.: Diody radši "lehce" předimenzovat.



Usměrňovač.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Usměrňovač.JPG
 Velikost:  49.69 kB
 Staženo:  147 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 01 2007, 16:55    Předmět: Citovat

Chyba lávky, Geparde, to, cos tady zavěsil, není paralelní propojení 2 sekundárních vinutí - podívej se na to pořádně, to je symetrický dvojcestný usměrňovač pro trafo s vyvedeným středem, který ani náhodou nedodá dvojnásobek proudu - obzvlášť potom, když jak jsi napsal "spojíš začátek jednoho vinutí s koncem druhého"!!! V takovém případě totiž bude každá půlka vimutí pracovat jen v jedné polaritě sinusoidy - horní půlka takto namalovaného sekundáru bude dodávat šťávu v jedné půlvlně, dolní ve druhé, takto je napájený téměř každý Ťamanský "jezevčík", symetrický sekundár trafa s vyvedeným středem a 2 diody... Výkonový zes bych tím tedy napájet nezkoušel, to už radši udělám 2 diodové můstky, na každé vinutí jeden a do paralelu spojím jejich výstupy, i když jsem to tady už taky kritizoval, jestli je to trafo továrně motané, nemělo by to dělat zase až takové problémy. Skutečně paralelní spojení bez ničeho dalšího se dá udělat opravdu jen a jen u bifilárně motaných cívek.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út květen 01 2007, 17:21    Předmět: Citovat

Zdárec, NEPSAL jsem taky nic o PARALELNÍM spojení vinutí (přečti si to pořádně), není to o tom, ale jak v nouzi použít dvě "stejná" vinutí (alespoň co se proudové zatížitelnosti + napětí na výstupu týče).
Takovýhle zapojení už mám taky za sebou a neměl jsem s tím problémy... pokud se dodržej podmínky, který jsem už psal.
Prostě to funguje. Tečka. Čus a bastlení zdar.



Usměrňovače.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Usměrňovače.JPG
 Velikost:  42.64 kB
 Staženo:  145 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út květen 01 2007, 17:43    Předmět: Citovat

Jo ještě k tomu paralelnímu spojení vinutí - naprosto souhlasím, co tu o něm bylo uvedeno - musí být vinutí naprosto shodná - délka, průměry drátů, obě vinutí natočená na kostru zároveň ....
Já mám "v merku" sériové zapojení vinutí ... Surprised Surprised Surprised

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund