Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měřič průrazného napětí
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 2:29    Předmět: Měřič průrazného napětí Citovat

Chtěl bych si udělat univerzální měřič průraznýho napětí do cca 2,7 KV. Nyní mám regulovanej napájecí DC zdroj 40 - 950V ale nejsem s tím moc spokojenej nemá proudovej omezovač na hodně malý proud. Je požadavek aby měřil nedestruktivně, což je podle literatury pro kondíky a polovodiče cca 10uA.
Našel jsem jedno zapojení v KE č.3 2010, str 34. Jsou to tři stejné moduly, jeden dává přepínatelných 300 nebo 900V a je možné z nich udělat kaskádu která umí: 300 až 2700V ve skocích po 300V. Možná ještě jeden moduly do kaskády přidám a bude to chodit až do 3600V. Víc by asi vypukly konstrukční problémy s izolací. Umí to indikovat LEDkou průraz pokud měřící proud při průrazu překročí 7uA a omezí to napětí modulů.
Čistě náhodou nám z nějakých zařízení 10 tráfek 230V/2 x 18V/3VA, co jsou v modulech použita a tak bych to zkusit postavit. Předpokládám, že polovodiče nad 1500V nebudu mít potřebu měřit a vyšší napětí budou jen na testování izolací, kde rozlišení 300V bude stačit. Narážím ale na problém čím měřit průrazný napětí do těch 1500V, když moduly dávají jen těch 10uA max. Většina multimetrů nemá potřebnej rozsah ale ten se dá dodělat předřadným odporem. Ale hlavně má vstupní odpor 1 až 10MΩ a to bude již dost zatěžovat výstup modulů.
Nemáte prosím někdo tip, jak to řešit?
Nebo nemáte někdo zapojení takovýhle věcičky od 300 do 2700 nebo 3600 V? Ale motat na to speciální trafo nehodlám a autotrafo sice mám, ale je to CCCP drek, co při rozběhu vyhazuje 16A jistič.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 7:31    Předmět: Citovat

Používám na to regenerátor CRT obrazovek, jinak se to dá zbastlit s diodovým násobičem a kondama 22uF/450V.
Pro rozsah do 900V používám proud 1 až 6mA přes poťák, můžeš i 20mA, ale nesmíš překročit výkonovou ztrátu hlavně u malých drobných součástek a rozsah nad 1200V do 4000V u velkých součástek a cihel používám 100mA, protože 3600V IGBT nemůžeš měřit na malý proud z důvodu, že mají vždycky nějaký svod, který mušíš přetlačit jinak se a ničeho nedoměříš.

Když to budeš bastlit, tak dej na vstup násobiče nějaké trafo, nebo dvě trafa třeba 230/24V proti sobě, aby Tě při měření nekopala fáze a zároveň bylo na vstupu násobiče 230V a vyšly kondy na 450V a tekl proud na výstupu násobiče aspoň 100mA, abys mohl měřit IGBT cihly.
Multimetr si uprav bočníkem, abys měl správný rozsah 0-600V => 0-6000V.

Na měření izolačního odporu použij hotový bazarový Megmet, třeba PU310, PU311, je to pohodlnější, nevyplatí se to stavět, v nabídce je jich spousta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferro0



Založen: May 31, 2011
Příspěvky: 635
Bydliště: Jablonecko

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 9:10    Předmět: Citovat

Na ali jsem kupoval tester 120 V-2700V, 0.2-3.8mA

Napájení z aku. Spokojenost.

https://1url.cz/SuneT

Nebo verze 0V-3800V

https://1url.cz/Junej



hvtester.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.83 kB
 Zobrazeno:  18 krát

hvtester.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 9:24    Předmět: Citovat

Ano, to je také řešení, pokud Celeronovi stačí měřit malé součástky do výše zmíněných 6mA.
Cihly tím měřit ale nelze, protože tam je potřeba 4000V 100mA na přetlačení těch svodů, protože je předpoklad, že budeš měřit a třídit použité cihly, nikoli nové ( staré mají vždycky svod)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 9:42    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):

Když to budeš bastlit, tak dej na vstup násobiče nějaké trafo, nebo dvě trafa třeba 230/24V proti sobě,
Multimetr si uprav bočníkem, abys měl správný rozsah 0-600V => 0-6000V.

Na měření izolačního odporu použij hotový bazarový Megmet, třeba PU310,


To galvanický oddělení je snad samozřejmost. Koukal jsi na to schema, co jsem dával odkaz? IGBT s tím nikdy měřit nebudu, mě stačí jen malej proud na běžný diody, trandy a pod.
Metráckou první verzi PU182 mám, ale ta umí jen 500V a na spoustu věcí nestačí.



měřák průrazu.jpg
 Komentář:
 Velikost:  132.72 kB
 Zobrazeno:  34 krát

měřák průrazu.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 9:52    Předmět: Citovat

ferro0 napsal(a):

Nebo verze 0V-3800V

https://1url.cz/Junej


Dík za tip. Radši bych něco zbastlil. Beru to jako možnost pokud vše selže. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 10:00    Předmět: Citovat

Na jednoduchý měřič do 1200V stačí 100mA násobič se sériovou ledkou, nebo s úpravou s menšími kondy do 10mA nebo 20mA se sériovou ledkou bez paralelních diod a poťákem třeba 500k, aby to regulovalo napětí. Ledka se pomalu rozsvěcí a jde poznat že začíná téct proud.

Odpor 2k2 10W omezuje na 100mA, lze ho zvětšit aby omezoval třeba na 20mA, aby nebyla překročena výkonová ztráta když budeš měřit třeba malé zenerky se závěrným napětím 100V nebo malé trazistory v plastu, štěnice apod.



násobič.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.07 kB
 Zobrazeno:  41 krát

násobič.jpg




Naposledy upravil samponek dne ne březen 24 2024, 10:16, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 10:10    Předmět: Citovat

To schema nesplňuje, co jsem chtěl. Kde v tom je omezení na bezpečnej proud? A navíc malý napětí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 10:20    Předmět: Citovat

Proud omezuje odpor 2k2 10W na 100mA a lze ho zvětšit aby omezoval třeba na 20mA a nebyla překročena výkonová ztráta u drobných součástek. Přidáním další diody a kondu se vždycky zvýší napětí o jeden stupeň, to znamená o cca 320V.
Čím víc stupňů, tím větší kondy, aby proud na výstupu násobiče zůstal stejný a zatížením neklesalo napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 10:36    Předmět: Citovat

Na otestování běžných diod, spínacích bipolárů i FETů, tyristorů, triaků, aj IGBT pro indukční plotny apod. stačí dát na výstup regulačního trafa nějaké trafo ze starého elektronkového rádia (kvůli bezpečnému oddělení od sítě), anodové vinutí na násobič 5x (nebo i víc, je-li třeba) a indikace začátku protékajícího proudu s LEDkou. Řěšilo se to tu už jednou před časem... Ale pokud ti to Jirko nevyhovuje, jde to jistě i složitější cestou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 12:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Narážím ale na problém čím měřit průrazný napětí do těch 1500V, když moduly dávají jen těch 10uA max. Většina multimetrů nemá potřebnej rozsah ale ten se dá dodělat předřadným odporem. Ale hlavně má vstupní odpor 1 až 10MΩ a to bude již dost zatěžovat výstup modulů. Nemáte prosím někdo tip, jak to řešit?...

Řešil jsem úplně stejný problém. Použil jsem hotový modul s ICL7106 (rozsah 200mV) a dělič 1:100. Na vstup modulu jsem dal proti zemi odpor 5k a k němu předřadník 500M z 50 kusů SMD odporů 10M. Při napětí 5kV voltmetr žere 10uA. Pro tebe je to tedy nevhodné, pokud modul dá proud jenom 10uA. Mám násobič o něco tvrdší, tak mi to ještě jakžtakž vyhovuje.

Potřeboval bys ještě řádově větší předřadný odpor než 500M. Jenže sehnat přesný, stabilní a vysokonapěťový odpor není snadné ani levné. Některé jsou vysokoohmové, ale nejsou přesné a stabilní a některé nejsou ani vysokoohmové (třeba staré TESLA TR123, TR142 zatavené ve skleněné trubičce). Zjistit jejich přesný odpor se jednoduše taky nedá.

Takže přístroj z Aliexpresu se mi jeví jako velmi výhodný.
Opravdu je měření průrazu kondenzátoru nedestruktivní? Nemyslím metalizovanou fólii. Co třeba slída nebo keramika.

Jinak měřič do 5kV jsem ze zvědavosti zkusil použít právě na metalizované kondenzátory, o kolik se jim po stovkách průrazů sníží kapacita. Některé se po delším čase staly vodivými, bylo to na ně moc.


samponek napsal(a):
Cihly tím měřit ale nelze, protože tam je potřeba 4000V 100mA na přetlačení těch svodů, ( staré mají vždycky svod)
Celeron ale nechce měřit cihly. To mu nutíš neustále ty. Naopak chce používat jen velmi malé proudy.
Takže tvůj zkoušeč má výkon 400W?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3117

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 12:47    Předmět: Citovat

Cihly měřím často. Jinak se použité cihly bohužel měřit nedají, je třeba aspoň trochu napodobit stav ve kterém to skutečně pracuje, jinak se ničeho nedoměříš, je tady o tom celé vlákno IGBT.
Nejde o 400W, ale musí to dát aspoň 100mA na přetlačení toho svodu a to je podstatné, jinak to zanáší do měření chybu, svod má 150k a více a zkratované tranzistory nejsou, protože jsou odstřelený.
Výkon tranzistoru se taky nepočítá např 6500V x 750A = 4875000W, nejvyšší povolená ztráta je zlomek.
Přdstav si IGBT jako zenerku na velké napětí paralelně s odporem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 17:43    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
Na otestování běžných diod, spínacích bipolárů i FETů, tyristorů, triaků, aj IGBT pro indukční plotny apod. stačí dát na výstup regulačního trafa nějaké trafo ze starého elektronkového rádia

Já vím, psal jsem ale, že to autotrafo, co mám, má příšernej zapínací ráz. Navíc nemá skoro žádný krytí, bylo původně pro vestavbu do testeru zdrojů. A je to kráva spousta kilo. A k tomu ještě další kus železa anodovýho trafa. Kdybych použil jen to anodový a násobič, vylezla by z toho docela velká bedna a místa už nemám moc nazbyt. To zapojení, co jsem dával, se vejde do malý přístrojovky a kromě VN tranzistoru mám skoro vše doma a plošák u Bučka. Jen to měření bude asi trochu problém.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 18:44    Předmět: Citovat

Megmet 1000V, ochranný odpor a Vmetr nestačí? Jen je volba 100/500/1000V.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 18:52    Předmět: Citovat

V KE3/2009 vyšel zajímavý zdroj VN


VN.png
 Komentář:
 Velikost:  36.22 kB
 Zobrazeno:  23 krát

VN.png



VN1.png
 Komentář:
 Velikost:  32.21 kB
 Zobrazeno:  12 krát

VN1.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund