Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zenerka jako ochrana proti přepětí&ochrana proti přepolo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 18:00    Předmět: Citovat

Já dávám do napájení keramiku tak 100nF. Jestli tam má být ellyt, nevím. Co na to bude připojené? To asi bude mít svůj ellyt a keramiku, ne? Jestli jo, tak bych tam ellzt ani nedával. Na GME jsem našel třeba tenhle, ale nevím, nikdy jsem SMD nepoužíval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 20:28    Předmět: Citovat

Na powerbanku s jedním článkem Lion jako vstup. Má to čip v So8 MPSC17 ale na obrázku na prodávaném zboží na temu byl čip MPSA15

Myslíte že na to ten článek bude stačit? Na ten měnič. Aby to vůbec jelo, že...

Asi je to něco podobnýho: chopper transistors ale v jiném pouzdru. Možná tam jsou dva
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/126474/MOTOROLA/MPSA17.html

Jinak já jsem koupil celkem 3 měniče na 5V->3.3V ale neuvědomil jsem si že to napětí na Lion baterii je 3.7V nebo vyšší po nabytí. Měnič na 3.7V na 3.3V DC bych asi nenašel.



screenshot.png
 Komentář:
 Velikost:  101.75 kB
 Zobrazeno:  11 krát

screenshot.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 20:52    Předmět: Citovat

Jako že zdroj bude jeden lion článek a ten článek bude napájet ten snižující měnič? Ale u toho měniče píšou, že na vstupu má mít alespoň 4,75V. A lion článek má podle Wikipedie 2,5V-4,2V. Takže ani plně nabitý článek (4,2V) s tím nehne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 20:53    Předmět: Citovat

A co tam dát ty články dva do série?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 20:58    Předmět: Citovat

Vybíjet li-ionky pod 20% kapacity se z hlediska životnosti nedoporučuje. Takže vhodné rozmezí napětí jednoho článku li-ionky je spíš 3,2V minimum až 4,2V maximum. Při 2 článcích v sérii doporučuji nabíjet s balancováním nebo každý samostatně jinak pokud se nabíjejí souběžně zapojené v sérii a bez balancování tak se po čase mohou články výrazněji rozcházet, a to může být problém. Pokud jsou s ochranou proti přebití tak jeden vypne dřív a druhý článek se nabije méně. Pokud budou bez ochrany tak je riziko, že bude jeden z článků přebíjen, a to může v horším případě skončit i požárem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 21:11    Předmět: Citovat

Hádám, že je budeš nabíjet mimo to zapojení a bojíš se, že bys je při vracení mohl dát obráceně. A proto děláš to zapojení s MOSFETem. Je to tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 22:02    Předmět: Citovat

Prostě jsem si řekl že chci mít ochranu proti přepólování. V minulosti jsem dělal pokusy a blbě zastrčil baterie ...
Ty články jsou docela drahý. Nešlo by tam prostě paralelně přidat nějaký jiný článek nebo mini baterku? Malá baterka do hodinek má myslím 1.5V, ale zase nevím jak dlouho vydrží a kolik stojí... No a napájet drátky na takovou baterku, to by taky mohlo jít snadno do zkratu.

Jo a tu powerbanku mám na jeden článek, ne na dva...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 22:16    Předmět: Citovat

Tak tomu přeci nerozumím. Co je tedy zapojené do čeho? Jako zdroj je koupená powerbanka na jeden článek? Kolik dává na výstupu voltů? A kam se zapojí ten snižující měnič? Na tu powerbanku? A kde má být ten obvod proti přepólování?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 23:13    Předmět: Citovat

Tu powerbanku jsem ještě nezkoušel. Výstup je na mikrokonektoru. Mám destičku s konektorem. To mě nenapadlo změřit napětí. Je tam 5.1V při zátěži 18k.

No každopádně mě napadlo, že bych k tomu klidně mohl přidat jednu mikrotužkovou baterku (AAA). Prostě mám komoru na rozměr AAA, dám k tomu 1.5 baterku. Případně 1.2V nějaké to mám sice už podvybitý ale stále nějaká šťáva v tom je (to jsou starý NiMh a na multimetru jsem změřil 22 a 33 něčeho, plně nabitý 1.5V maj min. 41 takže tyto jsou na polovině).

Takže bych sériově k sobě připojil tu Lionku z powerbanky (microusb) a 1.5V AAA. Bude tam tedy uložená ta baterka a vedle ní bude destička co si vyrobím, k ní připojen ten modul měniče a pak dráty ven a tam zapojím tu destičku s mikrousb. Nebo si koupím nějaký konektor na mikrousb... Takže pokud se toto řešení zdá vyhovující tak bych jen potřeboval koupit takový to pérko jako kontakt na baterku 1.5V. Tím bych zprostředkoval kontakt a připojení baterky k té své destičce s ochranou proti přepětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 2:36    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Výstup je na mikrokonektoru. Mám destičku s konektorem. To mě nenapadlo změřit napětí. Je tam 5.1V při zátěži 18k.

Takže bych sériově k sobě připojil tu Lionku z powerbanky (microusb) a 1.5V AAA.

To jsou, ale šílené úvahy. Rolling Eyes

Šmarjá jen nepřipojujte do série s tou powerbankou žádnou baterku AAA, protože ta baterka by byla nejslabší místo, které by z hlediska kapacity vydrželo mnohem méně než vydrží ta samotná powerbaka. Tím byste tu powerbaku v podstatě úplně zbytečně degradoval. V powerbance bývá obvykle jeden článek li-ion, ale ten vůbec není připojen přímo na výstup nýbrž na step-up měnič, který je také uvnitř té powerbanky a dělá z toho li-ion článku ve Vašem případě těch 5,1V, které jdou na USB výstup powerbanky.

Powerbanka má obvykle USB výstup například přes micro USB konektor apod. a tam je standardně okolo těch 5V, a to na ten externí měnič pro snížení na 3,3V v pohodě stačí.

Takže vezměte těch 5,1V z USB výstupu powerbanky a z toho si pak dělejte tím externím měničem 3,3V. To musí stačit. Žádná AAA baterka do série s powerbankou. Fakt NE, NE, NE!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 9:32    Předmět: Citovat

Děkuji za informaci Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 11:08    Předmět: Citovat

Přesně jak píše Valdano. Do série se spojují jen články stejných typů a stejně nabité. Jestli je ta powerbanka na jeden článek, tak tam nechat jeden článek. Jestli dává na výstupu 5V, tak ti to na ten snižující měnič stačí, jestli ho k té powerbance tedy chceš připojit.

Pořád tedy nevím, co chceš dělat. Připojit ten snižující měnič na tu powerbanku? A kam chceš dát tu ochranu proti přepólování?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 12:12    Předmět: Citovat

Přesně tak. Ochranu proti přepólování dám za ten měnič. Tedy podle toho který měnič si vyberu. Pokud použiju tento tak stačí rovnou napájet k desce s tou ochranou. Na obrázku je jiný než co jsem posílal manuál. Tamten byl s trimrem, tento nemá trimr.


1ks 5V Až 3,3V Pro DC-DC step-down AMS1117 LDO 800MA.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  35.15 kB
 Zobrazeno:  5 krát

1ks 5V Až 3,3V Pro DC-DC step-down AMS1117 LDO 800MA.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 12:22    Předmět: Citovat

Jinak kdybych si chtěl hrát, tak bych mohl zkusit navrhnout desku a zapojit to co je na prvním obrázku v této diskusi. Včera jsem zkoušel měřit kondenzátory a našel jsem tam nějaké kapacity 1000 a 4700 u Smile 10V. Takže jen tak ze srandy, kdybych měl chuť. Ale hádám že smysl to nemá, když nemám oscilátor nebo přesné měřící přístroje. I když na tom návrhu je vlastně 20F a já mám jen v součtu něco kolem 10 700uF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 12:33    Předmět: Citovat

U kondenzátorů v serii se kapacita počítá součtem převrácených hodnot - stejně jako u rezistorů zapojených paralelně. U kondenzátorů zapojených paralelně se kapacita sčítá, stejně jako u rezistorů v serii.
V tom zapojení tedy není výsledná kapacita 20F, ale 5F. A v serii jsou pravděpodobně proto, že kondenzátory s velkou kapacitou se dělají pro malá napětí, proto jsou dva v serii.
Místo oscilátoru patrně myslíš osciloskop. Oscilátor je něco, co kmitá, osciloskop měří. A na to první schema stačí voltmetr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další
Strana 17 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund