Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přítlačná kladka - muzeum
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2007, 22:03    Předmět: Přítlačná kladka - muzeum Citovat

Kamarád mi přinesl rádiomagnetofon Fair Mate CR-270, výrobce se mi nepodařilo zjistit.
Hezký muzeální kousek, parametry odpovídající době vzniku, ale jinak velmi zachovalý. Mechanika jako nová, těžký setrvačník, bez vůle v ložisku, opotřebení hlav nepatrné, řemínek nový.
Přítlačná kladka je ale naprosto zkamenělá, nepomohlo ani přebroušení. Rád bych ji nahradil, rozměry jsou celkem obvyklé: průměr 12,5mm, výška gumy 6mm, celková výška 7mm, průměr osičky 2 mm. Jenže tady je ten zádrhel - osička má uprostřed výšky kulovité rozšíření na průměr 2,25 mm.
Nevíte někdo, pod jakým označením by se dala někde sehnat, ať nemusím vymýšlet, jak ji nahradit?
Díky.



Sfot(23).jpg
 Komentář:
...a takhle holá osička - kulička uprostřed je dobře patrná.

Stáhnout
 Soubor:  Sfot(23).jpg
 Velikost:  48.91 kB
 Staženo:  217 krát


Sfot(19).jpg
 Komentář:
Takhle vypadá držák i s kladkou...

Stáhnout
 Soubor:  Sfot(19).jpg
 Velikost:  45.73 kB
 Staženo:  187 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2007, 22:25    Předmět: Citovat

Tomu kulovému rozšíření jsem neporozuměl. Jaký je průměr otvoru kladky? Ta guma nejde vyměnit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2007, 23:04    Předmět: Citovat

Myslím že ten vnitřní bílý díl je dvoudílný, z každé strany je zasunutá půlka a mezi něma zůstane mezera pro to osazení. Osobně bych skusil buď vyměnit jen to obložení,nebo fortunkou odbrousit to rozšíření a použít standardní kladku. Originál se asi ude shánět blbě.

Ještě mě napadlo jedno domo-robo řešení: Vyndat ten držák ven,nahřát tu osičku a ni nasunout kladku s osazením 2mm,ta kulička se "otiskne" do plastu a bude. Bez improvizace to asi jen tak nepůjde.

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2007, 23:11    Předmět: Citovat

Zkusil bych sehnat kladku, která má stejné rozměry a podobný náboj, a zkusil bych tu gumu vyměnit. takhle jsem řešil i ty totálně odcházející aušusové JVC reverzní mechaniky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCman



Založen: Nov 17, 2006
Příspěvky: 465
Bydliště: Ostravsko

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2007, 23:43    Předmět: Citovat

To rozšíření je asi proto aby kladka byla pořád na stejném místě aby nathala pásek mimo stopu na hlavě pokud to obrousíš a vyleštíš a dáš novou kladku a tu dobře vypodložíš(nějaké foliové podložky aby to klouzalo)tak by to mělo fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 6:07    Předmět: Citovat

Tam jde o to, že kolem té kuličky se musí kladka kývat, aby si srovnala stopu s páskem.
Na téhle měnit obložení zkusím, až najdu vhodné. Ale nejspíš to nemá smysl - chodí na té kuličce o půl milimetru do strany. Takže ani nemůžu zjistit, jestli měla dole díru tak, aby přes tu kuličku těsně či volně přešla, nebo zda měla uvnitř jen osazení, které by se na té kuličce "houpalo", a dolů by měla díru 2,25.
Ohřátí mě už také napadlo, ale jen jsem další kladku zničil, na to bych musel mít nějaké udělátko, které by ji podrželo tak, aby byla po celou dobu nalisovávání a chladnutí "v ose".
Prostě viděl jsem mechanik magneťáků nepočítaně, ale tohle ještě nikdy. Nebo jsem tehdy nemusel kladku řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 7:35    Předmět: Citovat

Jak sám naznačuješ, když mechanik jsi viděl nepočítaně a tenhle kuličkový úlet jednou, šlo nejspíš o konstruktérský úlet. Slepou vývojovou větev. Jestli ti ten stroj stojí za úsilí, vyndej celou páku i s hřídelkou, okuličkovanou hřídel vyraž, vezmi ze staré CD mechaniky kalenou hřídelku 3 nebo 4 mm, na soustruhu zkrať, na jedné straně vyřízni závit pro upevnění v páce, na druhé straně žlábek pro ségrovku. Vezmi normální kladku, uprav díru podle hřídelky, vypodlož kalenou podložkou a pojisti ségrovkou. Je to na zbytek životnosti toho kazeťáku.
Zkoušel jsem kdysi i nové "opláštění" kamenné gumy navlečením černé zahradní hadice na obroušenou starou a pak přebroušení na soustruhu - na válec psacího stroje Remington.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 11:48    Předmět: Citovat

na tohle mám kompletní manuál, ale na chalupě. dostanu se k tomu až v dubnu. jsou tam i výkresy mechaniky, jestli vydržíš, tak to pak naskenuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 18:49    Předmět: Citovat

Prozatím díky všem, Sambiliongovi předem. Samozřejmě, pokud mi náhoda nepřihraje vhodnější řešení, počkám. Vlastně počkám si i tak, jsem zvědavý, co je v tom manuálu.

Radixi, jak to vidíš na těch fotkách: kladka má dole průměr díry 2,5 mm, nahoře 2,2 mm a někde uprostřed má mít ty 2 mm, ale není to kulatá díra, ale elipsa.

Nějaké přefutrovávání kladky vaklající o půl milimetru do strany je marná práce.
Výměnu osičky si ponechávám v záloze, pak totiž nebude jednoduché trefit souosost, jestli kladka nebude mít možnost se srovnat sama. No, uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 19:23    Předmět: Citovat

Problém s nastavením souososti se řešíval zářezy na plechové nosné desce osy s kladkou, takže se osa dala "nakroutit" - např. řada B7xx. Nebo, jak vidím z fotky, ložisko tónového hřídele je na 3 šroubech po 120°, možná by se daly podložit pružinkami a naklápět tónový hřídel?
Vymletí 0,5 mm z 2 mm celkově je neobyčejné, neumím si představit v takovém poměru vymletí hřídele pračky, dokonce ani Zetoru Wink
obzvlášť vzhledem k působící síle a rpm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 20:35    Předmět: Citovat

Ty rozměry musí být nějak, jak píšeš. Ten otvor se musí nahoru kuželovitě rozšiřovat, aby se mohla kladka kývat.
Vidím asi dvě řešení, jedno, jak navrhuje Crifodo - vyměnit i osičku za hladkou.
Nebo udělat kladku novou, nejlépe z mosazi nebo bronzu a na obvod natáhnout gumu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19515
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 20:46    Předmět: Citovat

Také nevím, jak k tomu oválu uvnitř ta kladka přišla, ale před asi 15 lety, kdy k tomu kazeťáku přišel, už na něm kazetu přehrát nešlo. Tedy šlo, až na to kolísání. A to se nedalo vydržet. Tak přístroj používal jen jako rádio s docela příjemným zvukem, ten má dodnes. Jestli se v tom vrtal někdo předtím, to neví.

Jak Zetor, to nevím zase já, ale nedávno jsem viděl v autodílně, kam jezdím, jednoho majitele Pažouta Boxera: rozhodl se, že do technické má ještě půl roku, tak to s tou vůlí v ložisku (asi 6 mm na okraji ráfku, tomu prý odpovídá radiální vůle právě těch 0,5mm, povídal automechanik) ještě tak 3-4 měsíce počká. A odjel s tím i přes varování, že to brzy na silnici neudrží....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2007, 23:27    Předmět: Citovat

podle tohoto obrázku ta osička vypadá jako válec


cr-270.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  cr-270.jpg
 Velikost:  246.46 kB
 Staženo:  179 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Monogatari



Založen: Dec 03, 2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Holešov

PříspěvekZaslal: po prosinec 04 2017, 6:17    Předmět: Citovat

Fair Mate CR-270 mám taky a kladka je zatím v pořádku. Když jsem na ni vztáhl ruku, taky se kvedlala na té výduti uprostřed osky. Nikdy sem takový provedení neviděl. Přístroj je ale běžně k vidění a má ho dost lidí, kteří se dostali nebo dostanou do stejné šlamastiky s kladkou jako pan Hill a určitě nás bude zajímat jak skončil jeho příběh s divnou kladkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: po prosinec 04 2017, 8:03    Předmět: Citovat

Crifodo: čím chceš kalenou osičku soustružit, jednak je to malý průměr, pak je tvrdá, takže se spíš ulomí a ten zápich pro ségrovku?

Hille:jediná možnost vyměnit tu osičku, mám tu nějaké mechaniky, třeba bude pasovat i do držáku, ale chtělo by to nějaký rozměr. Stejně nechápu, proč celý držák neprodloužili, aby kladka držela na obou koncích.

Trochu jiný systém s jednou osou pro kladku byl v RFT SK3000, musel jsem ho předělat na držák se 2 otvorama nešel seřídit, žvýkal pásky.
http://www.helkon.cz/detail/spotrebni-material-soucastky/kladky-audio/kladka-audio-13-x-8-3-x-2-5mm-plast.html


Naposledy upravil starecd dne po prosinec 04 2017, 8:44, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund