Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NTC čidlo na plynovém kotli divné chování?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wagner



Založen: Apr 29, 2019
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 7:34    Předmět: NTC čidlo na plynovém kotli divné chování? Citovat

Už asi 14 dní řeším problém s ohřevem TUV. Jde o průtokový ohřev výkon kotle 24kW. Kotel prostě občas vodu ohřeje místo nastavených řekněme 55C jen tak že je voda vlažná.V podstatě jsem kotel cely rozebral vyčistil výměniky, plynové armatury, včetně odvápnění atd. Vodu to pak den, dva , tři ohřívá a pak opět ne.
Zkrátím to, po 14 dnech jsem snad lokalizoval podstatu problému. kotel funguje tak, že na výstupu TUV je teplotní čidlo NTC 10k , které snímá teplotu vody na výstupu a topí tak, aby odpovídala nastavené. Kotel v servisním modu umí zobrazovat stav jednotlivých čidel včetně teploty na tomto čidle.
Při posledním problému s TUV zobrazoval kotel teplotu na čidle 55C i když reálně to bylo cca 33C. Hurá vadné NTC čidlo, není co řešit, obávám se že ne.
Odpor čidla je správný. Vadná deska řídící elektroniky, obávám se že ne.
Čidlo je k desce připojeno kabelem a konektorem s roztečí pinu 2,54 mm , kabel jsem odpojil, do konektoru nasunul 10k odpor a kotel ukazuje teplotu 30C, odpor odpojil připojil NTC a kotel ukazuje správných 33C a ohřívá TUV správně.
Odpor NTC při 33C by měl být cca 7k Ohm, při 55 C cca 2,9 k Ohm, čili ani vakl na konektory by za problémem být neměl.
Zatím jsem blíže nezkoumal desku s elektronikou, ale je tam MCU tak počítám, že NTC je součástí odporového děliče a napětí na něm sníma ADC v MCU. Napájení celé desky je řešeno klasickým trafem a elity za usměrnovačem jsou japonské SMD s gelovým elektrolytem, ESR jsem neměřil, ale vypadají OK.

Napadá někoho v čem by mohl být problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 13:39    Předmět: Citovat

Zkuste si změřit jakou velikost má střídavé napětí za usměrňovačem na výstupu stejnosměrného napětí. Ve většině případů oprav regulátorů co jsem opravoval stačilo vyměnit právě tyto a regulátory opět fungují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 21:49    Předmět: Citovat

Zapojit na čidlo osciloskop a sledovat na něm napětí za chodu kotle. Odchod čidla je totiž o tom, že se uvnitř něco utrhne a pak to jednou vodí, jednou ne, cvičí s tím značné tepelné dilatace.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 22:24    Předmět: Citovat

Dost podobnej problém jsem řešil taky, kotel Wolf. Akorát mě to padalo na chybu, že se teplota nedostala na požadovanou za očekávanej čas. Voda byla jen vlažná. Pomohlo, když jsem nastavil teplotu daleko výše, pak byla dobrá, ale určitě neměla nastavenou teplotu. Problém byl v čidle na výstupu tomto, nevím, proč tomu říkají průtokoměr, když je to NTCčko. Kotel byl v záruce, takže jsem to dál neřešil, ale podle servisáka to odchází běžně kvůli tvrdé vodě. Což se mi zrovna nezdá. Evil or Very Mad
Hodnotu novýho neznám, ale ten vadnej má cca 5 kΩ@20 °C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 8:07    Předmět: Citovat

Kdysi jsem měl s kotlem podobný problém, přijel servisák vyměnil NTC čidlo.
Při odchodu mi servisák vadné (vyměněné) NTC čidlo věnoval, vzal jsem multimetr a přeměřil.
Naměřil jsem 10kΩ, čidlo reagovalo na změnu teploty... tak nevím, dál jsem to neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 10:05    Předmět: Citovat

U termostatů s podlahovou sondou jsou taky většinou sondy NTC 10K/20℃. V podlahách s tím problém není, malá změna měřený teploty za provozu. Ale pokud se ty sondy dají na měření, kde hodně lítá okolní teplota, tak se občas stane, že se vevnitř utrhne teplotním pnutím kabel od NTC. U podlahovek je občas problém v novostavbách se zkondenzovanou vlhkosti v krkačce v podlaze, která pak navzlíná do sondy. Nemůže tam v nějakým provozním stavu kondenzovat voda? Pokud to jde, kabel by měl do sondy přicházet spodem aby voda nemohla zatýct.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wagner



Založen: Apr 29, 2019
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 15:55    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rekce.
Situace zatím setrvalá, ověřil jsem to co jsem psal, o víkendu opět voda vlažná, přijedu ke kotli, zapnu servisní režim kotel na výstupu vody hlásí 55C. sundám přívodní kabel nasadím 10k odpor, kotel hlásí 30C, nasadím kabel zpět na čidlo na výstupu, kotel hlásí 33C, kotel ohřívá vodu jak má.
Je noc tak odjíždím s tím, že zítra až to opět nepůjde bude snad více času se mrknu na desku.
Že by se v čidlu při ohřátí cosi rozpojilo je nepravděpodobné , jednak kotel pozná vysoký odpor na čidle a hlásí chybu no a čidlo je NTC tzn. vyšší než reálná teplota znamená nižší odpor.
V neposlední řadě, vakl na čidle by se neopravil tím, že sundám přívodní vodič a nasadím na něj 10k odpor.

Zatím nebyl čas zkoumat desku, ale jeden z vodičů k čidlu na desce je připojen na přesný odpor 1K v MEF pouzdru. Prostě odporový dělič.
MCU je hned vedle, je na něm samolepka tak typ není, ale něco v LQFP 48.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 16:09    Předmět: Citovat

Kolik stojí nové čidlo? Jestli to není extra moc, tak ho vyměň jako první krok. Protože jak jsem psal, v čidle se může něco rozpadat a naprosto nemůžeme tušit, jak na to reaguje software. Pokud máš osciloskop, tak než budeš kupovat čidlo, podívej se na napětí na něm při ohřevu, prostě rovnou v kotli. Pokud uvidíš bezvadný spojitý signál, je to OK, jestli uvidíš jakékoli nespojitosti, je to příznak problému v čidle. Sám jsem se s tím u jednoho kotle docela vyblbnul, bylo to o to horší, že náhradní čidlo se už nedá sehnat a tak jsem musel to původní otevřít a vyměnit v něm termistor a chtěl jsem mít naprostou jistotu, že nebudu ničit funkční čidlo. Právě to, že měří špatně a po sejmutí a nasunutí konektoru se to spraví, na problém v čidle ukazuje.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund