Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Operační zesilovač 5MHz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 17:51    Předmět: Citovat

Pěkné, kdybych to zapojoval, dal bych do napájení oscilátoru a koncového zesilovače tlumivky, aby to nebylo všechno na jednom plusu, mám rád když jsou v zapojení nějaké cívky Smile

Naposledy upravil samponek dne po leden 22 2024, 17:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5018
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 17:54    Předmět: Citovat

No výborně.
Ve schématu máš pár chybek.
Například vazební kondenzátor 22n nebude připojen na emitor J-FETu ale na jeho D.

Poslední zesilovací tranzistor asi nemá v emitoru zakreslený odpor.
Taky se mi zdá, že rozkmit 9V při zátěži 50Ohmů není možný. Maximálně 6V.

Bylo by dobré součástky označit (R1-Rn , C1 - Cn,...) , aby se nemuselo psát třetí tranzistor zleva".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 18:16    Předmět: Citovat

Jj, máš PavleFF pravdu jak s tím kondem, tak se značením. Maloval jsem ve spěchu, čekaly mne domácí úkoly Smile . Časem přemaluji, to bylo hlavně pro představu, jak to nakonec vypadá.- V tom emitoru posledního tranzistoru ale odpor nemám, emitor jsem připojil natvrdo.
Samponek: já cívky moc nemusím, ale je to nezkušeností a mám obavy z výroby - jakou hodnotu, jaké jádro, jaký materiál, jaký drát, kde to nakoupit (zásoby v téhle oblasti nemám), a hlavně nemám zkušenost s výpočty. Nicméně pokud bys doporučil nějakou indukčnost, která je vhodná a je k mání třeba v sortimentu GME, rád ji tam přidám, aby to celé bylo jak má být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 671

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 18:31    Předmět: Citovat

To co nakreslil šamponek je přesně příklad toho, jak to nedělat.
Jenom díky kvalitě moderních operačních zesilovačů mu to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5018
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 19:47    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
... V tom emitoru posledního tranzistoru ale odpor nemám, emitor jsem připojil natvrdo...
To není moc dobré. Chceš stabilní amplitudu/zesílení.
Emitorový odpor stabilizuje pracovní bod a někdy definuje zesílení tranzistoru. Je to školní zapojení.
Takto se ti bude měnit pracovní bod s teplotou a může to začít ořezávat jednu nebo druhou špičku sinusovky.

Opravdu dosáhneš rozkmitu 9V, když na výstup zapojíš 50Ohmů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 19:54    Předmět: Citovat

Mužeš použít třeba tlumivky z kanálových voličů Tesla, mají tyčinkové feritové jádro a slouží k filtraci napájení mezi jednotlivými stupni, filtraci ladícího napětí atd. a pro tvůj případ se hodí indukčností i zatížením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 20:31    Předmět: Citovat

To spojení trimr 4k7 paralelně na emitorový odpor 100 Ohm je půvabné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 7:47    Předmět: Citovat

Díky za připomínky - zítra budu zase chvíli v dílně, upravím, doladím, zase oměřím, dám vědět.
Samponek: kanálový volič nemám. Zkoušel jsem počítat, ale ztratil jsem se v tom. Koukal jsem do různých vf schémat, indukčnosti v napájení obvodů pracujících na 3-7Mhz se pohybují od 20 do 50uH. 33uH by stačilo? - mají je k mání miniaturní u GME ( https://www.gme.cz/v/1489733/gym-cym-ec24-330k-tb-tlumivka ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 8:51    Předmět: Citovat

Ano a vem na zatížení 0.5W, mají silnější vodič a menší stejnosměrný odpor a tím menší úbytek napětí.
Aby se ti nerozhodily pracovní body. protože tak jak to máš zapojené, rozhoduje každý volt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 671

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 12:50    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
Díky za připomínky - zítra budu zase chvíli v dílně, upravím, doladím, zase oměřím, dám vědět.
Samponek: kanálový volič nemám. Zkoušel jsem počítat, ale ztratil jsem se v tom. Koukal jsem do různých vf schémat, indukčnosti v napájení obvodů pracujících na 3-7Mhz se pohybují od 20 do 50uH. 33uH by stačilo? - mají je k mání miniaturní u GME ( https://www.gme.cz/v/1489733/gym-cym-ec24-330k-tb-tlumivka ).


Obecně pro výběr blokovací tlumivky platí:
- měla by mít SRF (sériovou rezonanční frekvenci) podstatně vyšší než filtrovaný kmitočet
- dostatečně malý stejnosměrný odpor proti napájecímu proudu
- rezonanční kmitočet ve spojení s kapacitou blokovacích kondenzátorů by neměl spadat do oblasti pracovních kmitočtů zátěže ani jejich harmonických
- nepoužívat žluté máčené keramiky pro blokování věcí nad cca 4MHz - neblokují vůbec a chovají se jako tlumivka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so leden 27 2024, 12:09    Předmět: Citovat

HF_Tech: Čteš mi myšlenky! Dokončuji novou verzi předchozího zapojení a zrovna přemýšlím, jaké kondenzátory nejlépe použít.
Prosím Tě, mohl bys kouknout na přiložené fotky a dát mi tip, které by byly nejvhodnější?
Předpokládám, že 1-4 ne (i když jsem je v různých komerčních rádiích viděl mraky), 5 si nejsem jistý, 6-10 ano, 11 si nejsem jistý, asi zbytečně velké.
Předem díky,
Fanda



Kondenzatory 1-5.jpg
 Komentář:
Typy kondenzátorů 1-5
 Velikost:  71.61 kB
 Zobrazeno:  17 krát

Kondenzatory 1-5.jpg



Kondenzatory 6-11.jpg
 Komentář:
Typy kondenzátorů 6-11
 Velikost:  92.3 kB
 Zobrazeno:  25 krát

Kondenzatory 6-11.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 671

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 12:29    Předmět: Citovat

8,9 rozhodně ne
9,10 spíše ne
3,4 v nouzi by šli

1,2 by se to chtělo podívat do katalogu, já už si ti kódy nepamatuju
Pro vf byly vhodné ty ve větším pouzdru, ale jsou to součástky už více jak 30let staré
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 17:31    Předmět: Citovat

HF_Tech: díky za info. Teď bych potřeboval tip, které kondenzátory určitě ano a kde je koupit Smile
PavelFF a ostatní:
Předchozí schéma vypadalo ideálně, ale ve skutečnosti to bylo na výstupu při 50ohm zátěži daleko slabší (byl jsem v domnění, že měřím se sondou přepnutou na 50 ohmů, ale ve skutečnosti byla přepnutá na 1Mohm) - Pavel FF to vytušil, díky! No jo, veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest.
Tak jsem to předělal a vše je na tranzistorech BCP54. Tentokrát jsem nezatěžoval sondou (uznávám, že jsem si koledoval o zničení vstupu osciloskopu), ale skutečným 50 ohm odporem.
Výsledek něco kolem 4,4Vpk-pk, což pro mé účely stačí. A kdyby to nestačilo, tak jsem ještě cvičně zkusil připojit LM6171 - výsledek 9,7Vpk-pk, takže spokojenost (zapomněl jsem do schématu namalovat blokování napájení u OZ, ale mám ho tam přesně dle DS).
Všem díky za předchozí rady a přeji pohodu,
Fanda
P.S.
Ta žlutá stopa je před OZ, ta modrá na výstupu OZ při reálné zátěži 50ohm.



OSC5Mhz_prubeh.jpg
 Komentář:
Průběh na výstupu LM6171
 Velikost:  137.55 kB
 Zobrazeno:  19 krát

OSC5Mhz_prubeh.jpg



OSC5MHz_schema.jpg
 Komentář:
Nové schéma oscilátoru 5MHz
 Velikost:  97.76 kB
 Zobrazeno:  45 krát

OSC5MHz_schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5018
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 19:15    Předmět: Citovat

C9 asi není zapojen na kolektor T2.

Na výstupu konc. stupně generátoru bývá zařazen odpor kolem 50 Ω. Tím je definovaná výstupní impedance generátoru 50 Ω (za předpokladu, že koncový stupeň má výstupní odpor ještě mnohem menší). No a pak připojíš na výstup zátěž 50Ω a napětí klesne právě na polovinu.

V tvém případě má výstup z generátoru (ať z T3 nebo z LM6171) vyšší vnitřní odpor, protože napětí po zatížení klesne víckrát než 2x.

V kolektoru T3 je odpor R9 110Ω (plus ještě tlumivka), takže výst. odpor nemůže být nikdy menší.

LM6171 taky asi není dělaný na zatížení odporem 50Ω. Počítají spíš se zátěží 100Ω(viz datašít).



LM6171.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.64 kB
 Zobrazeno:  17 krát

LM6171.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 23:05    Předmět: Citovat

C9 - dvakrát v podstatě stejná chyba při kreslení, to jsem se předvedl!!!
Díky za upozornění i další komentář k 50 ohmům, pokusím se ještě upravit.
Ten LM6171 jsem měl po ruce, tak jsem ho jen cvičně vyzkoušel, ale asi už další posílení nebude třeba. I tak ale díky za upozornění.
Generátor (bez OZ) jsem už zkusil cvičně použít k mému účelu (v podstatě měření impedance roztoků přes stěnu nádoby), pomohl mi potvrdit, co jsem potřeboval, tak jsem spokojený. Tedy kromě těch chyb při malování schemat....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund