Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Montáž toroidního trafa.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 17:43    Předmět: Montáž toroidního trafa. Citovat

Po třech měsících jsem dokončil laboratorní zdroj s proudovou pojistkou, LED displayem a ovládáním tlačítky, což je zatím to nejkomplikovanější, co jsem kdy ubastlil...a dokonce vše skvěle funguje, z čehož jsem měl zaslouženou radost.... Ale zase jsem se dostal dostal k základním neznalosem... Na závěr jsem totiž namontoval do skříňky toroidní trafo a zkusil ha zapnout bez připojeného sekundáru, pouze přes vypínač a běžnou přístrojovou pojistkou 2,5 A. Pojistka okamžitě velmi efektně explodovala a dál už jsem to nepokoušel... Předtím jsem zkoušel toroid na stole, jen se síťovou šňůrou a nic zvláštního se nedělo, nehřál se, dával správných 22 a 5 V. Poté jsem mu provedl - zalil střed Dentacrylem, zadělal do něj hliníkovou trubičku a ocelovým šroubem přidělal ke skříňce. Špatné připojení sítě nemám, žádný zkrat na uzeměnou skříňku není, pojistka mi připadala přiměřená (trafo 100VA) . Teď nevím, co je špatně a na další pokusy mám k 220V příliš velký respekt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 17:53    Předmět: Citovat

Nepopletl sis náhodou primár se sekundárem, pokud ne, máš tam někde zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:00    Předmět: Citovat

Nevyrobil jsi tím přiděláním závit nakrátko?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pelktech



Založen: Nov 25, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:05    Předmět: Citovat

Tu pojistku máš vrychliu, nebo pomalou???
Toroidy totiž mají hodně vysoký startovací proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:11    Předmět: Citovat

Ne, ne..Primár je výrazně odlišený..má silnější modrý a hnědý drát , navíc s přídavnou bužírkou...Na nulovací vodič zkrat určitě není, ale nevím, jak zjistit, že je O.K. trafo..jde to jenom ohmmetrem na síťové vidlici? Řekne mi to něco?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:14    Předmět: Citovat

Pojistka byla rychlá, trafo mechanicky poškozené není, jedině, že by se cosi stalo u vyvedení vývodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:21    Předmět: Citovat

Pojistka by neměla velmi efektně explodovat. Ta by měla jistit. Pokud byla na 250V.

Budeš muset podstoupit zkoušku odvahy a zkusit to znovu. Abys vyloučil hrubou chybu v zapojení , zapoj do série s primárem třeba 100W žárovku.
Musíš to ovšem udělat solidně, nejlépe přes nějakou svorkovnici(čokoláda) aby ses nemohl nikde dotknout skříňky, když máš (správně) respekt.

Pokud bude svítit naplno, je chyba v trafu. Jestlli ne, tak máš zapojení asi dobře a pojistka byla nějaká postižená.

Hliníková trubka je přišroubovaná ke skříňce jen za jeden konec? Není z druhé strany taky nějaký držák?
Návrat nahoru
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:30    Předmět: Citovat

Jo, žárovka se mi líbí...zkusím to....to je cosi, co se dá sledovat... Very Happy uchycené to mám jen z jedné strany...a zapínat budu zpoza rohu násadou od koštěte a pak se k tomu plížit v helmě s fázovkou, což dělám u svých výtvorů stejně běžně... Very Happy Exploze 10 000 uF/100V už mne jednou poučila.... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:36    Předmět: Citovat

Jo, žárovka se mi líbí...zkusím to....to je cosi, co se dá sledovat... Very Happy uchycené to mám jen z jedné strany...a zapínat budu zpoza rohu násadou od koštěte a pak se k tomu plížit v helmě s fázovkou, což dělám u svých výtvorů stejně běžně... Very Happy Exploze 10 000 uF/100V už mne jednou poučila.... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 18:55    Předmět: Citovat

Řekne to jen jestli nemáš někde přerušení vodiče, mezizávitový zkrat takhle nenajdeš.
PavelFF mě předběhl, ale i tak:
Zkus jiný fígl: zapoj do série s tím trafem žárovku 230V/100W a celek zapni na síť. Je Ti asi jasné, že pokud je žárovka OK, nepustí přes sebe víc, než 100W/230V= cca 0,434A po nažhavení, které netrvá déle, než 1 půlperiodu sítě. Pak vezmi Vmetr a změř rozdělení napětí mezi žárovkou a primárem trafa a výsledné napětí na sekundárech. Je totiž možné, že máš ŠLUSANEC na sekundáru a výsledný primární proud Ti vyrazí i 10A pojistku. Pokud je poměr napětí mezi primárem a sekundáry stejný, jako byl zamýšlený a žárovka svítí sníženým jasem, je trafo v pořádku a Tvůj problém způsobuje velký proudový náraz v toroidním trafu, které se Ti daří k síti připojit zrovna v okamžiku, kdy napětí v síti není menší než asi 50V - a to je 100x za sekundu, a doba trvání tohoto stavu je více než 50% celkové doby - přesněji se mi to počítat nechce...
Pokud ale žárovka svítí plným jasem, je někde v trafu zkrat a nezbude než ho převinout. Zkoušku můžeš zopakovat s žárovkami menšího výkonu, třeba 75W, 60W, 40W, 25W i 15W a výsledky by měly být pokud ne stejné, tak hodně podobné. Ne v absolutních číslech, ta se budou lišit podle poměru impedancí žárovka - trafo v děliči, který tímto zapojením vlastně vznikne, ale poměry napětí mezi primárem a sekundáry by měly být téměř stejné při připojení libovolné žárovky.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 20:09    Předmět: Citovat

Nenaleptal ti ten dentakryl izolaci vinutí? Lepší by byl epoxid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 20:43    Předmět: Citovat

Nepíšeš nic o provedení upevnění transformátoru. Nevhodným provedením můžeš vyrobit závity na krátko, ani nevíš jak. To se projevuje tak jak popisuješ. Co jsem viděl, tak se transformátory tohoto typu upevňují středovým šroubem který je zalit ve středu epoxidem. V domácích podmínkách by to šlo realizovat třeba kruhovou pertinaxovou přítlačnou destičkou, který má pod sebou gumu. pod trafo dáš gumu, pak další destičku. Ty dvě destičky sevřou trafo pomocí jediného středového šroubu a tžo pak drží jak Helvétská víra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 22:23    Předmět: Citovat

přiveď na 22V sekundár nějaký signál z audio zesilovače, stačí 5W, nejlépe sinusový, třeba track 400 Hz ze zkušebního CD. Výstupní napětí zesilovače by nemělo výrazně padnout po připojení sekundáru. Na primáru by mělo být napětí úměrné transformačnímu poměru. Zjistíš tak i mezizávitový zkrat a nehrozí nebezpečí že tě potluče síť nebo že vyhodíš přípojku na trafostanici.
Jestli bude napětí padat, můžeš si připravit vrtačku a sekáček a ten dentakryl pomalu zase dolovat ven... nic už nezkazíš. Na upevnění k toroidům se dodávají plechové vylisované misky s podkladovou gumou, po stažení středovým šroubem M6 to drží spolehlivě. A trafo se dá v případě potřeby převinout/přivinout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: út březen 27 2007, 10:37    Předmět: Citovat

Podle mého názoru a popisu upevnění toroidu nemohlo dojít k závitu nakrátko , protože středová kovová trubička by se musela na koncích vodivě spojit. Problém je v tom, že se trafo zaplo v nevhodný okamžik, za přiměřenou bych považoval pro 100W toroid pomalou pojistku 3.15A nebo rychlou 4A (a to považuji za minimum). Pokud máš strach to pak zapnout, neškodí zkusit přes žárovku 100W či žehličku ap., ale já bych se nebál, určitě tam závada nebude. Až vyletí pojistka 4A, pak bych pátral dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 27 2007, 10:56    Předmět: Citovat

Wilibalde , myslím si to samé, co breta 1.
Vyměň pojistku a zkus to znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund