Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čištění gramodesek (LOCK)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
šlak
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st leden 31 2007, 12:56    Předmět: Čištění gramodesek (LOCK) Citovat

Zdravím, prosím o radu jak vyčistit větší množství gramofonových desek. Četl jsem o čištění, které probíhá pomocí jehly gramce a tato metoda mi přijde trochu nešetrná , myslím vůči přístroji a také zdlouhavá. Díky za radu.
Jarda

V tomto vláknu se probralo snad vše podstatné už před 14 lety. Proti zbytečnému topování místo čtení od začátku ho zamykám.
Hill
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st leden 31 2007, 13:22    Předmět: Citovat

skus precist prispeveky z gramo NC 470 neco tam je a je tam odkaz od Hilla na dokument, kde je tez neco posane...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2007, 6:10    Předmět: Citovat

Ing Oldřich Švejka vyzkoušel a v roce 1981 zveřejnil lázeň s přípravkem, který se patrně už nesežene - AVI GOLD z Čáslavi. Na litr destilované vody 5 ml avivážního koncentrátu. A připravit si háčky na zavěšení desek při sušení, na to stačí obyčejný izolovaný vodič CY1,5mm2 pro elektroinstalace. Varianta Pavla Pokorného byla podle mne účinnější:
Velký hrnec, fotomiska nebo polystyrenové víko od gramofonu, prostě, aby se deska vešla, na dno misky slabý molitan, aby se desce nic nestalo.
Nalít lázeň (radši víc), vložit desku, propérovat na molitanu, otočit desku, zopakovat, vyjmout desku, nechat okapat a pak ji zavěsit a nechat uschnout.

Dnes je poněkud problém sehnat aviváž bez dalších přísad, výrobci se předhánějí v tom, kdo do přípravku nacpe víc nějakého "silanizujícího" tužidla, aby prádlo nabralo na objemu - viz TV reklamy. Toho bych se trochu bál. Takže v případě nejistoty to musí spravit jen ta destilovaná voda nebo známosti u firem, které tyto přípravky vrhají na trh.

Jinak to přehrávání za mokra drážce nic neudělá - nečistoty vyplavuje proudění, které vzniká už centimetr dva před hrotem a tlak v drážce, který směrem ke hrotu stoupá. Jemné vibrace desky (pozůstatek konečné poddajnosti chvějky s hrotem) mohou uvolňování nečistot jen podpořit. Pokud skutečně bude v roztoku vodivá (antistatická) přísada, zmenší se také pravděpodobnost, že vyplavené nečistoty budou dál na desce držet.


Naposledy upravil Hill dne čt únor 01 2007, 14:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2007, 9:09    Předmět: Citovat

Pokud si pamatuju z časopisů Hudba a zvuk, kde se o mokrém přehrávání desek hodně psalo, tak se zdůrazňovala zásadní nevýhoda, že takovou desku je pak nutné přehrávat již jen za mokra, protože po vyschnutí začne víc praskat a šumět. Protože prach na desce vlastně zůstal jen se díky dočasnému vyplavení a vířivým silám jehly přesunul jinam v drážce a tam pak definitivně přischnul....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2007, 9:18    Předmět: Citovat

V některých HiFi studiích mají k dispozici pračku na desky, deska se vlastně propere v roztoku, někdy i možná ultrazvukem a pak se vše odsaje. Dělají to obvykle za cca 40Kč/ks i méně, u vzácnějších desek bych to doporučoval zkusit a vzít v potaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 05 2007, 18:31    Předmět: Citovat

V tom návodu, kde byla použita aviváž, byla použita ještě kapka saponátu a deska se měla ponořit jen po etiketu a po směru drážek otírat hadříkem, co nepouští chlupy, protože kdybych desku ponořil celou, tak zničím etiketu !!
Já z dnešních aviváží taky dostal strach a tak jsem použil pouze destilovanou vodu, dvě kapky saponátu a tzv. švédskou útěrku a pokus aplikoval na pro mě dost vzácné desce, která ale byla tak zdevastovaná, že na druhou stranu už nebylo co zkazit, protože to bylo neposlouchatelné a výsledek mě nad míru překvapil, dá se říct, že šum a praskot se snížil o 60-70% můj skromný odhad ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
striga



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 37
Bydliště: Sebedražie

PříspěvekZaslal: po únor 05 2007, 19:21    Předmět: Citovat

konečne niečo o umývaní, málo chodím na toto forum ale niečo také ako umývačku idem robiť už som toho pohľadal po internete dosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 05 2007, 21:00    Předmět: Citovat

Přehrávání za mokra nemá smysl u zaprasených desek, samozřejmě. Předpokladem je, že sajrajtů je v drážce minimálně.
Když ale už stěny drážek nejsou tak hladké a deska má zvětšený šum, přehrávání za mokra udělá zázraky.
A etiketa se mi při praní ještě žádná neodlepila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
striga



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 37
Bydliště: Sebedražie

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 4:45    Předmět: Citovat

Napr.toto je jeden návad ako na to ale nič moc vyskúšané.
http://chcem.info/hudba/ako-ocistit-lp-platnu.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 5:31    Předmět: Citovat

Tento postup s úspěchem vyzkoušený je i s tím Fomaponem na závěr. Předpokládám, že podobný přípravek se ve fotopotřebách dá koupit ještě dnes, ale asi pod úplně jiným názvem a pravděpodobně vůbec už ne deci za osm korun.
Jednodušší to je v místech, kde je k dispozici měkká voda. V řadě měst by to naproti tomu chtělo ještě na závěr tlakový ostřik destilovanou nebo demineralizovanou vodou.
Tak či tak, funguje to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 9:42    Předmět: Citovat

Všude se píše že by se desky po umití neměli dávat zpět do obalů jsou plné prachu tak se chci zeptat dají se ještě někde koupit nové igelitové obaly na LP?Co mám desky tak vím že je i více druhů některé jsou hodně tvrdé a druhé jsou z toho tenkého igelitu myslím že ty tenké budou lepší.
Návrat nahoru
striga



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 37
Bydliště: Sebedražie

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 18:38    Předmět: Citovat

S obalmy je to horšie na Sk sa týmto nikdo nezaoberá inak je to napr. Anglicku tam to dostať není problém akékolvek da sa to samozrejme aj urobiť je to pracné ale keď umyjem platňu samozrejme že ju nedám do toho istého obalu. Postupne sem budem dávať informácie ako takú pračku vyrobiť aké prípravky do toho idú atď.


Přípona 'bmp' nebyla dosud povolena administrátorem tohoto fóra. V této chvíli proto není přiložený soubor dostupný.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 18:59    Předmět: Citovat

Já teda nevím jak kde, ale ve dvou studií, kde měli pračku, tak automaticky v ceně byl nový sáček na desku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
striga



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 37
Bydliště: Sebedražie

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 19:20    Předmět: Citovat

Je jasné že keď ju umyjú tak ju nedajú do toho špinavého. Tu dávam jednu stránku kde také obaly sú.
http://www.bagsunlimited.com/cart/browse.asp?subcat=10&pg=2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 23:03    Předmět: Citovat

Já jsem asi před rokem koupil v bontonlandu sadu deseti papírových obalů, uvnitř byl ještě tenký igelit, naprosto perfektní kvalita, ale oni k tomu přišli jako slepý k houslím a nevěděli ani, odkud to mají, protože jsem samozřejmě jevil zájem o další kusy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund