Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Koncový zesilovač třídy AB,B
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2007, 8:33    Předmět: Citovat

na Lopuchu, člověk s nickem MethMan. Oznamoval to někdy v posledních dnech v klubu HiEnd - projekty, který je volně přístupný ke čtení všem, i neregistrovaným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:02    Předmět: Citovat

Osobně bych použil ten původní plošňák,je tam předloha do eagle,podle ní to už vyrobí kdekoliv. Macurovy oboustraný plošňáky s prokovama kvůli 3 cestám na TOP mě pěkně vytáčí,to samý Krausovy konstrukce. Hodně zlý A hlavně je to nesmysl,jednostraná klasika bez prokovů bude si tak 5x levnější.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:11    Předmět: Citovat

Neporovnával jsem to, nevím přesně, která verze jde díky MethMenovi do výroby. Ale Macura moc dobře ví, co dělá, plošák je u finální verze věc důležitá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:21    Předmět: Citovat

Hmm. Ano,zvukově bude slyšet vliv DPS na sestavách minimálně za 100 litrů,změřitelný rozdíl bude vidět na vybavení za minimálně dalších 50.

Navíc Macra sice mluví o tom svým plošňáku jako o "improoved for lower THD",ale v podstatě jen okopíroval ten původní DPS a propojky z vrchní strany nahradil těmi třemi cestami na TOP vrsvtě.

O nějakém vlivu DPS na výsledek podle mě u konstrukce s 14 trandy,koncáky které stojí dohromady 100kč (mimochodem moc chytré tahat z jednoho páru skoro 100W,to se to pak pěkně pohybuje jen v lineární části,že?? Very Happy ) podle mě nemůže být řeč. (leda že by ho navrhoval totální ignorant s nulovými skušenostmi.)

Klasické "Hi-Endovské" odstranění výstupní tlumivky ani nebudu komentovat.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:30    Předmět: Citovat

Nemá náhodou uděláno stínění rozlévanou mědí ?

Rozhodně bych návrh plošáku netrivializoval, ale v daném případě jsem to neporovnával. poměrně nepatrné změny mohou krom sklonům k nestabilitě třeba totálně zhoršit odolnost proti vf smogu apod. Vzhledem k tomu, co PMA dělá ve své profesi, bych jeho úpravám docela věřil.

Odstranění tlumivky... byla o tom onehdá diskuze u jiné záležitosti, tlumivka navinutá na odporu zhoršovala výsledek měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:41    Předmět: Citovat

Právě že rozlité stínění nemá.Je to jen kopie původního DPS,přidané prokovy a propojky nahrazeny cestami na TOP vrstvě.

Nechci v žádném případě trivializovat návrh DPS,ale pokusy stojí čas a peníze,v tomhle případě prostě PMA na DPS dle mého neobětoval ani jedno-krom podle mě zbytečného plýtvání za prokovy,protože v tom okamžiku je pro "bastlíře" deska kterou by jinak nakreslili možná i fixou doma v kuchyni,se takhle stane nedostupnou a za 200 (a víc) za kus ji kupovat nebudou.

Výstupní tlumivka zhoršuje určité výsledky měření,proto jsem ji většinou na měřní překlenul. Z obdobných důvodů jsem odpojoval i Boucherot. Ovšem pro standardní provoz s bůhvíjakými zátěžemi bych si ani bez jednoho nedovedl dost dobře zesilovač představit.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 03 2007, 23:49    Předmět: Citovat

Boucherot se v leckterých konstrukcích odpojit nedá.

PMA má asi zavedený styl procesingu a tak zřejmě neřeší, jestli dělat prokovy nebo ne- při sériovce to možná vyjde nastejno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2007, 0:03    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Boucherot se v leckterých konstrukcích odpojit nedá.



U zesů s IO s tebou souhlasím. Ale pokud ho nelze pro ůčely měření odpojit u tranzistorovýho zesu,tak bude problém jinde,nejspíš v ne zrovna odladěné konstrukci.

PCman: Postav to. Bude to funkční a za málo peněz hodně muziky. Součástky na jeden kanál nebudou o moc dražší než na tranziwatt. Pokud chceš ještě ušetřit,postav to klidně na konci třeba BD249/250.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2007, 0:07    Předmět: Citovat

Proč by měl být problém v nepříliš odladěné konstrukci ? Prostě to tak u velmi rychlé struktury může být, u leckterých profi zesů to znamená vydatné oscilace. Je to součást neutralizace, odpojení kteréhokoliv prvku může být problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2007, 0:11    Předmět: Citovat

Jasně. Ale pokud jsem předem připojil odporovou zátěž tak se dá boucherot odpojit většinou bez problémů. Právě při měření hodně rychlých konstrukcí jdoucích do stovek kHz je to nutnost-člověk nestihne nic změřit tak rychle,aby to neodnesl boucherot. Já nic, já muzikant
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr603



Založen: Apr 03, 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 11:36    Předmět: Citovat

to DjRix:

nevim kolik stoji BD249/250 ale toshiby (jedny z nejlepsich co tam jdou dat 2SC5200/2SA1943) stoji kazda 40kc ,je to s nima odzkouseno.Zmena koncovych tranzistoru taky neni jen tak.Proste je jen vymenit je pekna blbost!! Musi se nastavit jejich kompenzace.Treba pro MJL je 33-10pf, pro toshiby musi byt jen 3,3pf !! jinak to kmita a je to cele k nicemu.S toshibamy to dal dokupy PMA a doladil kompenzace,ma to psano na strankach.
Taky jak tu pises ze na DPS nezalezi tak opak je pravdou !! To uz je vidno i z toho ze se kompenzace tranzistoru nastavuje v radove pf.Das tam vedle sebe blbe dva spoje a cele to jde do haje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 18:48    Předmět: Citovat

Ahoj,musím říct,že Ti celkem fandím,zesáky poskládané z jednotlivých tranzistorů mají lepší opravitelnost a dá se u nich parádně experimentovat,co se týká spětných vazeb atd. Nechceš zkusit vycházet z vyzkošených koncáků,které používala Tesla? Dle mého názoru byly dost kvalitní a můžeš se na nich experimentovat. Pokud by jsi chtěl tak pár schemat určitě mám.Můžeš mne kontaktovat na pavelvysl@seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 22:33    Předmět: Citovat

djrix:
odpojiť boucherot, popríipade výstupnú tlmivku pri meraní?No tak to ten zosik ani nemusíš merať...nehovorím o zničení konca pri takých kmitočtoch+komplexnejšia záťaž..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 21:17    Předmět: Citovat

to stephunk:

Jistě. Proto třeba p. Dudek u svých DPA konců upozorňuje,že při měření horního mezního kmitočtu se má boucherot odpojit. Rolling Eyes


to Petr603:

Já jsem ale přece neřekl že DPS se nepodílí na kvalitě a vlastnostech zesilovače,já jsem říkal že nevidím rozdíl mezi původním DPS a "inovací" od Macury,kdy on pouze nahradil tři drátové propojky cestami v TOP vrstvě. Pokud by jsme zacházeli do detailů,tak ve výsledku podle mě taková cesta v TOP vrstvě má větší vzájemnou kapacitu do BOTTOM než drátová propojka. Asi tak.

Co se týká těch tranzistorů,pokud ty toshiby budu nakupovat v metronixu a jiných "kvalitních" obchodech,budou sice stát 40kč,ale měl bych obavy a pochybnosti o jejich původu. Ale můžou být Ok,ty z metronixu jsem ještě v ruce neměl.

Co se týká zp. vazby,tenhle konec i bez optimalizace kompenzace bude jinde než transiwatt,navíc každý tranzistor bude trochu jiný i při jednom typu,takže bez měření se to neobejde i tak. Takže na to že to PM změřil a vyšlo mu 3p3 bych vůbec nespoléhal. Rolling Eyes

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2007, 21:58    Předmět: Citovat

musím menej piť a viac čítať-blbne mi pamäť aj interpreter Smile
skúsil som kedysi spáchať dpa380 na vlastnom plošaku.Furt mi strielal kond v bucherote...
nevedel som prečo až kým som ho nedal na osc.vyrobil som si totiź výkonový oscilátor...spravil som vtedy viacero chýb v návrhu-vtedy som o tom prt vedel.Teraz o tom viem o chlp viac no výkonové oscilátory už nevyrábam Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund