Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

myčka Baumatic BDW46 - nejde navolit program

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 17:08    Předmět: myčka Baumatic BDW46 - nejde navolit program Citovat

Dobrý den, ahoj,

myčka Baumatic BDW46. Po zapnutí myčky, proběhne test - rozsvítí se všechny kontrolky a zhasnou (kontrolka leštidlo a sůl svítila, po doplnění obě kontrolky zhasly).

Na displeji svítí dvě vodorovné pomlčky.
Myčka žádnou chybu nehlásí.

Když chci navolit (nějaký) program - mačkám příslušné tlačítko a nic se neděje. Žádná z kontrolek, která informuje o nastaveném programu se nerozsvítí.
Panel jsem rozdělal a tlačítko resp. spínač jsem proměřil a je ok, funguje.

Zkusil jsem nasimulovat zavadu E4 = zaplavení / přetečení myčky a po nadzvednutí plováku ve spod se rozjelo vypoštění a na displeji se zobrazila chyba E4 - což je správně.

Ovládací elektronika je WQP8-9325.D1-1; (rv. 2007-10-09); V1.3.

Předpokládám, že je problém v kontrolním panelu (ale nemám s myčkou žádnou zkušenost ani je neopravuju) - proto se ptám, zda-li může být proplém ještě někde jinde a případně po čem jít?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 17:38    Předmět: Citovat

My máme myčku Baumatic BDI681 a ta má elektroniku dole ve skříni. Nevím jak je to u té BDW46, ale nemůže být třeba v místě ohybu přelomený některý z vodičů mezi ovládáním a elektronikou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 18:14    Předmět: Citovat

Díky za tip, vodiče, které vedou dolů pod myčku v každém případě projdu.

Ovládací panel je nahoře a elektronika je pod ním ze zadní strany. Dolů pod myčku vedou jen silné vodiče. (Tenké dolů pod myčku nejdou žádné.)



IMG_20240115_175507_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.4 kB
 Zobrazeno:  49 krát

IMG_20240115_175507_2.jpg



IMG_20240115_174958_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  165.7 kB
 Zobrazeno:  73 krát

IMG_20240115_174958_2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 15 2024, 19:13    Předmět: Citovat

Kde je procesor - na tej zelenej doske s displejom? Alebo na tej zdrojovej doske?

Preverit cestu od tlacidla az k procesoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6607
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 9:39    Předmět: Citovat

Změř na tom tlačítku pro volbu programu při zapnuté myčce napětí, tím ověříš celistvost spojů od procesoru. Vidím tam 3 tlačítka, zapínací, volba programu a to třetí? Poloviční náplň? Zkontroluj napětí na všech, jestli některé nemá svod. Dveřní spínač indikuje otevření dveří správně? Zkontroluj také veškeré pájení na těch jednostranných deskách, může to tam být s kvalitou pájení všelijaké, jak nejsou prokovené otvory, dají se studeňáky očekávat.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 0:00    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Kde je procesor - na tej zelenej doske s displejom? Alebo na tej zdrojovej doske?

Preverit cestu od tlacidla az k procesoru.


Procesor je na zdrojové desce ze spodní strany.



2024-1-17 21-38-18.jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.8 kB
 Zobrazeno:  36 krát

2024-1-17 21-38-18.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2024, 7:42    Předmět: Citovat

Jak už psal Zaky prověřit svody tlačítek a napadla mě taková banální příčina, nemá náhodou tahle myčka dětskou pojistku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 20:25    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
Jak už psal Zaky prověřit svody tlačítek a napadla mě taková banální příčina, nemá náhodou tahle myčka dětskou pojistku?


O dětské pojistce jsem v návodu nic nenašel a na ovládacím panelu nic takového není. Díky za tip.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 23:12    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Změř na tom tlačítku pro volbu programu při zapnuté myčce napětí, tím ověříš celistvost spojů od procesoru. Vidím tam 3 tlačítka, zapínací, volba programu a to třetí? Poloviční náplň? Zkontroluj napětí na všech, jestli některé nemá svod. Dveřní spínač indikuje otevření dveří správně? Zkontroluj také veškeré pájení na těch jednostranných deskách, může to tam být s kvalitou pájení všelijaké, jak nejsou prokovené otvory, dají se studeňáky očekávat.



Pro info označení desek:
- zdrojová s procesorem: WQP8-9325.D1-1
- panel s diodama a 1 tlačítko pro výběr mycího programu: WQP8-9325.D2-1
- panel s displejem a 2 tlačítky: WQP8-9325.D3-1 (jedno tlačítko je odložený start a druhé tlačítko je poloviční náplň, ale pokud je myčka složená, není k němu přístup/není možné jej zmáčknout).

Všechny desky jsou zalakované a měřilo se mi to špatně, nehledě na to, že pořádně nevím, kde a co v nízkonapěťovém obvodu měřit. Rolling Eyes

Postup proměření - OBR 1:
Zdrojovou desku jsem napojil na síť na stole úplně mimo myčku (takže displej hlásil chybu E6 = závada na topném tělese.) Předpokládal jsem, že by to teoreticky nemuselo vadit při proměřování tlačítka.. ale nevím. Co myslíte?

Obvod dveřního snímače myčky jsem zkoušel pípákem a spínač funguje. (Na volbu programu by otevřená/zavřená dvířka neměla mít vliv.)

Co jsem měřil a kde?
Vždy mezi kontakty tlačítka pro volbu programu (z obou stran spínače) a červeně zakroužkovanými kontakty u mikroprocesoru - naměřil jsem DC okolo 2,5V - pokud jsem zmáčknul tlačítko, tak bylo skoro 0V.
Potom jsem měříl napětí mezi tlačítkem a žlutě zakroužkovanými kontakty, což je 16 pinový šváb. Naměřil jsem až k 15V DC.

Měřil jsem to, co jsme potřebovali vědět nebo jsem to měl měřit jinak? Případně jak a co?



_IMG_20240119_201326_merici_body.jpg
 Komentář:
OBR. 1 - zdrojová deska s mikroprocesorem - WQP8-9325.D1-1
 Velikost:  288.64 kB
 Zobrazeno:  34 krát

_IMG_20240119_201326_merici_body.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 23:15    Předmět: Citovat

OBR. 2 - zdrojová deska s mikroprocesorem (není vidět, ale je zde vidět šváb a komponenty) - WQP8-9325.D1-1


tisk_WQP8-9325-D-1-1-Dishwasher-Main-Control-Board_web.jpg
 Komentář:
OBR. 2 - zdrojová deska s mikroprocesorem (není vidět, ale je zde vidět šváb a komponenty) - WQP8-9325.D1-1
 Velikost:  103.29 kB
 Zobrazeno:  34 krát

tisk_WQP8-9325-D-1-1-Dishwasher-Main-Control-Board_web.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 23:25    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo, máme tady v síti obvykle okolo 240V - což je o cca 4-5% vyšší napětí než standardizovaných 230V (tohle chápu - máme blízko tranformátor).

Co ale moc nechápu: Na trafu je udávaný OUTPUT 10,5V AC, ale na desce jsem naměřil až 14,9 až 15V DC - to je nějak moc. Čekal bych tak okolo 11V DC, což by bylo o cca 4-5% víc. Je to ok nebo mi něco uniká?

PS: Ještě musím zkontrolovat resp. vyměnit baterii v multimetru - je tam docela dlouho - doufám, že tím nejsou ovlivněna měření.



2024-1-15 1-27-31.jpg
 Komentář:
OBR. 3 - Údaje na trafu.
 Velikost:  251.35 kB
 Zobrazeno:  25 krát

2024-1-15 1-27-31.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 0:04    Předmět: Citovat

Napatie je OK. 10,5V AC je po usmerneni 10,5*sqrt(2) = 14,9V.
Robi nieco tlacidlo "odlozeny start"?
Skusal si ich podrzat dlhsie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cepa



Založen: Mar 18, 2013
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 21:37    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Napatie je OK. 10,5V AC je po usmerneni 10,5*sqrt(2) = 14,9V.
Robi nieco tlacidlo "odlozeny start"?
Skusal si ich podrzat dlhsie?


Tlačítko odložený start bez odezvy.

Ano, zkoušel jsem podržet tlačítko volby programu i odloženého startu, jak samostatně tak současně (až na cca 15-20 sekund) a nic se nestalo.

Když jsem proměřoval tlačítka mezi mikroporcesorem a jedním či druhým tlačítkem, tak se po stiknutí tlačíka obvod jednoho i druhého dostal na 0 Volt.

No, myslím, že stačilo. Myčku jsem poskládal, problém nenašel, posun žádný. Confused Čas se s ní rozloučit.

Děkuji za tipy a ochotu pomoct.. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund