Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fotorezist fólie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 17:26    Předmět: Citovat

Osobně bych nevolil matici malých (třeba klasických 5 mm) LED, protože ty - jak správně píšeš - budou "kreslit kolečka", neboli osvit bude nerovnoměrný.

Jedině že by se ta kolečka překrývala, ale pak zase v místě překrytí bude dvojnásobná intenzita. Při vysokém kontrastu předlohy a silné přeexpozici toto všechno nemusí vadit, ale...

Zkusil bych spíš bodový zdroj, čili buď tu RVL výbojku s tlumivkou, nebo výkonové LED z větší vzdálenosti, něco jako má autor této konstrukce (na detaily LED se podívej do toho zmiňovaného AR, nebo mu napiš).

Amatérský postřeh z oblasti optiky: pokud chceš ostré stíny, tak musíš mít nikoliv difúzní (a to i plošně), ale bodový zdroj světla...

Nezapomínej na tu vlnovou délku.

Edit: jo a ty 8W UV (A) třeba tady a dle tam uvedeného EAN asi na miliónu dalších míst. Nesmíš hned věřit prvnímu vohnoutovi...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 18:19    Předmět: Citovat

Jako cenově i funkčně nejvýhodnější se mi na osvit osvědčilo "obličejové solárko". Dá se po bazarech sehnat od cca 500,-Kč. Osvit ze vzdálenosti asi 10cm negativní fotofolie trvá přibližně 10vteřin.
Mám trubice zabudované ve staré MW. Předlohu tisknu na inkoustové tiskárně na transparentní fólii. Fotorezist kupuji u Alíka, zatím bez problémů.

Ještě doplním, běžné sklo už dnes nepohlcuje UV záření, DPS pro osvit mám vloženu mezi dvě 4mm skla, zkoušel jsem i 4mm plexisklo a nebyl žádný rozdíl.
Co se týká laku Pozitiv, už niky víc. Oproti negativnímu fotorezistu je s ním příšerná práce s horšími výsledky.


Naposledy upravil jezevec dne st březen 20 2024, 18:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 18:21    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Třeba s takovými UVA LED a Positivem 20 toho moc nenaděláš...

Koukal jsem do datašítu Positiv 20 přímo na Kontakt Chemii. Píšou tam:
O expozici rozhoduje vlnová délka, nikoli výkon paprsků a čas. Nejvýhodnější spektrální citlivost fotorezistového laku Positiv 20 leží mezi 370 a 440 nm. Skleněné desky použité k zakrytí mohou absorbovat až 65 % UV záření. V takových případech exponujte déle nebo použijte křišťálové sklo popř. Plexisklo.
A expoziční časy různých zdrojů UV, vše přes křemen sklo 5 mm:
Rtuťová výbojka Philips HPR 125 - 3 min, 30 cm daleko
Rtuťová výbojka 1000 Watt - 90 sec, 50 cm
Rtuťová výbojka 500 Watt - 150 sec, 50 cm
Křemenná lampa 300 Watt - 180 až 240 sec, 30 cm
Sluneční záření 5 až 10 min
Osram Vitalux 300 watt - 4 až 8 min, 40 cm

Podle těch výkonů to vypadá, že s UV ledkama s cca 25W i když jsou 395-405nm a mají úhel 120 ° se bude Pozitiv 20 pražit hodně dlouho.

to JirkaZ: pak nějak nerozumím ty Tvý poznámce, že s UVA zářením nic moc s Positivem 20 nenadělám. UVA je přeci 315-400nm, což je přesně uprostřed nejvyšší citlivosti Positiv 20. Prosím zdůvodnit.

Pak mě ještě upoutalo, že Plexisklo propouští UV záření srovnatelně s křišťálovým sklem. Kámoš sklenář mě nebyl schopnej říct, jestli se dá nějak amatérsky rozlišit obyčejný a křišťálový sklo. Na netu jsem totiž našel, že některý starý kopírky a scanery měly křišťál sklo tak by se možnost rozlišení celkem šikla.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 18:40    Předmět: Citovat

Nedíval jsem se na aktuální DS, je možné, že mezitím trochu změnili složení a spektrální citlivost (používám ten Positiv 20 snad od doby, co existuje).

Měl jsem zafixováno, že maximum citlivosti bylo někde u 365 nm, čili spíš "tvrdší A". Ale je pravda, že to vlastně pořád je A, takže asi beru zpět, že ne A.

Svého času jsme dělali nějaké průniky křivek fotorezistu s křivkami zdrojů a křivkami krycích skel, ale nemůžu to už delší dobu najít. Zkusím to možná ještě jednou.

K těm sklům: "křišťálovým" sklem se prostě myslí křemenné sklo (blbý otrocký překlad netechnikem). Já osobně svítím tou RVL bez krycí baňky přes cca 4 mm obyčejné sklo, možná proto je expoziční doba poměrně dlouhá (15 až 20 minut).

Nevím, zda existuje křemenné sklo v tabulích za lidskou cenu... Edit: něco jsem našel, ale cena by mě tedy neuspokojila.

Kdybych dělal osvitku dnes a nějak "z gruntu", udělal bych nejspíš vakuový přítlak předlohy přes nějakou silnější čirou fólii, která by byla výměnná. Neřešil bych případné poškrábání a útlum UV by byl zanedbatelný.

Zdroj podtlaku stačí i relativně slabý (jak dobře víš z laminování).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne st březen 20 2024, 18:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 18:48    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Nesmíš hned věřit prvnímu vohnoutovi...


Tak ti vohnouti byli dva, jeden v Soneparu a druhej v Metrodisu. Dvě nezávislý organizace a stejná info. Tak na tom asi něco bude.

Kdybych šel do trubek, chce to 4 ks. Startéry jsou v pohodě, mám 4-36W ale tlumivku by to chtělo pro zapojení "tandem" asi tuhle. Tandem zapojení je přes jednu tlumivku, trubky sériově, každá se svým startérem? Má ten tandem potom plnej výkon?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 18:59    Předmět: Citovat

Vohnouti fungují systémem Ctrl+C a Ctrl+V, klidně z různých firem (co mají třeba společného "vyššího dodavatele").

Určitě nehrozí, že by něco našli, jako to máš ode mě výše, a nedej Bože dokonce obstarali. Když jim to neřekl "šéf"...

K tomu zapojení trubic a tlumivek: to se musíš podívat do datasheetu nebo appnotes dotyčného výrobce.

Obecně to bude tak, že po povinném snížení obsahu rtuti ty zářivky blbě zapalují (osobní zkušenost se značkou), takže i případné ne zcela korektní zapojení může víc blbnout.

Já bych ke každé trubici dal samostatnou tlumivku (nebo elektronický předřadník) a je po starostech (tedy pokud bych vůbec šel cestou těch trubic, jakože spíš ne - viz výše).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr603



Založen: Apr 03, 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 20:54    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Doplň prosím typ UV diod případně jakej mají vyzařovací úhel. Přečetl jsem si o tom pár diplomek a bakalářek a ten úhel je dost zásadní na rovnoměrnej osvit. Píšeš 20 cm, to asi moc velkej úhel nemají. Nezkusils dát ve tmě na sklo kanclpapír co ty jednotlivý Ledky na něm malujou?


Tak kecám, teď jsem to přesně změřil, výšku LED od skla mám 15cm. Ledky jsou v rastru 1,5x1,5cm. Když je rozsvítím na bílý papír, žádné kresby nebo kolečka nevidím. Pouštím do nich klasicky 20mA. Čas osvitu jsem zkoušel vždy na malém kousku, osvítit a vyvolat. A to jak pozitiv, tak negativ. Vyšlo mě to cca. 3minuty, u všeho stejně. Ledky jsou tyto: https://vi.aliexpress.com/item/33030637071.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.302.bddc1802qU6rJO&gatewayAdapt=glo2vnm

Ale ono je to stejně asi jedno, číňan pošle vždy něco jiného. Kupoval jsem od tohoto 2x , a z každé objednávky měli ty LED jiné Uf. Datasheet jsem k nim nehledal, to bych chtěl asi moc..

No a nestálo to skoro nic, použití je jednoduché, a na to osvítit si občas nějaký plošňák to bohatě stačí..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2652

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 21:11    Předmět: Citovat

Já jsem tuto negativní fotofólii koupil na EBayi v roce 2011 a stále je funkční. Uložena je v temnu, ale rozhodně ne v chladu.
Klišé tisknu na laserovce na průhlednou fólii, v současnosti Xerox 3R98198 (trochu s tím mám teď problém, tisknu na kopii toneru na HP1536dnf (skoro nepoužitelné), na kopii toneru na HP1010 (skoro nepoužitelné) a na originálním toneru na HP1005 (s programem LJConfig a dobarvením stíratelným černým fixem Centropen 2709 je to použitelné)).
Poté nanesu na cuprextit pod vodou modrou fotofólii (se strženou spodní ochrannou fólií - tu ale strhávám až pod vodou), přitlačím pod vodou rukou a nad vodou papírovým ubrouskem.
V případě dvouvrstvého DPS nanesu modrou fólii i na druhou stranu a opět přitlačím rukou a ubrouskem.
Vrchní ochrannou fólii na fotofólii stalé mám. Takto to vložím do přehnutého čistého kancelářského papíru a několikrát (cca 4x) to projedu laminovačkou Sigma EL142-01. Tu jsem musel trochu očesat o podavače a vrchní kryt.
Po tomto kroku je vše připraveno k osvícení. Osvětluji pod UV lampou na vytvrzování nehtů (4x9W, zářivky jsou v jedné rovině (tzn. dvě krajní jsem musel přemístit), vzdálenost od DPS cca 5cm) přes obyčejné sklo 5mm. Jako podkladovou desku pod DPS mám také tabulku obyčejného 5mm skla a na krajích mám malé truhlářské pérové svorky.
Osvětluji 1m11s, stále s ochrannou fólií na fotofólii.
Po osvětlení nechám DPS 20 minut odstát. Poté strhnu vrchní ochranné fólie
a vyvolávám v sodě na praní (ne! v kuchyňské sodě) cca 5 minut. Pomáhám si jemným štětečkem. Koncentrace sody je 10g na 1 litr lehce ohřáté kohoutkové vody.
Po vyvolání leptám v ohřátém chloridu železitém a fotofólii odstraním NaOH (cca 3,2g na 1 litr lehce ohřáté kohoutkové vody). Pro leptání jsem vyrobil "akvárium" velikosti cca 25x15x0,8cm, sklo tl. 5mm a mezi tabulkami je nerezový rámeček ze standardních dvouskel. Je to tenoučký profil, ale nakonec šel v pohodě ohnout, jen jsem na ohyb musel použít "boční dlahu", aby se mi ohyb nerozlezl do stran. Vše je slepeno černým tmelem na lepení autoskel (nejdříve primer, po zaschnutí tmel) a uloženo v bukovém držáku s bukovým víkem na suchý zip. Leptání podporuji vzduchováním, nerez trubička 6x1 má vyvrtáno cca 7 dírek vrtákem 0,6mm (znovu nabrousit tento zlomený vrták byl můj "majstrštyk"). Na boční strany "akvária" jsem vyřízl dvě desky tvrzeného 20mm polystyrenu, aby mi to tak nechladlo. Myslel jsem, že to celé bude průhledné - ale můj chlorid (vyrobený ze rzi před cca 10 lety) je prostě neprůhledný i při tloušce 8mm.
Na soutisk oboustranného DPS jsem si vyrobil pomůcku - viz obrázek, rozměr cca 5x5mm, ocelový drátek pr. 0,6mm. Podle jedné strany klišé si do DPS vyvrtám 2 dírky vrtákem 0,7mm, přiložím klišé a vložím mé pomůcky. Do vyčnívajících drátků na druhé straně DPS přiložím druhé klišé, obě strany přilepím k DPS a vyjmu přípravky.

Takže asi tak.
Já osobně bych se s tím nedělal, ale když se tomu věnuje kluk, tak mám důvod.

Největším problémem je teď výroba klišé. To kdybych ovládl, tak to nebude mít chybu. Ale ty neoriginální tonery jsou prostě šedé. Zkoušel jsem tisk i na pauzák, ale je to malý rozdíl kontrastů. Ty fólie od Xeroxu jsou dobré, jen budu muset sehnat lepší tiskárnu nebo lépe lepší tiskárnu a originální toner. Taky je možná problém se statickou elektřinou - jak jsou fólie nabité, nemusí tak dobře chytat toner z válce. S tím si budu muset ještě pohrát. Když totiž šetřím a chci druhou stranu klišé vytisknout na stejnou fólii, tak je toner jakoby sražený.
Naštěstí lze ten motiv na Xerox fólii dobarvit stíratelným fixem (necháváme ho úplně zaschnout). Páry acetonu jsem nezkoušel.

PF



Pomůcka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  183.93 kB
 Zobrazeno:  14 krát

Pomůcka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 1:57    Předmět: Citovat

Díky za naprosto vyčerpávající popis použití fólií. Trochu mě zaskočilo, že je problém s tiskem klišé na fólii. Před dvěma lety jsem na 20 let starý Minoltě Page Pro 1250 tisknul na průhlednou fólii. Dostal jsem ji od jednoho uměleckýho fotografa, z jedný strany mat, z druhý lesklá, výrobce už nevím. Toner byl určitě neoriginál. A na politý desky z GME to fungovalo dobře s osvitem ze Siriuse a voláním v NaOH..
Vypadá to, že budu muset nejdřív vyzkoušet tisk, abych nevyrobil osvitku a pak nezjistil, že mě k ničemu není. Asi taky zkusím místní fotografku, co mi před pár lety "tiskla" klišé chemicky na fólii v tom jejich Minilabu, jestli to vůbec ještě má. Ale vím, že fotí digitálem a fotky umí na papír na počkání a z tiskárny to není.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 9:10    Předmět: Citovat

Dostatečně kontrastní tisk na fólii je něco, co se řeší už fakt moře let a každý dospěl k jinému výsledku a má jiné požadavky.

Já osobně prostě vyžaduju, aby černá byla při pohledu proti světlu úplně neprůhledná (už to píšu výše).

Toto mi zajistí jedině tzv. "nafetování" výtisku z laserové tiskárny v parách, typicky v parách acetonu, toluenu nebo nitroředidla. No a v tom je právě ten problém: "moderní" tonery, resp. tonery pro rozlišení >600 DPI používají jako pojivo PE/PP, nikoliv PS jako ty starší a "hrubější". Jak známo, PE/PP se ani v jedné zmíněné látce nerozpouští, jinými slovy nedojde k požadovanému slití toneru...

I proto si držím HP LJ 6L, i když musím říct, že i některé dnešní tonery do ní mají s nafetováním problém (ale obvykle naštěstí ne tak, že by to vůbec nešlo).

Vhodnost daného nejen typu, ale i přímo kusu toneru se dá jednoduše ověřit: výtisk na fólii musí jít zvoleným rozpouštědlem okamžitě rozpustit a odstranit (pokápnout a/nebo na hadřík). Pak je dobré si na tisk předloh držet stranou nejen tiskárnu, ale i onen konkrétní toner.

Ideální předloha je velkoplošný film z "osvitky", svého času se dal pořídit za rozumné peníze, dnes bohužel počet firem, co to dělají, stále klesá a možná se blíží nule.

Jinak tisknu na Avery Zweckform 3491, což je matná PES fólie pro předtiskovou přípravu (na první pohled připomíná pauzovací papír). Zcela tam odpadají nějaké problémy s adhezí toneru k povrchu.

Jo, vyladěním toho tisku či jiné metody výroby předlohy začni (a to tak, aby to bylo opakovatelné), bez toho to nemá smysl.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 9:36    Předmět: Citovat

Ještě pár glos k celému procesu:

1) laserové tiskárny mají (jak známo) problém s kontrastem u velkých ploch. Je to zřejmě dáno fyzikálně (elektrostatický přenos toneru) a ještě se to zhoršilo u dnešních málo kontrastních tonerů (zřejmě tím, že se jich prostě přenáší málo - zase jsme katovali kosty! - a koho zajímá, že to stojí za kulový...).

Čili pro převažující metodu spojů (mědi je minimum) je lepší volit proces s pozitivním fotorezistem, protože při tisku se netisknou ony velké plochy.

2) některé tiskárny údajně při tisku nedodržují rozměry, to si taky pohlídej (může vadit u rozměrnějších součástek, typicky THT konektory apod.).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 11:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Čili pro převažující metodu spojů (mědi je minimum) je lepší volit proces s pozitivním fotorezistem, protože při tisku se netisknou ony velké plochy.

Jo o tom vím, naštěstí rozlitou měď nepoužívám, i když o pozitivů co prodávaj nalitý v GME to vlastně nevadí.

JirkaZ napsal(a):

2) některé tiskárny údajně při tisku nedodržují rozměry, to si taky pohlídej.

Nejen tiskárny, ale dělaly to i osvitky z DPT studia. Vyzkoušel jsem tři DPT a všude stejnej problém. Klišé euroformátu bylo proti vrtačce Excellon rozjetý v jedný ose o půl díry a prokovy při pájení syčely a bublaly. A nebyly to žádný plečky ale třeba Agfa za pár vyšších jednotek mega. Problém je, že DPT exponují na film z role a jak je ta role ve výrobě válcovaná v podélným směru je v podélným směru míň teplotně a vlhkostně stabilní než v příčným směru. Tiskařům to nevadí, protože pro všechny barvy mají tu chybu stejnou.
Jedinný řešení jsou fólie do skutečnýho clonkovýho nebo rastrovacího fotoploteru, ty nejsou orientovaný a mají zaručovanou stabilitu rozměru ale za jiný peníze.

Jo a k těm vohnoutům. Jseš vedle jak ta jedle, direktiva 2011/65/EU pro lineární zářivky, platná skutečně od 25. 8. 2023. Trevos od tý doby skončil s lineárníma svítidlama a přešel na LEDky. Potvrdil mi to jejich zástupce pro severovýchod.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 11:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Jo a k těm vohnoutům. Jseš vedle jak ta jedle, direktiva 2011/65/EU pro lineární zářivky, platná skutečně od 25. 8. 2023. Trevos od tý doby skončil s lineárníma svítidlama a přešel na LEDky. Potvrdil mi to jejich zástupce pro severovýchod.


Hledal sis ten EAN 8W UVA, co jsem uváděl výše? Nějaký Trevos mě vůbec nezajímá, když je x možností, kde vhodný typ pořídit jinde...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 11:49    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
JirkaZ napsal(a):

Čili pro převažující metodu spojů (mědi je minimum) je lepší volit proces s pozitivním fotorezistem, protože při tisku se netisknou ony velké plochy.

Jo o tom vím, naštěstí rozlitou měď nepoužívám, i když o pozitivů co prodávaj nalitý v GME to vlastně nevadí.


Tu úvahu jsem vůbec nepochopil. Jak to souvisí s hotovými deskami z GME?

Píšu o tisku předlohy laserovou tiskárnou, ta je snad všude stejná, ne? Prostě vyhnout se velkým potištěným plochám...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 16:32    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Tu úvahu jsem vůbec nepochopil. Jak to souvisí s hotovými deskami z GME?

Jo tak to je Tvůj problém že jsi nepochopil. Laughing Když na nich používáš rozlitou zem, tak ji na klišé nemusíš tisknout.

Ten ean jsem si samozřejmně zadal. Vyfluslo to sice kupu prodejců ale tak 1, max 2 ks, hodně nul skladem. Volal jsem na dvě místa a tam mi sdělili, že je to doprodej a další už nebudou. Jo je tam jeden, co jich má asi 300 ks ale za 3 x větší cenu.
Ten Trevos jsem dával jako potvrzení toho, že lineáry jsou opravdu zakázaný od loňskýho roku. No a dělat něco s věcí, co za rok, dva nebude k sehnání, to je trochu krátkozraký.

Našel jsem fólie do laseru, co jsem používal dřív. Z B/W Page Pro 1250E s novým neorigo tonerem je to proti světlu sice bez vad ale šedivý a trochu průsvitný. A barevná Minolta 2500 ty fólie samotný nechce brát vůbec, musel jsem na začátek nalepit PES pásku. Asi má nějakou optiku začátku. Výsledek ještě horší.
Kupovat originál Minolta toner do 1250 za 3000,- se mě nechce vůbec, nikdo nezaručí, co tam dnes sypou a zda by acetonovej fet fungoval.
Takže to vypadá, že jsem s home made osvitkou skončil. Ještě chci vyzkoušet fintu s Flipchartem a pokud to nezabere, je to konečná.
Ta fotografka sice digiminilab má, ale jen s papírama na ruli, fólie nemá. Sice mi radila si sehnat tvrdý reprodukční film a tvrdou vývojku, dotykově tisk zkopírovat na reprodukčák a vyvolat. Prý by to mohlo být víc neprůhledný než originál z laserky. Už vidím, že ten reprodukční film pokud bude k senání bude jen ve stovkovýn balení...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne čt březen 21 2024, 16:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund