Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba audio kabelů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:28    Předmět: Citovat

Ne... "Jak chutná moc".

Problém levných kabelů je i v mizerných drátech, koncovkách a spojení všeho dokupy, zažil jsem tkaničku, která měla dokonce usměrňovací efekt (drátový kuproxidový usměrňovač).

Audio přístroje mívají výstupní odpory v stovkách R až jednotkách kR, v některých případech v desítkách R. Vstupní bývají obvykle v desítkách kR.
Ovšem někteří výrobci používají i nízkoimpedanční výstupy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:36    Předmět: Citovat

Hlavně se mi jedná aby to neublížilo přenosu sygnálu z gramo šasi do předzesilovače,vložka je MM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:38    Předmět: Citovat

A jsme zpátky u koaxu a cinchů z 24ct zlata... Laughing
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:43    Předmět: Citovat

Jde o to, co na své aparatuře máš šanci poznat. Jako top pro phono pre by šel asi použít káblík s pěnovým fluoroplastem a dvojitým stíněním, nebo symetrika, třeba ranžír, a ještě na něj použít další stínění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:51    Předmět: Citovat

Jak jsem tak narychlo projel pár "hifi" diskusí kolem gramofonů, pochopil jsem, že asi neví, že koax dělanej pro 75ohm se pro vysokoimpedanční výstupy opravdu chová díky své kapacitě jako dolní propust a proto hraje každej jinak...

Ale to přece není metoda, jak dostat z gramofonu nejlepší zvuk Confused

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2007, 22:54    Předmět: Citovat

Jenže těch 75R se týká kmitočtů, které se tak nějak na gramodesce nevyskytují Very Happy . Prakticky každý koax je dolní propust.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 10:07    Předmět: Kabely Citovat

Když čtu ty úvahy o vodičích z bezkyslíkaté mědi, vykazující odpor několik miliohmů, tak se tomu musím jenom smát. Vždyť vstupní i výstupní impedance přístrojů jsou jednotky až desítky kiloohmů. Pravda, dobrý přístroj by měl mít pokud možno malou VÝSTUPNÍ IMPEDANCI. Kabel je tak buzen vyšším výkonem a není tedy zdaleka tak citlivý na stínění, na možnost naindukování brumu. Vstupní impedance by naopak měla být větší, aby přístroj bylo možno vybudit i ze zdroje s případnou vyšší výstupní impedancí.
Jediné dva problémy vidím ve STÍNĚNÍ a v KVALITĚ KONEKTORU. Již léta používám k propojení audiokomponentů původně ethernetový kabel RG58 a nestěžuju si. Kabel je poměrně robustní, hned tak se nepřeruší, není však zas až tak tuhý, aby poškozoval přístroje tlakem na spoje konektorů. Je poměrně kvalitně stíněný, živý vodič je proveden kvalitním lankem. Konektory kupuju v GESu na ten průměr kabelu, a to buď zlacené, nebo niklované. Podle toho, jaký typ je ve stroji. Prostě nikl na nikl, zlato na zlato. Obráceně se parametry spoje jen zhorší. Kabely dělám zásadně na délku. DOBRÝ KABEL=KRÁTKÝ KABEL.
Moje AV sestava je dost různorodá, CD Technics PD887, Tape deck stejné značky RS-AZ6, tuner Tesla, DVD rekordér JVC MX10 (s HDD a VHS), video S-VHS JVC HR-S9500, další VHS jako audiorekordér SONY SLV 810, zesík elektronkový mojí výroby s 2xEL84 na kanál na konci, další malý elektronkový zesilovač na sluchátka, sluchátka KOSS R80, MP3 apod. nepoužívám vůbec, gramofon zatím plánuju koupit (nejspíš Tesla z druhé ruky, uvidím).
S kabely vyrobenými z RG58 jsem plně spokojen. Je to celkem univerzální kablík, na chalupě ho mám na GSM anténu, není tam jinak signál a linku platit nechci, když tam nebydlím. Při délce do 10m je útlum ještě přijatelný (mluvím samozřejmě o 900MHz). Viděl jsem ho dokonce jako anténní kabel k TV a v kvalitě obrazu nebyl vidět rozdíl. To ale nedoporučuju vzhledem k impedančnímu nepřizpůsobení. A nakonec-vzhledem ke kvalitě izolace živého vodiče je to i dobrý VN kablík. Při stejnosměrném napětí a samozřejmě uzemněném stínění, 25kV žádný problém......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 10:15    Předmět: Citovat

Obávám se, že o koupi pozlacených konektorů moc nejde, v běžných cenových kategoriích tam bývá zlata stejně jako slonoviny nebo mahagonového dřeva Very Happy . Kdysi jsem poslal hrst "pozlacených" cinchů na rozbor, jestli se vyplatí je recyklovat na zlato, a bylo mi řečeno, že na většině z nich je zlata asi tolik, kolik je na běžném směsovém el. odpadu, čili skoro nic.

Mnohem větší problém v levné kategorii není kabel samotný, ale spíše ty parodie, zvané RCA konektor, cinch. Vůbec je běžné provedení tohoto spoje velmi špatně vymyšleno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 13:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Prakticky každý koax je dolní propust.


To máš pravdu. Jenže v běžné praxi to berou jako nežádoucí jev, zatímco tady je to jev požadovaný a délku kabelu používají jako ladící kondenzátor, takže vznikde propust nedefinovaných parametrů, protože je ovlivněna vstupní impedancí zesilovače, kterou možná ani neznají.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 13:52    Předmět: Citovat

jestli tu dojde na rozbor vlastností impedančního přizpůsobení zdroje signálu a vliv kapacity řádu 100pF na přenos signálu řádu 10kHz na impedanci 100Ohm, což je měřicí úloha pro 3. ročník SPŠ, může to sebrat iluze mnoha hifistům... takže pomalu s tím vrháním světla Very Happy
Je fakt (a někdo to už napsal), že spousta výrobců audio techniky úmyslně volí výstupní impedance takové, aby se imaginární složky impedance vedení co nejvíc projevily a tím aby nahnaly vodu na mlýn prodejcům tkaniček za posvátné ceny Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 15:15    Předmět: Citovat

Už mlčím ... Laughing Laughing

P.S. Jenom se divím, že nikdo ještě nepoužil na výstupní přizpůsobení z přenosky balun, vždyť přece cívka nebo piezo jako takový jsou věc symetrická, zatímco koax je nesymetrický - tudíž "uzemněním" jednoho konce bude přenoska šilhat stejně jako by to dělala anténa Laughing

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 24 2007, 15:45    Předmět: Citovat

Omyl, nejde jen o přenos audia, ale kdejakého smetí, které leckteré přístroje buď samy produkují, nebo přijímají a šíří dále. Pa jde taky o to, jak jsou které přístroje odolné vůči podobnému smetí. Takové interference, detekce na nelinearitách a různé intermodulace jsou věc prekérní.

BTW, některé kvalitní přenoskáče mají na vstupu trafo, měl jsem v ruce kousek, který měl v sobě 2 trafa sowther, až do preampu to šlo symetricky, trafo bylo asi 1:10, podobně jako u některých studiových magnetofonů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: čt březen 08 2007, 16:40    Předmět: Citovat

Tak kabely jsem vyrobil ale mám ještě dva dotazy,koupil jsem dvoulinku k repro 2x2.5mm průřez od Thomson délka 10 M zesilovač a celý aparát není přesně ve středu mezi repro tak se ptám jestli mám udělat kabely oba dva stejné délky podle toho delšího a ten kratši smotat nebo jestli může být jeden 2M dlouhý a druhý 3M?Druhý dotaz je takový mám doma asi 20 kusů feritových průchodek takové co se dávají třeba na kabel k monitoru a na různé jiné kabely dá se to někde použít v audiotechnice třeba na síťové kabely od komponentů nebo třeba i na chinč kabely nebo na kabely od toriodu v kocovém zesilovači nebo to může i uškodit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 0:28    Předmět: Citovat

Tyto průchodky nejsou úplně k zahození, jsou ale spíš proti vysokofrekvenčnímu rušení. Použil bych to třeba k přívodu spínaného zdroje, možná i na signálové kabely. Tyto průchodky jsem musel dát doma snad úplně všude, protože jsem náruživý radioamatér a bez těch průchodek se mi všude indukovala vf, bylo to dost nepříjemné. Pokud ale ve tvém okolí žádné rušení podobného charakteru není, neviděl bych to jako nutné. Myslím ale, že tím rozhodně nic nezkazíš.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: pá březen 09 2007, 5:51    Předmět: Citovat

A co ty kabely k repro? mám udělat oba stejné a ten jeden delši smotat(mohlo by to fungovat jako cívka) nebu udělat přesně na délku co je potřeba s tím že bude mít každý jinou délku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund