Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zlobivá PUS7608, chystám se nahrávat konzolu... tipy?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frr



Založen: Feb 02, 2024
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 9:27    Předmět: Zlobivá PUS7608, chystám se nahrávat konzolu... tipy? Citovat

Dobrý den vespolek,

jakožto servisák průmyslových PC a přibuzné havěti, řadím se pokorně mezi amatéry co se týče TV... záznam logu z UARTu jsem páchal zatím jenom asi na dvou Vestelech, teď mě k tomu nutí jeden "Philips":

Obchodní označení: 55PUS7608/12
Šasi: TPN23.6E LA
Firmware je zřejmě TitanOS = podobný staršímu Saphi = embedded Linux ale není to Android

UART odhaduji na konektoru "tři piny v řadě v rozteči 2 mm, v bílé ohrádce se zámečkem". U předchozí generace PUS7506 je konektor v samostatné díře v šasi, u PUS7608 je "vykouslý na hraně CI slotu". Zatím jsem si potvrdil kde je zem (uprostřed) a skopem jsem si rozlišil RX/TX, vidím to na 3.3V TTL. Kein problem, tohle umím, skládám si level-shifter a kabelovou redukci, první pokus o záznam na pacientovi zřejmě dnes večer.

Předběžně podle skopu to zhruba vypadá, že televize není na UARTu kdovíjak ukecaná. Pár řádek během bootu utrousí, ale moc toho nebude. Jsou nějaké možnosti, jak ji "rozmluvit" ? (Zvýšit "verbosity" nebo debug level nebo tak něco.)

Nemám přístup k servisnímu manuálu ani originálním dílenským přípravkům a softwaru. Víceméně mám snahu, zjistit o problému co nejvíc informací dřív, než bednu (placku) povezu 50 km do servisu. Abych si ušetřil cestování. Ono řešit problém šoupáním krabic "naslepo" může znamenat hodně šoupání navíc Smile a ostatně já sám vždycky vítám od zákazníků detailní popis projevů problému a jeho reprodukce...

Chová se to tak, že TV občas začne cyklit v rebootech. Třeba 5 dnů jede v pořádku, pak "upadne do restartovací smyčky" a nepomůže jí ani vytažení ze zdi na 5 minut. Při každém bootu samozřejmě rozsvítí splash logo, pak najede poslední úspěšná předvolba = začne hrát video, ale nerozsvítí se "dekorace nad video overlayem", nejde přepínat předvolby = podle mého nenaběhne user-space aplikace, která řeší uživatelské rozhraní. Dálka kupodivu částečně reaguje, ovšem pouze zapnout/vypnout (reálně nejspíš suspend to RAM) a dokud hraje video, tak funguje taky ovládání hlasitosti. Nic dalšího na dálku nereaguje. LEDka v "bradavici s IR čidlem a tlačítkem" taky indikuje příjem IR, ale jenom do okamžiku, kdy TV zřejmě detekuje zátuh (watchdogem?) a během asi 5 vteřin jde do dalšího rebootu.
Po nějaké době se buď spontánně spraví, jednou "možná pomohlo" mačkat během startu tlačítko "TV", včera se začla chovat mravně po resetu do factory settings (podržet tlačítko zároveň se zapíchnutím do zásuvky).

Asi před dvěma týdny proběhl update firmwaru z USB flashky, mohu dodat čísla verzí. Čerstvou jsem dostal od oficiální podpory. Teď jsem se ještě zaregistroval na Philipsově podpoře a vidím, že ta verze je pořád poslední...

Philips při každé příležitosti tlačí "one button recovery" - ovšem popis částečně neodpovídá "mému modelu TV", protože TV nemá joystick ale pouze tlačítko, a při resetu do defaultů nedojde k návratu na předchozí (shipping) verzi FW, pouze se resetuje seznam předvoleb a EPG. Nedojde ani k resetu nastavení mrvítek obrazu a zvuku, za což jsem vděčný Smile

Včera jak jsem provedl reset nastavení, znovu naladil, a znovu ručně setřídil (protože save na flašku se posledně povedl, ale load nikoli, zjevně kvůli kolizi dvou wizardů v uživatelském rozhraní) tak po setřídění předvoleb jsem chvíli přepínal, pak jsem zkusil vlézt do EPG. EPG jsem našel prázdné (na ČT muxu) , šlo z něj vyskočit, v tu chvíli TV přestala reagovat na dálku a šla do rebootu. Po rebootu se ale kupodivu sebrala a fungovala dál... go figure.

Podle toho co jsem viděl za quirky firmwaru na Vestelech (a co bylo v logu), mám povrchní představu, jak složitý je linuxový firmware, že může mít na desce několik čipů NAND a NOR flash a v nich různě formátované oddíly, do kterých vytrvale drbe i ve chvíli, kdy "se zrovna nic neděje". Je těžké od stolu věštit, jestli jsou to jenom SW bugy, nebo nějaký problém s RAM / flash apod. Takhle kdyby šlo aspoň breaknout bootloader a spustit memtest, třeba ho bootnout přes TFTP nebo tak něco.

Vítám jakékoli tipy.
Četl jsem "pravidla" a nechystám se tady veřejně tapetovat logem nebo dalšími informacemi. Zatím jsem se doufám prohřešku nedopustil Smile

S veškerou úctou

F.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 11:58    Předmět: Citovat

Doporučuji ti zavézt ten čínský šrot na SD. Ušetříš si trápení a stejně tam skončí.
Co taky čekat od telky s uhlopříčkou 55" za cca 9 000kč...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandur



Založen: Aug 15, 2022
Příspěvky: 57

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 15:53    Předmět: Citovat

ono keby aspon ten svoj prispevok napisal ako clovek a nie preafektovany pubertiak so soviniskyckym itčkarsko-eglish pritroublymi archaizmami mozno by to niekto docital az do konca.. ja som skoncil po 2 vetach a nechcem sa k tomu vracat.
phillips konzola pise na uart vsetko potrebne, ale ak tazatel caka ze mu doslovne napise: "kuky kuk ja som vadna suciastka" tak to sa asi nestane.. takze suhlasim s tym zbernym dvorom za predpokladu ze sa on nevysomari z toho uart logu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frr



Založen: Feb 02, 2024
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 23:07    Předmět: Citovat

Díky za reakce a za Váš čas Smile

Tak jsem se na tu konzolu poprvé podíval. Dneska telka jede jako z praku, takže jsem si jenom "srovnal noty", jak to vypadá, když je to zdravé.

No a konstatuji, že toho na konzoli není mnoho k vidění. Víceméně to vypadá jako sbírka zapomenutých ladících výpisů v náhodných user-space komponentách Smile a snad i proprietárních kernelových driverech... Třeba boot kernelu tam vidět není. Nevím jestli xboot je bootloader, nebo ještě něco jiného.

Prakticky jediná známka, že je uvnitř Linux, je vypsaná kompletní "kernel command line". V ní vidím specifikovánu sériovou konzolu, ale také klíčové slovo "quiet" = "na konzolu nic kernelového neloguj". Což je škoda - nedozvíme se prakticky nic. Podle mého by keyword "quiet" mohl znamenat, že neuvidíme třeba když kernel zabije nějaký program kvůli segfaultu, což se do dmesg loguje. Nebo třeba když dojde RAMka a rozmáchne se OOM killer.

Čili první, co mě napadne: odstranit "quiet" = zkusit upravit kernel command line, což je položka konfigurace bootloaderu. Lepší x86 bootloadery ji umožňují jednorázově upravit přímo při startu. S trochou štěstí by se kernel "rozpovídal" = pokud to Philips nemá posichrováno navíc také compile-time defaultem v kernelovém bináru.

Podnikl jsem dva chabé pokusy, breaknout bootloader: nejdřív nastavením "breaku" než jsem TV zapnul, pak mačkáním CTRL+C... nezabralo ani jedno. Prostě startuje. Taky to nevypadá, že by na konzole čekalo něco jako getty nebo shell. Prostě to vypíše asi stránku hlášek, že konfiguruje displej, nějaký dekodér, jakési crypto parádičky kolem CI, a tím to hasne. Pak už je ticho. Aktivitu dálkáče to neloguje, ani pohyb v menu.

Docela rozdíl proti dobám pár let zpátky, kdy bylo na konzoli uvítací servisní menu a dokonce se dalo vlézt až do linuxového shellu a rozhlédnout se v systému.

Mimochodem z té kernel cmdlajny taky plyne, že kořenový svazek ("/") je asi sedmnáctý oddíl na blokovém zařízení /dev/mmcblk0 - tzn. disk z rozhraním SPI nebo možná dnes oblíbené eMMC. Oddíl je "formátovaný" souborovým systémem squashfs tj. read-only a komprimovaný, a nepůjde na něj zapisovat (kdybych se náhodou nějakým zázrakem dostal do shellu). Což je dobře, protože ku prospěchu spolehlivosti. Zápisové aktivity se odehrávají na jiných oddílech.

Procesor vypadá na nějaké čtyřjádro od Novateku.

Njn - moc si od toho neslibuju, ale zkusím spáchat nějaký záznamník na tu konzolu. Třeba si to něco ublinkne, aspoň když zasáhne watchdog.

Jistě si nepředstavuju, že bych z toho zjistil závady typu "vadné bity v RAM" nebo "nahnilý SoC" nebo "vakl v letovaných spojích někde mezi CPU a RAM". Ale různé softwarové bugy by z toho mohly být vidět docela hezky. A pokud bych se dostal do shellu, dalo by se ledacos ladit. Třeba říct watchdogu, aby byl trpělivější, a pokusit se problém blíže určit. Pokud máte přístup do shellu, dá se i bez zdrojáků zhruba zjistit, odkud vítr fouká. Jinak závady toho typu, že zlobí konkrétní periferie, nebo třeba neplechy v doručování IRQ, ty jsou ve vanilkovém Linuxu vidět báječně - proto ho používám na stress-testy a diagnostiku PC HW.

Jojo - ten původní operační systém, ze kterého ořezáním vznikl televizní firmware, má k dispozici spoustu různých ladících a diagnostických pomůcek. A já jsem sice freetard a pankáč, ale rozumím taky tomu, že výrobci potřebují chránit své duševní vlastnictví, dobré jméno atd. Asi proto ten "Linux" naschvál co nejvíc schovávají dovnitř, před nenechavými pařáty zvědavců jako jsem já Smile Dobře dělají.

Mimochodem jsem kdesi zaslechl, že žila byla televize, které bylo možno podstrčit na USB flashce malý konfigurační soubor, na základě kterého ona pak byla schopna při nějaké softwarové "nehodě" nakopírovat na tu flashku crashdump, pro post-mortem analýzu výrobcem. To bych třeba taky zvládl navlíknout - myslím tu USB flashku, ne tu analýzu.

Hodit novou televizi na smeťák by mi připadalo nesportovní Smile

Proč jsem koupil tenhle konkrétní model? Co byste koupili starší paní, která bydlí v malé vsi v kopcích, široko daleko není slušný internet, ale má parádní příjem DVB-T2. Oči jí moc neslouží, ale peče výborné moučníky a má pečlivě upravenou zahrádku... Hledal jsem hloupou velkou televizi. Za víc peněz bych měl Android a pár wattů spotřeby navíc a firmware by nejspíš otravoval, že chce připojit k internetu... Kromě toho mám téměř bezvadnou zkušenost s předchozí řadou PUS7506. Takže asi tak...

Chci tomu dát ještě šanci. Třeba taky odborně o něco povyrostu Wink

F.

P.S.: jsem tu nový a chápu, že greenhorn si respekt musí zasloužit. Takže pánové, jen do mě Smile Na mě je škoda rány, která padne vedle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 23:42    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Doporučuji ti zavézt ten čínský šrot na SD.

Prodávají se ještě dnes nějaké televizory, které nejsou zfušované?? Tureckej "Vestel - Panasonic"? Nebo nějaké LG?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so únor 03 2024, 8:51    Předmět: Citovat

Prodává se to, co lidi nejvíc kupují, tedy laciné sra.ky.

Příklad tazatele je názorný příklad, přece nebudeme staré bábě kupovat dražší TV, beztak už tady dlouho nebude. Tak se koupí nejlevnější šrot.

Jinak, TV se bere jako spotřebka, má vydržet záruku a když vydrží déle, je to bonus. Ekonomika přece musí růst (asi až do nebe?). Co na to ochránci přírody? Nic!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frr



Založen: Feb 02, 2024
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so únor 03 2024, 20:41    Předmět: Citovat

Aby nebyla mejlka: téhle paní naprosto nemám problém koupit bednu/placku za dvojnásobek peněz - pokud budu mít pocit, že platím za snadné ovládání a stabilitu, nikoli za pozlátko a zbytečné pičurády, které budou reálně spíš překážet. Jak říkám, vzal jsem "stejný segment od značky Philips", na základě předchozí dobré zkušenosti. Ano vím že je to už pár let taky čína.
EDIT: na předchozích generacích Philipsu se Saphi se mi líbilo, že 3.5mm sluchátkový výstup měl nezávislou regulaci hlasitosti na výstupu do repráků, a fungovalo oboje zároveň. Což tahle nová placka už nemá (sluchátkový výstup).

Ano spousta "starých dobrých evropských" značek má dnes uvnitř to samé šasi od Vestelu. A ne že bych si na Vestel stěžoval. Když měli nedávno v jedné řadě televizí bug, kdy "čínsky"(turecky) inovativní automatická aktualizace seznamu kanálů odmazávala zdravé předvolby, spravil to na první pokus update firmwaru. Taky se mi na Vestelu líbí, že jdou úplně vypnout tónové korekce a "vylepšení" (takže jde přímo připojit na prasáka venkovní pasivní repráky).

Třetí z "levného triumvirátu" je teoreticky TCL, firmware jejich levných modelů je taky "něco svého", ergonomie na mě působila poněkud čínsky - ale lidi dost chválej jejich vyšší modely.

Nevím jak Panasonic, jestli ještě dělají něco skutečně svého japonského.

Jinak už mě napadá asi leda Sony - tahle značka mívala ergonomii ovládání na úrovni, ale je to tak 20 let, co jsem od nich naposled něco držel v ruce... Dělají vůbec ještě televize?

LG a Samsung nemám rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2024, 9:27    Předmět: Citovat

Automatická aktualizace se dá v menu vypnout pokud je defaultně zapnutá.
Co se týká výrobců TV, tak jsou to korejci LG, Samsung, turecký Vestel a pak hromada výrobců v Číně, takže i Panasonic a Sony jsou jen čínské TV.
Některé levné typy LG jsou hybridy, desky a soft LG, zbytek (panel, bedna) jsou čínské.
Z hlediska oprav je na tom nejlépe LG, Vestel, pak Samsung (ale u Samsungu poslední dobou masivně odchází panely), no a nejhorší jsou ty čínské mrchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frr



Založen: Feb 02, 2024
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út únor 06 2024, 12:26    Předmět: Citovat

Do záznamu pro veřejnost: jsem v kontaktu s autorizovaným servisem a "spolupracujeme". Slíbil jsem, že nebudu sdělovat informace třetím stranám. Proto se v tuto chvíli odmlčím. Odhadem během dvouciferných dnů bych mohl svým přičiněním nasbírat nějaká data, a nějaký závěr mého případu bude spíš v řádu týdnů - možná ve velmi obecné rovině zde poté zpětně poinformuji (vyřešeno/nevyřešeno). Dojem ze značkového servisu zatím velice příjemný - což jako servisák hodnotím jednoznačně kladně. V mé denní praxi se mi tohle nestává často.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frr



Založen: Feb 02, 2024
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so duben 20 2024, 7:11    Předmět: Citovat

Jenom stručně do záznamu jak to vypadá:
Zatím nemám definitivní závěr, ale vyvíjí se to "dobře" Smile

Novou PUS7608 jsem si v určitém bodě stáhl domů, abych ji měl na očích, na venkově běží moje mírně olítaná PUS7506 = předchozí generace.
Uvolňování nových verzí firmwaru probíhá v několika kolech: po interním testování dostanou novou verzi k dispozici servisy, teprve pak je vystavena "veřejně" (začne ji rozdávat helpdesk a chodí automatickým downloadem).
Pokud se nějaký problém projevuje jednou za dva týdny, tak bohužel několik týdnů trvá i spolehlivá reprodukce.

Aktuálně se zdá, že firmware TPN236E_V236.004.030.001, který jsem po volném uveřejnění flashnul v půlce března, vyřešil nejhorší příznaky. Tzn tou dobou měla tato verze za sebou minimálně měsíc interních testů a omezeného nasazení v servisech. Podle mého tato verze vznikla pár dnů poté, co jsem privátně předal výrobci první kus logů ze své konzoly - těžko říct, zda jsem něčím reálně přispěl.

Zaznamenal jsem v této verzi asi dva další quirky, u kterých momentálně pomohlo "letmo vystoupit a nastoupit". Pár dnů jedu následující veřejnou verzi (patchlevel .31), zatím bez problému, na hodnocení je brzo. Mám informaci od servisu, že kdybych chtěl, mají k dispozici další "opravdu slibnou" novou minor verzi, která zatím nezazlobila. Popravdě... nic mě v tuto chvíli už do bleeding edge netlačí Smile Mám čas si hrát a svévolně hledat hnidy. Kdybych neměl čas, patrně bych problém mohl prohlásit v tuto chvíli za vyřešený.

Rád bych veřejně poděkoval servisu výrobce za bezvadnou spolupráci.

Mám v plánu "ještě chvíli" logovat a tu a tam poslat zpětnou vazbu (předat výrobci logy). Až mě to přestane bavit, tak se na to vykašlu.
Tajně doufám, že práce odvedená na testování součástek Saphi/TitanOS GUI nepřijde vniveč s příchodem další evoluční generace hardwaru "nechytrých" televizí PUS series. Zároveň jsem realista. Technologický a produktový vývoj odvětví nejspíš vede "obecně kamsi jinam" a v bližším zoomu marketing výrobce má nejspíš ohledně tohoto segmentu trochu jiné představy a plány, než já podivná konzerva ve svém vlastním světě. V historickém ohlédnutí jsem často zbrojil na minulou bitvu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund