Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 35629 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so květen 23 2026, 11:42 Předmět:
To video je vietnamský - mohl(a) si ji z ČSSR dotáhnout, když tady byli v 80. létech na "školení" (rozuměj na totálním nasazení). _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě !!!
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 35629 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so květen 23 2026, 14:51 Předmět:
O těch babetách mi něco povídej. Tady v Třebový byla v tý době "motorková" prodejna Mototechny na Riegrově ulici/Tyršově náměstí v tomhle baráku: https://mapy.com/s/kepabucajo . Vedoucí byl jistej Štorek, kterýho jako mladýho "chytnul řemen" a fakt mu částečně urval 3 prsty na pravý ruce. A vždycky, když na třebovský překladiště došel z Kollárova kontejner s Babettama, na chodníku před tím krámem si větve udělaly lágr - kempingový stoličky, seděli na nich jako na hřadě u zdi a když se jich kdokoliv zeptal co tam dělaj, tak "Ja nefozumim!". A nehnuli s nima ani tehdejší "vé-bléé", když je přišli zkontrolovat - protože když je odvedli, na jejich místo okamžitě naběhli další. Takhle tam posedávali celou noc a po 2 hodinách se střídali až do dalšího dne do 8 ráno, kdy Štorek otevřel. A vždycky tam větváků bylo aspoň o 1 víc, než bylo těch Babett v konťasu. To pak jak četa vietkongu povstali, udělali řadu přede dveřma do krámu, aby po jednom naběhli dovnitř a každej hned zahlásil "Já ci bábetu!", vysolil za ni tehdá asi 8 000,-Kčs, Štorek musel jít, zamknout krám, otevřít chodbu ve vedlejším baráku (protože sklad neměl přímo propojenej s prodejnou, oddělovala je zeď sousedního baráku a vchod byl jen ke schodišti a ani komunisti si nedovolili tam prorazit dveře), vytáhnout odtama jednu čerstvě dovezenou babettu, vrátit se za pult, větvákovi vypsat papíry o prodeji - aby za ním stál další se stejným úkolem. Čech neměl šanci, šikmáci věděli dopředu naprosto přesně kdy a kolik babett Štorkovi přivezou ... Stejný to bylo i se "zetkama stopětasedmama" a sem tam nějakou "šest-tri-čtverkou Jawou třipade" - ty ale kupovali spíš Kubánci než vietkong - a vozili je vcelku kontejnerem, na rozdíl od větváků, který po odtlačení babett na ubytovnu každou bleskově rozebrali a zašili do 3 samostatnejch látkovejch balíků - extra motor, druhej balík byly k sobě svázaný kompletní vypletený kola i s gumama a k nim přivázaný sedlo a jako třetí šel rám s nádrží a odmontovanou, ale na bok přivázanou přední vidlicí a vejfukem. Druhej sen to všecko přitáhli na třebovskou nádražní počtu a posílali to do Větvákova - muselo to do Práglu, odkaď to šlo přes celnici do Hanoje letecky ... A takhle odcházelo jen odsud z Třebový měsíc co měsíc mezi 5 a 10 kusama babett ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
A kutilmile - nelituju tě !!!
To se mi nezdá. Nepamatuji se, že bychom u nás někdy vyráběli něco s tak krátkejma vývodama. A při luštění nápisu je celkem zřetelný nápis ELECTRIC, a to mi nic našeho nepřipomíná. Ani ty "kytičky" okolo nevypadají, jako logo našich firem. Nápis dole by mohl být 105/205, ale za to ruku do ohně nedám...
Na našich páječkách bylo vždy logo ESČ, značení dvojité izolace, napětí/výkon např. 220/75 a pak další, jako typ apod. A tyto údaje byly vytlačeny na opačné straně krytu, než je zde.
A ano samče, zeptal ses umělé hlouposti uvěřil jsi. Budiž ti to k dobru jako varování.
Pajecka.png
Komentář:
Velikost:
189.94 kB
Zobrazeno:
20 krát
Naposledy upravil DukeNuke dne so květen 23 2026, 15:41, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 21407 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so květen 23 2026, 16:44 Předmět:
Byly doby, kdy v Asii nevymýšleli, ale kopírovali. Až to dotáhli tak daleko, že už nepotřebují jinde nic kopírovat.
Motivovaných lidí na to tam mají dost.
Souhlasím. Mě to totiž hned od začátku přišlo jako kopie. Už jen tím, že vývody jsou zřetelně kratší, než byly u námi vyráběných trafopáječek. Tohle odpovídá Asii a jejich šetření materiálem.
Čo je to za ezoterickú blbosť lepiť ďalší magnet zozadu na magnetický obvod reproduktora?
To není ani esoterika, ani blbost.
Říká se tomu kompenzační magnet. Lepí se na zadní pólový nástavec, opačně pólovaný proti vlastnímu magnetu. Jeho pole zatlačí část rozptylového pole zpátky do magnetického obvodu. Tím dojde k posílení indukce v mezeře, a následně k nárůstu citlivosti repráku (většinou se získají cca 2 dB, což je u repráku docela hodně), zvýšení Bl konstanty a posunu některých kritických TS parametrů (snížení Qe a Qts).
Třeba z našeho obligátního ARN567 nebo 5604 tak vznikne úplně jiný reproduktor, vhodný do basreflexové ozvučnice, ve které se pak chová jako civilizovaný moderní reprák (místo nehorázného dunění a hučení, které vydává třeba v ARS9210 a podobných zpraskách, protože v přírodním stavu se do basreflexu naprosto nehodí).
Jinak z celého videa můžu potvrdit že ano, přesně takto se opravují, renovují a upravují repráky. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Souhlasím. Mě to totiž hned od začátku přišlo jako kopie. Už jen tím, že vývody jsou zřetelně kratší, než byly u námi vyráběných trafopáječek. Tohle odpovídá Asii a jejich šetření materiálem.
Tušíš vôbec, koľko je na svete rôznych typov trafospájkovačiek? A aziat sa rozhodne skopírovať a vyrábať práve českú pol storočia starú z výrobního družstva invalidů?
Videl si, čo tá ženská dokáže s reprakmi? Máš pocit, že nedokáže skrátiť spájkovačku, aby sa jej vmestila do kabelky?
Už v tom zase lítáš Především, a to si dovolím zdůraznit, jsem zpochybnil to, že by šlo o československý výrobek. A ono zkrácení jsem zmínil proto, že právě to mě vedlo k pátrání. A skutečně souhlasím s Hillem, že jde o kopii. Jestli o naši, či o jinou je bezpředmětné.
Jinak souhlasím s tím, že páječka byla upravovaná - o čemž svědčí uchycení hrotu. Na můj vkus dost diletantsky, protože tohle jsme na učňáku dělali taky. Ale bez odehnutí pásků - pouze jsme prořízli závit. Místo původního M3 na M4 a k tomu odpovídající šroubky.
Když to, vy tupci, nenapadlo nikoho z vás, a radši si budete třepit huby v nikam nevedoucí debatě, vznesl jsem dotaz na původ trafopáječky přímo v diskuzi u videa. Třeba se dozvíme víc.
(Ne že by mě to až tak zajímalo. Viděl jsem hodně podobné trafopáječky i v bývalém SSSR.) _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 21407 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne květen 24 2026, 6:52 Předmět:
Asi už nezjistíme, kdo nabízel první trafopáječku, ale od těch padesátých let se v podstatě uvnitř nezměnila, měnil se jen design, aby nebyla vysloveně škaredá, byla pokud možno vyvážená a nenamáhala zápěstí. Dělala se po celém světě, takový Conrad nabízel nejméně dva modely už v půlce padesátých let minulého století.
Nebyl problém otisknout kryty do odlévací formy, tím méně ve formě štítek jiným nahradit.
Pár let trvalo, než se povedlo vychytat hmotu, která je pevná, ale houževnatá, přitom odolává vyšším teplotám. Vzpomeňte na první a druhou křehkou trafopáječku z Mechaniky, kolikrát jsme museli hrát koncert pro Epoxy a orchestr, když předtím upadla; a jak vaklalo trafo po čase v tuším třetím modelu, protože hmota byla sice rázuvzdorná, ale teplem vyměkla a trafo si udělalo vůli... a to je řeč jen o tuzemských, protože tady uvedení nového modelu na trh snad trhalo světové rekordy v čekání na značku ESČ, tak jich moc pestrá paleta není.
Pro práci u pásu v hromadné výrobě se trafopáječka nehodila, byla pořád zbytečně těžká. Co bylo dobré pro bastlíře a občasný servis, nehodilo se do fabriky. Tam vydržela trvale žhavená kulma ještě spoustu let, jen se zmenšovala.
A jestlipak někdy nějakýho Šamponka napadne do těla trafopáječky vetknout místo trafa spínák 0,5V/200A, a přepalovat drátovou smyčku tím? To je výzva! _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.