Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Termostat na vyšší teplotu.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2007, 21:15    Předmět: Termostat na vyšší teplotu. Citovat

Dobrý den, potřeboval bych nějaké schemátko, nebo tip, jak si vyrobit termostat k pícce na tavení olova. Nejsem tak zdatný, abych to vymyslel sám. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2007, 22:12    Předmět: Citovat

Na takové teploty bych doporučil termočlánek. Porovnávat výstupní napětí z termočlánku s nastavenou úrovní pomocí komparátoru s hysterezí. nebo použít mechanický bimetalový termostat,který se dá koupit například ve vojenských výprodejích. Nedávno jsem tam viděl s termostat do 400°C. A cena bude určitě nižší než něco sestrojovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 9:49    Předmět: Citovat

Uspesne jsem zprovoznil termostat do 400 stupnu (dva overene zpusoby):
1) termoclanek (K) + 3*OP07 zapojenych jako pristrojovy zesilovac
2) termoclanek (K) + AD 597 - drazsi reseni, ale je to svab s vnitrni kompenzaci studeneho konce termoclanku (tedy malo soucastek)

Cena se odviji od toho za kolik sezenes termoclanek. Uz si nepamatuju na kolik me to vyslo, ale levne to zrovna neni. Ten AD 597 me vysel asi na 250Kc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 9:55    Předmět: Citovat

Kam se ten termočlánek umístí? Do vzduchu? Jak měřit přímo teplotu lázně?
Návrat nahoru
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 11:37    Předmět: Citovat

Nevím, jestli to bylo na mě, ale do vzduchu asi ne, potřebuji měřit teplotu té taveniny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 12:23    Předmět: Citovat

to stasek: Na tebe to nebylo. Jen mě zajímalo jestli se dá holý termočlánek ponořit do olova. Nebo jak to v praxi udělat.
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 13:41    Předmět: Citovat

termoclanek typu K by mel vydrzet ponoreni do roztaveneho olova, mel by vydrzet asi 1200 stupnu celsia, ale to se chce nejspis poradit s konkretnim vyrobcem (bude zalezet jaky to ma plast)
ja jsem to do taveniny nerval, ale mel jsem to omotane kolem topne spiraly, ta se davala do tekuteho dusiku -200 stupnu celsia a pak se vyhrivala asi na 400stupnu celsia
je pravda ze po par takto zbesilich cyklech to dostavalo na prdel a na jednom typu termoclanku doslo k vodivemu propojeni plaste a termoclanku (coz zase az tak nevadilo)
PS: samozrejme ten typ termoclanku, ktery se propojil s plastem byl ten nejlevnejsi kousek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 13:51    Předmět: Citovat

u holeho termoclanku bych mel trosku strach, ze se ten svar otravi tou taveninou a pak by postupne menil vlastnosti, ale to je fakt jen domnenka, vzdy jsem pouzival plastovane termoclanky, navic by ti ten termoclanek v tavenine pak byl prd platny, protoze by ho tavenina zkratovala a pak jeste zaspinila a uz by byl nepouzitelny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12337
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 13:58    Předmět: Citovat

Proboha, pokud to má něco spolehlivě regulovat, musí to být v náležitém obalu, musí tam být i bezpečnostní termostat nebo tepelná pojistka atd. Nějaké namáčení holého termočlánku do taveniny je pitomost, to snad nikdo nemůže myslet vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 14:16    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Proboha, pokud to má něco spolehlivě regulovat, musí to být v náležitém obalu, musí tam být i bezpečnostní termostat nebo tepelná pojistka atd. Nějaké namáčení holého termočlánku do taveniny je pitomost, to snad nikdo nemůže myslet vážně.

Pokud si nekdo dela picku na vyrobu diabolek, tak opravdu nebude zapotrebi termostat, ktery je potreba chranit bezpecnostnim termostatem.
Souhlas, ale s tim neplastovany termoclankem. Nadela vic skody nez uzitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 14:41    Předmět: Citovat

Viděl někdo v praxi , jak to má vypadat?
Nějaké ocelové pouzdro zasypané pískem jako třeba v topných spirálách od vařičů nebo co?
Obal termočlánku z plastu mi nějak nesedí s teplotou 400stupňů.
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 14:56    Předmět: Citovat

Tak jsem použil internet.-))

Dělá se to např. z nerezu:

http://www.omegaeng.cz/prodinfo/thermocouples.html

Ale nenašel jsem přímo, jestli se to smí strkat rovnou do taveniny. Snad jo.

......Termočlánkové sondy
Termočlánková sonda sestává z termočlánkového drátu umístěného v kovové trubce. Stěna trubky se nazývá pláštěm sondy. K obvyklým materiálům pláště patří nerezová ocel a Inconel. Inconel vydrží větší
teplotní rozsahy než nerez, avšak často se dává přednost nerezové oceli pro její značně širokou chemickou odolnost. Pro velmi vysoké teploty jsou k dispozici i jiné zvláštní materiály pláště.
Klikněte ZDE pro více informací k termočlánkovým sondám pro vysoké teploty.
Měřící konec termočlánkové sondy má tři různá provedení. Uzemněný, neuzemněný a nechráněný. U uzemněného typu je měřící konec termočlánku svařen s pláštěm sondy. Tento uzemněný spoj má rychlou časovou odezvu, ale je velmi citlivý na uzemněné měřící elektrické smyčky. U neuzemněných spojů je termočlánek oddělen od stěny pláště sondy izolací. Nechráněný spoj termočlánkové sondy je vysunut z pláště. Tyto termočlánkové sondy jsou nejlepší při měření teploty vzduchu.
......
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 16:07    Předmět: Citovat

Takze panove, kdyz uz se resi mereni teplot...
potrebuju signalizovat hladinu tekuteho dusiku a nechce se mi pouzivat termoclanek (musel by byt delsi nez metr).
Rad bych pouzil diody, ale je potreba aby fungovala pri -200 stupnu celsia. Mam nejaky kousek (skleneny), ktery je odzkouseny, ale nevim o nem nic. Nevite jestli se daji sehnat sklenene (nebo jine) diody, ktere pracuji i pri teto teplote?

Stasek: omlouvam se za odvadeni od tveho tematu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 16:39    Předmět: Citovat

Takže nemyslím si, že umístění termočlánku přímo do taveniny by byl problém, hodlal jsem ho chránit nějakou trubičkou, nebo pouzdrem. V tom bych problém neviděl. Pro mě je problém to schema. Chci si odlévat kuličky do perkusní pušky a pistole, je to jeden z mých koníčků. Olovo má teplotu tavení 327°C. Rozhodně by teplota taveniny nepřesáhla 400°C. Nastavil bych to až podle zkoušek, aby to dobře teklo do kokily. Takže kdyby mě někdo mohl něco doporučit, případně namalovat, byl bych moc rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 26 2007, 16:56    Předmět: Citovat

jestli vydrzis do zitrka, tak ti poslu to jak jsem to mel delane
jinak se mrkni na datasheet
http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=AD597
na posledni strance .pdf mas zapojeni termostatu s timto obvodem, je to i s digitalnim merakem cca 15 soucastek (vcetne odporu)

PS: stasku, jak vytahnes termoclanek s taveniny, kdyz to zatvrdne?
co treba ho pritahnout stahovacim pliskem k tavici nadobce zvenku? chyba mereni bude zanedbatelna (navic nepotrebujes znat teplotu presne, ale nastavis si to tak aby to prubezne netuhlo a zbytecne neprehrivalo)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund