Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Step-Down konvertor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: út březen 06 2007, 20:55    Předmět: Citovat

WLAB napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Obvod je určen maximálně pro napájení ze 40V, ale to není podstatné (kromě toho, že nemusí přežít).

Abys dostal na výstupu 5V/135A............


............Absolutne take neni pravda, ze ten zdroj z nehoz bude step-down napajen musi ve spickach davat 135A (resp. hodnotu vystupniho proudu). Shocked Mama mia..... Rolling Eyes


Se mi to zdálo nějaký divný, protože by např. na tranzistory byly ztráty jak kráva (300W z celkových 680W), atd.


Ako si prišiel na tých 300W, nezabudol si na to že je to spínací tranzistor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: st březen 07 2007, 17:06    Předmět: Citovat

To sem se trochu kousnul, mělo to být o nulu míň - 30W Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 08 2007, 23:00    Předmět: Citovat

WLAB napsal:
citace:
Co je to za ptakovinu? Normalni StepDwon konvertor jede v kontinulanim rezimu tzn. ze proud civkou se nepreusuje, naopak ma pomerne vysokou stredni hodnotu. Absolutne neni pravda, ze ten spinaci prvek musi byt dimenzovan na cely vystupni proud - na ten musi byt dimenzovana ta dioda, nikoliv ten spinaci tranzistor. Dimenzovani tranzistoru postaci takove, aby snesl proud jimz se do civky naleva dostatecne mnozstvi energie. Cim vyssi bude rozdil vstupniho a vystupniho napeti tim bude tenhle proud nizsi (pri stejne zatezi). Absolutne take neni pravda, ze ten zdroj z nehoz bude step-down napajen musi ve spickach davat 135A (resp. hodnotu vystupniho proudu). Mama mia.....


WLABe: Odpověz mi na otázky, a pak Mamma miuj!

Jakou MAXIMÁLNÍ hodnotu bude mít proud jimz se do civky naleva dostatecne mnozstvi energie ? Platí pro případ , že z výstupu konvertoru tahám proud 135A při 5V.

Kudy(přes jakou spínací součástku) ten proud poteče ze zdroje do cívky?

Musí, nebo nemusí tato součástka odolat tomuto proudu?

Jak velká bude MAXIMÁLNÍ hodnota proudu, která poteče ze zdroje přes spínací součástku do výstupní cívky?
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 10:18    Předmět: Citovat

2 PavelFF: s tim spinacim prvkem to beru, za urcitych okolnosti, zpet (alespon u tehle konfigurace SMPS, o ktere se bavime) Smile , to jsem nejak prekombinoval, kdyz jsem se pozastavil nad hlavni veci - temi naroky na napajeci zdroj. Ty spicky se samozrejme pokryji (resp. musi pokryt) z kapacit na vstupu SMPS, tkaze vlastni zdroj jimi zatezovan neni. Takze tvrzeni, ze napajeci zdroj musi byt dimenzovan, byt i jen spickove, na hodnotu vystupniho proudu je zjevne nepravdive. Evil or Very Mad

Spinaci prvek tomu spickovemu proudu odolat musi - po urcitou dobu, ktera se snizuje s rostoucim podilem vstupniho a vystupniho napeti, zatimco na diode je to opacne. To je treba vzit taky v potaz.

Dokonce pokud vezmeme v uvahu moderni mosfety, narazime casto na limit nikoliv spickove hodnoty proudu, ktery unese chip tranzistoru, ale ktery snese pouzdro (resp. nakontaktovani chipu), akde je kriticky ohrev, pak by v podstate platilo to, co jsem puvodne psal. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 16:53    Předmět: Citovat

to WLAB :

citace:
s tim spinacim prvkem to beru, za urcitych okolnosti, zpet (alespon u tehle konfigurace SMPS, o ktere se bavime)

Za jakých určitých okolností? O jaké jiné konfiguraci bychom se měli bavit? Sám si to nazval klasickým StepDown konvertorem.



citace:
Takze tvrzeni, ze napajeci zdroj musi byt dimenzovan, byt i jen spickove, na hodnotu vystupniho proudu je zjevne nepravdive.

Připouštím - zdroj nemusí být dimenzován na špičkový odběr. Na špičkový odběr musí být dimenzován vstupní kondenzátor v měniči. Vzhledem k tomu, že původní schéma měniče tento kondenzátor neobsahuje, musel by to zvládat kondenzátor ve zdroji. Mimochodem i pro kondenzátor může být takový odběr problém.


citace:
Dokonce pokud vezmeme v uvahu moderni mosfety, narazime casto na limit nikoliv spickove hodnoty proudu, ktery unese chip tranzistoru, ale ktery snese pouzdro (resp. nakontaktovani chipu), akde je kriticky ohrev, pak by v podstate platilo to, co jsem puvodne psal

To je hezké povídání, ale nečiní zjevnou nepravdu z mého tvrzení, že tranzistor musí snést i maximální proud. Samozřejmě jsem tím nemyslel, že ho musí snášet trvale, ale se střídou 1:9 (v tomto případě). Nechápu , co s tím má společného jestli čip vydržel, a pouzdro a nožičky zklamaly. Při destrukci součástky je vždycky kritický ohřev. Kromě situace, kdy ji vezmeš třeba kladivem.


Původně jsem chtěl tazateli naznačit, že proud 135A není snadné vyrobit . A rozhodně by to nešlo s tranzistorem dimenzovaným na "jenom" 15A, jak měl v úmyslu.
Nastupují problémy známé spíše výrobcům svářeček, než někomu, kdo hodlá stavět zdroj na 135A pomocí MC34063 .
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 18:59    Předmět: Citovat

2PavelFF:

ad) kondenzator - ten je nedilnou soucati toho smps, bez nej muze stezi prakticky fungovat, nikdo smps (snad ani v Cine) nekonstruuje smps tak, aby vyuzivaly nejake vnejsi kapacity. O EMC takove veci ani nemluve.

ad) dimenzace vstupniho kondenzatoru - musi prenest spciku obdobnou a za obdobnych okolnosti jako tranzistor, problem to byt pro kondezator muze a je, ale je nutno ho vyresit uvnitr smps.

ad) proud&transistor - to s jakou stridou ho ma vydrzet je prave dulezite, a je treba to rozlisovat, nebot pak se michaji hrusky s jablkama, protoze to same "musi vydrzet" se pak pouziva pro soucastky pracujici v ruznych rezimech. A obsahem tohoto "musi vydrzet" je ale pokazde neco jineho.

Cele se to toci kolem pojmu "vydrzel" viz.:

""
Abys dostal na výstupu 5V/135A, tak by výstupní tranzistor musel vydržet proud větší jak 135A a zdroj by takový proud musel umět ve špičkách dávat (skutečná maximální velikost proudu závisí na velikosti indukčnosti).
""

Ja jim implicitne rozumim trvaly proud. Nadto jsem v predchozim prispevku pripustil, ze jsem ho zas tak moc neresil, ponevadz mne zaujal ten narok na napajeci zdroj, a zde jsem si neuvedomil, ze tu spicky jsou take.

Souvislost poznamky o pouzdru&chipu se opet toci kolem vykladu "vydrzet ci snest". Asi nema smysl to rozvadet dale.

Takze shrnuto a podtrzeno:

1) zdroj vubec nemusi davat ve spicce 135A
2) tranzistor musi byt "dimezovan" na spicku o neco vyssi nez 135A pri rozsahu pracovnich strid, coz jsem si, konsternovan pozadavkem 135A na zdroj, neuvedomil. Nicmene neni "vydrzet" jako "vydrzet" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFf
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so březen 10 2007, 9:26    Předmět: Citovat

WLAB:
Vidím, že to bylo nedorozumění.

citace:
ad) kondenzator - ten je nedilnou soucati toho smps, bez nej muze stezi prakticky fungovat, nikdo smps (snad ani v Cine) nekonstruuje smps tak, aby vyuzivaly nejake vnejsi kapacity. O EMC takove veci ani nemluve.
Souhlasím.

citace:
A obsahem tohoto "musi vydrzet" je ale pokazde neco jineho.

Cele se to toci kolem pojmu "vydrzel" viz.:
Měl jsem tím na mysli, aby zařízení, tak jak je navrženo, bylo schopné trvalé spolehlivé funkce. Samozřejmě to neznamenalo , že tranzistor musí snášet trvalý proud 135A, po celou dobu cyklu, když se tam vyskytne jen jednu devítinu celkového času. To samé platí pro zdroj.
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 0:06    Předmět: Citovat

PavelFf napsal(a):
WLAB:
Vidím, že to bylo nedorozumění.



To je myslim nejlepsi zaver Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund