Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kanálový volič
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 19:21    Předmět: Kanálový volič Citovat

Ahoj všem
Mám k dispozici pár kanálových voličů z různých TV (a to co u nich bylo, jako OMF, ZMF atp.) Chtěl bych si z nějakého udělat radiopřijímač, jelikož by podle mě byl celkem slušný rozsah 50-860MHz (je to možné?)
Jenže nikde se snad nedá sehnat zapojení jejich pinů, takže jsem tam kde sem byl Cry
Poradíte někdo Question Díky Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 21:39    Předmět: Citovat

TV tuner jako vstupní jednotka multipásmového přijímače lze použít, akorát si musíš spáchat něco, co Ti hodí TV MF na 10.7 Mhz Vyšlo to v jednom amáru. Můžu Ti to klidně poslat..

Jinak zapojení pinů u některých zahraničních TV bývá napsaný na desce plošných spojů, kde je ten tuner naaplikován..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 21:39    Předmět: Citovat

Před mnoha lety na to vyšel návod v Amáru. Třeba ho tu někdo bude mít Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 21:52    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
TV tuner jako vstupní jednotka multipásmového přijímače lze použít, akorát si musíš spáchat něco, co Ti hodí TV MF na 10.7 Mhz Vyšlo to v jednom amáru. Můžu Ti to klidně poslat..

Jinak zapojení pinů u některých zahraničních TV bývá napsaný na desce plošných spojů, kde je ten tuner naaplikován..


To by bylo super kdyby si mi to poslal Smile Piny jaksi neidentifikuju, neni to tam (mam tam nejakej ze Sylvanie, Tesla, Rumunské Diamant atp.) Jinak zitra si du ještě nejaký KV z TV vykuchat kdyby nejaký moje pokusy nevydržel Twisted Evil , taky abych měl zásobu Very Happy Jinak jak s tema pinama nevim Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 22:13    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 23:18    Předmět: Citovat

No je to pěknej přístrojek. Ale tu konstukci bych nezvládl Confused Sad Mě by stačilo neco jednoduššího, nepotřebuju ani tak display a klávesnici, ale jen aby to hrálo,bylo minimum součástek a pak ladění poťákem napětím 0-30V na varikapech(jestli je to také možné něco takového zbastlit)
Ale děkuju Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 9:18    Předmět: Citovat

Třeba rumunský Diamant neuměl část základního kabelového pásma a hyperband už vůbec ne - dal se proladit od 45MHz asi do 80MHz a pak až od 150 do 240 MHz, pak zase nic a teprve od 450Mhz zase začalo další pásmo.
Takže potřebuješ něco s hyperbandem, ať to jde proladit bez mezer, ale z něčeho s laděním napěťovou syntézou, aby to by bylo možné ladit jen potenciometrem. Poměrně rychle se totiž výrobci přeorientovali na frekvenční syntézu, kterou bez procesoru, displeje a potažmo i nějaké té klávesnice, neuřídíš.
Ovládání bez procesoru možné sice je, ale vyžaduje přes 10 pouzder IO a přepočítávat dělicí poměry na kmitočet... pěkně nepohodlné.
Když o příslušném kanálovém voliči víš dost, můžeš každý samozřejmě ladit napětím a syntík vyřadit, ale pak zase potřebuješ zavést automatické dolaďování (jako u těch z Diamanta - nestabilita, co příliš nevadila u černobílé televize, prostě se na jednu předvolbu naladil program "za studena" a na druhou "ohřátou" se přepínalo za půl hodiny, kdy už byl obraz rozmazaný, bývá u úzkopásmového příjmu na obtíž) a jakákoli stupnice tím ztratí přesnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: čt březen 08 2007, 16:35    Předmět: Citovat

Nakonec sem tady na uploadu narazil na šema modulu Cool
Takže teď už je to v pohodě, když mám i zapojení pinů. TV MF použiju 6,5MHz. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1804
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 7:54    Předmět: Citovat

Pozri si Amaterske Radio KE04/2006, strany 9-40. Minimalne ako inspiracia by Ti to mohlo posluzit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 22:01    Předmět: Citovat

Ještě jeden dotaz
Pár lidí mi tvrdí, že když to postavím tak, jak jsem navhrhnul nedávno, že s tím FM přijimat nepůjde tedy rádio na frekvenci kolem 100MHz a pod. Confused
Ale jedině zvukový doprovod TV by přijímat šel Confused Jak to tedy je Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 22:07    Předmět: Citovat

Podívej se do AR 12/87.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1804
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 9:08    Předmět: Citovat

Davidsev napsal(a):
Ještě jeden dotaz
Pár lidí mi tvrdí, že když to postavím tak, jak jsem navhrhnul nedávno, že s tím FM přijimat nepůjde tedy rádio na frekvenci kolem 100MHz a pod. Confused
Ale jedině zvukový doprovod TV by přijímat šel Confused Jak to tedy je Confused

Predpokladam, ze ti ludia mali na mysli problem so selektivitou TV kanaloveho volica. Selektivita zariadeni pre prijem VKV rozhlasu je skutocne kdesi inde ako selektivita TV prijmacov. Presne cisla si nepamatam, urcitre ich najdes na nete, pripadne popros Hilla, on je v tomto macher. Ale ak sa s tym dostatocne pohras, nejaku schodnu cestu by si mohlo najst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: so březen 17 2007, 23:32    Předmět: Citovat

Tak to postavím z článku uveřejněném v AR 12/87. Až to bude hotovo, dám vědět jak to dopadlo Very Happy
Děkuji všem co se se mnou zabývali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út březen 27 2007, 16:54    Předmět: Citovat

Tak tohle jsem řešil taky, s jasným výsledkem - jde to, ale bez hyperbandu. Prostě bez procíku a jím řízené kmitočtové syntézy se neobejdete, všechny vstupní jednotky, co umějí hyperband, jsou řízené po I2C sběrnici a opačně, ty, které se obejdou bez procesoru, neumějí hyper. Aspoň ty u nás běžně dostupné ve sběrných dvorcích. Měl jsem vykuchanou celou desku včetně vstupního tuneru i s blokem zvukové i obrazové mf, řízením hlasitosti a tónové clony ze sběrnědvorové LAURY Tranzistor (TESLA někde kolem roku 1978-9, čb samozřejmě!!). K tomu jsem ubastlil na zvláštní destičku z původního trafa a s použitím původních diod a kondů zdroj 15V pro nf zesilovač (modul 6PN nevímkolik, osazení MBA810DAS) a 45V pro bastlený stabilík ladicího napětí 33V pro varikapy ve vstupní jednotce. Ten stabilík měl jako referenci původní MAA550 (ekv.TAA550), doplněný dvojicí zelených LED, aby dávala 34V a k tomu jako emitorový sledovač s KD139 na malém křídle z Al plechu. Drželo to krásně stabilních 33,4V a dalo se z toho tahat skoro 100mA, cca 5x tolik, co v původním zapojení. Důvody použití silnějšího zdroje byly 2 - jednak původní zapojení napájelo stabilík ladicího napětí ze 200V přes 33kOhmový odpor, který nehezky topil a 200V se mi používat nechtělo, druhak jsem si mnohonásobným paralelním propojením na sběráku vykuchaných předvolbových ladicích jednotek vyrobil 40násobnou předvolbu. Díky českým klonům SAS 560 (MAS...) se to podařilo, jen bylo potřeba se postarat o vyřazení prioritní volby prvního ladicího místa po zapnutí u všech jednotek kromě jedné (propojit dříve nepropojené vývody č.1 a 8 na IO tam, kde byla a neměla být prioritní volba) a sesynchronizovat všechny IO propojením jejich vývodů č.13 - přepnutí kteréhokoliv pak resetuje všechny ostatní. Měl jsem tak naladěny všechny dostupné programy - samozřejmě pouze zvuk, ale když jsem byl v kutlochu a v TV dávali hokej, nepřišel jsem téměř o nic - když padl gól, stačil jsem vykouknout do obýváku, kde tatík hypnotizoval sklo a viděl jsem aspoň opakovačku. K těm MAS 560kám - hodně lidí tvrdilo, že MASky nic nevydrží, já je jako kluk vyndával z původních desek trafopáječkou (ještě jsem tenkrát neměl ani potuchy o nějakých MOS obvodech) - a oni ty potvory makají ještě dnes... Mělo to jedinou vadu - neměl jsem tam stereo, firma TES tenkrát ještě "chodila po houbách"...
A co hůř - náš dodavatel TV signálu (místní kabelovka) místo aby obsadil programová místa i v 5.TV pásmu (= kanály 40 - 69), raději nacpali polovic programů do hyper, a bohužel zrovna to byly hudební stanice jako MTV Europe, VH - 1, VIVA atp, takže jsem měl BEZ. Staré napěťovou syntézou laděné tunery chodily až do toho 69 kanálu, ale jediné, co nachytaly, byl bílý šum...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1804
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2007, 7:12    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...Tak tohle jsem řešil taky, s jasným výsledkem - jde to, ale bez hyperbandu. Prostě bez procíku a jím řízené kmitočtové syntézy se neobejdete, všechny vstupní jednotky, co umějí hyperband, jsou řízené po I2C sběrnici a opačně, ty, které se obejdou bez procesoru, neumějí hyper. Aspoň ty u nás běžně dostupné ve sběrných dvorcích. ...

Kanalovy volic napriklad z TV typu Color 445 ma vsetky pasma a nie je ovladany I2C zbenicou. Takze s tymto by to slo, len netreba zabudnut, ze ma symetricky vystup na OMF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund