Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Formátování SSD
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 546
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 0:40    Předmět: Formátování SSD Citovat

Ahoj. Přerušil jsem instalaci W10 na HP NB Probook 4310s na SSD Sandisk 3D Ultra 1T. Výsledkem je, že nelze pokračovat v instalaci a tak mě napadlo disk nějak smazat, naformátovat a začít znovu. Našel jsem odkazy, že existují nějaké Live USB distribuce Linuxu, ze kterých počítač nabootuje a provede se příslušná správa disku.

Už hledám několik hodin, dostávám se zpětně na stránky, kde už jsem byl, stáhnul jsem nějaký Dashboard, který by měl USB umět vytvořit, ale tohle všechno i ostatní návody předpokládají připojení daného disku k počítači s nějakým OS. Já mám disk v NB a nevím, jak ho připojit k jinému počítači.

Nevíte někdo, kde sehnat tu utilitku na bootovatelné USB? Díky moc.

Instalace skončí touto obrazovkou a F8, případně Enter jen problikne obrazovka a nic jiného, krom CTR+Alt+Del nefunguje.



hp4310.jpg
 Komentář:
 Velikost:  129.95 kB
 Zobrazeno:  36 krát

hp4310.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 5:46    Předmět: Citovat

třeba tohle ?

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/burn.html

. . . nebo tohle

https://www.everydaylinuxuser.com/2014/06/how-to-create-lubuntu-live-cd-or-usb.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 823

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 5:48    Předmět: Citovat

Znovu rozjeď instalaci z USB/DVD a v okně, kde se vybírají disky, ten SSD vymažeš. Postupně na SSD odebereš všechny oddíly a tím ho dostaneš do výchozího stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 546
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:20    Předmět: Citovat

Asi jsem to špatně napsal, tak ještě jinak. Vytvořit bootovatelný USB umím. Potřebuju ale na něj nahrát něco, co mi umožní přístup k disku, abych ho smazal, zformátoval... Prostě něco, co z toho SSD udělá čistý disk pro novou instalaci.

Kdysi jsem potřeboval zprovoznit nějaký PC s Win 2000, který vyžadoval heslo. Stáhl jsem si a vypálil, tehdy ještě na DVD, nějakou mini Linuxovou distribuci, ve které byla utilitka pro smazání hesla. Nic jiného to neumělo a mělo to jen pár MB. Něco jsem našel, MiniTool Partition Wizard, ale nechce se mi platit 60$

Takže hledám něco free, co mi umožní práci s SSD diskem bez OS. Jestli by to šlo přes plnou Linuxovou distribuci, třeba toho Mintu, spuštěného z USB jako portable, to ale vyzkouším.

(Re)Instalace těch Win probíhá tak, že po spuštění z USB se pouze zobrazí logo Win - ty sešikmený čtyři obdélníky - pak chvilku nic a pak se objeví obrazovka viz výše. Jako by si to kontrolovalo připravenost k nové instalaci a narazilo to na problém. A nejde s tím nic jiného dělat.


Naposledy upravil Mikras dne čt duben 18 2024, 8:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 969
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:32    Předmět: Citovat

teraz ti to bootuje z toho poškodenéhio SSD a logicky sa Windows hodí do chyby. Keď nanovo nabootuješ z USB a spustíš znovu od začiatku inštalátor, tam si potom môžeš upravovať prípadne zmazať ten poškodený disk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 823

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:38    Předmět: Citovat

Vždyť jsem mu napsal to samé a nechápu, co je na tom nepochopitelného viz. obrázek.
Ono i název vlákna je zavádějící, protože SSD formátovat nejde, formátovat jdou jen oddíly/partitiony.



w10-disk.png
 Komentář:
 Velikost:  57.85 kB
 Zobrazeno:  24 krát

w10-disk.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 546
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:45    Předmět: Citovat

Bál jsem se, že píšu tatarsky a asi ano...

Pokud zapnu NB a nechám ho, ať nabootuje z SSD, skončí to hláškou:
Non-System disk or disk error
replace and strike any key when ready

Pokud mám v NB USB s Win 10, po staru NB stisknu F9, to je výběr, odkud chci nabootovat. Vyberu USB a dám enter. Na obrazovce se objeví logo oken, pak se chvilku nic neděje a skončí to tou chybovou obrazovkou. Nic mezitím NENÍ.

Pokud to nepíšu srozumitelně, tak to natočím na video... už nevím, jak to vysvětlit.. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 672

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:46    Předmět: Citovat

Magická slova do google jsou:
Parted Magic
UnetBootin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 823

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:50    Předmět: Citovat

Tak máš dodrbanou i tu instalační USB flešku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 8:54    Předmět: Citovat

Nemohla se tím přerušením instalace ta bootovací flashka nakopnout? Raději bych ji vytvořil znovu, ideálně pomocí toho MS nástroje. Nepamatuju si případ, že by mi nedovolila smazat jakýkoliv oddíly na starým disku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33929
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 9:01    Předmět: Citovat

Nabootuj si lubovolny Linux a pouzi prikaz "blkdiscard -v /dev/sda". Mozno budes potrebovat este parameter -f. SSD bude okamzite prazdne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 546
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 9:25    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Nabootuj si lubovolny Linux a pouzi prikaz "blkdiscard -v /dev/sda". Mozno budes potrebovat este parameter -f. SSD bude okamzite prazdne.


Ach jo. Připadám si jako blbec...



blkdiscard.jpg
 Komentář:
 Velikost:  128.82 kB
 Zobrazeno:  62 krát

blkdiscard.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 9:29    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že je nakopnutá ta bootovací USB fleška. Jako druhou, méně pravděpodobnou možnost vidím, že je zavaděč na interním SSD tak nešťastně nakopnutý, že si k němu Win čichnou a zkolabují. Taky jsem to už párkrát viděl. A to nic jiného než to udělat v linuxu nebo externí mazačce nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33929
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 9:57    Předmět: Citovat

Mikras: Musis byt root. Takze daj na zaciatok "sudo". Tzn. "sudo blkdiscard -v /dev/sda".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12463

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 10:00    Předmět: Citovat

Stáhni si BootIt Bare metal, je to bootovací floppy/cd/dvd/usb nástroj, vybavený vším potřebným pro tvůj problém.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund