Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet
Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman 309U poziční schéma
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út červen 02 2026, 16:42    Předmět: Talisman 309U poziční schéma Citovat

Zdravím, rád bych se zeptal zdali nemá někdo v šuplíku ,,poziční schéma,, neboli zapojení přijímače pod chassis pro Talismany 309U a podobné se zdvojovačem napětí (2xUY1N) - mám pro klasickou verzi ale pro tuto ne-e, pouze schéma nevalné kvality Rolling Eyes


1000056441_optimized.jpg
 Komentář:
 Velikost:  256.5 kB
 Zobrazeno:  37 krát

1000056441_optimized.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 6209
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út červen 02 2026, 17:56    Předmět: Citovat

Je to ono?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út červen 02 2026, 18:02    Předmět: Citovat

Ano, děkuju moc ! Very Happy alespoň takhle schema, škoda, že pohled zespod na šasi asi neexistuje..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 6209
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út červen 02 2026, 18:10    Předmět: Citovat

Existuje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 1161
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 6:50    Předmět: Citovat

Tahle verze mi nějak ušla. Ono se do té malé rozpálené skřínky podařilo narvat ještě jednu UYnku navíc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 772
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 9:22    Předmět: Citovat

To bylo na export do nějakých exotických zemí, kde mají síť 110 až 127 V a požadovali přitom plný nf výkon. Jinak máš pravdu, "přímotopy" jsou neúsporné a nebezpečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 9:31    Předmět: Citovat

Jj přesně - byla to exportka směrem na východ Asie atd.. při použití zdvojovače při napájení 110V se neměnil nf výkon, rádio stále hrálo ,,jako,, na 220V.
Bohužel v mém kusu se kdysi někdo hrabal, vyhodil druhou UY1N a překopal volič napětí ma pevných 220V spolu s rezistory okolo usměrňovačky, a já bych ho rád vrátil do origa, bohužel mam pouze schéma a ne rozkres šasi vespod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 772
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 10:06    Předmět: Citovat

Máš-li schema, pak určitě dokážeš vrátit zapojení do originálu i bez rozkresky drátovačky. Má to ovšem několik nevýhod. Za prvé tam budou vedle sebe zcela zbytečně žhnout dvě usměrňovačky, za druhé opravdu kvalitních UY1N je dnes již velmi pomálu. Mám na ně takové "štěstí", že každá, kterou vezmu do ruky, má aspoň občasný zkrat katoda-žhavení, což má za následek přepálení obou stupnicových žároviček 6,3V/0,3A. Za třetí, dnes již nejsou běžně ke koupi ani tyhle žárovičky. Prodává je jen jeden nejmenovaný eshop. Čas od času tam nějaké koupím a hned vyzkouším na výstupu zvonkového trafa 5V. Tolerance jejich parametrů jsou obrovské.Obyčejně jich tak třetinu až polovinu vytřídím jako nepoužitelné (jsou přežhavené). Z těchto důvodů bych zamýšlenou úpravu vůbec nerealizoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 10:15    Předmět: Citovat

Schéma už mám, nicméně - řeknu to narovinu - nedám to z toho dokupy, proto sem sháněl rozkres spodku šasi, případně někoho řekněme schopnějšího nežli já Neutral

Lampy UY1N jsem dokonce našel ještě funkční (alespoň dle tesláckého testeru), asi už poslední co mám bez zkratů, dokonce dobové motané rezistory co někdo ze šasi vyhodil bych našel.. pravda žárovky jsou problem čím dál větší, už jsou snad za normální cenu pouze ty delší do trafopájek což zrovna do 308/9 kde jsou celkem blízko bakelitu není vhodné..
Spíše jsem chtěl originál ani ne z důvodu že bych na něm hrál hodiny každý den, ale spíše z nostalgie že ,,to tak kdysi bylo a fungovalo to,, než jak je to teď tak zvláštně předrátovaný
Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 772
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 12:23    Předmět: Citovat

Mám po dávném opraváři spoustu starých dokumentací z 50. let, zkusím se podívat, jestli by mezi nimi nebylo toto provedení Talismana. Jinak, pokud se pamatuji, ty žár. 6,3V/0,3A snad měly protáhlou baňku vždycky, kulaté byly 7V/0,3A, ale nechci se hádat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 12:33    Předmět: Citovat

Když by to šlo, koukněte prosím, dost by mi to pomohlo.. rád bych aby byl jak když vyjel z fabriky Smile já upřímně ani nevím, ale když jsem ho rozdělával, byly tam osazené baňky klasické malé kulaté na 6.3V a nové protáhle mám také 6.3V 0.3A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 6209
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 14:09    Předmět: Citovat

U všech Talismanů co vím, tak byly žárovečky kulaté, stejně jako v té bakelitové trafopájce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pavlos15



Založen: Dec 25, 2020
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 14:21    Předmět: Citovat

Já tam našel oboje verze buď na 6.3V či 7V, pravda těžko říct zdali byly měněné či nikoliv, zapečetěného Talismana jsem nikdy neměl.. ale třeba u 308 a tuším i u 307 se mi ty delší baňky už dotýkaly bakelitu což není ideální
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4536
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 14:28    Předmět: Citovat

Stejně je to zajímavé rádio. Výkon koncového stupně talismanu na 220 V je zbytečně velký proti tomu, co ten malinký repráček přenese. Nezkoušel jsem to, ale řekl bych, že výkon konce na 120 V bude bohatě stačit i bez zdvojovače. Smysl to dává akorát u exportních rádií z rytmusové řady, která mají větší reprák a magioko, třeba 413U-z.

Kdyby se voličem napětí přepínaly i odpory v napájení, rádio by na 120 V hrálo líp a na 220 V by tolik netopilo. Jiní výrobci to tak dělali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 8729

PříspěvekZaslal: st červen 03 2026, 18:27    Předmět: Citovat

Nejvíc tam ovšem topí odpor ve žhavení elektronek, který taky nejčastěji odchází a teplo vypaluje díru do zadního krytu. Problém je, že celkové napětí žhavení je nízké - 50+55+2x20V, takže na odporu se ztrácí (220-145)*0,1, to je 7,5W, dneska ještě víc. Hodily by se tam pro vyšší napětí elektronky s menším proudem a vyšším žhavicím napětím, jenže to by zas byla komplikace pro ta další napětí. Faktem je, že v US, kde měli jen jedno napětí, měli ty elektronky navržené tak, že tam žádný velký sériový odpor nepotřebovali. U nás by tomu pro 220V odpovídaly elektronky se žhavením 75mA a spotřeba by byla hned od 5,5W nižší.
Pokud jde o žárovky, k Talismanu opravdu patří kulaté, i když ty delší se tam nacpou. U bakelitu to teplo navíc moc nevadí, do jednoho jsem dal 12V žárovky, hezky to svítí a bedně to podle všeho nevadí. Stejně jsou podžhavené, na těch 6,3V bývá tak 4-5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund