Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měřič průrazného napětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 16:17    Předmět: Citovat

71/327


delta.png
 Komentář:
 Velikost:  56.57 kB
 Zobrazeno:  17 krát

delta.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 18:46    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Ještě trochu varuju před autorem konstrukce Ing. Jiřím Vlčkem....

Tak už jsem taky narazil. Pan ing. vyfrknul konstrukci na trafa TRHEI305-2x18V/3W, který jsou nejspíš "neopakovatelný". A nebo v tom Amáru plká bludy. Mám tady Gerth 2x18V/3VA stejnej rozměr. Tuše nějakou neplechu s převodovým poměrem jsem je nepájel do plošáku ale zapojil jen na stole 3 ks bez zátěže do série s předřadníkem 440R/2W. A tušení bylo správné. Ty předřadní odpory byly během 10 sekund rudý jak rak. Bodejť by né, na každým trafu bylo na primáru 55V, celkem 165V a na odporech se pálil zbytek do 232V. Výsledek byl, že měrový DC za modulama kaskády bylo cca 350 a 1100V místo 300 a 900V. Na druhým stupni kaskády to samý. Do třetího stupně nemám elyty. Tohle nemůžu používat, vše je tam na dorazu.
Přidal jsem čtvrtý stejný trafo Gerth do série s těma třema. S předřadníkem 390R to má na obou stupních kaskády 295 a 890V, což je to co autor tvrdí, že by mělo být se třema trafama. Akorát že píše, že se čtyřma trafama nemusí být předřadník žádný. A odpor 6W topí na 110℃.
Tak nevím, udělat to čtyřstupňový a mít měrový Umax místo 2700 rovnou 3600V a nebo použít jiný trafa místo těch 2 x 18? Ty co mám, dávají při primáru 232V na sekundáru naprázdno 2 x 24V. Takže asi koupit 3 ks 230/2 x 24V, každý za stovku, mohly by dávat naprázdno cca 2 x 33V. Určitě to vyjde líp.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 18:52    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Řešíš měřidlo, ale hlavní problém je vyrobit stabilní dělič, který určuje, jak malý proud dostaneš.
Jakýkoli měřicí modul s ICL7106 má vstupní odpor obrovský, že tě jeho odběr nemusí zajímat. Blbé je, že už se dneska takový modul málo vyskytuje a že stojí tak 300Kč, zatímco hotový multimetr 830 s tímto obvodem stojí i 70Kč.
To už si můžeš jeden multimetr 830 upravit aby měl vstupní odpor podle potřeby(odpájíš jeden odpor).Bude rozhodně menší než elektrostatický voltmetr starý 70let.
Jednu nesestavenou stavebnici ADM2000 bych tady někde měl mít ... Akorát si z fleku nevybavím, jestli je to 2000 nebo 2001, ono v obou byl MHB7106 a LCD displej s rámečkem, ale byly jiný desky ... Musel bych pohrabat, jestli ho Jirka chce, nebo bych taky někde vyšťáral i jen samotnou 7106-ku v DILu a k ní samostatně 3 1/2 místnej displej - desku si udělej jakou libo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 18:58    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

To už si můžeš jeden multimetr 830 upravit aby měl vstupní odpor podle potřeby(odpájíš jeden odpor).

Jseš o tom přesvědčenej, že u 830 stačí vyndat jeden odpor? Já ho totiž mám pod jiným označením. Psal jsem o něm jako pididigitál ze servisního kufru dnes v noci a má spotřebu šílených 0,6 mA na 600V rozsahu. To už je lepší dodělat dělič k tý třímístný ledkový PRCce, kde ty odpory vycházejí na stovky mega.
Nejdřív musím dotáhnout tu napěťovou kaskádu a pak se s měřákem uvidí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 19:05    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
... Musel bych pohrabat, jestli ho Jirka chce, nebo bych taky někde vyšťáral i jen samotnou 7106-ku v DILu a k ní samostatně 3 1/2 místnej displej - desku si udělej jakou libo ...

Karle dík, modulů s DIL40 a LED displejema tu mám kupu ale blbý provedení na čelní panel, pro velikost 75 x 66 mm nepoužitelný. Kdysi jsem je získal z nějakejch přístrojů z BRD. To už je lepší překopat rámečkovýho pidi PRCáka od Kubiceho nebo od Hada.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 19:09    Předmět: Citovat

Já nenabízím 7107 na LEDkovej displej, ale 7106 na LCD.
O 7107 jsem nemluvil.
A tu 7106 i displej bych měl mít i samostatně, zbytek si uděláš podle potřeby sám.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 19:21    Předmět: Citovat

To je jedno jestli 06 nebo 07, prostě dík, nepotřebuju.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 20:58    Předmět: Citovat

Tak jedno to není, měřák s 07 má kvůli displeji mnohem větší spotřebu než s 06 a zapojení má taky trošku jiný, ale jak chtěj vaši - našim je to ganz putýnka a buřt k tomu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: so březen 30 2024, 23:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Ještě trochu varuju před autorem konstrukce Ing. Jiřím Vlčkem....

Tak už jsem taky narazil. Pan ing. vyfrknul konstrukci na trafa TRHEI305-2x18V/3W, který jsou nejspíš "neopakovatelný". A nebo v tom Amáru plká bludy. Mám tady Gerth 2x18V/3VA stejnej rozměr. Tuše nějakou neplechu s převodovým poměrem jsem je nepájel do plošáku ale zapojil jen na stole 3 ks bez zátěže do série s předřadníkem 440R/2W. A tušení bylo správné. Ty předřadní odpory byly během 10 sekund rudý jak rak. Bodejť by né, na každým trafu bylo na primáru 55V, celkem 165V a na odporech se pálil zbytek do 232V. Výsledek byl, že měrový DC za modulama kaskády bylo cca 350 a 1100V místo 300 a 900V. Na druhým stupni kaskády to samý. Do třetího stupně nemám elyty. Tohle nemůžu používat, vše je tam na dorazu.
Přidal jsem čtvrtý stejný trafo Gerth do série s těma třema. S předřadníkem 390R to má na obou stupních kaskády 295 a 890V, což je to co autor tvrdí, že by mělo být se třema trafama. Akorát že píše, že se čtyřma trafama nemusí být předřadník žádný. A odpor 6W topí na 110℃.
Tak nevím, udělat to čtyřstupňový a mít měrový Umax místo 2700 rovnou 3600V a nebo použít jiný trafa místo těch 2 x 18? Ty co mám, dávají při primáru 232V na sekundáru naprázdno 2 x 24V. Takže asi koupit 3 ks 230/2 x 24V, každý za stovku, mohly by dávat naprázdno cca 2 x 33V. Určitě to vyjde líp.
Tiež som skúšal zapájať malé trafka naopak a dostal som sa na výstupe len na 140V. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15331&postorder=asc&highlight=zdroj&start=22 To znamená, že malé trafko je tak neefektívne, že z 230V sa 90V pretopí na odpore primárneho vinutia a transformuje len zvyšných 140V. Ak však namiesto 50Hz použiješ 200Hz, tak môžeš ísť aj s napätím na štvor-násobok. Takže najlepšie 6V trafko krmiť 200Hz z generátora cez výkonový audio zosilňovač a získaš 560V z jedného trafka, alebo aj viac, ak bude výkonnejšie s menším odporom primárneho vinutia. 200Hz je stále v pohode pre bežnú 1N4007 diódu a stačia menšie filtračné kondenzátory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2024, 19:33    Předmět: Citovat

Jirko, vybodnul bych se i na experimenty s inverzně zapojenými síťovými trafy a zkusil bych třeba tohle s tím násobičem na výstupu, jak píšu výše.

Případně lze podobný invertor najít "v šuplíku", třeba někdo pomůže. Klasický Royerův oscilátor s diskrétními transistory je jistota, ani není třeba, aby tam byl nějaký brouk.

Typicky se dodávaly k CCFL trubicím v době, kdy si s nimi frikulíni "vylepšovali" PC a jiné werky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2024, 21:04    Předmět: Citovat

A jak tým chceš nastavovať presné napätie alebo prúd?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2024, 21:28    Předmět: Citovat

1) regulovat to jistě lze, záleží na koncepci. Např. zmíněný Royer se reguluje velikostí napájecího napětí.

2) na měřič průrazného napětí není z hlediska zdroje třeba přesná hodnota ani napětí, ani proudu. Proud se pouze omezí na vhodnou velikost sériovým odporem (zde Jirku důrazně varuju před šampónkem zmiňovanými až desítkami mA - to přežije možná jen ona "cihla") a následně se měří napětí na DUT.

Polovodič v oblasti průrazu se totiž chová jako Zenerova dioda (pokud nejde o tyristor či diac nebo triac).

Edit: teď koukám, že Jirka v úvodu píše, že chce nedestruktivně (!?!) měřit i kondenzátory.

No tak pak ta regulace potřeba bude (i když já bych tedy jednou proražený kondenzátor už nedával nikam, ani údajně průrazům odolný typ, ale proti gustu...). Ono stejně ten "overkill" typ z Nevenu bude potřeba upravit víc, aneb vyřadit všechny nežádoucí ochrany, aby měnič pracoval samostatně bez CCFL.

Jinak tenhle (nebo v podstatě jakýkoliv jiný) invertor pro CCFL se dá chápat prostě jako zdroj součástek, tedy především trafa a postavit si k němu vlastní obvod (viz třeba tento příklad). Takže možnosti jsou pak zcela neomezené...

Edit - aby bylo jasno navzdory šampónkovým ultra3,14čovinám typu "Rozumný kompromis je 20mA, pak se to dá použít na úplně všechno": pro nevýkonové polovodiče lze použít měřící proud cca desítky až stovky µA, pro výkonové max. jednotky mA (myslím tím normální velikosti a pouzdra, ne prvky z lokomotiv, rozvoden apod.). Zejména pokud se nejedná o oblast lavinového průrazu, tak polovodič je příliš vysokým měřícím proudem prostě zlikvidován (zájemce si vyhledá termín "horká místa" apod.).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne po duben 01 2024, 19:56, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2024, 23:01    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
PavelFF napsal(a):

To už si můžeš jeden multimetr 830 upravit aby měl vstupní odpor podle potřeby(odpájíš jeden odpor).

Jseš o tom přesvědčenej, že u 830 stačí vyndat jeden odpor? ...

Stačí přerušit jeden z odporů děliče 1M. Potom z multimetru uděláš jednoúčelový voltmetr s rozsahem 200mV se vstupním proudem asi do 10pA a musíš mít trvale přepnuto na 200mV=.
Na obrázku jsou to např. odpory označené hvězdičkou (R14, R18,...). Vyzkoušel jsem to. Ke vstupu voltmetru pak paralelně připojíš odpor podle velikosti předřadníku. Ale uvádím to jen jako zajímavost. Nepředpokládám, že někdo znehodnotí multimetr, místo aby použil vhodný modul.


Taky si myslím, že nedestruktivní měření průrazného napětí kondenzátorů je podobný případ jako ve vtipu, kde blázen zkouší sirky:"Ta je dobrá, tu si schovám." A pokud to napsal pan ing.Vlček, tím spíš o tom pochybuju.



DT830 schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  224.54 kB
 Zobrazeno:  26 krát

DT830 schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 9:41    Předmět: Citovat

Díky za schema, možná se někdy hodí. Ten multimetr zatím chodí, ale přepínač je dost na heslo, musí se "vyhledávat poloha" skoro na každým přepnutí. Nejspíš je vydřenej plošák přepínače, mám ho už asi 20 let. Až mě vytočí, tak z něj třeba bude něco jinýho. Doufám, že to ICL je šikovně pod displejem včetně potřebnýho okolí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 11:30    Předmět: Citovat

ICL bude patrně černý plivanec, takže k ničemu.
Multimetr s "vyhledáváním polohy" bych asi dneska nechtěl používat, když nový stojí stovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund