Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dlažba, tolerance rozměru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 10:08    Předmět: Dlažba, tolerance rozměru Citovat

Koupil jsem si 3 balíky dlažby 60x30cm. Po pokládce a zaschnutí dlaždic z prvního balíku jsem zjistil že v dalších 2 balících jsou dlaždice menší (první balík 600x300mm, další dva balíky cca 596,5x297mm. To je v podstatě rozdíl o šířku spáry. Stává se tohle normálně? Je to reklamovatelné?
Přitom šarže dle výrobních štítků je téměř stejná (čas na štítcích se liší max o minuty)
Na štítku je ještě údaj "Kalibr 0" (na všech krabicích). Dle tohoto https://www.rdkachle.cz/kalibrace-odstiny-normy-a-tolerance-pro-obklady-a-dlazby/ by kalibr 0 měl být skoro přesný max +-1mm. I když dole na tom odkaze píší že je délková tolerance 0,6%.
Máte s tímto někdo prosím zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 10:27    Předmět: Citovat

mám stejnou zkušenost na balíku byl údaj v celých centimetrech ale obklady byly o nějaký ten milimetr menší , prý je to toleranční rozdíl na spáru. Musel jsem v koupelně snižovat strop o dva centimetry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kunc75



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 75
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 10:27    Předmět: Citovat

Praxe je taková, že se pokládá střídavě ze všech balení, která je třeba před pokládkou rozbalit a zkontrolovat a např. kusy s uraženým rožkem použít na výřezy pro okraje plochy. To teď asi nechceš slyšet, ale naučila mě tomu stejná zkušenost, tedy stává se to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 12:10    Předmět: Citovat

blbý je že už mám první balík nalepený, pokud mi to v obchodě (Obi) nevymění tak rozdíl 3mm na dalších dlaždicích bude podle mě dost viditelný. Tohle je moje první zkušenost s tak velkým rozměrovým rozdílem u jedné sady dlaždic, čekal bych spíše rozdíl např. v barevném odstínu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_R



Založen: Jun 14, 2019
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 13:21    Předmět: Citovat

Nevím jaká je zákonná tolerance na takové věci, ale za mě (něco už jsem obložil) bych jim 3mm hodil na hlavu. Pomáhal jsem kolegovi dělat koupelnu a měl tam použité dvě barvy. Rozdíl mezi nimi +-2mm a bylo to peklo to poskládat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 15:02    Předmět: Citovat

0,6% z 600 je 3,6 a to je u 596,5 v toleranci, jenže 0,6% z 300 je 1,8 a to už při 297 v toleranci není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 15:24    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
Je to reklamovatelné?


Před lety jsem si chtěl doplnit v kuchyni kus obložení bílé lesklé 20x25. Zajel jsem do stavebnin a koupil tři balení. Doma jsem zjistil stejný problém. Nové dlaždice byly přesně na rozměr, ale ty původní v obou rozměrech o spáru menší. I kdybych je nalepil bez spár, díky nerovnostem by se to nevešlo. Jel jsem je vrátit a bez problémů mi vrátili peníze.

Později jsem dělal drobnou úpravu na WC, kde jsem vyměnil umývátko a chtěl jsem si přivést i teplou vodu. Obkládačky tam byly ty samé. Zašel jsem do Hornbachu a tam mi ochotně otevřeli balení několika šarží a vybral jsem si. Sice to falírovalo asi o 1mm, ale dvě obkládačky se vešly a spárovačka to srovnala. Po těch letech se možná mírně změnil odstín a hladkost povrchu, ale není to vůbec poznat.

Moje rada je, zajet, nebo oslovit dodavatele, jestli by neměl tu samou šarži, podívat se do zásob a případně objednat u svého dodavatele, to co potřebuješ. A tu novou klidně vrátit, s tím, že až bude nová a správná, tak si jí zase koupíš. Ale chápu, že pokud má člověk rozdělanou práci, tak není na dlouhé prostoje zvědavý...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17764
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 15:36    Předmět: Citovat

A teď si představte, že existuje i velkoformátová dlažba 120 x 120 cm (jedna dlážka za 1000-2500,-) a jsou i zákazníci, co to chtěj položit bez spáry. A kupodivu si s tím obkladači poraděj. Prostě se musí použít kalibrovaná a nebo rektifikovaná dlažba né nějakej mimotolerenční šajz z OBlbI nebo Bauauau.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 15:43    Předmět: Citovat

jo tak to jsem měl 120x60 obklady s minimální spárou umělý kámen, drahý jako .... od značkového výrobce ze Španělska. Je fakt, že obkladač věřil krabici. a nezměřil si to fyzicky a aby byly od stropu celé dlaždice a u země nařezané pásky tak to přesně spočítal a jak už jsem psal u stropu chyběly přes dva centimetry, tak se na strop musely našroubovat dvě sádrokartonové desky na sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 20:19    Předmět: Citovat

Tak naštěstí mi je v obi bez problémů vyměnili (sami z toho rozdílu v rozměru byli překvapeni, protože podle všeho se jednalo o stejnou šarži, jen byl trochu problém najít na paletě balíky se správným rozměrem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31859
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 16 2024, 21:01    Předmět: Citovat

To když před léty (cca 1998-99) první švára obkládal koupelnu, ulakotil se italský obkladačky á-la mozaika a švegruše spolu s jeho mámou ho v tom utvrdily. Položil na dřevo asi 45 000 kulatejch ve značkovým koupelnovým řetězci v blahý nevědomosti a přesvědčenej, že udělal nejlíp jak moh. Nakonec mu obkladač z těch obkladaček udělal jen sprchovej kout, protože zbytek se absolutně nedal poskládat s nějakou rozumnou šířkou spáry, natož aby slušně navazoval dekor - a na zbytek koupelny si milej švagřík musel koupit nějaký cca 200x200mm no-name kachlíky z BauBau, sice s obyč barevnou glazurou bez echt mozaikovýho vzoru a nejspíš (spíš určitě) ne italský, ale rozměry seděly ± 1mm ve všech balíkách. Takže měl echt prďáckej sprcháč s mozaikou, ale v koupelně jak v lepším paneláku ... A nedokázal nic, reklamaci mu neuznali, že prej to je všecko v toleranci bo ty kachle byly ÚDAJNĚ ruční výroba a tam se holt občas o kousek seknou - a protože i v kupním dokladu bylo "hand made", vyfajčili s ním hoši a děfčata jak s drakem Šmakem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: st duben 17 2024, 6:25    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Prostě se musí použít kalibrovaná a nebo rektifikovaná...

Taky to neni žádný H7. S čim vypek výrobce mě bylo to, že některý dlaždice měli pěkně nabroušenou ostrou hranu a některý jí měli sraženou, cca 0,5mm. To pak děláš sice všude 2mm spáru a ale po vyspárování je z toho 3mm, někde...
To by si člověk musel ty dlaždice někde na brusce udělat sám. Za mě neni na co se spolehnout.
Jo a ty dlaždice jak píše tazatel. Ze zvědavosti. Jak jsi je dával na 1/2 nebo na 1/3? ano to je na krabici taky většinou napsaný a je to z toho důvodu aby se v ploše rozházeli tyhle výrobní tolerance a hlavně ta "banánovitost"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 17 2024, 8:15    Předmět: Citovat

WTF? Chyba rozmeru kachliku vetsi nez 1 mm? Pri dnesnich vyrobnich technologiich?

Spolu s barakem jsem "zdedil" asi 20 baleni kachliku z 80. let, asi 6 ruznych vzoru, vetsinou rozmer 150x150 mm. Puvodni krabice se rozpadaly, takze jsem je prendaval do novych. Ale ze by falirovaly o 1 mm, to teda ani nahodou. Jedine misto, kde je chyba rozmeru vetsi, je dlazba 200x200 mm, kterou mam ve sklepe. Ta tenkrat byla prodavana jako II. jakostni trida a kazda kachle ma i nejakou vadu na povrchu.

Takze... to co dnes prodavaji v hyper-super je ekvivalent II. jakosti, jak psal Celeron?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17764
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 0:17    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
jo tak to jsem měl 120x60 obklady s minimální spárou umělý kámen, drahý jako .... od značkového výrobce ze Španělska.

Máš pod tím podlahový topení? Jestli jo, dlážky držej a neduněj? Jedenkrát v životě jsem viděl, co dokázalo vodní topení udělat s dlažbou umělej kámen z Technistone HK. Počátek byl, že nešly otevírat zkřížený skříně. Pak to začalo lupat a skončilo to střechama a následně krumpáčem. Ten umělej šutr má prý 10 x větší roztažnost než slinutina.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2024, 6:41    Předmět: Citovat

Topení mám jen žebřík, ale ten umělý šutr docela izoluje tak to není pocitově jako klasická dlažba, kdy se na ní stoupne bosou nohou. Ty spáry dělali s takovou plastovou distancí, kterou potom uřízli před spárováním, ale spáry jsou max 2mm což u takto velkoformátové dlažby nebije do očí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund