Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aktuálně mikropájky na trhu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 12:17    Předmět: Aktuálně mikropájky na trhu Citovat

Asi dozrál čas na nákup nový mikropájky, starý ERS50 sice makají ale kvalita hrotů, hlavně na SMD je otřesná.
Co by jste aktuálně doporučili?
Infra předehřev, vyfukovačku a odsávačku mám, takže jen mikropájku. Není to na 8 hodin každej den.
Podmínka je věčný hroty na Pb/Sn nebo čistej Sn, se snadnou výměnou na SMD nebo THT, nebo možnost dokoupit celou náhradní ručku, tedy kabel na konektoru. Dvoják asi né. Výkon minimálně 90W, rychlá reakce, možnost opakovanýho nastavení teploty, asi teda digitál. Možnost dokupovat hroty případně i tělísko. Cena tak do 15000,-
Koukal jsem na několik prodejců. Je toho mraky a lepší je vzít něco na doporučení uživatelů, než šlápnout do lejna.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 12:28    Předmět: Citovat

Já se budu opakovat, ale za mě je asi nejlepší volba JBC:
https://www.tme.eu/cz/details/jbc-cd-2bqf/pajeci-stanice/jbc-tools/cd-2bqf/
Hroty vycházejí od 700 Kč bez DPS, v práci s nimi dělám denně dost, a nejen já, měním je po roce, a to hlavně tenké.
Tlusté občas píchnu do regenerátoru hrotů od Welleru a frčím dál.
Výměna hrotů okamžitá, nic se nemusí vypínat, zapínat, šroubovat...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 13:06    Předmět: Citovat

Já mám takovou tu čínskou kopii JBC s transformátorem (jde to poznat podle váhy) a funguje k plné spokojenosti. Akorát ty hroty co byly k tomu nepoužívám a koupil jsem si originální JBC.
JBC máme v práci a pokud mohu srovnávat, je to funkčně téměř stejné, cena poloviční.

Edit.
Je to tahle
https://www.hotair.cz/detail/pajeni/stolni/profesionalni-digitalni-pajeci-stanice-i2c-2scni-esd.html
Jsou to ty větší hroty, koupil jsem si jedno kopyto s dutinkou a je to úžasný, že se na tom drží dost cínu na zapájení padu bez nutnosti k tomu druhou rukou strkat pájku. Pak mám klasický špičatý hrot a širokou a užší lopatu, která je dobrá třeba na vypájení elytů, protože nahřívám oba vývody současně a má to skvělý předání tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 786
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 15:09    Předmět: Citovat

Handskit mi na to moje domácí pájení stačí a utáhne ho i 3s lipolka 2200mAh co mam do letadel. Kabel ručky je silikonovej a hroty se mění přímo v ručce. Navíc ta v sobě má otřesovej snímač tak že lze nastavit i režim spánku a další věci. Nahřejvá se celkem rychle a hlavně je to malý a lehký tak že to mužu tahat kdekoliv. Skutečnou teplotu jsem nezkoumal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 16:46    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
v práci s nimi dělám denně dost, a nejen já, měním je po roce, a to hlavně tenké.

Měníš kvůli čemu? Rozežerou se pájecí špičky a nebo zoxydují celý?
Já mám špatnou zkušenost s hrotama JBC C10D a JBC C20D, který jdou nasadit na ERS50. U nich špička drží, ale trubka se začne asi po roce loupat pokovení a pak se rozeběhne oxydace a trubka se za pár měsíců rozpadne.
Na tom spodním je vidět v tom rozříznutí začátek rozpadu.



IMG_20240422_174223.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.33 kB
 Zobrazeno:  8 krát

IMG_20240422_174223.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 16:49    Předmět: Citovat

PCmaniac99 napsal(a):
Handskit .

Oled display, nebrat, do roka a do dne se vybliká.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 17:03    Předmět: Citovat

Já mám dlouholeté pozitivní zkušenosti se Solomonem SL-20. Není bez chyby, ale v případě závady se dá prakticky vždy opravit a hroty k němu jsou všude (kdyby nebyly, tak se dají i vyrobit).

Píšu to jen pro úplnost, protože nesplňuje víc bodů z toho seznamu požadavků, co jsi napsal.

Jo a na bytelnější spoje mám trafopájku a 100W "kůl".

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne po duben 22 2024, 17:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 17:16    Předmět: Citovat

Já jsem šel do Hakko FX-950 kvůli velkému výkonu, rychlé dosažení provozní teploty po zapnutí a hlavně nastavení teploty potenciometrem. Nesnáším nastavování teploty tlačítky. Hroty jsou dražší (kvůli integrovanému topnému tělísku v hrotu), ale přenos tepla vynikající velký výběr hrotů. Jsem spokojen.
Jinak Solomon SL-20 jsem používal asi 18 let a také jsem byl spokojen. Ale jakmile jsem si koupil Hakko, tak jsem pocítil ten rozdíl (lehká ručka, velmi ohebný přívodní kabel, rychlý ohřev, vyšší výkon, rychlá výměna hrotu...).
V mezičase jsem zkusil i Ersu RDS 80 a ta mi vůbec nesedla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33940
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 17:16    Předmět: Citovat

Ano, SL-20 funguje velmi slusne. SL-30 je rovnaky, akurat ma LED displej namiesto bargrafu. Nema sice 90W, ale dokaze toho dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 18:05    Předmět: Citovat

Jinak obecně za profi páječky platil kdysi Weller, jak to je dnes, to netuším.

Magnastat od nich bych ale nechtěl, už jsem to tu psal (to je dobré snad tak do výroby na pájení pořád jedné skupiny spojů).

No a kdybych si měl pořizovat něco jiného, než je ten Solomon (zatím nemám důvod), tak priority by jednoznačně byly:
1) dostupnost nebo nahraditelnost hrotů
2) dostupnost pájecího pera
3) opravitelnost elektroniky (z tohoto bodu plyne, že čím jednodušší a běžné součástky používající konstrukce, tím lépe).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 18:41    Předmět: Citovat

GeorgeB napsal(a):
Já jsem šel do Hakko FX-950

Co to tam píšou o funkci "usínání"? To není součástí ale jako doplněk k přikoupení?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1531
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 18:41    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
...ale v případě závady se dá prakticky vždy opravit a hroty k němu jsou všude ...


Ale kdeže... Možná na ty novější kopie Proskit ano. Na starší SOLOMON (1998) novější pero úplně nepasuje - má jiný měření a nesedí bargraf. Hroty taky nejsou k sehnání. Buď jsou kratší a nebo se musej zakrátit. No a provedení pera a regulace mi taky nepřijde nic extra. Přijde mi, že ERS50 topí o něco líp. Kvůli těmhle věcem jsem ho odstavil a pořídil za pár stovek onu ERS50 + pár náhradních hrotů, včetně komplet pera a tělíska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 18:48    Předmět: Citovat

U těch tenkých hrotů u JBC to měním proto, že už přestanou pájet na špičce, cín se taví o kousek výš. Ale ty hroty fakt dostávají zabrat, nepájím s nimi jen já. A těch zapajenych SMD bývá každý den několik set až tisíce.
Náběh teploty je tak do 10 vteřin.
Výměna hrotů je pouhým stažením do stojánku a nasunutim jiného hrotu.
A těch 130 W jde fakt poznat.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...


Naposledy upravil Michal22 dne po duben 22 2024, 18:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17793
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 18:50    Předmět: Citovat

Hmm, bude to těžký rozhodování. Kámoš, co dělá v pardubickým Panasonicu propaguje Wellera za 40 litrů a tvrdí, že pokud nemá ručka přímotopnej hrot s otřesovou aktivací na provozní teplotu tak se s bezolovem v podstatě nedá dělat, žere to hroty.
Když už bych šel do něčeho lepšího, tak asi opravdu ten přímotop s usínáním ale cenou podstatně níž.
Jsem zvědavej, jak se vyjádří Michal22, proč musí u JBC měnit po roce hroty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po duben 22 2024, 19:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Co to tam píšou o funkci "usínání"? To není součástí ale jako doplněk k přikoupení?

Jo, musí se dokoupit nějaký stojánek se senzorem. Já to nepoužívám.
Do stanice jsem si namontoval piezoměnič (ztlumený) paralelně k LEDce indikující topení a i na dálku slyším,že jsem zapomněl vypnout pájedlo.

Jinak co jsem ještě dokoupil je rotační čistič hrotů. Hakko FT-720. Původně jsem si myslel,že je to taková blbůstka, ale nemůžu si to vynachválit. Napájení čističe jsem si vyvedl také z pájecí stanice a zapíná se otpozávorou po vložení hrotu mezi kartáčky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund