Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snímání otáček oběhového čerpadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9770
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 22:59    Předmět: Citovat

Na štít čerpadla poblíž ložiska zvenku nalep mikrofonní kapsli (třeba elektret, co se dával do kazeťáků). Běhající rotor vydává zvuk ( viz ty poznámky o stetoskopu, či šroubováku opřenýho o ložisko a ucho). Když odfiltruješ 100hz a 50hz frekvencí, máš přímo indikaci otáčení hřídele. Možná by to ani nevadilo při dostatečné vzdálenosti od statorového vinutí - protější štít. Někdy vydává zvuk i samotná vrtule, která "rozsekává" proud vody ji jdoucí listama lopatek. Za pokus by to stálo. Pak nevím, zda je zvenku zachytitelný rázování magnetického pole rotorovou klecí, že by šlo zachytit nějakou cívkou - tady bys musel hodně potlačovat síťové frekvence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 7:13    Předmět: Citovat

mhepp napsal(a):

Nebo proč se nesmířit prostě s tím, že na začátku topné sezóny zkontroluješ motor a čerpadlo a hotovo...

Že by tohle byl ten důvod proč chci měřit otáček motoru? Smile Rad jsem dostal spoustu, to máš pravdu. Ale většinu takovejch jako od tebe. Já se neptal na přemístění kotle, průtokový snímač nebo spínač, kondenzátor apod. Já chtěl měřit otáčky motoru. Prostě otáčky, nic víc ani nic jiného.

Na fotce rozebraného motoru nic neuvidíš, žádný magnet ani nic podobného tam lepit nejde, psal jsem to hned v úvodním příspěvku. Je celý v horké vodě, všude jsou jen minimální vůle a je špinavý od uhlíku z ložisek. Fotky celého motoru jsou v prvním příspěvku.

Přemisťovat kotel určitě nehodlám, znamenalo by to bourání zdí v baráku, předělávku rozvodů plynu, vody a podobné věci.

S mikrofonem to zkusím, ale mám dost obavy o spolehlivost takového řešení. Je možné že se mi podaří odfiltrovat a vyladit systém tak, že se počet otáček bude dát rozeznat, ale s opotřebením se charakter zvuku nějak změní a přestane to fungovat. V každém případě mám v plánu to zkusit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 371

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 9:02    Předmět: Citovat

Dovolil bych si dvě videa, zkoušel to někdy někdo, jestli to opravdu funguje?
https://www.youtube.com/watch?v=XUryBVnxpZ8
https://www.youtube.com/watch?v=SPj2ANojRkc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 9:04    Předmět: Citovat

Nechápu, když píšeš, že je to čerpadlo vyběhané proč místo složitého řešení snímání otáček ho nevyměníš. Nové se dá pořídit už od tisícovky.
https://www.obchodcerpadel.cz/obehove-cerpadlo-ohi-15-60130-230v-teleso-z-litiny-vcetne-sroubeni-nahrada-za-grundfos-ups-15-60-130mm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 9:13    Předmět: Citovat

citace:
Dovolil bych si dvě videa, zkoušel to někdy někdo, jestli to opravdu funguje?

Funguje, ale ukazuje to magnetické točivé pole, takže to pouze indikuje, že je čerpadlo zapnuté. Ukazatel se bude točit i když se hřídel zakousne a rotor se netočí. Dá se tím zjistit směr otáčení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 14:48    Předmět: Citovat

alj napsal(a):
Nechápu, když píšeš, že je to čerpadlo vyběhané proč místo složitého řešení snímání otáček ho nevyměníš. Nové se dá pořídit už od tisícovky.

Tak znovu zopakuju:

-čerpadlo jsem samozřejmě vyměnil.

-rozhodně tam nehodlám cpát nějaký polský šmejd, měnil jsem jen rotor a stator ze stejného typu čerpadla, příruba zůstala původní. Pokud bych chtěl měnit celé čerpadlo, musel bych demontovat celý kotel a dát tam takové jež doporučuje výrobce kotle.

-snímač otáček tam chci proto, abych věděl KDY mám příště čerpadlo vyměnit, protože začně ztrácet otáčky. Až se zastaví úplně je už pozdě.

-ten indikátor se točí i když v motoru rotor vůbec není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1641
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 15:33    Předmět: Citovat

Což zkusit měřit přetlak, co to čerpadlo dá? Bude přímo úměrný otáčkám. Akorát tam musí být ventil, kterým výstupní obvod zcela uzavřeš, aby byly standartní podmínky. No a měření nebude průběžné, ale jen občasné, když si vzpomeneš.
P.S.: Kupodivu - odstředivé čerpadlo má nejvyšší točky při práci do zavřeného potrubí, nulový průtok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 16:25    Předmět: Citovat

Bohužel tajíš co máš za kotel. Jednoduché řešení snímání otáček bez zásahu do čerpadla asi není. Pokud jsi čerpadlo vyměnil, tak bych to neřešil. Životnost dnešních plynových kotlů se počítá tak 15 nebo maximálně 20 let. Pak jsou zralé na výměnu a začíná se na nich sypat vše. Čerpadlo běžně těch 15 let vydrží také. Pokud jsi čerpadlo vyměnil po 12ti letech, tak než se zadře podruhé budeš stejně muset vyměnit celý kotel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 17:21    Předmět: Citovat

Sorry, ale úvahám o teoretické životnosti či neživotnosti apod. se už účastnit odmítám, vše k tomu už bylo několikrát řečeno, opravdu to nebudu znovu a znovu opakovat.

S tím tlakem by to bylo asi dost komplikované s nejistými výsledky. Systém je stále pod tlakem který bude řádově větší než jaký dovede vytvořit 100W čerpadélko, takže bych topeni musel nějak odtlakovat nebo vypustit a pak to měřit. Jaký je vztah mezi otáčkami a tlakem těžko říct, pokud je nezměřím, tak to nezjistím a pokud je změřím, tak už nebudu potřebovat měřit tlak Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 17:33    Předmět: Citovat

Odcházející ložiska u strojů se identifikují snímáním hluku a/nebo vibrací a/nebo měřením jejich spektra.

Možná by nebylo od věci něco takového zkusit (vhledem k ceně pochopitelně nikoliv na profesionální bázi).

Na šmatlafoun existují aplikace typu spektrální analyzátor. Kdyby se s něčím takovým (pomocí u čerpadla pevně zabudovaného snímače a na founu vstupu pro sluchátka, kde je i ext. mikrofon) změřila spektrální charakteristika nového čerpadla a pak "jetého", možná by to mělo jakousi vypovídací hodnotu...

Ale je otázka (a tak je to vždycky), zda se spíš neutopíš v experimentech a zda by u zařízení této ceny prostě skutečně nebylo nejlepší ho periodicky měnit.

Podle mě spoléhat na pokles otáček v souvislosti s vůlí v ložisku je nesmysl (vůbec to nemusí být reprodukovatelný jev).

Ale dělej jak chceš...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 18:36    Předmět: Citovat

Tazatel ve svých odpovědích uvádí, že čerpadlo má v ložiscích axiální vůli do 3 mm a v radiálním směru až 1 mm. No, jestli jsou ta kluzná uhlíková ložiska již v takovém stavu, pak se nelze divit, že se čerpadlo časem úplně zastaví. Tam již opravdu pomůže jen jeho výměna.
Rotor motoru, který je ve v ložiscích uvolněný, obvykle i vibruje a tím vydává zvuk, který by měl tazatele varovat. Navíc, plynové kotle musí mít mimo provozního termostatu instalovánu i bezpečnostní ochranu proti přehřátí. Jestli se za provozu kotle čerpadlo zastaví, termostat nebo bezpečností pojistka kotel vypne. Majitel pak velmi rychle zjistí, že nazrál čas na výměnu čerpadla. Co se týče názoru tazatele na kvalitu polských čerpadel, myslím, že pokud sám chce provozovat v kotli vadnou „sračku“, nemá morální právo, na tomto fóru zpochybňovat polská čerpadla a ještě být nespokojen, že od členů EB nedostal návod, jak měřit otáčky svého vadného mokroběžného oběhového čerpadla, před jeho havárií!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 20:35    Předmět: Citovat

Já to vzdávám, to je pořád dokola. Mám pocit že mluvím se hluchými.

Několikrát jsem psal, že jsem čerpadlo vyměnil a že evidentně jelo se sníženými otáčkami několik let čemuž chci předejít a ne čekat až se zase zasekne úplně. Kotel nebyl roky schopen rychle vytopit boiler, myslel jsem že má výměník malou tepelnou kapacitu, ale teď to krásně jede. To že vypadne havarijní termostat jsem tu taky psal, ale rozhodně se na to nebudu spoléhat a instalovat tam nějaký polský šunt. To opravdu ne Smile.

Podle intenzity zvuku se stav ložisek poznat nedá, jsou tam třecí ložiska ve vodě a rotor nijak nevibroval ani s uvedenými vůlemi. I sevisman jež čerpadlo měnil říkal, že je asi OK, musel jsem ho presvědčovat ať ho rozebere.

Zkusil jsem mikrofon na motoru a z toho poznat otáčky nejdou. Když jsem udělal FFT, nějaké drobné peaky tam byly, ale když jsem měnil otáčky, ani se nehly. Zato tam bylo dost poznat když se spustilo topeni (asi plyn a ventilátor) a taky zapínání oběhového čerpadla na teplou vodu z kohoutku.

Jestli je pokles otáček způsoben vůlí v ložisku nebo čímkoliv jiným je mi jedno, právě proto je chci měřit a v případě poklesu vyměnit čerpadlo. Nemít tam ten boiler, tak bych vůbec nepoznal že čerpadlo jede se sníženými otáčkami a stejně jako někteří zde bych tvrdil že mi jede bez problému 15let. Z toho ale 1/3 doby bych topil s mizernou účinností, protože nebyl dostatečný průtok vody výměníkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 20:53    Předmět: Citovat

Tak já ti to napíšu úplně jednoduše:

do uvedeného čerpadla na 99% nelze ani dovnitř, ani vně vestavět spolehlivý snímač otáček. Důvody jsou v naprosté většině fyzikální.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 21:34    Předmět: Citovat

martinkopp:
Ten nápad se sledováním otáček můžete opravdu vzdát. Tyto motory, navíc zvyšují a snižují otáčky i podle zatížení. Nemají konstantní otáčky při proměnlivém průtoku vody v topném systému.
Nejste sám, kdo má ve svém kotli instalováno oběhové čerpadlo. Též ho mám. Již 22 let. Až v posledních deseti letech, před topnou sezónou pozvu technika, aby kotel vyčistil, zkontroloval ho a seřídil. Dokonce mi změří i účinnost spalovacího procesu. No a při tom zkontroluje kotel i při plném výkonu. Jednoduše pustí na chvíli teplou vodu do umývadla a pozoruje, zda tepelný výměník kotle (na straně spalin) stíhá teplo absorbovat, a to bez přehřívání a bez nutnosti automatické modulace výkonu. Na straně vody toho spalinového výměníku, je právě to čerpadlo od Wila…
Ale vymýšlet, jak kontrolovat otáčky za chodu čerpadla? A co když se Vám na starém kotli „podělá“ něco jiného, k čemu po letech již neseženete náhradní díl? Vždyť na kotli nestárne jenom to čerpadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 22:41    Předmět: Citovat

Nevím proč kontrolovat otáčky. Stačí dvojitý manometr a tlak před a za čerpadlem. Podle rozdílu je vidět, jak čerpadlo běží. Tak to bývalo běžně nainstalováno na kotelnách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund