Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fotorezist fólie
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 18:41    Předmět: Fotorezist fólie Citovat

Bastlíři, už jste někdo dělal plošáky s tímhle?
https://allegro.cz/nabidka/fotosenzitivni-suchy-film-pro-pcb-circulation-photorezist-sheet-as-30cmx5m-14690765575
Už jsem si to 2 x objednal na Alíku a jednou se to ztratilo a podruhý jsem to vrátil, bylo to zmuchlaný do nepoužitelnosti.
1,5 mm Kuprextit mi skrz laminovačku z Potravin proleze a větší desky než A4 určitě nikdy nebudu dělat.
Předpokládám, že to chce negativní předlohu, tedy průhledný spoje, svítí UV lampou, volá sodou na praní.
Ale zkušenosti jiných by se taky hodily. Třeba mě zajímá, jestli není problém s bodovým zdrojem horskýho Siriuse a těma topnejma předřadníkama co používá jako Solux. Napadá mě, nerovnoměrný osvětlení krajů desky, případně degradace fotorezistu přílišným teplem Soluxu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 18:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Třeba mě zajímá, jestli není problém s bodovým zdrojem horskýho Siriuse a těma topnejma předřadníkama co používá jako Solux. Napadá mě, nerovnoměrný osvětlení krajů desky, případně degradace fotorezistu přílišným teplem Soluxu.


Tedy svítit na PCB souběžně i infra zdrojem, to by mě (nejen) v době UV LED fakt nenapadlo...

Proč tam místo těch odporů nedáš tlumivku pro RVLxxx? Nebo více tlumivek pro zářivky (třeba 40W) paralelně?

Přesnou hodnotu si dolaď, nevím, jaký příkon má výbojka v tom Siriu.

Osobně mám RVL125 s rozbitou (míněno odstraněnou) baňkou a příslušnou tlumivkou a svítím z nějakých 40 až 50 cm. Používám ovšem spray Positiv 20 od Kontakt Chemie.

Dělám jen malé rozměry desek, zpravidla max. co mi dovolí Eagle Light (tedy 80x100 mm).

Pokud mám dokonale kontrastní předlohu (tedy hlavně že černá je opravdu neprůsvitná), tak si můžu klidně dovolit i docela silnou přeexpozici a nemám pak jakékoliv problémy s vyvoláváním.

Nedělám "vlasové" spoje, takže nějaký boční podsvit nepadá v úvahu, resp. je nezajímavý.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 19:47    Předmět: Citovat

Ty jseš vždycky nejlepší. Laughing
Taky mám někde hořák z rozmáčknutý pouliční 125W výbojky a tlumivku k tomu. Ale ta prcačka to poskládat a po zapnutí utýct z místnosti, to ten Sírius je proti tomu kompakt. Navíc se používá pro původní účel, takže kuchat nehodlám.
Už jsem koukal po nějaký UV nehtovačce a k prdu, nestejná vzdálenost LEDek od plošáku. Dělat dnes něco na 8W UV trubky je cenová blbost, 4 trubky, 4 startéry, dvě tlumivky a tisícovka nestačí.
Mám tady starej A4 scaner ještě na LPT. Kuchnu ho, do dna nalepím UV pásky, přidám 12V/2A MW plošákovej pulzák co se mi tu válí, časovač na Hajdurínu a bude to skladný a za cenu pár stovek. Použiju i původní tlačítka na nastavení času a někam přidám OLED displej 0-999 sekund.
Jen nemám představu jakej výkon LEDek zvolit. Viděl jsem osvitku s 4 x 8W trubkama, ta exponovala za cca 5-6 minut. Pásky jsem našel nejsilnější 14,4W/m, je tedy otázka, jestli bude 2m pásku, (8x 25cm) stačit. A taky mám obavu abych nekoupil nějakej šajz, kdy tam nejsou pravý UV ledky ale xindl s filtrem propouštějícím jen UV.
Jo a taky jsem někde četl, že scanery mají, nebo mívaly sklo s UV filtrem. Dá se to nějak jednoduše zjistit, jestli má filtr? No v nejhorším mám šikovnýho sklenáře.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 19:59    Předmět: Citovat

Víš co je úplně nejdůležitější?

Vlnová délka, na kterou je citlivá daná emulze. Třeba s takovými UVA LED a Positivem 20 toho moc nenaděláš...

Jestli jsem nejlepší, nebo ne, to nechť posoudí ostatní. Každopádně se snažím neprasit a dělat věci co možná nejlíp.

Měl jsem to tak vždycky, ale dnešní doba mě k tomu přímo nutí.

Zpět k té emulzi: nějaký no-name PRCácký výrobek asi nebude disponovat něčím, jako je údaj o spektrální citlivosti. Ale dělej si co chceš.

Jo ad ten původní účel toho Siria... Ovšem zase je to Tvůj boj.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út březen 19 2024, 20:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 20:01    Předmět: Citovat

@Celeron: Za sklem se neopálíš, protože UV-B by mělo pohltit zcela a UV-A skoro taky a snad ty skenery UV-C nemají. Pro tu výbojku bude stačit stínítko, abys nemusel hned prchat a Sirius by měl mít dva vypínače, jeden pro UV výbojku a druhý pro IR zářič, který jet nemusí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 20:09    Předmět: Citovat

matahari napsal(a):
Pro tu výbojku bude stačit stínítko, abys nemusel hned prchat a Sirius by měl mít dva vypínače, jeden pro UV výbojku a druhý pro IR zářič, který jet nemusí.

Když se neopálíš, tak se otrávíš ozónem. Laughing
A nemáš pravdu. Jedna kolíbka Siriuse zapíná Solux a druhá k tomu zapína UV hořák a ty dvě Solux trubky nahrazují tlumivku pro UV hořák takže švicujou dál. V Siriusovi žádná tlumivka není a hořák přímo na 230V jet nemůže.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 20:13    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Jo ad ten původní účel toho Siria... Ovšem zase je to Tvůj boj.

Používá se jen jako Solux, UV jen na plošáky a EPROMky, takže buď v klidu. O rakovině kůže by mohl kámoš vyprávět. Měl divecentrum v Thajsku a to jižní slunce se na něm pěkně podepsalo. Naštěstí se z toho dostal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 20:16    Předmět: Citovat

Ještě k té osvitové jednotce s UV LED: existuje spousta prošlapaných cest a není třeba vymýšlet kolo.

Jen ta závislost vlnové délky vyzařování LED na použité emulzi zůstává.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 21:13    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Osobně mám RVL125 s rozbitou (míněno odstraněnou) baňkou a příslušnou tlumivkou a svítím z nějakých 40 až 50 cm.

Existují, přesněji vyráběly se, stejné výbojky s baňkou z křemenného skla, propouštějícího UV s označením RVC.
Těmi jsem osvětloval před časem desky, potažené světlocitlivou emulzí z Grafotechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 21:27    Předmět: Citovat

O RVC vím, jenže dostupnost a cena byly jednoznačně ve prospěch RVL.
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 21:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
A nemáš pravdu. Jedna kolíbka Siriuse zapíná Solux a druhá k tomu zapína UV hořák a ty dvě Solux trubky nahrazují tlumivku pro UV hořák takže švicujou dál. V Siriusovi žádná tlumivka není a hořák přímo na 230V jet nemůže.

Aha, tak to si pamatuji blbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 4:11    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Už jsem koukal po nějaký UV nehtovačce a k prdu, nestejná vzdálenost LEDek od plošáku. Dělat dnes něco na 8W UV trubky je cenová blbost, 4 trubky, 4 startéry, dvě tlumivky a tisícovka nestačí.
....
Ale prd a ještě kousek - vyšpatníš někde, kam lidi odevzdávaj starý úsporky pár kousků, najdeš ty s vhodnou elektronikou = měničem o vhodným výkonu - a tu UV trubku na tu elektroniku nabastlíš. Stejně tam bejvá nejčastějc špatnej rezonanční kondík mezi koncema trubice a od něj přehořelý některý z žhavicích vláken tý úsporky, takže když dáš new kondík a UV-trubičky pověsíš na dráty, máš parádní elektronickej předřadník jak fík ...!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr603



Založen: Apr 03, 2006
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 8:52    Předmět: Citovat

Uni plošňák z Alíku, UV diody také odtamtud. Popropojováno sérioparalelně, napájím z lab. zdroje, čas měřím ručně. Čas osvitu tak 3min+ , není kritické. Osvit z cca. 20cm přes 3mm sklo. Náklady minimální.. Jak už tady bylo zmíněno zásadní je kvalita předlohy. Nebyli problém ani mezery 0,3mm.

https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/UVdeska.jpg?ver=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 16:48    Předmět: Citovat

Doplň prosím typ UV diod případně jakej mají vyzařovací úhel. Přečetl jsem si o tom pár diplomek a bakalářek a ten úhel je dost zásadní na rovnoměrnej osvit. Píšeš 20 cm, to asi moc velkej úhel nemají. Nezkusils dát ve tmě na sklo kanclpapír co ty jednotlivý Ledky na něm malujou?

Dnes jsem zkoušel v Hradci sehnat UV LED pásky a nikde v žádným elektrovelkoobchodu ani speciálkách na osvětlení je nemají. Ani v šopu s vybavením pro diskotéky jsem nepochodil. Ptal jsem se zároveň na 8W UV zářivky a ty už nikdo nemá v nabídce, jen germicidní C-čka, který asi jen tak nahradit nejdou. Výroba zářivek byla obecně zaříznuta vloni v červnu. Jsou povoleny pouze UV výbojky do bazénů a odradonovačů. Jak jsem informaci nakoupil, tak prodávám.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 20 2024, 16:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
vyšpatníš někde, kam lidi odevzdávaj starý úsporky pár kousků, najdeš ty s vhodnou elektronikou = měničem o vhodným výkonu - a tu UV trubku na tu elektroniku nabastlíš.

Jo a celý 4 x a pokud možno stejný. Trubky jsou už nesehnatelný jak píšu výše. A v našem SD, kde maj pomalu na každým rohu betonovýho plotu špačkárnu, když né s kulometem tak aspoň s kamerama, nic neseženeš.
A propo, ty v noci ve čtvrt na pět nespíš?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund