Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozdíl mezi fyziologickou a logaritmickou regulací hlasitost

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pelktech



Založen: Nov 25, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 21:51    Předmět: Rozdíl mezi fyziologickou a logaritmickou regulací hlasitost Citovat

Nevím, jaký je rozdíl mezi fyziologickou a logaritmickou regulací hlasitosti. Dále nevím, jestli existují ještě nějaké jiné způsoby.

Děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 22:09    Předmět: Citovat

Kazda je o niecom inom...
Obe vychadzaju z vlastnosti ludskeho ucha:

LOGARITMICKA : Ucho vnima hlasitost "logaritmicky" To v praxi znamena znamena ze ludske ucho vnima zosik vybudeny na 4W hrat 2x silnejsie nez 1Wat a ten hra 2x silnejsie nez 0,25W atd.

Preto sa pouziva na regulaciu hlasitosti potak s logaritmickym priebehom ktory reguluje vystupny vykon "pozvolna" aby sa lepsie prisposobila vlastnostiam ucha. To znamena ze mas napr 100W zosilnovac volume potak (stupnicu) oznacenu cislami 0-10. na 10 to hra na plnych 100W ale na 5 nie na 50W ale len napr na 12,5W a podobne... Kebyze pouzijes potak s linearnou char nabeh hlasitosti by bol rychli...

FIZIOLOGICKA REGULACIA (dakedy oznacovane ako loudnes) - vychadza tiez z vlastnosti ludskeho ucha. A to z takej ze pri nizsich hlasitostich je ludske ucho citlivejsie na stredne tony a Bassy a vysky vnima menej. Na narastom intenity zvuku sa tento jav zmiernuje a pocujeme prakt rovnomerne... Tento vlasnost kompenzujeme fyziolog regulaciou kde sa pri nizsej hlasitosti zviraznuju po spravnosti bassove a vyskove tony (ale casto len bassove tony) Pri vysej hlasitosti sa tento obvod automaticky vyradu pomocou potaku s odbockou pripadne elektrickym potenciometrom v dakych modernych TDAckach...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pelktech



Založen: Nov 25, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 10:04    Předmět: Citovat

Chápu, dík.
Jen malá nejasnost:
Ten lineární potenciometr je opakem logaritmického? - u lineárního 100W zesik, 0-10 stupnice:je to jak:
Takto: 0= 0W, 5=65W, 10=100W
nebo Takto: 0=0W, 5=50W, 10=100W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 10:29    Předmět: Citovat

linearny potenciometer - o kolko otcis potak o tolko sa ti zvacsi/zmensi odpor, pre linearny plati to druhe, to prve by bolo pre exponecionalny priebeh
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 10:50    Předmět: Citovat

Trochu OT. Tie i a y skuste poprehadzovat na spravne miesta. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: po březen 05 2007, 13:02    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
linearny potenciometer - o kolko otcis potak o tolko sa ti zvacsi/zmensi odpor, pre linearny plati to druhe, to prve by bolo pre exponecionalny priebeh


Není to tak. U lineárního potenciometru se odpor zvětšuje lineárně s úhlem natočení, u logaritmického je to exponenciální průběh. Př: potenciometr lineární 10k, úhel natočení 27st /z celkových 270st/ odpor na běžci bude 1K. U logaritmického půjde ve stejném případě o výsledný odpor značně menší než 1k / průběh záleží na typu funkce/.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 05 2007, 19:53    Předmět: Citovat

Když už jsme se dostali ke srovnání lineárního a logaritmického potenciometru: poznáš je jednoduše. Nastav je na střed dráhy.
Lineární potenciometr bude mít od běžce na obě strany přibližně stejný odpor rovný polovině celkového odporu dráhy.
Logaritmický potenciometr mívá k zemnímu konci (natočení na MIN) dvacetinu až padesátinu z odporu celé dráhy, podstatně víc tedy zbývá na druhou stranu.

Při otáčení lineárním potenciometrem napětí na běžci naprázdno roste přímo úměrně úhlu natočení. To je nevhodné pro řízení hlasitosti.
K tomu se používá potenciometr logaritmický, na jehož běžci s úhlem natočení se mění napětí vždy přibližně o stejný počet dB (například na každých 15° o 3dB, tedy 1,414x víc či méně, než v předchozí poloze), takže se zdá, že hlasitost roste přímo úměrně natočení hřídele potenciometru.
Samozřejmě to je zidealizovaný případ, skutečné součástky mají větší či menší tolerance. Aneb, jak říkají na hotline podpory nejrozšířenějšího operačního systému: "to není závada, to je vlastnost".

Pokud ale chceš vědět, jaký je vztah mezi logaritmickou a fyziologickou regulací hlasitosti, tak asi takový, jako mezi hodinkami a chůzí podle plotu. Jde totiž o jen částečně související pojmy. Najdi si na uploadu soubor tuším "fyziolog.pdf", tam o tom něco je.

A teď to srovnání lineárního a logaritmického potenciometru:



potenciometry_ch.gif
 Komentář:
průběhy naměřené a slyšené; kliknutím zvětšit, prosím...

Stáhnout
 Soubor:  potenciometry_ch.gif
 Velikost:  122.9 kB
 Staženo:  132 krát


potenciometr1.jpg
 Komentář:
Základní zapojení, o kterém je tu řeč

Stáhnout
 Soubor:  potenciometr1.jpg
 Velikost:  31.84 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund