Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zenerka jako ochrana proti přepětí&ochrana proti přepolo
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 10:46    Předmět: Zenerka jako ochrana proti přepětí&ochrana proti přepolo Citovat

Včera jsem na youtube zkoukl takové legrační video. Chlapík se tam snažil vysvětlovat teorii zenerek a kondenzátorů na superkapacitátoru...

A mě k tomu napadlo že se vás zeptám na výpočet proudu, který půjde přes tu zenerku. Já vlastně ani nevím jak přišel na hodnotu toho rezistoru. Předpokládám, že napětí na rezistoru si mohu spočítat Ur = U - Uz. Teoreticky 9-3,3 = 5,7V na rezistoru. Chci li spočítat proud, stačí počítat 5,7V/1000ohm nebo musím připočíst i odpor zenerky? Jinak by mi to vyšlo 5,7mA jenže mi vadí že neznám odpor té zenerky. Takže jakou zenerku byste doporučili pro tento teoretický "pokus"? Chtěl bych se podívat do datasheetu, abych zjistil s jakými hodnotami v praxi počítat.

Jinak v komentáři pod videem kdosi zmínil, že zapojení je stejně nesmysl, protože superkondenzátor se stejně rychle přes tu zenerku vybije, protože mezi zenerkou a superkondenzátorem není rezistor (jenže nedávalo by smysl tam ten rezistor dávat, to by zase kleslo napětí na kondenzátoru).

Sice se nehodlám to toho prakticky pouštět (kvůli těm superkondenzátorům), ale ještě mě napadlo, co kdybych se rozhodl tam dát P channel MOSFET a další zenerku mezi gate a source? Jaký byste mi doporučili typ a jakou zenerku? Cílem by byla ochrana baterie proti přepólování. Dalo by se pomocí MOSFETu a další zenerky dosáhnout toho, že na výstupu bude 3.3V nebo to napětí klesne v důsledku připojeného mosfetu a musel bych tedy snížit hodnotu rezistoru?

Uvažuju že bych tu nakreslil schéma, jen nevím v čem se dá kreslit (na linuxu) tak bych to nakreslil na tabletu.



screenshot.png
 Komentář:
 Velikost:  51.5 kB
 Zobrazeno:  20 krát

screenshot.png



SCHEMA ZENER + MOSFET.png
 Komentář:
 Velikost:  84.54 kB
 Zobrazeno:  16 krát

SCHEMA ZENER + MOSFET.png




Naposledy upravil montana dne pá březen 01 2024, 11:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 11:08    Předmět: Citovat

montana napsal(a):

Uvažuju že bych tu nakreslil schéma, jen nevím v čem se dá kreslit (na linuxu) ...


Třeba ve Falstadu a můžeš sem dát rovnou odkaz, simulovat funkci atd.

Tady je detailní popis a v tamním druhém řádku i odkaz na manuál v pdf.

Jinak místo častých až úplně krávovin na TyTrubce doporučuju studium nějaké učebnice elektroniky, je jich moře a dost jich je i na webu.

Vážně nelze stavět barák a nevědět, co je to cihla, jaké má vlastnosti, jak ji přepůlím, jak ji namáznu maltou a jak ji uložím vzhledem k ostatním.

Dnešní dementní doba, jedinci a prostředky sice lžou denně, že to jde, ale opakuju, že jde o naprosto šílenou lež.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 11:46    Předmět: Citovat

Když se tam vloží jedna dioda, tak už to smysl má.Zenerka pak může mít třeba 3,9V, aby se ty kondy nabily na plné přípustné napětí (to je u superkondů většinou velmi malé)


screenshot_110.png
 Komentář:
 Velikost:  52.07 kB
 Zobrazeno:  19 krát

screenshot_110.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 11:55    Předmět: Citovat

K tomu, což už jsem napsal výše, jen jediná přípomínka:

ochrana proti přepólování baterie se sražením napětí cca na 1/3 a trvalým neužitečným odběrem z baterie?

To jako vážně?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 12:09    Předmět: Citovat

JirkaZ ne to není vážně, to je jen sranda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 12:11    Předmět: Citovat

Prostě v tom nehledej nic praktického psal jsem že to nechci zapojovat, jen spočítat... teoretická situace.

Na tom obrázku co jsi nakreslil dojde k úbytku napětí. Já jsem chtěl (ale nejspíš jsem se nevyjádřil správně)... Aby ten výstup co je za zenerkou těch 3.3V zůstal přibližně stejný kolem 3.3V. Mě zajímá hlavně to jaký proud protéká první zenerkou a o kolik se sníží napětí na výstupu. U té diody by došlo k viditelnému poklesu napětí. A u mosfetu?

To schéma na falstad mám už hotové, až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.



circuit-20240301-1223.png
 Komentář:
 Velikost:  26.92 kB
 Zobrazeno:  18 krát

circuit-20240301-1223.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 12:25    Předmět: Citovat

Tak teď jsem se úplně ztratil. Nemám tušení vo co go.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 12:27    Předmět: Citovat

Napiš jasně, co to má vlastně dělat, co je účelem, jinak se k ničemu nedoberem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 12:33    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
To schéma na falstad mám už hotové, až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.

V menu Falstadu zvolte File -> Export As Link... a otevře se vám dialog "Export as URL" a něm pak klikněte na tlačítko s popisem "Copy to Clipboard" a potom ten odkaz vložte sem do příspěvku do URL tagu dle příkladu níže.

Toto je odkaz na podobný příklad bez MOSFETu. Když na tento odkaz kliknete otevře se schéma přímo ve Falstadu se zapnutou simulací. Kliknutím na vypínač zapnete napájení obvodu a můžete sledovat postupný nárůst napětí na kondenzátoru i proud protékající diodou.

A níže je ukázka jak se to zapisuje do specifického tagu URL podporovaného webovým rozhraním tohoto diskusního serveru.

kód:
[url=http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0kWMBMlKIOxoMyQByIGwCchaIArJOSACybkCmAtGGAFABOI+1IOlYafL0r8UkVgGcowrjz7SIAMwCGAGwn1WAd2nYeAoXqisAbrsg9K8kTUqFpI6GVaYeAL3oA7eu0aZodPDQaGC0ZIg4YIQRCCiITKSUiLBiqWm4PP6BrG7gguDReULyiCAe3r5ZrADGIIhkxUkNIEb8UCkQMChsOgYtFnXNrdpFMvWNxgAOLZgTmLP9mQ4uaPz5UaV9Rp3GOuOLM4YD4nvN8vMT4gD20tzS1JDE7amCiISYhNRkmGD1z2IkfANP5JXQuHDSABiO3gcBAzBAACV6BIAJYSAAuyk81U0QA]Toto je odkaz na podobný příklad.[/url]


montana napsal(a):
až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.

1. Klikněte pravým tlačítkem myši na té zenerově diodě a zvolte Edit...

2. Otevře se dialog "Edit component" a v něm klikněte na tlačítko s popisem "Create New Simple Model".

3. Otevře se další dialog a v něm změňte hodnotu na 3.3 v editačním poli pod popisem "Breakdown Voltage" kde je implicitně přednastaveno 5.6

4. Oba dialogy poté postupně zavřete kliknutím na tlačítku s popisem OK.


Naposledy upravil Valdano dne pá březen 01 2024, 13:23, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:16    Předmět: Citovat

MOSFET takto nemůže ani omylem stabilizovat ani jinak rozumně fungovat, přečti si základy v těch učebnicích.

Fakt tragédie...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:20    Předmět: Citovat

http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0l3BWcMBMcUHYMGZIA4UA2ATmIxAUgpABZsKBTAWjDACgAncGmkPKlHjx8qVMPDYB3br2wIUIQcLkLIbAMYhs2QlvladIqOBBMU0QpB01MGcQjCDi9FmoBuMvQrA8jo2lTExqLQCJxahMr6OsKOwmJobABmEbGCqUba4KFQsChsAF60YLpxxbr8iiAAJgxJAIYArgA2AC5MBQwAdgwcbNiy0PQQYNB2dPJ4YMSC4ujM5AKw8Cur+LwIFuCFikJeu8KVCthDUgeZhpVq0th4vJU0JX5nMeDpj6XpaiUKPIdUf32ClqDRa7WaDGqxggIUg7GkSn22l0KigL0i+0BqOuSOiGOxL0MqOJ+hxyMy+iuZw+RkBVIA9lVCLwAZBSMhcqoqsc2IyqMzjDQ2UFxLk4SgkBAudh+sIFAAxGFilYw5ZwuGmCAAYXqAAd6uoAJatepddQMWXGRXQ5AQFggABKDAAzobnSazRagA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:29    Předmět: Citovat

Video na které jsem se díval mělo ilustrovat jak funguje to zenerovo napětí a jak by se to teoreticky dalo stabilizovat pomocí velkokapacitního kondenzátoru.

Mě napadlo, že pokud chci vědět (spočítat, ne změřit), jaký proud protéká tou první zenerkou bych měl znát i její odpor. Ale v datasheetu asi toto nenajdu. Tam se udávají jakési impedance...

Zadruhé by takový výpočet byl stejně závislý na odběru té zátěže, potažmo by to bylo ještě komplikovanější kvůli tomu, že je tam ten kapacitátor. Když bych navíc přidal ten MOSFET jako ochranu proti přepólování o kterém se tvrdí, že má jen velmi nepatrný úbytek napětí, tak bych se už asi nedopočítal nějaké rozumného čísla jaký proud protéká tou první zenerkou, protože by to bylo dost komplikované. Tím se dostávám k tomu, že spočítat to asi prakticky nejde a nedělá se to v praxi.

Tím se dostávám k druhé situaci. Dejme tedy tomu, že už mám stabilizované napětí 3.3V a chci tam přidat ochranu pomocí MOSFET proti přepólování, viz MOSFET a druhá zenerka, zajímá mě o kolik klesne napětí...

Můžete mi tedy doporučit konkrétní p-channel MOSFET, který by pro to byl vhodný a mohl bych se podívat na datasheet a zkusit spočítat kolik bude to napětí na výstupu?



screenshot.png
 Komentář:
 Velikost:  89.46 kB
 Zobrazeno:  18 krát

screenshot.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:36    Předmět: Citovat

Článek i se schématem k tématu: Ochrana proti přepólování a přepětí.
Diskuse k tomu článku.


Naposledy upravil Valdano dne pá březen 01 2024, 13:42, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 188

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:41    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
http://www.falstad.com/...
Asi ti utíká proud substrátovou diodou toho MOSFETu. Vyměnil bych D a S (aby byl S vlevo a D vpravo). Ale stejně je to nějaký divný zapojení.

Edit: Aha, ono je to asi schválně, tak nic.


Naposledy upravil asdf dne pá březen 01 2024, 13:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 13:43    Předmět: Citovat

Něco podobného ohledně ochrany proti přepólování s mosfety se tu už řešilo. Doporučuji si projít toto starší téma na tomto serveru.

Naposledy upravil Valdano dne pá březen 01 2024, 13:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další
Strana 1 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund