Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla AZS224 (EDIT: AZS223) nehraje 1 kanál
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Budha



Založen: Jan 18, 2024
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 11:23    Předmět: Tesla AZS224 (EDIT: AZS223) nehraje 1 kanál Citovat

zdravím jsem tu nový, na bazoši jsem koupil za 1000,- tento zesík
respektive ho mám nyní u bratra a chystám se na jeho opravu.

možná to bude prkotina a jen nějaký blbý spoj na kšandách, nebo jen pojistka
co zkontrolovat? chystám se prostříknout poťáky a vypínače

mám preventivně měnit některé kondíky, nebo můžu nechat?
pokud bude KO koncové KD, dá se někde sehnat? případně jaká náhrada
nějaká výměna součástek v korekcích?

děkuji

zesík by měl sloužit v garáži s ARS 140


Naposledy upravil Budha dne pá leden 19 2024, 22:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 11:41    Předmět: Citovat

Prostě vezmi schéma a normálně měř podle něj. Zde na fóru taky najdeš různé tipy k tomuto typu.

Taky ten stroj mám, taky různě vypadával, až ztichnul tuším úplně. Ale kovářova kobyla chodí bosa a tak možná někdy...

On je koncepčně výborný, ovšem provedení lehce pokulhávalo (konstruktér podal dobrý výkon, nicméně realizace ve výrobě už byla slabší).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budha



Založen: Jan 18, 2024
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 18:13    Předmět: Citovat

tak vyčistěno a opraveno, byla to pouze pojistka

DC offset: 100mV a 120mV nic jsem neměnil a s ARS 140 ideální kombinace

musím říct, že na to že je to komplet made in Czechoslovakia je to velmi dobrý výrobek a povedené HIFI !!
klobouk dolů že jsme si dokázali vyrobit komplet všechny elektrosoučástky
- dnes bohužel mrtvé

Ty ARS 140 opravdu hrají moc pěkně
EDIT: ARS 844 !!!
v garáži / dílně to tak budu mít lepší jak v obýváku Cool

audiofilové možná nebudou souhlasit, že přeslechy mezi vstupy, že jedna bedna začne při nižší hlasitosti dříve.. ale toto na poslech nemá vliv. pak začnou hledat mouchy na 100x zvětšeným signálu a sledovat frekvence nad 20kHz...

až to někomu pustím, neuvěří že je to 40let stará Tesla a né Hires True ultra Dolby Cinema se soundbarem s basáčkem 2cm


Naposledy upravil Budha dne ne březen 03 2024, 17:56, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 18:23    Předmět: Citovat

Budha napsal(a):

musím říct, že na to že je to komplet made in Czechoslovakia
klobouk dolů že jsme si dokázali vyrobit komplet všechny elektrosoučástky


No není a nedokázali (tedy kromě toho, že ty existující se dost často kopírovaly).

Co např. ne:

NE5534 (vůbec)
B082 (ten pajcli soudruzi z NDR dle TL082)
KD711/KD712 jsme pajcli dle BD711/BD712

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 18:56    Předmět: Citovat

Bylo toho mnohem víc, co nedokázali opajcovat ani v Tesle, ani v RFT, což byly v dobách RVHP asi technicky nejvyspělejší podniky na zpracování polovodičů ve Východním bloku. Výkonový MOSFETy, nízkošumový bipolární UHF tranzistory, komplementární typ k 2N3055 neboli ke KD503 ... ten výčet by byl opravdu DLOUHEJ.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 19:06    Předmět: Citovat

Ta ss složka 120mV se mi zdá docela dost. Basákem by protékalo cca 20mA. Nekleslo to po nějaké době při zapnutí?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 19:24    Předmět: Citovat

Je to moc. Slušně vychovaný zesilovač má na výstupu DC offset v jednotkách mV.

Když už tedy kolegové tlumí nadšení: AZS224 byl ve své době zastaralý. Tím neříkám že špatný, ale prostě nic převratného. Tohle měla Tesla vyrábět nejdýl v roce 80.

ARS140 je prosím pěkně co? Neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 19:47    Předmět: Citovat

Jo, DC offset výstupu okolo 100 mV je zbytečně moc. Regulační prvek tam není, bude potřeba zasáhnout do symetrie celého "OZ" koncového stupně (protože to diskrétní výkonový OZ je). Ideálně někde na úrovni vstupního diferenciálního zesilovače.

K tomu, co se povedlo nebo nepovedlo (Ekkare):

•výkonové MOSFETy se dělaly v Piešťanech (a dodnes jich pár mám);
•výkonové PNP na úrovni KD50x skutečně nebyly (a podotýkám, že KD50x není ekvivalentem 2N3055); člověk se ale spokojil s KD615-617 a později i KD7xx;
•nízkošumové VF bipoláry v pravém slova smyslu taky ne (i když tedy KF189 a KF190 byly jakýmsi pokusem).

Tehdejší bolševik byl mnohem šílenější než ten dnešní, ale lidi ve fabrikách (a jinde) navzdory němu občas dokázali skoro zázraky...

ransom: co je na tom zapojení zastaralého? Je nadčasové a dodnes skvěle opravitelné (na rozdíl od např. speciálních hybridů Panasonic/Technics, popř. Sony apod.). Když se podíváš na dílo páně Dudka, tak tam najdeš hodně podobností právě s AZS224 (pochopitelně myslím koncový stupeň).

Když slyším slovo "převratný", rozsvítí se mi všechny červené kontrolky a vzápětí se mi obvykle chce zvracet (v 99% se následně ukáže, že oprávněně).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4021
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 20:02    Předmět: Citovat

Protože jeden kanál je funkční, je oprava jednoduší. Pro začátek stačí porovnat kritické naměřené napětí mezi kanály.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 20:30    Předmět: Citovat

JirkaZ:
Nemyslel jsem tím opravdu nic víc, než že podobné zapojení zesilovače mělo přijít o nějakých patnáct roků dřív.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 20:41    Předmět: Citovat

ransome, já přesně nevím, kdy s AZS224 přišli, ale psát to, že Tesla měla s tím řešením přijít o 15 let dříve, je prostě úplná blbost.

Pokus o upřesnění: dejme tomu, že to byl rok 1989, o 15 let zpět je rok 1974. Ukaž mi libovolný typ zesilovače západní provenience, který byl v tomto roce řešený stejným způsobem jako AZS224.

Asi netušíš, jak to probíhalo v tehdejším tuzemském vývoji a výrobě. Co všechno nebylo myslitelné, o co se člověk musel rvát a prosit atd. Já ano, byl jsem přímým účastníkem (i když ne u tohoto zařízení).

Abych to tedy sesumíroval: AZS224 byl na tehdejší poměry malý zázrak a ještě dnes je jeho koncepce naprosto OK.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 8:26    Předmět: Citovat

Nechci to tu autorovi zasírat polemikou...
AZS224 považuju za první a jediný relevantní Hifi zesilovač od Tesly. Jenom je, stejně jako všecko od Tesly, nesmyslně nadhodnocovaný. Hlavně proto. že se jich vyrobilo jen pár. Nebyl ani špatný, ani nijak výjimečně dobrý. To že si ho museli návrháři vyvzdorovat v těch absurdních podmínkách mu na hodnotě nepřidává. To je jen zábavná absurdita místa a doby plus motiv pro sběratele.
Dostat ho na opravu za litr je klika a autorovi to přeju. Jinak si za něj prodejci říkají nesmysl.
Co uměl v polovině 70. let Revox, Yamaha nebo Scott, to si můžeme nechat jinam. I to, že většina přeceňovanýho západního vintage stojí ve skutečnosti za prd.

Hele, máte od toho někdo schéma? Já to viděl kdysi dávno a neuložil si ho. Mrknul bych se na ten offset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4021
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 13:02    Předmět: Citovat

Docela pěkný dokument na téma ČS spotřební elektroniky je "Vltava šanci neměla"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 17:39    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Nechci to tu autorovi zasírat polemikou...
AZS224 považuju za první a jediný relevantní Hifi zesilovač od Tesly. Jenom je, stejně jako všecko od Tesly, nesmyslně nadhodnocovaný.

AZS224 nieje žiadna srágora ani vo svojej dobe v porovnaní so zahraničnými zosilňovačmi.
Ten koncák, teda aspoň koncák je velice slušne prevedený bez toho aby som mal nejaké výhrady ku schéme zapojenia.
Zvyšok zosilňovača je praktický celí operákový. Aj gramopredzes. Čo už samo o sebe nieje nič prevratné, ale ten koncák je kde sa skutočne delia hračky na seriózny stroj. Nepovažujem to za špičku sveta, ale bol to už skutočne schopný stroj.

Zvyčajne by som súhlasil na prehodnocovanie tesly, ale v prípade AZS224 je to v skutku oprávnené.

ransom napsal(a):
Hele, máte od toho někdo schéma? Já to viděl kdysi dávno a neuložil si ho. Mrknul bych se na ten offset.

Hele karle, máš to mít.



photo_2024-01-19_17-39-22.jpg
 Komentář:
 Velikost:  179.52 kB
 Zobrazeno:  135 krát

photo_2024-01-19_17-39-22.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 17:42    Předmět: Citovat

offset pôjde najlahšie nastaviť zmenou R616. Zmenou prúdu v jednom z diferákov posunie offset. Nieje to naj rozumnejšie riešenie, najlepšie by bolo DC servo, ale to by už bolo trocha väčším zásahom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund