Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

antivibrační koza pod pračku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 10:48    Předmět: antivibrační koza pod pračku Citovat

z hlediska uživatelského komfortu bych rád zvednul pračku o cca 30cm a při té příležitosti mě napadlo dát do vínku konstrukce i antivibrační vlastnost.
Nějakých konkrétních výpočtů se tu asi nedoberem ale jen teoreticky.
Myslíte, že je nějaký rozdíl z hlediska tlumení vibrací zatížení elastomeru v tlaku nebo v tahu?
Viz lehká grafická prezentace úvahy



podložka.png
 Komentář:
 Velikost:  18.43 kB
 Zobrazeno:  7 krát

podložka.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 11:08    Předmět: Citovat

Stlačený bude hustší, takže bude víc tlumit.
Natažený se navíc časem utrhne, je to jen otázka času.
Ale přidal bych tam nějaké tlumení na horním konci, jinak to bude jako trampolína.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 12:52    Předmět: Citovat

aby jsi na zaver nezjistil ze to tancuje jeste vic.... nejlepsi je z tohoto pohledu pevny tvrdy podklad...kdysi jsem takhle podlozil pracku podlozkou z te drcene gumy a myslel jsem ze pri zdimani odpochoduje... takze jsem pekne krasne tu podlozku zase z pod ni vytahl a stala pouze na dlazbe...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 13:04    Předmět: Citovat

Přesně. Když mi kdysi v paneláku skákala v koupelně Tatramatka jak splašená koza, tak jsem vyndal tu dřevocosi podlahovou desku položenou na ocelových profilech, postavil ji na beton a bylo po problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 13:38    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Stlačený bude hustší, takže bude víc tlumit...
Je tomu tak?
Stlačený se rozplácne do stran, takže v něm bude menší napětí než při tahu, kdy se naopak průřez zmenší. Ale jestli bude líp tlumit první případ... Větší hustota tlumí? Nevím, jen tak přemýšlím, jestli je to tak jednoznačné.

Jinak dřív se prodávala jakási podkladní kolíbka, ve které Tatramatka mohla jezdit jako na U rampě. Myslel jsem, že už Tatramatky vymizely a není to třeba řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 13:46    Předmět: Citovat

Mel jsem Smile docela sikovne to bylo. Predpokladam ale ze tazatel chce podkladat jiz modernejsi stroj... Z me zkusenosti je podlozeni jakoukoliv "antivibracni" ficurou kontraproduktivni. Vrsek pracky se na pruznem materialu jeste vic rozvibruje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1755
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 13:50    Předmět: Citovat

Pod Tatramatkou som mal tiež podložku. Bola kovová na štelovacích nožičkách.
Originál výrobok. Na kolieska práčky boli v podložke plytké priehlbiny a v nich práčka "sedela". Z kúpelne už síce nikdy nevytancovala, ale netlmilo to vibrácie.
Keď ju chceš mať tak vysoko, nebolo by lepšie niečo takéto? (sú aj bez šuflíka)



obrázok_2024-03-23_134813402.png
 Komentář:
 Velikost:  20.08 kB
 Zobrazeno:  7 krát

obrázok_2024-03-23_134813402.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 14:15    Předmět: Citovat

Plně stačí to, co sem dal dred. Porovnávat s Tatramatkou je nějaká úchylka, protože tu asi podkládat nechce a ten komfort zvýšením polohy pračky asi nebude o pračce s vrchním plněním a žebříkem u ní. Hlavní je, aby i na tom podstavci byla pračka ve vodováze, jinak bude cestovat na čemkoliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 14:46    Předmět: Citovat

Skay napsal(a):
rád bych zvednul pračku o cca 30cm a při té příležitosti mě napadlo dát do vínku konstrukce i antivibrační vlastnost

Pokud chcete pračku zvednout tak použijte nějaký pevný podstavec bez elastických vložek a odpružení. Čím víc anitivibračních ptákovin tam nacpete tím to bude jen horší. Samozřejmě nezapomeňte na usazení do vodorovné polohy jak zde už zmínil p32.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 16:57    Předmět: Citovat

Děkuji za reakce,
Jen pro upřesnění, ano, je to pračka s předním plněním Wink a je to případ paneláku. Protože jsem občas svědkem toho jak pěkně tuhá konstrukce paneláku přenáší celé frekvenční spektrum roztáčejícho se bubnu tak mě napadlo tímhle kraválem neobtěžovat ostatní.
obrázek byl jen na úvod. Jako elastomer mám na mysli kruhové pryžové bloky cca D50mm x 30mm výška.
Takže nic co by dovolovalo vyloženě nějaký větší pohyb ale jen omezilo přenos těch vibrací do betonové konstrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 17:12    Předmět: Citovat

Skay napsal(a):
Jako elastomer mám na mysli kruhové pryžové bloky cca D50mm x 30mm výška. Takže nic co by dovolovalo vyloženě nějaký větší pohyb ale jen omezilo přenos těch vibrací do betonové konstrukce.

Rozhodně nedoporučuji. Zkoušel jsem pryžovou podložku o výšce 15 mm a vibrace pračky při ždímání se jen zhoršily. Fakt to není vůbec dobrý nápad.

Když tak zkuste pouze filcové podložky a maximálně o tloušťce do 5mm. Kupte si třeba kus samolepícího filcu jako je tento a z něj si podle potřeby nastříhejte vhodné podložky. Pokud budete dělat ten podstavec tak nalepte filcové podložky na jeho nožky, na kterých bude stát na podlaze a také na místa kam bude na podstavec dosedat pračka, a to i na vnitřních bocích zvýšených zábran, proti posunu mimo plochu podstavce, o které se v dolní části může pračka opírat boky viz přiložený obrázek.



podstavec_pod_pracku.png
 Komentář:
 Velikost:  47.19 kB
 Zobrazeno:  14 krát

podstavec_pod_pracku.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 18:31    Předmět: Citovat

ty zábrany mě ani nenapadly, uvažoval jsem do desky pod pračkou udělat v místě nožek pračky jednoduše do desky otvory a tím fixovat její polohu.
Můj nápad vychází z poznání, že pod obráběcí stroje se dávají gumové podložky.
Je ale pravda, že spektrum a amplituda vibrací bude výrazně jiná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 20:47    Předmět: Citovat

V práčke už odpruženie je. Bubon kmitá, práčka stojí. To je princíp vyvažovania prádla v bubne, že sa bubon točí okolo stredu hmotnosti nezávisle od osi uloženia. Ak odpružiš práčku, tak bude kmitať aj práčka. Vznikne systém druhého rádu. Energia sa bude prelievať medzi dvoma mechanickými oscilátormi. Niekde v nejakom čase pri nejakých frekvenciách to bude lepšie, inde ešte horšie.

Tu je video, ako sa bubon sm vyvažuje pri otáčaní.
https://youtu.be/-v5-7zYsNBw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 21:13    Předmět: Citovat

Skay napsal(a):
Můj nápad vychází z poznání, že pod obráběcí stroje se dávají gumové podložky. Je ale pravda, že spektrum a amplituda vibrací bude výrazně jiná...

Jenže pračka je řešená úplně jinak než obráběcí stroj jak už zde napsal samec. Tělo pračky má být na pevném podkladu a buben vyvažuje. Odpružíte pračku a začne kmitat celé její tělo a buben bude mít tendenci vůbec nedosáhnout vyváženého stavu a v nepravidelných intervalech se bude víc a víc rozvažovat což bude velmi nepříjemné a dle mého názoru by to při delším provozu s takto neustále rozváženým bubnem hrozilo i poškozením pračky. Zažil jsem to, když jsem použil tu 15mm pryžovou podložku a při ždímání to bylo fakt peklo. Už po krátké chvíli ždímání jsem musel chod pračky zastavit a pryžovou podložku odstranit. Takže rozhodně nedoporučuji. Ty tenké filcové podložky je asi tak maximum co je vhodné udělat. Nic z toho co jste nakreslil v úvodním příspěvku rozhodně nedělejte.

Skay napsal(a):
ty zábrany mě ani nenapadly, uvažoval jsem do desky pod pračkou udělat v místě nožek pračky jednoduše do desky otvory a tím fixovat její polohu.

Namísto těch zábran klidně do nožek pračky vyvrtejte otvory a podstavec prostě ze spodní strany přišroubujte k nožkám pračky napevno, ale vložte mezi podstavec a nožky pračky ten filc (pokud možno tenký jen pár mm) a také ho dejte na spodní stranu nožek podstavce. Tím se mírně utlumí přenos vibrací do podlahy aniž by to způsobovalo nestabilitu těla pračky, ale rozhodně nečekejte, že se utlumí nějak výrazně. Odpružením těla pračky byste to rozhodně nezlepšil, ale jen zhoršil. Nakonec by se mohlo stát i to, že by došlo k poškození pračky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 8:57    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Vznikne systém druhého rádu. Energia sa bude prelievať medzi dvoma mechanickými oscilátormi. Niekde v nejakom čase pri nejakých frekvenciách to bude lepšie, inde ešte horšie

Takhle jsem nad tím nepřemýšlel ale dává to smysl jak to říkáš.
Nemá smysl prošlapávat slepou cestu, pokud už jsi tu pryž pod pračkou vyzkoušel. S tím filcem by mě to vůbec nenapadlo, vyzkouším to.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund