Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NXP LPC2148F naprogramování
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kozejk



Založen: Dec 14, 2020
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: po březen 18 2024, 19:45    Předmět: NXP LPC2148F naprogramování Citovat

Ahoj

Stala se mi nemilá věc. Při nahrávání firmware do mého přístroje došlo při samotném nahrávání k přerušení programu. Výrobce přístroje na flaschování používá nakonfigurovaný program FLASHME, kde se přístroj propojí pomocí RS232 a jen se po spuštění tupě kliká a firmware se přehraje. Proč došlo k přerušení netuším, přístroj byl napájen ze sítě a nijak jsem s ním nemanipuloval, nedělal jsem to ostatně poprvé.
Teď otázka, nejsem programátor ale domnívám se že čip můžu vzít a vyhodit, nebo je nějaká možnost jak ho ještě rozchodit? Opravuji elektroniku, takže není pro mě problém čip vyletovat a napájet nový. Chtěl jsem se ale zaptat zda je někdo ochotný mi čip naprogramovat a poslat poštou. Nějak nemám kapacity studovat jak se to dělá, takže bych to přenechal profíkům.

Jedná se o čip LPC2148 z revizního přístroje. Pošlu program flaschME jehož součástí je i firmware v HEX souboru.

Díky za odpovědi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: po březen 18 2024, 20:11    Předmět: Citovat

LPC2148 v tom přístroji evidentně obsahuje bootloader, který zajišťuje komunikaci po RS-232.

Pokud došlo k poškození bootloaderu, pak by asi teoreticky bylo možné pomocí vhodného programátoru vypálit přímo firmware, ale je otázka, zda by pak přístroj fungoval.

Každopádně věc rozhodně není na posílání pouhého MCU, ale je potřeba vše dělat v součinnosti s celým přístrojem.

Že bys alespoň uvedl jeho typ, to samozřejmě ne.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kozejk



Založen: Dec 14, 2020
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: po březen 18 2024, 20:35    Předmět: Citovat

dík za reakci. Je to maly revizní přístroj Metrel 3311.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ghost07



Založen: Feb 19, 2020
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 1:11    Předmět: Citovat

Jak se projevuje závada/brick?
- po připojení k PC se ve správci zařízení nic nového neobjeví
- COM port se objeví, ale při flashování nastane chyba

Jak konkrétně se ten přístroj připojuje k PC pro flashování?
Na obrázcích toho přístroje (Metrel 3311) žádný RS-232 konektor nevidím, jen USB a něco co připomíná DIN nebo PS/2 konektor.

Jestli se k PC připojuje přes USB kabel a ten RS-232 převodník je až uvnitř, tak je možný že se poškodil ten převodník, to by taky vysvětlovalo to přerušení při flashování.

Objeví se ve Správci zařízení nový COM port po připojení toho přístroje k PC?

Není to ještě v záruce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kozejk



Založen: Dec 14, 2020
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 7:05    Předmět: Citovat

přístroj se po zapnutí dostane hned do stavu obdobném pro flashování. To se ale při funkčním přístroji zapíná kombinací tlačítek a zapnutím napájení. Mě tam naskočí hned po zapnutí napájení.
Ano je tam PS/2 konektor do kterého jde převodník RS232 FTDi a zněj do přístroje. Převodník se zobrazuje v panelech nástrojů a je mu přiřazen port. Ten port se zadává do programu FLASHME. Taky se myslím, že při přenosu převodník 232 odešel. Proto jsem koupil nový, ale ten se taky nechytá. FALSHME po stanovení portu a zmáčknutí RUN po chvilce vyhodí chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 11:03    Předmět: Citovat

Podíval bych se při pokusu o flash osciloskopem mezi FTDI (který to konkrétně je? - zase apriorně málo informací, proč???) a LPC2148, zda se něco děje jak na RxD, tak na TxD.

Jinak FTDI je nechvalně známý svými "anti counterfeit" opatřeními v oblasti driverů, která se jako obvykle ve finále obracejí spíš proti normálním uživatelům. Takže zkontrolovat, zda náhodou vítr nefouká odtud. Ale to by se mělo projevit při tom výše popsaném testu.

Widlous a jejich zcela samostatný svévolný šmírácký život už nechávám úplně stranou, to by sis musel vyřešit sám (pokud je problém tam). Tenhle svět mě nezajímá už vážně dlouho...

Pokud je to tak, že FTDI dělá převod mezi UARTem LPC2148 a USB (přičemž USB je na tom PS/2 konektoru), tak by mělo být možné celou komunikační cestu zkontrolovat taky prostě jako smyčku, jinými slovy propojit RxD a TxD u FTDI (po předchozím odpojení od LPC2148!!!) a prostřednictvím nějakého terminálu (třeba Bray) ověřit průchodnost.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 11:47    Předmět: Citovat

Je zajímavé, že pro model MI 3311 výrobce na svých stránkách firmware nenabízí, na rozdíl od MI 3309. Je ten firmware skutečně pro MI 3311?
Ovladač usb je z těchto stránek?
A proč nevíme, jakou "vyhodí chybu"?
Výrobce neuvádí, přes které rozhraní lze provést upgrade:

Wink



RN.png
 Komentář:
 Velikost:  50.81 kB
 Zobrazeno:  12 krát

RN.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:04    Předmět: Citovat

Ony existují ještě jiné stránky, ze kterých lze stáhnout fw pro některé modely (ale už ne pro MI 3311, ten je jinde a vyžaduje registraci).

Prostě korporátní bordel a svévole jako vždycky. Nebo taky tak, že "stará garda" v korporátu ještě nevymýšlela krávoviny a obstrukce, no a pak přišla ta nová...

Jinak si lze všimnout, že struktura těch programů pro update/upgrade je zřejmě vždy tatáž, přičemž v archivu jsou vždy i nějaké soubory "loaderx.hex".

Čili možná jde o bootloader a možná by měl jít nastavit v souboru cfg (který je v archivu taky). Ale upozorňuju, že se jedná o pohyb v minovém poli a bez znalosti věci bych to vůbec nezkoušel.

Třeba by nebylo marné se obrátit s dotazem na výrobce. Někde v historii webu jsem zahlédl, že nějaká vyšší verze fw k jakémusi přístroji od tohoto výrobce nešla použít kvůli nějakým pojistkám, třeba by to sdělili...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út březen 19 2024, 12:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:08    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
(ale už ne pro MI 3311, ten je jinde a vyžaduje registraci)...
Možná je, možná není? Já ho nenašel.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:11    Předmět: Citovat

masar: hmm.....máš pravdu, teď ho u nich taky nevidím.

Ale dal bych krk na to, že včera v noci tam ještě byl. Leda že bych se vážně "překouknul"...

Edit: tak přece, tady to je.

Ale jak píšu výše, korporátní mrdník, protože tohle jsou stránky z domény .co.uk a ne .si. Takže prostě jedna ruka podělanýho korporátu netuší, co dělá ta druhá.

Nebo jsou zase různé verze fw i podle zemí, to vědí jen oni (ale proč to někde zpřístupní a jinde ne???).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:22    Předmět: Citovat

Jinak ten LPC2148 má vlastní integrovaný jak UART, tak USB 2.0 port.

Proto by bylo vážně potřeba vědět, co tam vlastně dělá ten FTDI a který to konkrétně je.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kozejk



Založen: Dec 14, 2020
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:37    Předmět: Citovat

jaky FTDI tam je a jakou má funkci fakt netuším, jsem pouze uživatel. Firmware jsem stáhl na ofocialních stránkách výrobce a jak už bylo řečeno musí te být registrován. Až budu doma zkusím se nakopírovat nějaké soubory. Kouknout na RX a TX zvládnu, dám vědět jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kozejk



Založen: Dec 14, 2020
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 12:40    Předmět: Citovat

pokud by byl zájem o opravu, mohu přístroj poslat. Nebo mohu udělat nějaké foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 13:01    Předmět: Citovat

kozejk napsal(a):
jaky FTDI tam je a jakou má funkci fakt netuším, jsem pouze uživatel....


Vždyť jsi výše napsal:

kozejk napsal(a):
Taky se myslím, že při přenosu převodník 232 odešel. Proto jsem koupil nový, ale ten se taky nechytá.


Jak jsi tedy mohl koupit nový, když nevíš jaký?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: út březen 19 2024, 13:05    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Edit: tak přece, tady to je.

Ale jak píšu výše, korporátní mrdník...
Máš pravdu, je to chaos. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund