Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon PIONEER PL-3F podivné chování, nerozběhne se
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 22:10    Předmět: Gramofon PIONEER PL-3F podivné chování, nerozběhne se Citovat

Než začnu experimentovat - po zapnutí síťového tlačítka vše funguje normálně. Když nechám gramo tak hodinu zapnuté začne mít myšky. Projevuje se to tím, že talíř sebou škubne proti směru a zastaví se. Když mu pomůžu tím že do něj šprtnu správným směrem tak se roztočí a zasynchronizuje. Nesetkal se někdo s podobným chováním u DD šasi? Podezíral jsem kondenzátory (viz přílohu) výměna bez výsledku. Teď mě napadl další pokus - zapnul jsem siťový spínač a talíř se rozběhl správným směrem. Když sundám talíř škubne sebou trn kousek správným směrem ale potom se trn otáčí škubavě v protisměru! Samozřejmě jsem měl ve spárech i jiné DD gramofony, bez talíře se někde točí trn škubavě správným směrem, na některých je pohyb plynulejší ale VŽDY správným směrem Shocked


PIONEER gramo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  132.79 kB
 Zobrazeno:  50 krát

PIONEER gramo.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 22:29    Předmět: Citovat

Tipuju, že cívky motoru nejsou buzené zcela symetricky (amplitudově a/nebo fázově).

Pověsil bych na ně alespoň dvoukanálový osciloskop a sledoval...

Pokud bude problém třeba v ohřevu a následném šachování driveru PA2008, tak se dá nějak sehnat (i když ne za pár korun). Zkusil bych ho i ohřívat externě (míněno za provozu)...

V sm máš docela detailně popsané obvody (jak schematicky, tak textově) a je tam i pasáž o možném zpětném otáčení talíře a jeho blokování (co je přímo součást PA2008). Prostuduj si to...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne po únor 05 2024, 22:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 22:33    Předmět: Citovat

Podobné gramofony bez talíře nefungují korektně, ale tento model neznám.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 23:24    Předmět: Citovat

Manuál včetně popisu funkce jsem si přečetl, tam je, mimo jiné, jasně uvedeno, že na postrčení nebo pohyb proti žádanému směru reaguje silou ve správném směru do dosažení požadovaných otáček. Teď by se právě hodil dvoukanálový osciloskop, nemám...Šlo mi spíš o to, jestli se někdo s podobným chováním nesetkal.
No a že se DD motor se chová bez talíře jinak než s ním je jasné, ale přesto ze zkušenosti vím, že POKAŽDÉ i bez talíře se točí motor správným směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 23:45    Předmět: Citovat

Tak toto není pravda. Znám velmi dobře minimálně 3 DD gramce, kde po sundání talíře se rotor zběsile škube a točí obráceně.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 05 2024, 23:49    Předmět: Citovat

Na signály z hallů ses díval?
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út únor 06 2024, 12:08    Předmět: Citovat

Sendyx - to je zajímavé, s tím jsem zatím nesetkal. Nicméně - udělal jse další pokus - hned po zapnutí strčím do talíře v protisměru a motor zabere a roztočí talíř správným směrem. Po cca 1-2h (dělám něco jiného a nevšímám si ho) už se po stejném zásahu neroztočí. A navíc když ho roztočím v protisměru tak udržuje nějaké celkem stabilní otáčky... No budu pokračovat v experimentech, proč jsem nezačal hned měřit asi každý tuší, všechny součásti na kterých je potřeba měřit za běhu jsou nepřístupné.
Zaky - od začátku mám podezření na halovy sondy.
Teď už nezbývá nic jiného než přijít na to jak měřit když je nasazený talíř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st únor 07 2024, 0:02    Předmět: Citovat

Jardo, já nyní řešil podobnou závadu na svém DD Micro Seiki DD-8. Před několika dny se najednou zpomalil, pak zase zrychlil na správné otáčky. Další den se plynule po dobu 5 sekund zpomalil na nulu a pak se roztočil plynule proti směru hod. ručiček Evil or Very Mad
Další dny opět problémy někdy po deseti minutách reverz, někdy po několika sekundách. Rozebral jsem ho komplet, měřil za provozu osciloskopem a naměřil divné průběhy z Hallových sond i z driveru, který se to snažil vše nějak kompenzovat. V záchvatu deprese z toho chování a nenalezení evidentní závady jsem začal rozebírat i motor, jestli není problém na plošném spoji. Jenže japončíci to mají udělané tak blbě, že se k desce nelze dostat, je tam nad deskou nalisovaný svazek plechů s vinutími cívek. Tak jsem to pokorně složil a zase začal měřit za provozu. Při pohybech plošňáku s řidicí elektronikou při měření jsem zaregistroval, že otáčení talíře a případné reverzy jsou závislé na pohybu s deskou. Zahodil jsem tedy sondy od škopku, a vzal desku do obou rukou. Začal jsem s ní kroutit a normálně jsem vycitoval místo, kde jsem mrňavým prohnutím dokázal z klidu talíř správně roztočit, pak jemným pohybem desky zastavit, a dalším pohybem roztočit opačně Laughing
Upozorňuji, že po koupi grama jsem provedl komplet servis včetně preventivního propájení všech spojů, takže studeňák tam nebyl.
Závada je pro mne neuvěřitelná. Dopátral jsem se až k řadovému dvanáctipinovému konektoru pro motor. Říkám si, že bude asi nějaké divné krimpování, nebo zaoxidované piny. Ale samečci byly krásně čistí, žádný náznak oxidace. Začal jsem postupně vyndavat jednotlivé piny z tělesa konektoru, kontroloval je pod lupou a preventivně propajoval krimpování a trochu přichybal kontakty pro lepší spoj. U pátého vývodu mi po vyndání pinu-samičky ještě vypadla půlka kontaktu, normálně se odlomila. Další dobrý, další rozpadlý, a do konce konektoru ještě další tři rozpadlé samičky. Tohle už není náhoda, ale soudruzi v japonsku něco před čtyřiceti lety prostě zbabrali Laughing
Dnes jsem našel nové piny co snad budou pasovat do toho plastového těla původního konektoru kvůli originalitě, a zítra všech dvanáct pinů vyměním za nové.
Pak poreferuji, jestli se to tímto povedlo umravnit.

Tak jestli nebudeš mít ten samý problém s rozpadajícími se piny v konektoru k motoru (případně jiném).

Třeba ještě někomu i v budoucnu moje zkušenost s touto podivnou závadou pomůže Wink

A pod to gramo jsem si dal dvě krabice od vína (použij cokoliv vhodného co najdeš doma) abych mohl měřit za provozu s nasazeným talířem a deskou elektroniky vyklopenou pod gramem. Podobně to přeci dělají automechanici, když si auto zdvihnou zdviží, aby se pod něj dostali, ne?

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st únor 07 2024, 8:17    Předmět: Citovat

Zdar, dík za obsáhlou zprávu, já začnu měřit. Gramofony dělám nerad, zkus nastavit plný automat třeba když tam potřebuješ vidět co se děje. Vzhůru nohama to nejde protože potřebuje mít raménko s přítlakem (pokud tam pro to není druhý motor). Už jsem někde psal že by bylo potřeba nejlépe čtyř rukou - dvě to drží dostatečně nahoře tak aby k tomu byl přístup a zbylé dvě měří, občas by se hodila i pátá...Budu muset udělat něco podobného co popisuješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st únor 07 2024, 21:04    Předmět: Citovat

Když jsem dělal na MC600Q, tak jsem ho měl položený na dvou židlích a ležel pod ním, jak pod autem. Nedávno mně opět zdechnul a taky se mně kvůli tomu do toho nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st únor 07 2024, 23:29    Předmět: Citovat

Jauvajs Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st únor 07 2024, 23:38    Předmět: Citovat

Taky jsem před lety tak dělal jeden gramofon, že jsem si ho ale dal až na opěradla židlí, a seděl pod ním na zemi Wink

Nicméně k věci ohledně otáčení motoru u mého gramce. Zatím to vypadá dobře. Dopoledne jsem piny vyměnil a gramo jelo správně. Pak jsem po obědě musel odejít z baráku, ale gramo jsem nechal točit. Po návratu večer se to ještě správně točilo. Během večera několikrát vždy na chvíli zapnuto a vypnuto na střídačku s nějakým časem na vychladnutí elektroniky a motoru, pokud by byla závada jinde než v pinech. Zítra budu pokračovat ve zkušebním provozu jen nasucho, a pak na další poslechové testy tam raději na několik dnů dám headshell s obyčejnou vložkou. Bylo by nepříjemné, kdyby mi to mělo při zpětném chodu ulomit hrot a zničit vložku za 20tis. To by mne asi kleplo Sad

A také jsem při tom zkoušení prověřil chování motoru v různých vnucených režimech.
1) bez talíře. Po zapnutí točení se roztočil rychleji (protože ho nebrzdila setrvačná hmota talíře), ale za sekundu už mu elektronika ubrala a točil cukavě podle spínání kroků od driveru, ale správným směrem. A když se točil, tak jsem ho rukou zkusil i otáčet přesmoc na opačnou stranu, ale po puštění se okamžitě začal točit správně.

2) s talířem. Roztočil jsem rukou talíř na vyplém gramu proti směru hodinových ručiček, pak zapnul napájení a elektronika si pomalu snížila otáčky talíře (má jen slabý motor, není to Dj "trhač" Technics), zastavila ho a následně plynule roztočila správným směrem. To samé jsem zkusil při zaplém točení. Rukou jsem přemluvil talíř do pohybu opačným směrem. A elektronika plynule za několik sekund dobrzdila, a zreverzovala na točení správným směrem.

Takže za mne zatím dobré, a doufám, že to tak i vydrží Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 8:38    Předmět: Citovat

Tak jsem udělal ještě pár experimentů pro upřesnění chování
- jak jsem psal, že je talíř ochoten držet otáčky když ho roztočím v protisměru tak NE, po roztočení v protisměru se dost dlouho dotáčí a když jsou otáčky dost nízké blikne LEDka Quartz-Locked, motor zabere a talíř se roztočí správným směrem a zasynchronizuje
- našel jsem tři polohy (po 120°) ze kterých se talíř nerozběhne, polohy lze vyhledat tak přesně, že se talíř ani nehne, když se ručně otočí po směru o cca 5° tak se vrátí a zastaví, při otočení o větší úhel se rozběhne. Totéž chování při otočení do protisměru. Jsem z toho jelen.
Změřil jsem napětí, ta jsou správná, osciloskopem průběhy - k tomu se ještě vrátím a popíšu, je to dost pomalé tak toho moc vidět není. Rolling Eyes
A jak psal Sendyx - bez talíře se motor neochotně, se škubáním a zastavováním rozběhne v protisměru. Když ho přibrzdím rukou točí se správným směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 10:11    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
....
- našel jsem tři polohy (po 120°) ze kterých se talíř nerozběhne, polohy lze vyhledat tak přesně, že se talíř ani nehne...


Hm, tohle to dělá pořád, nebo až po nějaké době provozu?

Prakticky stejný problém jsem měl kdysi u nějakého Technicsu, který měl mj. i zřetelně menší hnací moment a rozbíhal se pomaleji. Moment pulzoval od nuly do maxima podle okamžité polohy, zatímco na dobrém talíři byla pulzace jen cca 1:2. Nakonec teda vada talíře, po přehození z jiného kusu fungoval normálně. Zlepšilo se to úpravou - natočením magnetického prstence proti talíři, stačilo cca 5° nebo tak nějak. Sice to nemělo stejný moment jako jiný kus, ale mrtvé pozice zmizely a moment výrazně stoupnul.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 10:25    Předmět: Citovat

Pokud jsou v motoru HAL snímače, je nejspíš vadný snímač. Pak může být vadný tranzistor, který budí cívku (příp. IO) nebo samotná cívka. Změřil bych co jde z HAL snímačú.
Já to měření řeším tak, že si na body, kde chci měřit, připájím dlouhé drátky a vytáhnu je mimo šasi a tak měřím v normální poloze gramce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund