Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TEST NOVÉHO FÓRA
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 19:17    Předmět: Citovat

Zapomínáte na to, že stále jde o zkušební verzi stránek, která jede na vlastním "cvičném" serveru, aby se vychytaly mouchy.
Podle konečného rozhodnutí dědického řízení, které ještě nepadlo, buď dám hosting i registraci k dispozici pro umístění nových stránek, nebo nové stránky pojedou na jiném hostingu s namigrovaným obsahem těchto stránek a půjde jen o přeregistraci domény.
Na to valný vliv nemáme, proto vítám i každou situaci, která prověří stabilitu do budoucna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 842

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 19:35    Předmět: Citovat

Však jo, kdyby tady zavčasu padlo, nyní nebude nové fórum asi 14 dní k dispozici z technických důvodů, protože se stalo to a to, tak se nemuseli někteří doptávat, co se děje a zpětně zjišťovat, co se stalo.
Samozřejmě se dá i pochopit, že jde např. o nadšence, kteří nemají ještě vybudovanou velkou infrastrukturu, ale snaha a komunikativnost je u nich brána jako přednost, takže nějaký kolaps HW je banalita, protože produkční stránky možná opět poběží na tomhle hostingu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 22:14    Předmět: Citovat

Testoval se SW novýho fóra - a ten ani sám nehavaroval, ani se jakkoliv nepodílel na příčině havárie serveru. Tu zavinila HW chyba, která se opravila výměnou dotyčnýho kusu hardwaru - kdyby se to stalo komukoliv jinýmu, padlo by mu to taky, protože se jednalo přímo o RAIDovej řadič distribuující data během jejich kopírování na jednotlivý disky v RAID-poli. Rozdíl byl jenom v tom, že Louťáci neměli okamžitě k dispozici HW náhradu, jako ji pravděpodobně má každej větší poskytovatel hostingu, takže oprava se protáhla o dobu čekání na dodání novýho dílu od prodejce. Jako na potvoru se díl posral v momentě výpadku napájení, kdy se validní provozní data přepisovaly z hlavního na záložní server, takže na zálohu se zapsaly blbě - a shodilo to jeho filesystém. Proto padla i EB.tech - protože prostě padly naráz oba servery, první na lehlou RAID kartu a druhej na to, že mu tou vadnou kartou ten první poslal chybu do systému. Aspoň takhle jsem to pochopil z vysvětlování kluků. Samotný data všech projektů zůstaly na diskách a nikam se neztratily, jen se k nim nebylo bez nejdřív opravy HW a následně nakopnutýho řídícího systému možný dostat. Takže největší škody vznikly jen dobou nepřístupnosti dat, ne jejich skutečnou ztrátou nebo zneužitím.

Velký firmy mají tohle ošetřený smluvně i u dodavatelů HW, aby měly jistotu, že případnej výpadek nebude trvat dýl než hodiny a navíc mají i vícenásobně redundovaný HW systémy - takže u nich k něčemu podobnýmu skutečně prakticky nemůže dojít. A jsme tím i u jedný velký skutečnosti, kterou si málokdo z kritizujících kolegů uvědomuje - tohle všecko zajištění a technický zálohy STOJÍ TĚŽKÝ PRACHY. ANI BASTLÍRNA, ANI LOUŤÁCI NEJSOU GHŮŮŮGHL, MELOUN EUSK NEBO AMAZON, ABY SI TOHLE MOHLI DOVOLIT ZAPLATIT.

A NAVÍC - BASTLÍRNA ZATÍM LOUŤÁKŮM ZA TEN TESTOVACÍ PROVOZ NEMUSELA ZAPLATIT ANI VORLA, TROCHU SOUKROMĚ PŘEDANÝHO NATURÁLNÍHO ODŠKODNĚNÍ NEPOČÍTÁM, TAKŽE VŠECKY NEJVĚTŠÍ CHYTRÁKY UPOZORŇUJU, ŽE OPRAVDU KRITIZOVAT MŮŽOU, AŽ TO BUDOU SAMI PLNĚ CÁLOVAT. ZATÍM S OPRAVDU KONSTRUKTIVNÍM PŘISPĚNÍM POMOHLO JEN NĚKOLIK LIDÍ - OSTATNÍ JEN POUKAZUJOU NA CHYBY, ALE SAMI NEUDĚLALI ZHOLA NIC. Tož asi tak, ogaři ...

P.S. Ta informace o dočasný nedostupnosti testovacího fóra tady je, jen v době kdy se sem dávala ještě nikdo netušil, jak vážnej technickej problém to je. Předpoklad byl zprovoznění do 72 hodin, jenže to se ještě nevědělo o závadě přímo v samotným RAIDu. Až když se přišlo na skutečnou příčinu PROČ nenaběhnul záložní server se zjistila i hlavní příčina celý havárie...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 491
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 8:24    Předmět: Citovat

Tak já jsem svojí zmínku o tom, že adresa testovacího fóra vede na web nějaké ženské nemyslel jako kritiku. Jen mi to jako málo znalému je divné. Sám mám totiž jednu webovou adresu zaplacenou a zaregistrovanou a není mi jasné, jak k něčemu takovému může dojít. Dokud za adresu platím, tak jí snad nikdo jiný používat nemůže, ne? Proto jsem se ptal, jestli třeba není problém někde u mně a přesměrování na jiný web neprovádí nějaký škodlivý kód (virus) v mém PC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 9:08    Předmět: Citovat

Potvrzuji: dnes z toho nejde finanční stránku vynechat a možná jsme trochu nedomysleli tu dohodu, že s ostrým spuštěním nových stránek vyvěsíme bankovní spojení k novému příspěvkovému účtu. Původní účet, jako jeden z účtů Zdeňkovy firmy, se stal součástí hmotného dědictví, které dostalo jiného správce, protože banka nezaloží účet webové doméně, ale na osobu nebo IČO ano.
Jako Zdeněk z toho neměl žádný hmotný užitek, nejen, že ho nemáme ani my, ale jako i ostatní nadšenci do čehokoli to platíme, abychom nejeli na dluh.
Cvičná verze je hostovaná na jiném, prozatímním, železe, s jehož poruchou jsme nějak nepočítali, a zadarmo nám to taky nikdo nedá.
Mám tu už sympaticky vypadající seznam všech, kdo už se mě ptali na číslo účtu, kam poslat příspěvek, ale odložil jsem to. Nečekal jsem, že to bude tak dlouho trvat, zvlášť, když jsme v dědickém řízení položkou sotva zpeněžitelnou, tedy z těch méně zajímavých.
Jestli se Karel_IV s týmem rozhodnou otevřít financování nových stránek EB už teď, rozhodně jim to už rozmlouvat nebudu. Odvedli velmi dobrý kus práce vlastně "za děkuju" (a to není zrovna platidlo - na to už přišli Féničané, proto vynalezli peníze).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel_IV



Založen: Aug 02, 2023
Příspěvky: 15
Bydliště: planéta Zem

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 9:39    Předmět: Citovat

josef_novak napsal(a):
Protože je certifikát vydaný pro felones.cz a ten web je taky asi po kolapsu

Nejspíš chyba u vnějšího směrování, podívám se na to. Měl jsem za to, že jsem nastavil redirect Beta verze na loutaci.cz.
A ne "kolaps" bych to nenazval, Felones web běžel v produkčním virtuálu, takže ještě ten den běžel. Což se nedá říct o Beta verzi EB.

Hape napsal(a):
Sám mám totiž jednu webovou adresu zaplacenou a zaregistrovanou a není mi jasné, jak k něčemu takovému může dojít. Dokud za adresu platím, tak jí snad nikdo jiný používat nemůže, ne? Proto jsem se ptal, jestli třeba není problém někde u mně a přesměrování na jiný web neprovádí nějaký škodlivý kód (virus) v mém PC?

Pokud jste vlastník domény, tak víte, že máte DNS nastavení pro tu doménu (popřípadě i nameservery), my to děláme tak, že nastavíme DNS na IP adresu serveru a dál si to řeší webmin na našem serveru (reverzní proxy) -> Díky tomu, lze mít na "venek", víc webů pod jednou IP adresou a jedním portem.
A já během psaní této odpovědi našel příčinu, až se synchronizuje nastavení, tak by měl být redirect na loutaci.cz / popřípadě rovnou na beta forum (pokud bude už běžet) nebo tam bude gateway error, který odkazuje na vypnutou EB. Ne na Felones. Díky za upozornění.
V tomto případě bylo špatné nastavení webminu, jelikož jsme se plně přesouvali nad nginx a opouštěli apache (což už jsme měli v plánu nějaký ten měsíc).


EDIT - 1.5.2024 v 13:20: Beta verze na ebastlirna.tech už by měla běžet v omezeném režimu, během hodiny bude snad běžet plně.

_________________
Vývojář https://ebastlirna.tech


Naposledy upravil Karel_IV dne st květen 01 2024, 12:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 11:46    Předmět: Citovat

No co, počkáme na synchronizaci.
Zatím se v adrese objevuje felones a nejde se přihlásit, ani vyvolat většinu funkcí, spadne to do 404.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 491
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 13:51    Předmět: Citovat

Karel_IV napsal(a):
Hape napsal(a):
Sám mám totiž jednu webovou adresu zaplacenou a zaregistrovanou a není mi jasné, jak k něčemu takovému může dojít. Dokud za adresu platím, tak jí snad nikdo jiný používat nemůže, ne? Proto jsem se ptal, jestli třeba není problém někde u mně a přesměrování na jiný web neprovádí nějaký škodlivý kód (virus) v mém PC?

Pokud jste vlastník domény, tak víte...

Právě že nevím, doménu jsem si zaplatil u firmy poskytující webhosting a o různá nastavení jsem se moc nestaral, poněvadž jim stejně nerozumím. Jediné co jsem chtěl a s čím mi pomohli, bylo nastavení LetsEncrypt certifikátu, aby mi na webu fungoval HTTPS přístup. Do složky pro soubory webu jsem přes FTP nahrál potřebné soubory aby web fungoval a o nic jiného se nestarám, abych něco nepodělal.
Takže dík za objasnění, že problém není v mém PC. Ostatně Beta nové EB už funguje, včetně přihlášení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4178

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 15:46    Předmět: Citovat

.svg obbrazky z prilohy sa nezobrazuju Šlajdr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 19:58    Předmět: Citovat

je to zakázáno nativně, neb svg umožňuje přibalit nepříjemné věci, které by mohli narušit chod fóra včetně tvého internetového bankovnictví
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4178

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 20:31    Předmět: Citovat

aha, jasne, veď to je predsa úplne normálne, že za 50 rokov sa nenašiel jeden intelektuál, čo by dokázal spočítať trojčlenku a nakresliť bezpečný vektorový obrázok. Pako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 20:55    Předmět: Citovat

Tys prostě nepochopil, co soubor .svg vůbec v jakýmkoliv poči dělá - a co je tím pádem v něm i schopnej způsobit. Domů do kvartýru si taky nepustíš plně 24/7 otevřeným vchodem kohokoliv z ulice - ale radši si koupíš pevný dveře a na ně zámek s vložkou chráněnou proti vyhmatání i rozlomení. Z toho důvodu je prostě přípona .svg na "indexu" = na seznamu nepovolenejch formátů příloh.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4178

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 21:40    Předmět: Citovat

Ale veď ja plne chápem, že nie je bezpečné si kvôli muzike vodiť do bytu kddejakých muzikantov. Na to tu za 50 rokov vznikli platne, kazety, cedečka, mp3-ky. A ty mi hovoríš, že za 50 rokov nebol nikto v stave zaviesť bezpečný štandard na vektorový obrázok? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 22:46    Předmět: Citovat

To je asi něco podobnýho, jako chtít mít mocí mermo v paneláku uprostřed obýváku ohniště a nad ním na trojnožce kotlík, aby sis jo zrovna teď moh uvařit pravej kotlíkovej guláš z baraniny, bo v hrnci na plotně to není vono ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 22:49    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
A ty mi hovoríš, že za 50 rokov ...
To nikdo nepsal, to je nesmysl. Řeč byla pouze o prehistorickém svg.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund