Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

roztok na mokre prehravanie LP - ake sucasne pripravky?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Antiochos
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 0:00    Předmět: roztok na mokre prehravanie LP - ake sucasne pripravky? Citovat

Vacsina z nas co chceme pocuvat platne v co najvacsej kvalite sa uz stretla s prehravanim platni za mokra. Navod na zlozenie roztoku je v skvelom clanku od Hilla http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=203

Pre prehladnost ho sem skopirujem:

50 ml čistého lihu, 25 ml aviváže bez tužidel (nesilanizující), asi 20 kapek saponátu s minimem přísad (Jar, ideální byl Fomapon - toho to sneslo i lžičku), to vše dolít destilovanou vodou do litru, smíchat a nalít do dobře vymytého a čistou vodou propláchnutého rozprašovače s pumpičkou. Taková zásoba vydrží hodně dlouho.

Ked som sa ho ale snazil prichytat som najskor zistil, ze sa uz neda zohnat cisty saponat. Vsetky, aj Jar su s vonami a prichutami. Dalsi problem bola avivaz. Ako rozoznam ktora je "nesilanizujici"? Tetky v drogerii o tom nemaju ani paru, a internet mi tiez velmi nepomohol. Nakoniec som vybral antistaticku avivaz BONY (www.tatrachema.sk) a Jar s prichutou citron. Po prehrati mi ale na platni zostanu po roztoku jemne sivobiele fliacky po kvapkach vody, ako sa odparovala. Bojim sa, ze mi to poskodi platnu, tak ho dalej nepouzivam. Mam pocit ze ked som ju pustil neskor nasucho, hrala horsie ako pred pouzitim roztoku.

Ake su Vase sucasne tipy na zlozenie (mam na mysli konkretny prostriedok, resp. avivaz, najlepsie ak sa da zohnat na sk) resp. s akymi vysledkami ste to odskusali? Aku ulohu hra v roztoku avivaz?

este nieco - podarilo sa mi zohnat demineralizovanu destilovanu vodu, mozno je to mierne zdokonalenie ;o)
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 0:05    Předmět: Re: roztok na mokre prehravanie LP - ake sucasne pripravky? Citovat

Antiochos napsal(a):

Vsetky, aj Jar su s vonami a prichutami.


ehm... Rolling Eyes co som to napisal... Laughing nie, naozaj som Jar neochutnaval ;o) Malo tam byt prisadami...;o)
Návrat nahoru
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 593
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 0:31    Předmět: Citovat

Demineralizovaná voda se místo destilace čistí speciálními filtry.
Nižší energetická náročnost, čistota horší.

pozri
www.rodem.sk/indexrodem.htm

pepper
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19416
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 7:13    Předmět: Citovat

Ty šedobílé flíčky bývají od zbytků benzénu, kterým se denaturuje líh. Ten desku nepoškodí a jde ho lehce setřít. V čistém potravinářském lihu benzén není, problém by odpadl (to nemám ze své hlavy, na to jsem se poptal chemičky, která už také na desky leccos vyzkoušela).
Ale zrovna tak je může nechávat apretační přísada z aviváže (to je ten sajrajt, co způsobuje, že prádlo jaksi nabude na objemu a zabere víc místa ve skříni). Mimochodem, například v avivážích Albert, Wansou či ah Quality je i chlorid vápenatý, v aviváži Tomík či Hruška je kyselina citrónová, ta může taky pěkně krystalizovat (třeba je Tatrachema používá taky).
Nejméně deskám nepotřebných přísad je v avivážích ARO, AVE, či COOP aviváž.
A to jsme projeli jen datové listy přípravků jisté firmy z podhůří Orlických hor.

Jestli jsi ještě moc desek za mokra nepřehrával a chceš je jednorázově vyčistit a spáchat jim vodivější povrch, tak použij soupravu Stanton VC-1, pak se ale nebude už jednat o hraní za mokra, zato desky to čistí dobře. Jen cena je někde jinde...

Jo a upřesním: to vše neslouží ke zvýšení kvality poslechu přímo, ale k odstranění odstranitelných rušivých elementů.
Bohužel šumy a praskoty nejde vypnout, jako vzduchování rybičkám, ledničku, či hlavní jistič sousedovi, jehož automatka nám nad hlavou stepuje svoje techno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Antiochos
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 13:57    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Jo a upřesním: to vše neslouží ke zvýšení kvality poslechu přímo, ale k odstranění odstranitelných rušivých elementů.


No me se moc libi zvuk desky prehravane za mokra, kdyz se cisti, proc to nedelat vzdycky, kdyz si nejakou desku prehravam? Vzdyt deskam to neskodi (Snad? Co udela mokre prehravani s jehlou?). Jenom je potreba si dat pozor jaky saponat a avivaz. Proto jsem zalozil tenhle thread...Dik za tipy na avivaze, pokud jeste nekdo ma overene znacky sem s nimi. Jake mate tipy na saponaty? Resp. kterym konkretnim slozkam v saponatech/avivazich je potreba za kazdou cenu se vyhnout?

Pripravek Stanton asi moc pouzivat nechci, jednak jsem liny na cisteni ;o) jednak si myslim ze prehravani za mokra je skvele..

ps
nedivte se prosim ze pisu jednou cesky a podruhe slovensky...jsem cech zijici odmalicka na Slovensku a pisu automaticky...jednou ze me leze cestina, jindy slovenstina...;o)
Návrat nahoru
Antiochos
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 14:15    Předmět: Citovat

demineralizovana vs. destilovana voda...myslim ze najlepsia kombinacia je demineralizovana a zaroven aj destilovana, nie?
Návrat nahoru
543546847
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 14:19    Předmět: Mokre prehravani Citovat

Ja jsem mokre prehravani zavrhl. Radsi desky poradne vycistim. Nejvic problemu se zvukem zpusobuje IMHO mikroskopicky prach v drazkach, ten se ale podle mne pri mokrem prehravani nevyplavi roztokem, spis se nabije vice do drazky a vice skodi. Mozna se mylim, ale mne se osvedcilo jednou za cas vzit desky, po jedne je klast do vany a proudem vlazne vody poradne zbavit vseho prachu. Poradna sprcha vyplavi i prach zalezeny hluboko v drazkach. Pak jeste oplach v umyvadle s destilovanou vodou (vodovodni nechava skvrny vapenatych usazenin) a suseni ve svisle poloze na drzaku vyrobenem na tento ucel.

Jinak na mokre prehravani mi byla doporucena smes deionizovane vody a 99% isopropyl alkoholu. Ale to se mimo labak shani vic nez problematicky.
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19416
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 14:32    Předmět: Citovat

Izopropanol běžně seženeš, jak je to u něj s procenty, není důležité. Hlavní je, nedat ho tam tolik, aby rozpouštěl saze, které slouží m.j. k mazání hrotu. Když to předávkuješ, dostane drážka houbovitý povrch, který naopak šumí daleko víc.
Už jsem tu někde psal, že přehrávání za mokra není určené současně k vyčištění desek, i když správnou volbou hadříku se také z namočených drážek dá hodně sajrajtů vysát.
Mokré přehrávání má smysl u desek v rámci možností čistých. Sníží šum a potlačí některé praskoty. Ovšem přitom vyklepe z drážek i to, co se sprchou neuvolnilo.

A na jaké přísady si dávat pozor? Především na krystalizující: chlorid sodný a chlorid vápenatý, některé kyseliny, tužidla a podobně.

Myslím si, že, kdyby některý z distributorů kosmetických přípravků pustil do světa třeba decková balení koncentrátu čistého antistatiku, ať si ho doma naředíme třeba 1:50 až 1:100, asi by se nemusel strachovat, že se to neprodá.
Nemáte v takových provozech někdo kontakty, navrhnout jim to?

Jedna drobnost: proč se nezaregistrujete, bylo by víc možností kontaktů a vůbec? Pojďte do houfu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
antiochos



Založen: Mar 14, 2007
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 17:53    Předmět: Citovat

tak uz jsem se zaregistroval...uf...drina ;o)

z tech chemikalii jsem jelen...skusim to jinak. Moje skvela antistaticka avivaz BONY slozeni
5-15%kationovy tenzid, MethylChloroIsoThiazolinone, Methyl IsoThiazolinone, vonna latka Benzyl salicylate.

Jar pine & citrus:5-15% aniontove povrchove aktivni latky, mene nez 5% neiontove porvrchove aktivni latky, Phenoxyetanol, BenzIsoThiazolinone, parfumy, Citronellol, Limonene

co si o tom myslite? kyseliny ani soli tam nevidim, tuzidla nevim.

Pri mokrem prehravani mi jehla z drazky dostane pri prvem mokrem prehrani takovy chuchvalec prachu, ze cumim. Pri dalsich prehranich je toho mnohem min.
Myslite ze roztok muze ovlivnit vlastnosti jehly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19416
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2007, 10:28    Předmět: Citovat

Zatím s tím problémy nemám: fakt je, že přenoska JVC Z4S má krátký dřík hrotu, takže chvějka (plochá ještě k tomu) je pár desetin mm nad deskou. Tak malá mezera se snadno ucpe prachem a zvedne hrot z drážky, což se za mokra nestane. A s přenosku s "dlouhým" hrotem (třeba VM2102, na ty jsem hrál hodně let, vlastně od doby, co přišly na trh) nemá za co zvednout.
Všechny desky proto hraju za mokra (teď už je většinou smáčím jen destilovanou vodou, pokaždé to něco vyplaví, ale antistatik se docela drží, ještě funguje). Ale hrotu nevadí voda, líh, saponáty ani ta aviváž.

Škoda, že ne každý den se dostanu do laborky bělidla (přece jen to mám 50 km), organickou chemii jsem flákal, tak jen, co mám po stručném telefonu: izothiazoliny jsou makromolekulární látky s antistatickým účinkem (s malým měrným odporem), minimálně jednu z nich v tom potřebujeme. Zato benzylsalicylát je sůl kyseliny salicylové, ale nebyl zatím čas hledat, zda je amorfní nebo krystalizuje. Ale fleky by prý dělat mohl.
Jinak přípravek BONY (až na tu vůni) vypadá prý dobře, ani by se do něj nemusel nutně přidávat Jar. V tom jsou přidané látky, které by se musely dohledat podle obchodního názvu (ten obvykle sám o svém složení moc neřekne), ale při ředění 1:500 by prý neměly vůbec dělat potíže, ať je to cokoliv.
No a přebytek kapaliny, když se odstředivou silou hrne k okraji desky, čas od času odsaju "knotem" stočeným z dobře savé látky.
Desku po přehrání zbavím nadbytku vody a plovoucích svinstev přímo na talíři a tam ji také nechám doschnout.

Otravuji s dotazy odborníky přes praní a bělení textilu, ale nemůžu zneužívat toho, že mi zatím rádi vyhoví na revanš za opravy na pracích linkách, mají také svých starostí dost: lázně, které se používají pro kontinuální praní, znají zpaměti, ale ty mají přece jen jiná složení a úplně jiné názvy složek, než to, co se prodává v drogerkách.

Stal jsem se pouze uživatelem pod heslem "chemie chemikům" - koukněte se, kolik lidí si myslí, že všechno zvládnou sami, a podle toho to u nás vypadá
.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31607
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2007, 21:05    Předmět: Citovat

Podle etikety dohledat výrobce, pokud sídlí (web - podnikový rejstřík - kosmetické firmy - výrobci šampónů, "jarů" atd) nedaleko, doporučuji v odpoledních, ne však příliš pozdních hodinách navštívit a domluvit se se službukonajícím chemikem. Velcí šéfové už touto dobou trénují SQUASH či GOLF, a ti menší ještě nestačili odejít - takového právě potřebujeme. Dobré slovo skály láme, pokud vyjevíme, co a nač potřebujeme, většinou ve finále získáme víc, než jsme čekali - já si takhle odnesl neionogenní tenzid mně neznámého složení a názvu, ale byl jsem ujištěn, že právě tohle je základ na mycí kosmetiku - dotyčná firma produkuje šampóny a pěny do koupele. Prý se ho tam dává mezi 5 - 15% podle druhu, zbytek je voda z vodovodu protlačená iontoměničem, jedlá sůl, barviva a parfémy, něco na zakonzervování té vůně, aby se uvolňovala postupně a někdy taky regulátory pěnivosti. Půllitr nebo litr, odlitý gramofilovi, jejich produkce ani nezaregistruje, jsou zvyklí počítat v metrácích a hektolitrech. Pokud nechceme barviva a parfémy (a to právě nechceme, že?), dá se říct, že litr šampónu by nás mohl vyjít asi tak na búra i s láhví, akorát by vypadal jako šedožlutobílá nevábně, i když nepříliš silně zapáchající hmota. Ty sarapatičky prý dělají i víc než 50% z ceny hotového výrobku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund