Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zemnění gramofonu
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2024, 18:54    Předmět: Zemnění gramofonu Citovat

Cizí gramce (japan, germany...) mají zemnící lanko s packou pod svorku GND poblíž dutinek phono vzadu na panelu. O přínosu, účelnosti propoje lze diskutovat hodinu u třech piv (desítek) ale, když tu je tak jo. Stačí přitáhnout pod šroubek kovového krytu přístroje? nebo je v tom nějaká zákonitost?
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasnap



Založen: Apr 03, 2023
Příspěvky: 35
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2024, 19:05    Předmět: Citovat

Na ten propoj by taky měly být připojeny další vodivé části gramce, jako raménko, subšasi atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2024, 19:09    Předmět: Citovat

Slušnější zesilovače na tento účel mají kolíček, kam se ten zemnící kabel připojí. Má to i můj zesilovač, leč z mého gramofonu (Tesla MC 400) nic takového "neleze", tak to zapojené nemám.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2024, 19:18    Předmět: Citovat

Nejspíš proto že čs patěfony (bez pejorativ prosím) měly signál veden
na DIN (5-pin, zapojené byly 3) buďto kablíkem "napevno" (NC450)
nebo zásuvku (NC420) jiné jsem nevlastnil tož nevím dík.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2024, 21:23    Předmět: Citovat

Tohle mělo napevno kábl s pětikolíkem, kábl vyměněn za jiný s koncovkou cinch. Zemění neřešeno, ve zvuku žádný handicap nepozorován.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 21:45    Předmět: Citovat

Já to mám s tím bručením v obráceném pořadí. Gramec Technics SL-QX300 má pevně vyvedený uzemňovací kabel, ten jsem propojil s uzemňovacím šroubkem na předzesilovači Pro-Ject phono box MM a z Pro-Jectu to do věže Technics SA-EH770 nemám jak připojit. Minivěž nemá pro tuto situaci zemnicí připojovací bod. V návodu (viz obrázek), ale mi to připadá, že bych to mohl připojit na zem antény? Bohužel mám tu Anglickou verzi, na obrázku viz vlevo nahoře, ,,A,, v levém horním rohu. Ta druhá verze ,,A,, v spodní polovině obrázku by byla asi vhodnější, tam zem vidím. Zatím mi to bručí podle toho jak hýbu s předzezilovačem. Poradíte mi někdo s propojením? Jinak po čase snad začnu taky vrčet.[/b]


Technics.jpg
 Komentář:
 Velikost:  265.23 kB
 Zobrazeno:  23 krát

Technics.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 22:12    Předmět: Citovat

Zem gramofonu rozhodně nepatří na přípojku antény. Co brání tomu to vyzkoušet bez zapojení uzemnění z toho Pro-Jectu do věže? Pokud to nebrumí, tak není problém.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 8:12    Předmět: Citovat

peskman napsal(a):
...Gramec ... má pevně vyvedený uzemňovací kabel, ten jsem propojil s uzemňovacím šroubkem na předzesilovači Pro-Ject phono box MM a z Pro-Jectu to do věže Technics SA-EH770 nemám jak připojit. Minivěž nemá pro tuto situaci zemnicí připojovací bod. V návodu (viz obrázek)...

Jestli věž nemá vyvedení zemnicí bod, pak se s propojením nepočítá. A souhlasím, že je blbost zapojovat pospojení jinam, když nemám k dispozici svorku k tomu určenou. Když ji tam výrobce nedal, musí to jít i bez ní.

Je divné, že by to bručelo na vysoké signálové úrovni mezi předzesilovačem a věží, tam je přece ke stejnému zarušení potřeba asi o 60 dB vyšší hladina brumu, než na úrovni, jaká je na kmitočtu 50 Hz mezi MM přenoskou a vstupem předzesilovače.

Co takhle najít umístění předzesilovače a kabelu k němu takové, aby se do nich indukovalo co nejméně? Případně přerušit přídavné zemnění gramošasi na kostru předzesilovače? Slušný signálový kablík přece udělá stejnou službu a zem tak jde jedinou trasou.
Podle mě tam totiž máš někde zemní smyčku, do které se indukuje brum rozptylovým polem některého transformátoru, nebo naopak souběh signálových kablíků se síťovými. Navíc musíš rozlišit, kolik brumu se přnáší do signálu mechanicky přes šasi a přenosku jako hluk šasi, nezapomeň, že dostat z jakéhokoli gramofonu odstup přes 45 dB bývá docela drahý problém.
Taky, jestli máš venkovní anténu, neuškodí ji na zkoušku odpojit, abys zjistil, jestli se brum nedostává do věže zemní smyčkou uzavřenou přes zem antény.
Skutečně neplatí povinnost za všech okolností propojovat navzájem tyto zemnicí body jen proto, že na těch komponentech jsou. Ty svorky jsou tam jaksi navíc, jejich použití záleží na okolnostech.
A nejde jednoznačně říci, jestli propojit, či nepropojit, jak předzesilovač a kablíky uložit a jak neuložit, je to duchařina, tak to musíš odzkoušet sám, co je lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 12:36    Předmět: Citovat

S gramofonem se věc má tak že buďto hraje ihned, správně (bez brumu)
anebo na pozadí signálu rušivý brum je a toho se nezbavíte kdyby se jeden
zbláznil.
Jo, též pozoruji odklon od systému fixace přenosky T4P (pro technické nešiky)
je jednoduchý a zamezí chybám v zapojení...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
golemson



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 118
Bydliště: u Temelína

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 17:30    Předmět: Citovat

Jen maličkost, která též může "hrát" roli - snaž se připojovat tato analogová audio zařízení do jedné zásuvky a pokud možno z ní pro změnu vypojit zařízení se spínanými zdroji (PC zdroje, nabíječky telefonů, LED svítidla a dnes kupodivu i TV). Když je nutně potřebuješ, tak pokud možno na zásuvku s jinou fází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1755
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 18:02    Předmět: Citovat

golemson napsal(a):
Když je nutně potřebuješ, tak pokud možno na zásuvku s jinou fází.
Keď ani na ten nulák sa už nemôžeš spoľahnúť... pospojovanie prístrojov cez GND napríklad u sat prijímačov cez LNB/TV/DK... v rôznych miestnostiach s rôznymi fázami je niekedy problém... Ale prenos zvuku cez optiku (Toslink) to väčšinou porieši... Teda aspoň moja skúsenosť.. Teraz som mal na stole plne funkčný (po drobnej oprave) DC SMPS zdroj a PE vstup bol natvrdo spojený na MÍNUS pól... čo to potom robí pri zemnej slučke ?? Jasné, že bordelbrum!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 22:31    Předmět: Citovat

Já tedy nevím, ale v mé hifi sestavě lze různým propojením uzemnění gramofonu, step-up trafa, korekčního RIAA předzesilovače a předzesilovače (regulátor hlasitosti) mezi sebou poměrně dost ovlivňovat brum ve zvuku z gramofonu v závislosti na tom, jak je to celé zpropojované. Samozřejmě, že to mám standartně zapojené tak, že brum z grama je slyšet při vytočeném volume na max a zvednuté přenosce jen lehounce při přiložení ucha k reprobedně. Půl metru od bedny není nic slyšet.

Takže je to takové hraní si při hledání nejlepšího možného propojení všech přístrojů. Něco pomůže ke snížení brumu, něco jinak propojeného naopak brum zvýrazní. Záleží na tom, jak je to uvnitř v přístrojích zapojené, čili je-li vnější uzemnění propojené s nulou přístroje, nebo ne. Základní výbavou pro tuto činnost je ohmmetr a několik drátků s krokosvorkami Wink

Protože si sám vše dělám, tak mám vnější uzemnění pro gramofon oddělené od nuly v přístrojích. Propojuje se to jen jednou na kostru! Používám na to kolík zásuvky a kablík s krokosvorkou.
A důležité je mít to dobře udělané již v gramofonu. Vývody z přenosky museji jít samostatně pouze na izolované cinch konektory, žádné propoje na další kovové části v gramofonu!
A naopak museji být spolu propojené všechny kovové části jako raménko, jeho kloub s příslušenstvím (zvedáčkem), talíř s ložiskem, případně další kovové prvky šasy dohromady a ty jsou vyvedené právě jen na ten uzemňovací vývod na gramofonu, (nebo drátek). Nikam jinam!


A nyní má rada tazateli,
už od dob komunismu jsem běžně kamarádům a známým při nepřítomnosti uzemňovacího šroubku na zesilovačích dělával to, že jsem jim to uzemnění přichytil pod některý šroubek na zadním panelu kisny při současném zajištění dobré vodivosti oškrábnutím laku, nebo za pomoci vějířové podložky.
Toto však jen v případě, že to skutečně pomohlo ke snížení brumu! Někdy bylo lepší to uzemnit jen přímo na kolík zásuvky.

Těch možností je mnoho, člověk se tomu musí pověnovat a všechny možnosti vyzkoušet, pak vybrat tu nejúčinnější odbrumovací.

A ještě na závěr. Všechny gramofony jdou zapojit tak, že nic nebrumí, jen se musí vědět jak na to...

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 1:25    Předmět: Citovat

Děkuji vyzkouším. Hlavně že existují možnosti, nechtěl jsem hnedle něco pokazit. Ozývám se až teď, protože jsem měl otevřenou stále stejnou záložku na webu v počítači bez přepnutí a tím pádem se mi nezobrazovali odpovědi. Jsem zde prvně ještě jsem na žádném fóru nebyl, no vždy je někdy něco poprvé.
Řeším to, protože na obrázku předzesilovač od číňana s elektronkama (možná jsou tam jen pro parádu nevím) nebrumil, ale vydržel cca necelý rok. Jednoho dne při spouštění té kovové krabičky předzesilovače mi z ruky přeskočila jiskra luplo to a předzezilovač přestal fungovat. Nevím zdali to budu umět opravit. Jestli tam jsou SMD součástky tak na to se mě moc klepou ruce a kdoví jakej Ňjůmen taky v elektrice úplně nejsem. Uvidím až to rozdělám. A tak jsem nasadil ProJecta ze šupliku. S tou statikou mám dost často problémy, kolikrát se bojím i šáhnout na kliku a beru si hadr do dlaně abych to tlumil. Ty jiskry jsou viditelný.



předzesilovač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  278.45 kB
 Zobrazeno:  14 krát

předzesilovač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 5:42    Předmět: Citovat

Koukám, že jsi připojený přes nějakou síť v Chrudimi, tak to sem dám, aby věděli i ostatní, když jsi to sám neuvedl v profilu.
Kolem sebe máš totiž hned několik zdatných uživatelů, kteří by ti s tím mohli pomoci, nebo to aspoň zkusit. Třba se některý z nich nabídne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 8:09    Předmět: Citovat

Až se v gramci rozehraje blízké rádio na SV pomůže blokovací kondík
cca 15000 pF v prvním trandu předzesilovače (hodnotu vyzkoušet zkusmo)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund