Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet
Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Revolta za dveřmi?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 4079
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 10:47    Předmět: Revolta za dveřmi? Citovat

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie-alessandro-volta-elektrina-volt-volta-zmena-nazvu-vlada.A260601_094032_zahranicni_kha

Jako by nestačilo, že analfabeti říkaj kilowatthodině "kilovata"...

_________________
Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.


Naposledy upravil ransom dne po červen 01 2026, 11:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 4392

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 11:01    Předmět: Citovat

A nežere to moc?
Elektrikář říkal, že jenom kilo vaty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 772
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 11:28    Předmět: Citovat

Bohužel kilowatthodině říkají "kilovata" i pracovnice obchodního centra ČEZu. Zavání to opravdu těžkou profesinalitou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rampage



Založen: Jan 12, 2025
Příspěvky: 377

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 11:29    Předmět: Citovat

Natíska sa otázka, prečo by mala tá "historická krivda" skončiť iba u A. Voltu. Nech je aj prúd dvadsať Ampèreov. Ešte lepšie - vymyslieť novú reguláciu a skloňovanie zakázať; tým zasadíme zdrvujúci úder všetkým krivdám.
Apropo, skloňovanie: ani nespomínajme naše "-ová" u ženských priezvisk. Čo sú oni snáď, niekoho majetkom? Very Happy

//edit: no len sa neposerte.


Naposledy upravil rampage dne po červen 01 2026, 12:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 6718

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 11:45    Předmět: Citovat

Prečo nie? Prečo by názov jednotky napätia nemohol končiť samohláskou? Pri magnetickej indukčnosti ti to nevadí? A čo máš proti Ampèreovi? Roentgen ti hubu nekriví?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 2473

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 12:12    Předmět: Citovat

rampage: Myslím, že by tě Maria Salomea Skłodowska přetáhla nějakým tupým předmětem po makovici...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 4392

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 12:49    Předmět: Citovat

rampage napsal(a):
Apropo, skloňovanie: ani nespomínajme naše "-ová" u ženských priezvisk. Čo sú oni snáď, niekoho majetkom?

Nevím, jak ve slovenčině, ale v češtině by přivlastňovala přípona -ova nebo -ů (Čí Jana? Novákova / Nováků, ale jaká Jana? Nováková). A není to skloňování, ale přechylování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 16839
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 13:16    Předmět: Citovat

rampage napsal(a):
Apropo, skloňovanie: ani nespomínajme naše "-ová" u ženských priezvisk. Čo sú oni snáď, niekoho majetkom?
Opravdu zde nemusíš ukazovat svou hloupost. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 8729

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 13:28    Předmět: Citovat

Tohle je fakticky nezajímavá záležitost. Ta jednotka je pod nějakým jménem zaregistrovaná a jinak se pak doma používá. Jestli tam bude Volta nebo Volt je tak vcelku jedno, zajímat to bude jen pedantické učitele fyziky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rampage



Založen: Jan 12, 2025
Příspěvky: 377

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 13:57    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
rampage napsal(a):
Apropo, skloňovanie: ani nespomínajme naše "-ová" u ženských priezvisk. Čo sú oni snáď, niekoho majetkom?
Opravdu zde nemusíš ukazovat svou hloupost. Rolling Eyes


Slabý pokus, trolle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 21411
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 14:01    Předmět: Citovat

Moudrý ví, že věci, co fungují, se neopravují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 6718

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 14:08    Předmět: Citovat

Nie tak dávno sa menili kb, kB, Mb, MB,... na kib, kiB, Mib, MiB, ...
A to skôr kvôli obchodno právnym sporom, než kvôli technike samotnej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 708

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 14:30    Předmět: Citovat

Což na ty kiB, MiB, GiB jsem si už zvykl a docela se mi to líbí. Aspoň je v tom trochu pořádek. Ale na volta místo volt bych si asi zvykal těžko. Už je to moc zažité. Já myslím, že každý z toho už takhle pozná, že je to pojmenované po něm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 6167
Bydliště: BA

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 15:04    Předmět: Citovat

kB vs kiB je o asi o tom, že jedno kilo je 1024 a druhé 1000. Teda aspoň kedysi to tak bolo, neviem či to ešte platí.

Neviem ako v ČR, ale na slovensku platí pre koncovky:

-ova - patriace niekomu (jablkova - patriaca pánu Jablku, jeho)
-ová - prídavné meno, nejaká (jablková zmrzlina)

Keďže sa pri sobáši zvyčajne priezvisko preberá od manžela, tak ženská nieje jeho, ale je pomanželená. Very Happy


Naposledy upravil PotPalo dne po červen 01 2026, 15:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 3113
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po červen 01 2026, 15:07    Předmět: Citovat

Jsou to jen italské kecy o ničem. V přímých textových výpisech slova "volt" by se na to stejně ještě po generace "kašlalo" a při výpisu hodnot tj. tam kde se používá stejně jen zkratka "V" by se to vůbec neprojevilo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund