Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Blikání, mihotání zraku: Může být způsobeno elektřinou?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LOVECOKAMZIKU



Založen: Jan 28, 2024
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 0:58    Předmět: Blikání, mihotání zraku: Může být způsobeno elektřinou? Citovat

Zdravím,

mám poněkud nevšední problém / dotaz:

1. Již několik let se potýkám s jevem "blikání zraku"

2. Původně jsem předpokládal, že jde o "dozvuk" dlouhé práce na počítači. Ukázalo se však, že nikoliv.

3. Děje se jen v bytě.

4. Nejzřetelnější je tento jev ráno při přechodu z tmavé místnosti na světlo.

Proč spojuji s elektřinou:

1. Všiml jsem si, že když přejíždím prsty po kovovém těle notebooku, který je zapojen do zásuvky, lze cítit výrazné vibrace.

2. Na některých místech je tento jev výraznější (jiná část města, kancelář), na některých k němu nedochází vůbec (porovnával jsem samozřejmě vícero notebooků. Jev se opakuje prakticky u všech, které mají kovové tělo.)

3. Frekvence oné vibrace je shodná s frekvencí mihotání zraku.

Předem děkuji za případné reakce.

A.
[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7904
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 1:19    Předmět: Citovat

Asi bych zkusil lékařské vyšetření.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31908
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 2:48    Předmět: Citovat

Pokud při doteku NTB vnímáš vibrace, není nic jednoduššího, než vzít tónovej generátor s měřením výstupní frekvence a nějakej větší reprák, pustit do repra tón a prstem na membráně repra zkusit, jestli je kmitočet vyšší nebo nižší - laděním generátoru najdeš shodu. Je možný, že ti něco probíjí ve zdroji toho NTB a ty jseš citlivější než většina ostatních. Pak může bejt vadnej ten zdroj, kterej propustí nežádoucí rušivý napětí na kostru NTB a míň vnímavá osoba to nezjistí...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomZL22



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 23
Bydliště: Zlín-východ

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 6:54    Předmět: Citovat

U toho notebooku tipuju prolínání nepatrného proudu na kostru ze zdroje . Je to vidět i klasickou doutnavkovou zkoušečkou. Také mě jeden notebook takhle doma brněl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BastlXXX



Založen: Sep 12, 2021
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 8:55    Předmět: Citovat

U toho notebooku by mohl být vadný kondenzátor ve zdroji. Na test lze vypájet odrušovací kondenzátor mezi výstupem zdroje a PE. Mělo by se jednat o bezpečnostní Y2, který by se měl správně pokazit jako otevřený (samozřejmě za předpokladu, že zdroj je napájen tří žilovým kabelem). Zdrojů podobné poruchy samozřejmě může být více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 8:56    Předmět: Citovat

To brnění notebooku je neškodné a u některých modelů normální, záleží na provedení síťového zdroje. Na baterky ti určitě nebrní.
Ale s blikavkou to určitě nesouvisí, nás tady kdekoho už v životě brnělo tolikrát, že bychom ji museli mít všichni.
Zato prý to bývá průvodní jev více chorob v počátečním stádiu, kdy si pomalu zvykáš a nedochází ti to. Nemusí jít o oční chorobu, na to stačí vysoký nebo naopak příliš nízký krevní tlak (když to máš hlavně po ránu).
Kdypak jsi byl naposledy na očním, nebo vůbec u lékaře? Neodkládej to vyšetření. Jestli to zanedbáš dlouho, může být hůř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1739
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 10:12    Předmět: Citovat

Vskutku, toho brnění jsem si poprvé všiml, když jsem od známých z Německa dostal kalkulačku (odhaduju 1976). Při lehkém přejíždění prstem po kovovém povrchu při připojeném síťovém zdroji (vlastnoručně vyrobeném s trafem)bylo cítit takové lehounké brnění. Od té doby už na mnoha jiných zařízeních, když se za to chytne pořádně tak to přestane, je to hodně měkké napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3370
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 11:15    Předmět: Citovat

Nepíšeš o jaký přechod na světlo jde - pokud na místo s umělým osvětlením, zkus se podívat čím se tam svítí. Věřím tomu, že s mohutným přechodem na fluorescenční zdroje a nyní LED se můžeš klidně setkávat i s interferencí rychlého blikání zdrojů světla.
žárovka svojí setrvačností spoustu těchto efektů z principu vyřešila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 11:25    Předmět: Citovat

Vibrace jsou způsobeny z externího zdroje z infrasonického generátoru. používá se to na datové spojení mezi počítači bez nutnosti připojení k internetu a blikání je způsobené UV bleskem ( přísvitem) z UV fotoaparátu, nebo UV kamery a podobá se to "blikání zraku"
Je to zcela normální doprovodný jev těchto přístrojů. Jev je tím výraznější, čím je infrasonický generátor blíž k NTB, nebo spíš jak daleko je NTB od zdi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 11:41    Předmět: Citovat

BastlXXX napsal(a):
U toho notebooku by mohl být vadný kondenzátor ve zdroji. Na test lze vypájet odrušovací kondenzátor mezi výstupem zdroje a PE. Mělo by se jednat o bezpečnostní Y2, který by se měl správně pokazit jako otevřený (samozřejmě za předpokladu, že zdroj je napájen tří žilovým kabelem). Zdrojů podobné poruchy samozřejmě může být více.

Můžeš upřesnit to ..by se měl správně pokazit jako otevřený..?! Rolling Eyes

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 13:00    Předmět: Citovat

Já to mám taky,ale zvykl jsem si na to, a nevadí mi to. Já bych si zase tipl že to mám z CRT obrazovek do kterých koukám od malička až do ted několi hodin denně, a když nesedím u CRTček, tak sedím pod tlumivkovejma zářivkama nebo rtutovejma výbojkama. Co má toto všechno něco společného? Všechno to bliká (kmitá) a já potom když jdu někam kde to kmitání není (ven), tak mi takhle kmitá zrak. Jak říkám zvykl jsem si na to, a nijak mi to nevadí, a neřeším to. Tak jestli třeba netrávíš taky nějakou delší dobu pod zářivkama třeba, že bys to mohl mít z toho. Jinak to mám podobný, taky to vidím nejvíc ráno, když rychle vstanu, nebo večer když zavřu oči nebo vlezu někam kde je šero, nebo po tom co kouknu do prudčího světla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31908
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 13:53    Předmět: Citovat

Zářivky se v průmyslu už dávno kvůli potřebě míň kompenzovat účiník osazujou vf měničema jako předřadníkama místo tlemivek - pokud už tam rovnou nejsou LEDkový pásy místo výbojkovejch trubic.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 19:41    Předmět: Citovat

Koukám, že nováček nás svým zdravotním problémem oblažil dnes 0:58 hodin. Patrně ponocoval. Od té doby se neozval. Možná dal na vaše rady a už je v péči lékařů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 19:50    Předmět: Citovat

To "brnění" způsobuje jakýkoliv spínaný zdroj, který není uzemněný. Je to nepříjemný, nikoliv nebezpečný. Způsobuje to zřejmě zbytek VF napětí z měniče, co proleze skrz kapacity mezi vinutími v trafu. Samsung se o tom zmiňuje jako mikrovibrace.
https://www.samsung.com/cz/support/mobile-devices/how-can-i-prevent-micro-vibrations/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 22:37    Předmět: Citovat

Brní každý zdroj, který nemá žádný pól sekundáru spojený se zemí, tedy s ochranným kolíkem v zásuvce (zdroje s dvoužilovým přívodem na "euroosmičku" měly noťasy tuším Fujitsu neto Toshiba, už delší dobu jsem to ale u žádného neviděl), brní i takový settopbox nebo DVD, dokud nemá kostru spojenou s nějakým dalším, "uzemněným" zařízením. S tím, jestli jde o trafo klasické, nebo o spínaný zdroj, to nesouvisí. Souvisí to s tím, jestli strana malého napětí je spojená s ochranným vodičem, nebo oba póly "visí v luftě". Vždycky se nějakou kapacitou skrz zdroj nějaký proud protlačí, hlavně, když je ho kudy uzavřít zpět na zem (třeba kapacitou přes podrážky do podlahy).
A trvám i na tom, že na nějakou blikavku v oku to vliv nemá.
Jenže to chce navštívit lékaře a neptat se na internetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund