Zaslal: so červen 08 2024, 11:34 Předmět: Diskrétní Nizkoúbytkový regulátor napětí
Pokud tu někdo hovíte teorii obvodů, chci se zeptat, na vlastnosti zapojení tohoto LDR.
Potřebuju to použít s jednou bílou LED (D2,3 nebudou; pouze D1) na 3mA a co nejnižším úbytkem napětí na 'r' a Q3, protože to bude stabilizovat 2,64V mezi +Vcc a katodou D1 v rozsahu vstupního napájení Vcc 2,7-3,2V.
Zatížené to bude rezistorem 120k, který není na obrázku.
Potřebuju, aby to stabilizovalo uvedené napětí od co nejnižšího Vcc.
V textu píší, že proud je inverzně proporcionální hodnotě 'r' s úbytkem kolem 40 mV, a závisí na parametrech trandu Q3.
"The value of R1 is suitable for a blue/white LED with a voltage drop in the range of 2.9V – 3.4V. To maintain this current level at other forward voltage drops, change the value of R1 proportionally to the voltage drop change.
The current through the LEDs is inversely proportional to the value of r. Current can be roughly changed with this resistor, and finely tuned by varying R1."
Kvůli sjednocení hodnot dalších odporů chci použít r=33R.
Řeším
- jaký vliv to bude mít s H21e trandu Q3 na +Vcc min,
- na stabilitu výstupního napětí
- a co tím ztratím.
Edit:
Bílá LED tam je potřeba na podsvícení. Stabilizované napětí vyvedeno pro ladicí varikap. Napájení ze dvou tužkových.
Radši z diskrétních součástek. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Naposledy upravil kulikus dne út červen 11 2024, 18:49, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32981 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so červen 08 2024, 16:53 Předmět:
Ftip celejch těchto zapojení je právě v tom, že nejsou díky nedostatečný shodě ve vlastnostech jednotlivejch tranzistorů nikdy plně symetrický, takže právě kvůli o maličko vyššímu klidovýmu proudu se některej tranzistor začne otevírat dřív než jinej. Časová konstanta procesu se pohybuje ve zlomcích sekundy a v případě, že zapojení nefunguje, stačí nahradit tranzistor na některý z pozic za jinej kus. Je to podobná alchymie, jako u lavinovýho generátoru, o úspěchu rozhoduje mikroskopická diference v dotaci kolem přechodu ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Ano, na anodě D1 obvod udržuje konstantní napětí vůči GND. To určuje s R1 proud do kolektoru Q1, který se zrcadlí s regulační odchylkou z 'r' na kolektor Q2 a přes R2 do báze Q3.
Na regulaci má tedy vliv hlavně Beta Q3 a velikost 'r'.
Jak správně volit r, R2,R1?
Jak velké rozdíly emitorových odporů akceptuje proudové zrcadlo Q2 Q1?
Mám pocit, že by odpory v emitorech zrcadla měly mít podobné hodnoty, tj. r by se měl volit malý při absenci rezistoru v emitoru zrcadlového trandu.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5118 Bydliště: Brno
Zaslal: ne červen 09 2024, 10:28 Předmět:
kulikus napsal(a):
..., protože to bude stabilizovat 2,64V mezi +Vcc a katodou D1 v rozsahu vstupního napájení Vcc 2,7-3,2V.
Zatížené to bude rezistorem 120k, který není na obrázku....
?????
Dej přesné schéma zapojení, jak si to představuješ. Obvod stabilizuje proud a nikoli napětí.
Mám dojem, že očekáváš jinou funkci.
Jestliže je obvod navržen na napájení kolem 12V, nebude příliš dobře fungovat při malém napájecím napětí na hraně funkčnosti. Nedokonalosti se projeví výrazněji.
Jednodušší je to postavit na prkénku a otestovat, než dumat co by kdyby.
ano, samec má pravdu. Ale snažím se vyhnout paralelní regulaci kvůli výdrži baterií (dvě tužkové).
Ale potřebuju jedno LEDkový podsvit a konstantní napětí pro varikap.
Při konstantním proudu (a teplotě) lze na LED měřit konstantní napětí.
simulace i zbastlení mám dávno hotové.
Ale položil jsem dost konkrétní dotaz v naději, že tu máme schopného obvodáře, co to algebraicky odvodí.
Ale nakonec se v algebře potrénuju sám. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Z logiky věci - vezmu-li průměrnou hodnotu napětí na bílé LED 3,0-3,2V, k tomu přičtu úplně otevřenej trand 0,4V, 0,015V na rezistoru zanedbám, tak mi vyjde minimální napájecí napětí 3,5V a tudíž to napájet dvěma tužkovejma nepůjde.
Tolik algebra.
A jinak - buď řeším zdroj proudu, nebo zdroj napětí. Oboje je blbost.
Možná to fungovat bude, z praxe mají některé bílé LED napětí 2.68V, konkrétně jde o druh AlGaInN - N nitrid boru a už jsou i v prodeji.
Poznáš je i laicky, že svítí děsivě bíle.
Takže když si k tomu přičteš ten trand s 0,4V, dostáváš 3V, což je přesně 2x tužkovka. Takže to na věci nic nemění.
Můžeš vyzkoušet jednoduchý zdroj proudu s JFET - chce to ale experimentovat, hodně to záleží na konkrétním tranzistoru. To by mohlo dávat větší smysl.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.