Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Operační zesilovač 5MHz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 0:08    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Hmm, ale 5V na 50Ω ...
Údaj 5V jsi zavedl ty. Tazatel ho neuvedl. Má signál 350mV a chce zesílení alespoň 5x. Chce 5MHz, ale ne 5V. Samozřejmě by se 5V šiklo, ale tazateli stačí míň.

Jinak v generátoru mám na výstupu AD811 naprázdno amplitudu 5V a na výstupu OZ je zařazený odpor 47Ω. Takže k přetěžování nad přípustné hodnoty - při chodu do zátěže 50Ω - zaručeně nedochází. Skoro ani při chodu do zkratu, ale tomu se snažím vyhýbat.

Dívám se na cenu AD811 a úplně levný není (od solidního prodejce).
Ale funguje perfektně. Pro 5MHz úplně bez debaty. Doporučuju. Mimochodem, já ho před 15lety dostal zdarma od zdejšího uživatele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 9:34    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
...Nějaký IO pro koncový stupeň z CRT aplikace by možná nebyl tak úplně nepoužitelný, ale myslím si, že bude problém s tím rozumně nízkým napájením (nebo značnou výkonovou ztrátou při vyšším)...
...Napadá mě něco jako koncový stupeň pro malý KV vysílač...

Taky jsem to zadání četl nedbale a představil jsem si videosignál, konečně asi jsem taky nebyl jediný, omlouvám se:
Fanda nemá generátor, ale oscilátor. Půjde tedy zjevně o jediný kmitočet, možná i modulovaný, tedy o poměrně úzkopásmovou záležitost, na kterou by stačil koncový stupeň vysílače, klidně i ve třídě C, pracující do rezonančního obvodu, a za ním filtr harmonických, který by průběh vyleštil na sinusovku a ještě přizůsobil výstup k 50 Ω. Vhodných zapojení se dají na radioamatérských stránkách dohledat desítky.
Existují i konce ve třídě A, které, pracují-li v lineárním režimu a jsou buzené sinusovým signálem, na výstupu nijak náročný filtr nevyžadují. Ovšem jejich energetická účinnost nic moc.

Ten CRT koncák jsem vůbec neměl na mysli integrovaný (ty zvládaly výstupní proud tak do 2 mA), ale diskrétní s aktivní zátěží, například jeden kanál z modulu G některé z televizí řady C110 nebo C416, samozřejmě přeosazené součástkami tak, aby to dalo potřebný proud při napájecím napětí desetkrát nižším, než původně.
Ale ve světle toho nepochopení, které se tu táhne od začátku, je to už jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 10:07    Předmět: Citovat

Děkuji za tipy a nápady všem.
Koukal jsem na LF156/157, LM715, v nabídce obvyklých firem už nikde nejsou, jedině na ebay, ale tam si nejsem jist, co bych vlastně za velkou cenu koupil.
A máte pravdu - nepotřebuji 5V, stačily by mi volty 2 (rms), víc by bylo s výhodou, ale netřeba se nutit. Mám to pro měřící účely při nějakém experimentu, asi možná dojde i na modulaci.
Zaujal mne AD811, je sice relativně drahý, ale dostupný. A hlavní je to, že PavelFF s ním má zkušenost - přesně to jsem potřeboval, díky.
Ale ještě než do něj investuji -PavleFF - byl bys ochotný poskytnout schéma, nebo by mi stačila zkušenost, jak jsi přizpůsoboval tvůj zdroj signálu k AD811.
Já mám jako zdroj 5MHz Colpitsův oscilátor s krystalem a jedním tranzistorem BF241 a výstup je lehce posílený JFET BF245, takže mi to dává na výstupu 350mV při zátěži 2kohm (napájení 12V). Když to zatížím víc, tak už mi to sinusovku zkresluje.
Předem dík, Fanda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 12:00    Předmět: Citovat

Nic proti vašim soustrojím s operáky, boostery, komplementáry, ale mělo by to jít i nejprostším způsobem s jedním BFR96 v A-čku, neladěným trafem a malou emitorovou degenerací. Modulovaný signál to úspěšně zesílí taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1751
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 12:12    Předmět: Citovat

Ano, v jednoducjsti je síla. Co takhle historický MAA661 a za něj emitorový sledovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 12:12    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
JirkaZ napsal(a):
Hmm, ale 5V na 50Ω ...
Údaj 5V jsi zavedl ty. Tazatel ho neuvedl. Má signál 350mV a chce zesílení alespoň 5x. Chce 5MHz, ale ne 5V. Samozřejmě by se 5V šiklo, ale tazateli stačí míň.


Omlouvám se, moje chyba. To je to rychločtení a následně myšlenková fixace něčeho, co tam fakt nebylo...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 12:16    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
nepotřebuji 5V, stačily by mi volty 2 (rms), víc by bylo s výhodou, ale netřeba se nutit. Mám to pro měřící účely při nějakém experimentu, asi možná dojde i na modulaci.
Já mám jako zdroj 5MHz Coolpitsův oscilátor s krystalem a jedním tranzistorem BF241 a výstup je lehce posílený JFET BF245, takže mi to dává na výstupu 350mV při zátěži 2kohm (napájení 12V). Když to zatížím víc, tak už mi to sinusovku zkresluje.


Tohle kdybys napsal hned na začátku, tak jsme si mohli všichni ušetřit ty nesmyslné úvahy (i když je pravda, že i finálně nepoužité mentální cvičení má taky něco do sebe).

FandaNew napsal(a):
Koukal jsem na LF156/157, LM715, v nabídce obvyklých firem už nikde nejsou, jedině na ebay, ale tam si nejsem jist, co bych vlastně za velkou cenu koupil.


LF157 sice ne, ale MAB357/MAC157 úplně bez problémů a za pár korun...

Ovšem na 5 MHz a rozumný výstupní rozkmit je v podstatě nepoužitelný, viz příloha. Kromě toho by potřeboval na výstupu doplnit komplementárními emitorovými sledovači (podobně jako uvádí výše šamponek) a je otázka stability takového zapojení...

Dle konečně už téměř úplně sdělených požadavků se kloním k jednoduchému řešení s jedním transistorem ve třídě A, jak píše kolega výše. Tedy za předpokladu, že nebude třeba, aby výstup byl amplitudově stabilní...



LF1xx-3xx_output_voltage_swing_vs_freq.png
 Komentář:
 Velikost:  39.06 kB
 Zobrazeno:  18 krát

LF1xx-3xx_output_voltage_swing_vs_freq.png



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 14:04    Předmět: Citovat

NE592 s emitorovým sledovačem na výstupu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 14:38    Předmět: Citovat

Je to pro jediný kmitočet, tedy signál lze na výkonovým výstupu zesílit jediným tranzistorem. Jestli se objeví nějaké to zkreslení, spraví to rezonanční obvod, který se naladí na provozní kmitočet, ten případné zkreslení sinusovky výrazně potlačí. Přizpůsobení ke koaxiálu 50 Ω se pak dosahuje polohou odbočky na cívce, nebo kapacitním děličem, který bude tvořit ladicí kapacitu, a z něhož se bude odebírat výstupní signál.
Další možností je dolní propust (LC ∏-článek), kterým se k vedení výstup přizpůsobí. Po potlačení harmonických zbude sinus.
Tady se přímo nabízí budit ten rezonanční obvod tranzistorem ve třídě C, o harmonický průběh se postará laděný obvod a energetická účinnost bude daleko vyšší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 14:41    Předmět: Citovat

No prostě ten PA KV vysílače, jak už jsem psal někde výše Wink

Ale tazatel mlčí ohledně potřebné amplitudové stability. Jakmile tam totiž bude LC rezonanční obvod, tak bude výstupní amplituda závislá na kdečem, nejen na zátěži...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 16:27    Předmět: Citovat

Amplituda se dá jednoduše uhlídat a stabilizovat, to už je to nejmenší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 16:29    Předmět: Citovat

Hm, ta stabilita by byla dobrá.
Za nedostatek infa se omlouvám, neuvedl jsem přesně požadovanou voltáž, moje chyba, ale přesně to zatím sám nevím, ale jak jsem psal, jednotky voltů by asi byly ty pravé, tedy stačí nižší jednotky voltů, klidně ty 2Vrms, nicméně stabilní při zátěži 50ohm.
Výkon zatím nepotřebuji, pokud přece jen, tak bych si pak asi koupil něco hotového třeba z Aliexpresu, jednak na to nemám moc času, jednak s vf nemám dost zkušeností, abych se do něčeho takového pouštěl.
Jednotranzistorový zesilovač s BF241,navázaný na BF 245 jsem zkoušel, ale výsledek nevalný, při zatížení se sinusovka zmenšila a zkreslila nepoužitelně - udělal jsem dalších pár pokusů i s dvěma tranzistory, maximálně jsem dosáhl 600mV, což je málo a tvar sinusovky nic moc.
Tak jsem sáhnul po operáku LM6171 (měl jsem ho v šuplíku od kamaráda) zapojeném dle DS - jednotkové zesílení mi nevadilo, chtěl jsem hlavně oddělení signálu tak, abych ho alespoň mohl trošku zatížit nějakým dalším stupněm (viz třeba zmíněný emitorový sledovač), aniž bych pomrvil původní signál. Ale k ničemu to nevedlo, jakmile jsem připojil signál na vstup operáku, tak mi signál z BF245 kleknul na cca 10mV.
Tak jsem to raději vzdal a protože s vf mám minimální zkušenosti, tak jsem si řekl, že se poradím s chytřejšími - takže jsem napsal sem.
Pořád se mi líbí řešení s AD811, jak ho zmínil PavelFF, jen si nejsem jist tím přizpůsobením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 18:31    Předmět: Citovat

Jen počkejte až to tu vypere Danhard...
Žádná C třída a laděný obvody snad nejsou potřeba.
Jen od boku, abychom se vešli do katalogových hodnot BFRka:
proud kolektoru 30 mA, vstupní signál 400 mV šš, výstupní 7 V šš, amplituda v pásmu 1 dB 500 kHz až 15 MHz. Tráfko na toroidu jsem nepočítal, neznám Al těch noname neznačených.



A_trida1.png
 Komentář:
 Velikost:  31.74 kB
 Zobrazeno:  29 krát

A_trida1.png



A_trida2.png
 Komentář:
 Velikost:  36.04 kB
 Zobrazeno:  23 krát

A_trida2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 20:42    Předmět: Citovat

FandaNew napsal(a):
...Jednotranzistorový zesilovač s BF241,navázaný na BF 245 jsem zkoušel, ale výsledek nevalný, při zatížení se sinusovka zmenšila a zkreslila nepoužitelně - .... maximálně jsem dosáhl 600mV, což je málo a tvar sinusovky nic moc.
Tak jsem sáhnul po operáku LM6171 (měl jsem ho v šuplíku od kamaráda) zapojeném dle DS - jednotkové zesílení mi nevadilo, chtěl jsem hlavně oddělení signálu tak,...., jakmile jsem připojil signál na vstup operáku, tak mi signál z BF245 kleknul na cca 10mV....
Asi bude dobré sem dát zbytek tajemství, schémata, co máš za oscilátor, jak jsi připojil navazující stupně, jaký impedanční převodník jsi použil (použils ho?),...

FandaNew napsal(a):
...Pořád se mi líbí řešení s AD811,...jen si nejsem jist tím přizpůsobením.
Na AD811 můžeš zapomenout. Je to sice operační zesilovač, který od začátku poptáváš, funguje skvěle, ale impedančně je vstup úplně jinde než potřebuješ. V datašítu používají vstupní odpor (50-75)Ω Jinak by jim to nefungovalo do 100MHz. Je to operák, který funguje od nulového kmitočtu do velmi vysokého kmitočtu, což nepotřebuješ. Já ho mám připojený za generátorem MAX038, který má velmi malou výst. impedanci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2024, 10:00    Předmět: Citovat

Strašně čmárám, tak se mi do toho moc nechtělo. Teď jsem tak nějak přemaloval a posílám.
Co k tomu ještě dodat, abych popsal úplně všechno.
Na krystalu je krásná sinusovka 1,5Vrms, za BF241 je napětí cca 220mV.
Ten čárkovaný odpor 2k2 je minimum, při kterém je ještě výstupní sinusovka okometricky sinusovkou a výstupní napětí je těch cca 350mV rms.
Celé jsem to postavil na univerzálním dsp, pájeno ze strany spojů, co nejkratší vývody, nevyužité plošky povětšinou uzemněné.
Vše měřeno osciloskopem při vstupní impedanci 1M.
Snad ještě, že bych to potřeboval v rámci možností co nejmenší při použití běžných miniaturních součástek, pokud možno ne SMD. Ale velikost je až poslední starost.
Teď už mi nenapadá, co bych mohl k tomu napsat víc.
U té vstupní impedance u AD811 jsem tušil, že to bude problém, škoda.
Měl bys tedy radu, jak ztohoven?



Osc5MHz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  95.34 kB
 Zobrazeno:  31 krát

Osc5MHz.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund